Наталія  Осадча

Наталія Осадча, співзасновниця S&P Agency Investment Risk Management, поділилася з LDaily думками, як уникнути проблем у...

Наталія Осадча, співзасновниця S&P Agency Investment Risk Management, поділилася з LDaily думками, як уникнути проблем у веденні бізнесу в цей украй складний для всього світу час. Маючи 20-літній досвід не тільки збереження, а й розвитку бізнесу саме в періоди різного рівня криз, Наталія радить насамперед шукати нові ринки для діяльності, і один із найперспективніших, особливо для іноземного бізнесу, — це ринок України.

Наталія  <span>Осадча</span>

Ніколи не здавайтеся!

15.06.2020 (№ LDaily #14)

Наталія Осадча, співзасновниця S&P Agency Investment Risk Management, поділилася з LDaily думками, як уникнути проблем у веденні бізнесу в цей украй складний для всього світу час. Маючи 20-літній досвід не тільки збереження, а й розвитку бізнесу саме в періоди різного рівня криз, Наталія радить насамперед шукати нові ринки для діяльності, і один із найперспективніших, особливо для іноземного бізнесу, — це ринок України.

Спілкуючись із клієнтами та нашими партнерами з усього світу, немає жодного сумніву в тому, що вже весь світ переживає кризу у зв’язку з поширенням COVID-19. Будучи антикризовим бізнес-консультантом з понад 20-літнім досвідом роботи, можу на 100% стверджувати, що для України й для українців криза не є чимось далеким і новим. Для України криза — це щоденні реалії. На жаль (чи на щастя), кризи переслідують нашу країну з часів її створення. Спочатку роки незалежності, потім революції та війна — і все це за короткі 27 років її існування. Як антикризовий консультант я можу визначити всю механіку входження в кризу, проходження й виходу з неї. Що ж важливе потрібно знати бізнесу про кризу:

 1. Криза не може бути приємною, вона складна з психологічних та фінансових поглядів.
 2. У період кризи не працюють і не працюватимуть налагоджені узвичаєні процеси й бізнес-рішення.
 3. Щоб вижити, компанії треба вміти доволі швидко змінитися (адекватні бізнес-процеси, шукати нові ринки, шляхи оптимізації та зниження операційних витрат, упроваджувати нові види послуг тощо) й ухвалювати досить оперативні й нетрадиційні управлінські рішення.
 4. Потрібно стати гнучким і почати бачити можливості там, де їх раніше просто не бачили або вони не передбачалися.
 5. Змиритися з фактом, що фінансові втрати є об’єктивною частиною кризи. Але цей процес тимчасовий, і якщо все робити правильно, то мінус перейде у великий плюс.
 6. Прийняти той факт, що, можливо, нічого й не вийде, але й далі діяти попри все. Робити щодня найкраще, що можна зробити навіть у вкрай непростій ситуації.
 7. Звичайно, ніколи-ніколи-ніколи не здаватися (із фрази славетного Черчилля, висловленої восени складного 1941-го).
 8. Створити антикризовий штаб із членів вашої команди (бажано, щоб у ньому були представлені фахівці різних департаментів), регулярно проводити брейн-штормінг і обговорювати нові можливості, існуючі виклики й оптимальні варіанти дій.
 9. Вивчати приклади з існуючої практики, методи виходу з кризи.
 10. Сформувати свою антикризову стратегію, виходячи з індивідуальних потреб вашого бізнесу.
 11. Підібрати індивідуальні інструменти, необхідні й прийнятні для реалізації саме вашої антикризової стратегії.
 12. Перевіряти антикризову стратегію щодня і вносити до неї необхідні зміни залежно від зовнішньої та внутрішньої ситуації.
 13. Хороша новина в тому, що кожна криза має як свій початок, так і свій кінець. Строки закінчення кризи можуть бути прораховані з високою точністю, виходячи з аналітичних даних.

Однозначно можна стверджувати, що кризи необхідні всім нам, без них немає зростання, немає змін, немає руху. Криза — це унікальна можливість розвиватися, це рівнозначно як для бізнесу, так і для людини чи для всього світу, це шанс стати ще сильнішими, а правильна поведінка й вихід із кризи гарантують отримання неймовірних преференцій і бонусів. Які бонуси можна отримувати у зв’язку з кризою:

 1. Оптимізація бізнес-процесів.
 2. Пошук і освоєння нових ринків.
 3. Створення нових продуктів і послуг.
 4. Формування стійкості бізнесу до нових викликів і криз.

Тому антикризове мислення, вивчення кризи й створення антикризової бізнес-стратегії має стати невід’ємною частиною будь-якого бізнес-середовища й будь-якого ухваленого управлінського рішення. Вчасно розроблена й імплементована в бізнес-процеси антикризова стратегія допоможе відійти від поняття «криза = смерть або хаос» і перейде до розуміння «криза = можливості». В тому числі отримати й величезні можливості для зростання. Саме це допоможе бізнесу і людям бути готовими до труднощів, усвідомити, що криза — це необхідна частина зростання, і саме під час кризи можна дуже високо стартонути.

Для України криза, спричинена COVID-19, — це, усупереч усьому, значний шанс.

Адже антикризова стратегія в Україні присутня майже в усіх видах бізнесу. В Україні просто неможливо вижити, тим більше стати успішним, не маючи антикризової стратегії. Чимало компаній і самі не знають, що в них вона є, попри те, вона присутня в багатьох українських компаніях від моменту їх створення.

Для іноземного інвестора в період світової кризи Україна стала привабливою, і ось чому:

1. Ідеальне розташування території для виробництва та/або надання логістичних послуг як для внутрішнього ринку, так і для ринків країн ЄС.
2. Новий ринок збуту (42000 млн осіб).
3. Можливість отримати активи в приватну власність разом із земельною ділянкою шляхом викупу землі безпосередньо в держави.
4. Істотне зниження операційних витрат для будь-якого бізнесу:

– дешева робоча сила (значний обсяг кваліфікованих трудових ресурсів); оптимальною заробітною платою для висококваліфікованого працівника є зарплата €300;
– дешеві локальні матеріальні ресурси, які використовуються у виробництві;
– можливість отримати знижені ставки податків, якщо актив створюється в зоні спеціального оподаткування;
– низька вартість землі й активів;

5. Немає жорсткої конкуренції, ринок не структурований.
6. Мінімальний термін виходу на новий ринок.
7. Можливість отримати запланований прибуток у період світової кризи.

Навіть більше: Україна — це новий ринок, який об’єктивно вкрай гостро потрібен потужним промисловим корпораціям, які справді дуже постраждали через поширення COVID-19 і фактичну зупинку величезної кількості бізнес-процесів в світі. Тому Україна може стати тим рятівним кругом, який дасть змогу багатьом світовим корпораціям залишитися на плаву з прибутком або хоча б уникнути значних збитків.

Нові ринки дають нові можливості, й у тому числі можливість залишитися в живих. Будьте гнучкими й відкритими до неминучих змін, і ви теж змінитеся, станете сильнішими, активнішими й відкриєте нові світи.

Читайте також: Успішним буде той бізнес, який витратив час на вивчення нового бізнес-середовища

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».