Наталія  Осадча

Наталія Осадча, співзасновник  S&P Agency, PhD, investment risk advisor -  ексклюзивно для LDaily.

Наталія Осадча, співзасновник  S&P Agency, PhD, investment risk advisor -  ексклюзивно для LDaily.

Наталія  <span>Осадча</span>

Обшуки у компанії «Нова Пошта». Які ще ефективні механізми створення проблем для бізнесу існують сьогодні в Україні?

20.03.2018

Наталія Осадча, співзасновник  S&P Agency, PhD, investment risk advisor –  ексклюзивно для LDaily.

Найгучнішою новиною за останній час стало повідомлення про обшуки та здійснення тиску з боку Генеральної прокуратури України на великий бізнес. Так, 16 березня компанія «Нова Пошта» повідомила в мережі про проведення Генеральною прокуратурою одночасних обшуків офісів та складських приміщень компанії в різних містах України, а саме в Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та Полтаві. Відповідно до повідомлення прес-секретаря ГПУ Лариси Саган, обшуки здійснювалися в межах кримінального провадження, розпочатого за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами ТОВ «Нова Пошта» та інших споріднених підприємств за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою чи службовим становищем) та ч.3 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).

Складно надавати оцінку будь-якому конфлікту, коли ти не знаходишся в середині та не маєш на руках документів, що можуть свідчити про наявність порушень з боку правоохоронних органів. Виходячи з нашого досвіду, сьогодні досить успішно працює схема, коли правоохоронці на рівному місці створюють проблеми будь-якій компанії, а інколи фактично руйнують бізнес відкриттям кримінальних проваджень та здійсненням слідчих дій.

На сьогодні діючим законодавством передбачена система, відповідно до якої кожна особа має право звернутися до правоохоронних органів із заявою про злочин. При цьому діючий закон зобов’язує правоохоронців внести відомості, викладені у такій заяві, до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). На практиці досить часто замість заяв про злочини підставою для внесення відомостей про злочин виступають рапорти СБУ, співробітників ДФС, та інші «цікаві документи». Такі рапорти можуть містити будь-яку інформацію або факти, свідками яких нібито виступали вищевказані особи. Наприклад, у нашій практиці було навіть «дослідження щодо несплати податків», складене співробітниками ДФС.

У нашій роботі ми стикались із настільки широким спектром таких «повідомлень про злочини», що, напевно, вже можна написати книгу.

На нашій практиці були кримінальні провадженнями, розпочаті на підставі рапорту, автор якого начебто був свідком того, як давали хабар, рапорту про несплату податків або про неякісну продукцію. Дуже часто за таким рапортом відкривається кримінальне провадження вже відносно конкретної юридичної особи та її керівників, а відомості про злочин, що вносяться до ЄРДР, свідомо кваліфікуються по ч.2 або ч.3 відповідної статті Кримінального кодексу України. Така кваліфікація збільшує ступінь тяжкості злочину, що автоматично надає правоохоронцям повноваження здійснювати негласні слідчі дії відносно посадових осіб обраної компанії

Чинним законодавством передбачено дуже багато варіацій негласних слідчих дій, про які багато бізнесменів навіть ніколи не чули і не мають гадки, як вони реалізуються. Працівниками силових структур застосовується широкий спектр слідчих дій, починаючи від аудіо-, відеоконтролю і стеження за встановленою особою та закінчуючи обшуком житла. Але ці види негласних слідчих дій застосовуються не часто. Найпоширенішими є прослуховування, запис і протоколювання телефонних розмов особи або осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. Цей вид негласних дій починається на ранній стадії справи, а право на їх проведення надає суд. Разом з тим, такі ухвали судів ви ніколи не знайдете, оскільки, відповідно до діючого законодавства, вони просто не підлягають внесенню до реєстру судових рішень. Тому особа, щодо якої проводяться такі слідчі дії, зі 100% ймовірністю знати про них не буде.

Широковживаної слідчою дією є зняття інформації з серверів мобільних операторів, отримання списку дзвінків за досить значний період часу і текстів смс-повідомлень. Такі слідчі дії також  проводяться на підставі ухвали суду. Вони потрапляють до реєстру із значним запізненням і в них закрита особиста інформація про фігурантів. Знайти їх можна тільки в тому випадку, якщо компанія знає про відкрите кримінальне провадження або здійснює постійний моніторинг інформації і за певними ознаками приходить до висновку, що така дія проводиться саме відносно її посадових осіб. Знайти та розпізнати таку інформацію на початковій стадії розслідування дуже складно.

У95% випадків компанія дізнається про те, що відносної неї або її посадових осіб розпочато кримінальне провадження, коли проводиться обшук. Про факт проведення обшуку бізнес також не має можливості дізнатися заздалегідь, оскільки ухвали, якими надається дозвіл на проведення обшуку, не оприлюднюються у Єдиному реєстрі судових рішень

Виходячи з нашого досвіду, окрім зазначених вище слідчих дій, що застосовуються до бізнесу, популярними є також: тимчасовий доступ до речей і документів, розкриття банківської таємниці (доступ до банківської інформації), допит, огляд. При цьому досить часто, вдаючи огляд, правоохоронці здійснюють інші, непередбачені КПК дії, а саме вилучення зразків товарів для проведення досліджень. Важливо зауважити, що обшуки та огляди можуть проводитися безліч разів, як відносно самої компанії, так і відносно її клієнтів та споріднених компаній.

На жаль, сьогодні можна констатувати той факт, що бізнесу в Україні досить складно «відбитися» від неправомірних повідомлень про злочин, і навіть виведення конфлікту у публічну площину не є запорукою його успішного вирішення у найкоротші терміни. Бізнес вимушений проявити винахідливість, щоб довести свою правоту та відстояти право на ведення діяльності в нашій країні. Для цього необхідно застосовувати увесь спектр наявних інструментів, і PR є тільки одним із них.

Процес доведення що ти не верблюд для бізнесу може складати місяці і навіть роки. Діяти в межах правового поля – єдиний правильний шлях для вирішення конфліктів такого рівня складності, оскільки саме це є необхідною основою для змін всієї недосконалої правової та державної системи. Цього принципу повинні дотримуватися всі гравці ринку, без виключення. І тільки в такому випадку бізнес-клімат зміниться

Тим особам, що звикли вирішувати справи за старими правилами, не залишиться місця у новому екологічному середовищі. Невигідно створювати проблеми, якщо не залишиться бажаючих їх вирішувати поза межами діючих норм та правил. Система зміниться тоді, коли всі гравці ринку стоятимуть один за одного, а не гратимуть роль сторонніх спостерігачів, що дивляться, як «тонуть» їх знайомі чи конкуренти, адже завтра вони можуть помінятися місцями. Проте сьогодні, на превеликий жаль, продовжує діяти принцип «один в полі воїн».

Сподіваємось, що випадок з конфліктом компанії «Нова Пошта» стане виключенням із правил.