Валерій Красовський, СЕО та співзасновник компанії Sigma Software, в інтерв’ю LDaily поділився своїми роздумами з приводу можливості нового формату діяльності ІТ-компаній у надзвичайних умовах масштабного карантину. Так, криза привела до того, що чимало компаній, які працюють в ІТ-секторі, отримали стимул до розвитку — інвестиції й нових замовників; до того ж виняткова більшість ІТ-підприємств зараз безболісно переходить на віддалений формат роботи співробітників, ефективність якого показав реальний досвід, і ця тенденція триватиме.
LDaily: Які заходи на час карантину було вжито у вашій компанії?
В. Красовський: З уведенням карантину наші фахівці перейшли на віддалену роботу, при цьому компанія допомогла з перевезенням робочої техніки для тих, хто її потребував, а також зробила все необхідне для підтримки внутрішніх сервісів на попередньому рівні.
З тими, хто не звик працювати віддалено й відчуває певні труднощі через перебування родичів і дітей вдома, працюють керівники і HR служба, допомагаючи сформувати правильний підхід до організації робочого дня віддалено, використовуючи загальноприйняті практики.
Навчальний майданчик компанії, Sigma Software University, перевів усе навчання в онлайн-формат.
Стежимо ми й за останніми світовими тенденціями. Так, CEO найбільших компаній аналізують імовірність скорочення своїх офісних площ, оскільки реальний досвід показав ефективність віддаленої роботи. Про це пише Business Insider та інші зарубіжні ресурси.
Водночас ми постійно працюємо із замовниками, комунікуючи поточну ситуацію в країні, розповідаємо, яких заходів вживає компанія, намагаємося активізувати спілкування через відеодзвінки в умовах, коли особисті зустрічі тимчасово неможливі. Цікаве спостереження: потенційні замовники, які до карантину рідко вмикали відеозв’язок по першому дзвінку, зараз використовують його у 99% випадків. Спілкування вживу дуже важливо, це стало особливо помітно зараз, коли воно обмежене. Тому ми підсилюємо комунікацію і з нашою командою. Усі керівники проводять регулярні зустрічі обов’язково через відеозв’язок. Уся команда Sigma Software забезпечена для цього необхідним обладнанням. Нині людям важлива підтримка, і компанія робить усе можливе, щоб люди почувалися захищеними.
LDaily: Китай, «батьківщина» нової пандемії, є «майстернею світу» сфери інформаційних технологій. Тому на ІТ-ринок епідемія теоретично повинна вплинути, як ні на жоден інший. Чи є вже розуміння, наскільки потужним буде цей вплив?
В. Красовський: Зміни торкнуться ІТ-сектору більше з погляду дефіциту деяких товарів для hardware, адже світові центри з виробництва цих товарів розташовані в Китаї. Однак країна вже потроху виходить з кризи, тому не думаю, що це спричинить серйозні наслідки.
А загалом усе куди глобальніше. У світі намітилися нові тренди. Частина бізнесів, зокрема пасажирські перевезення, туристичні агентства, офлайн-торгівля та інші — відчувають найсерйозніші труднощі. Однак значно розвиваються інші — інтернет-магазини, будь-які онлайн-сервіси, телеком, логістика, кібербезпека, фінтек, клауд, охорона здоров’я й фармацевтика…
Крім того, чимало компаній нині переходять у режим скорочення витрат. Наслідки цього відчуваються вже зараз, але пік, мабуть, припаде на кінець року. Що це означає? По-перше, те, що компанії заморожують частину проєктів, відмовляються від роботи з контракторами. А по-друге, скорочують своїх співробітників. У результаті безробіття починає бити всі рекорди (наприклад, у США його рівень уже безпрецедентно високий за останні 100 років). Для української ІТ-галузі це означає, що доволі відчутно зросте конкуренція з in-house фахівцями, адже ЄС і США насамперед зацікавлені в тому, щоб працевлаштувати своїх людей і захистити свій ринок.
LDaily: Уже почалося гальмування світової економіки через коронавірус, що чинить негативний вплив на інвестиції, а вкладення в ІТ — це насамперед інвестиційні вкладення. Як плануєте залучати інвестиції в цей непростий час?
В. Красовський: Valuation багатьох компаній у зв’язку з останніми подіями значно знизився, тому, звичайно, інвестиції сповільнилися. Водночас компанії й далі вкладають у все те, що спрямовано на боротьбу з COVID-19. Дуже багато вкладень зараз здійснюється в напрямах Machine Learning і Artificial Intelligence, і взагалі в напрямах, пов’язаних з обробкою даних, адже нині це особливо актуально. Збільшується й кількість вкладень в Augmented and Virtual Reality — у ті технології, які дають нам ширші можливості для спілкування та розваг, дозволяючи при цьому залишатися вдома.
LDaily: У багатьох ІТ-компаніях уже почалися зупинки проєктів. Чи зіткнулися ви з цим?
В. Красовський: Так, є такі, як я вже повідомляв, це переважно компанії, чий бізнес найсильніше постраждав через кризу. Але є й такі, які навпаки, нарощують команди й проєкти. Багато що залежить від напряму діяльності компанії-замовника.
В умовах нинішньої кризи ми зіткнулися з одним цікавим фактом. Усі завжди вважають за краще працювати з Enterprise-сегментом, оскільки ці компанії стабільніші й передбачуваніші. Але нині все виявилося не так: чимало великих компаній — особливо тих, які працювали в індустріях, що постраждали від кризи найбільше, — прагнуть отримати допомогу від держави. І для цього погоджуються на чимало поступок і виконують багато умов, у тому числі серйозне скорочення співробітників, припинення роботи з контракторами, зниження інвестицій у певні напрями. Невеликі компанії, які не розраховують на допомогу держави, значно менше відчули на собі наслідки складних місяців.
LDaily: Чи зріс попит на розробку проєктів, пов’язаних із дистанційною роботою, або медичних програм?
В. Красовський: Так, і зростатиме далі, як я вже згадував неодноразово. Хочу ще відмітити, що шаленими темпами зростають інвестиції в e-learning та віддалене навчання. Криза привела до того, що компанії, які працюють у перспективних сегментах, отримали серйозний поштовх до розвитку, інвестиції й нових замовників.
Читайте також: Ніколи не здавайтеся!
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8