Олександр  Савченко

Як незалежна держава, Україна з’явилася на міжнародній арені 26 років тому. Маючи достатньо прихильників серед впливових...

Як незалежна держава, Україна з’явилася на міжнародній арені 26 років тому. Маючи достатньо прихильників серед впливових та розвинених країн світу, ми так і не змогли вийти на один рівень із ними. Жага до влади окремих осіб породила корупцію у великих розмірах та загальмувала суспільний розвиток на тривалий час. І так ми можемо прожити ще не одні 26 років, вважає український економіст, банкір та президент Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко. Але бажаного зрушення процесів з мертвої точки не відбудеться. Й існуюча проблема завдає шкоди не лише банківському сектору України, а й усім іншим сферам.

89575c8675940f15b79ea0ae8aef5423

«Потрібно бізнес відділити від влади»

06.02.2018

Як незалежна держава, Україна з’явилася на міжнародній арені 26 років тому. Маючи достатньо прихильників серед впливових та розвинених країн світу, ми так і не змогли вийти на один рівень із ними. Жага до влади окремих осіб породила корупцію у великих розмірах та загальмувала суспільний розвиток на тривалий час. І так ми можемо прожити ще не одні 26 років, вважає український економіст, банкір та президент Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко. Але бажаного зрушення процесів з мертвої точки не відбудеться. Й існуюча проблема завдає шкоди не лише банківському сектору України, а й усім іншим сферам.

Про те, що є головною проблемою країни, як урятувати державу та відродити стабільність фінансового сектору, виданню розповідає економіст та фінансист Олександр Савченко.

: Досить часто українські банкіри намагаються позитивно характеризувати стан банківської системи країни, незважаючи на кризовий стан. Ви як людина, що має досвід роботи і в Міністерстві фінансів, і в Національному банку, погоджуєтеся з такою оцінкою?

О. Савченко: Насправді, банки в дуже поганому стані. Критерії ефективності банківської діяльності – це питома вага хороших активів та динамічне кредитування. Хороші активи – це кредити, які працюють і обслуговуються. У нас зараз приблизно 60% непрацюючих активів. Тобто кредити видані, але не обслуговуються, по ним не виплачуються проценти й вони не повертаються. Це гальмує економічне зростання, тому що банки погано кредитують і людей, і бізнес.

Найгірша ситуація склалася в державних фінустановах – «Ощадбанку» й «Ексімбанку»: там понад 65% кредитів узагалі не обслуговуються. Їх можна вважати збитковими. Тим часом держава щорічно витрачає досить багато грошей на капіталізацію банків: раніше ця сума дорівнювала близько 10 млрд гривень. Зараз можна очікувати, що вона буде втричі більшою, тому що до державних банків додався ще й «Приватбанк».

: Тобто Ви вважаєте, що ще зарано говорити про зростання кредитної активності?

О. Савченко: Зростання в реальних цифрах ми ще не спостерігаємо. А реальні цифри – це обсяг кредитних вкладень. Але потрібно враховувати ще індекс інфляції, яка становить майже 14%. Отже, в абсолютному розмірі відбувається зростання, але якщо брати до уваги інфляцію, то ми бачимо зниження кредитування по всіх напрямах.

Друга проблема – серед виданих кредитів не всі є реальними. Багато з них використовуються для покращення балансу банків, потім вони зараховуються в капітал, а деякі можуть бути й привласнені, що пізніше призводить до банкрутства фінустанови. Наприклад, коли власники «Приватбанку» загарбали останній мільярд доларів банку, його теж зарахували в зростання кредитування економіки. Хоча це була звичайна крадіжка.

Отже, ситуація в банківському секторі досить погана. А менеджмент Національного банку не може вирішити всі наявні проблеми.

: Чи погоджуєтеся Ви з думкою, що після націоналізації «Приватбанку» фінансовому сектору України можна довіряти? Хоча поки що зарано стверджувати про ознаки зростання, але чи можна говорити про якусь стабільність?

О. Савченко: У принципі, майже всі дуже погані банки вже банкрути чи націоналізовані. Але система не очищена, бо залишилися банки, у яких більше 50% непрацюючих активів. Це означає, що всі вони потенційні банкрути, за виключенням деяких іноземних банків. Можна сказати, що система досягла дна. Але якщо надалі робити правильні кроки, то банкрутства будуть, проте незначні.

Та проблема в тому, що в нас правова система стоїть на стороні позичальника. І майже всі «круті» бізнесмени – як правило крадії, які набралися кредитів, але віддавати їх не збираються. Наприклад, бізнесмен узяв у кредит мільярд гривень, який не планує повертати. Тому 80% коштів він привласнює, а залишок залишає на вирішення судових питань із банком. І найчастіше, такі справи виграють позичальники.

Я можу сказати, що стабільність у фінансовому секторі країни настане тоді, коли правоохоронна система зважиться посадити до в’язниці сотню найбільших крадіїв, знайде та поверне гроші в банківську систему. І такі приклади змусять боятися інших. А це, своєю чергою, уже приведе до швидкої стабілізації.

: Але таких рішучих кроків можна довго чекати від правоохоронної системи…

О. Савченко: У нас така ситуація спостерігається у всіх сферах, не лише в банківський. Тому треба не помилитися в наступному 2019 році на президентських та парламентських виборах, обрати більш професійних, некорумпованих людей. Такі в нас є.

: Ми завжди покладаємо великі надії на чергові вибори. Чи справді вони зможуть принести очікувані результати?

О. Савченко: Ми так живемо вже 26 років. І хоча зараз найбідніші в Європі, але живемо. Можна бути ще біднішими й жити. Загалом, людина до всього звикає. Просто питома вага бідних в Україні дуже висока. У нас ВВП на душу населення – середньоафриканський. Це не перебільшення. Тобто понад половину країн Африки за статистикою живуть краще, ніж українці. По це свідчать аналізи Світового банку, МВФ. І наша політична еліта, у принципі, задоволена таким станом.

Саме тому ми повинні розпочати зміни з формування влади. Треба прийняти закон про доходи представників влади України. У чому полягає його суть? В Україні влада – це джерело надприбутків. Також влада – це корупція. А вона дає найбільші прибутки. Якщо ви були бізнесменом і вирішили, що хочете заробити багато грошей, куди б ви вкладали? Звісно, у корупцію, яка дає надприбутки. У нас при владі чимало бізнесменів, які найбільше за все цінять гроші.

Натомість у наших міжнародних партнерів у Європі й США у владу йдуть люди іншого калібру, зазвичай не бізнесмени. Звісно, є винятки. Це – президент США Дональд Трамп і екс-прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі.

Наше завдання – на наступних виборах до влади повинні прийти не бізнесмени. Це ті особи, які над усе на світі гроші люблять не гроші. Для цього потрібно зробити, щоб влада була місцем, де люди втрачають гроші. Тобто всі доходи, окрім заробітної плати, мають перераховуватися в бюджет відповідного рівня. Наприклад, якщо політик має компанію, яка заробила 200 млн гривень дивідендів, то він повинен направити їх у бюджет України. Тобто прийшовши до влади, чиновник віддає всі свої доходи державі під час свого служіння. Бізнесмен, якщо він іде в політику, має перетворитися на мецената. Тоді потяг до влади значно ослабне.

: Як багато вже є прихильників вашої ідеї очищення влади?

О. Савченко: Я минулого року прийшов до цієї думки. Бо шукав, звідки корені наших бід, що можна змінити, чому після кожного Майдану до влади приходять ще більш товстошкурі й цинічніші бізнесмени, які ще більше грабують державу, ніж попередники?

Влада притягує гроші. А найбільше вміють заробляти гроші бізнесмени. І в кого є фінанси, той завжди переможе в боротьбі за владу. І навіть реформа виборчої системи нічого не змінить. Треба підходити до цього питання радикальніше.

Свою ідею я озвучив у власній книжці. Також намагався донести її до міністрів та депутатів з провладної фракції. Але їм це не цікаво. Навіть опозиціонери виступають категорично проти такого нововведення. Вони самі визнають, що тоді їм немає сенсу йти у владу.

На мою думку, єдиний крок, який зараз надважливий, – це відділити бізнес від влади. Вийти з кризи можна, головне – дочекатися. І допомогти нам у цьому можуть Європейський Союз та диктатор, якого потребує сучасна система держави. Диктатури на перехідному періоді дуже часто закінчувалися успіхом. Тому в нас є всі шанси.

 

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».