Наталія  Осадча

Наталія Осадча, співзасновник агентства S&P, радник з питань інвестиційних ризиків.

Наталія Осадча, співзасновник агентства S&P, радник з питань інвестиційних ризиків.

osadcha 5

Кримінальне переслідування великого бізнесу: до чого бути готовим

25.07.2018

Наталія Осадча, співзасновник агентстваS&P, радник з питань інвестиційних ризиків.

Очікувалося, що «життя по-новому» українського бізнесу буде іншим. Однак за останні кілька років у великих інвесторів в Україні проблем не поменшало. Навпаки — труднощі стали глобальнішими.

Останнім часом великий бізнес зіткнувся зі значним збільшенням кількості кримінальних проваджень як у сфері податків, так і в сегментах, не пов’язаних із ними.

Органи прокуратури України, в тому числі ГПУ, дуже активізувалися. Спектр «питань», які нині виникають у бізнесу, настільки широкий, що простежити певну систему досить складно. З великою ймовірністю можна сказати одне: проблеми виникають у доволі великих компаній, які активно інвестують в Україну.

Ідеться про кримінальні провадження за фактами заподіяння збитків державі, ухилення від сплати податків, фіктивного підприємництва, підробки документів і так далі: перераховувати можна годинами.

Доказова частина в кримінальних провадженнях, які порушуються щодо наших клієнтів, дуже слабка. Але попри це, бізнес-радникам доводиться здійснювати величезну роботу, щоб довести відсутність фактів злочину та припинити кримінальне переслідування компанії та її керівників.

Бізнес страждає від безлічі слідчих дій, які проводяться в рамках порушуваних кримінальних впроваджень — обшуків, вилучення документів і техніки, розкриття банківської таємниці, арештів активів, нескінченних допитів керівництва, працівників і контрагентів… Усе це завершується негласними діями — прослуховуванням і записом телефонних розмов, зняттям інформації з серверів телефонних компаній, стеженням і так далі.

Найголовніше — у законодавстві не передбачено термінів розслідування таких справ. Якщо в справі не пред’явлено підозри, вона може тягнутися роками. Отже, роками можна проводити будь-які слідчі дії. Обмеження термінів досудового розслідування, які набули чинності 15 березня 2018 року, стосуються тільки кримінальних впроваджень, відкритих після цієї дати. Отже, якщо кримінальну справу було порушено до 15.03.2018, то про якісь терміни досудового розслідування можна забути. Навіть більше: у нашій практиці ми стикалися з випадками, коли правоохоронці, щоб зберегти невизначені строки слідчих дій, знаходили стару справу, порушену ще за царя Гороха, змінювали фабулу, залучали нові сторони і — готово, термінів немає!

Крім того, як показує практика, в 95% випадків суди задовольняють будь-які клопотання представників правоохоронних органів. Тому особа, щодо якої проводяться слідчі дії, є абсолютно безправною й навіть не може подати докази своєї невинуватості.

Тобто подати докази можна, але правоохоронні органи просто не приймають такі документи фізично. Згідно з чинним кримінально-процесуальним законодавством особа не має офіційного статусу в справі до пред’явлення підозри, а отже, жодного клопотання розглянуто не буде й документи від такої особи до справи просто не додаватимуться.

Викликає занепокоєння також і те, що кримінальні справи порушуються стосовно потужних іноземних компаній, які інвестують в економіку величезні кошти, створюють робочі місця й офіційно сплачують всі податки.

Усі ці негативні явища впливають на імідж країни та відлякують потенційних інвесторів. Їх цікавлять насамперед збереження вкладів і чесні правила гри в межах законодавства, а саме з цим Україні потрібно ще попрацювати.

Порятунок

Немає єдиної відповіді, чому в бізнесу виникають проблеми. Кожен випадок — індивідуальний. Причини можуть лежати не тільки в юридичній площині.

Чимало наших клієнтів, які потерпають від неправомірних дій, самі припустилися помилок на початкових стадіях бізнес-процесів. Це дало змогу їхнім «опонентам» перетворити такі помилки на серйозну проблему. Каскади обшуків у самій компанії й у контрагентів, вилучення величезної кількості документів, допити, експертизи — усе це закономірні наслідки, якщо бізнесом «зацікавилися» держоргани.

Щоб урегулювати одну з таких справ, нам потрібен був рік копіткої роботи: більше, ніж сотня клопотань до ГПУ, понад 60 звернень до суду, офіційна допомога дипломатичних місій, міжнародних організацій і медіа… Зазначу, що рік для таких складних конфліктів — ще доволі швидкий результат. Найчастіше вони можуть тривати від трьох до п’яти років, водночас повністю чи частково паралізуючи роботу бізнесу.

На крок попереду

Коли протистояння з держорганами — особливо правоохоронними — перебуває в серйозній стадії загострення, то зазвичай довести свою правоту інвесторові стає все складніше. Обидві сторони мають у своєму розпорядженні докази, які підтверджують правоту кожної з них, а передбачити, на чий бік у нашій країні стане суд, доволі просто.

За таких умов важливо прораховувати ризики на стадії «нуль» (тобто ще до входження в контракт або до початку реалізації бізнесової схеми чи проекту). Зробивши це, ви позбавляєте опонентів найменшої можливості створити вашому бізнесу проблему. На жаль, зараз, як і раніше, доводиться частіше рятувати бізнес, ніж мінімізувати ризики на старті. Однак людині, як і бізнесу, властиво робити висновки з помилок.

Бути на крок попереду опонентів — один із таких уроків.