Наталія  Осадча

Нові інвестиційні можливості для України: що потрібно знати інвестору - розповідає Наталія Осадча, співзасновниця S&P Agency,...

Нові інвестиційні можливості для України: що потрібно знати інвестору - розповідає Наталія Осадча, співзасновниця S&P Agency, радниця з питань бізнесу та інвестицій, співзасновниця Ukrainian Recovery Fund.

Наталія  <span>Осадча</span>

Нові інвестиційні можливості для України: що потрібно знати інвестору

21.09.2023

Ситуація щодо інвестицій в Україну сьогодні

Сьогодні Україна як ніколи потребує іноземних інвестицій. Якщо до війни потреба в іноземному капіталі була значною, то нині вона є критичною для виживання країни. Це в першу чергу пов’язано із триваючою військовою агресією з боку росії.

Президент Володимир Зеленський та уряд України упродовж усього воєнного часу активно закликають іноземних інвесторів заходити на ринок України і вкладати у відновлення її економіки.

Водночас, як ми бачимо зараз, іноземний бізнес більше готовий допомагати фінансово (здійснювати донати) на різноманітні потреби військових, медиків та уряду, ніж заходити в самостійний інвестиційний процес. Що ж стосується нових інвестиційних проєктів, то наразі такі тільки обговорюються, без конкретних інвестиційних кроків з боку потенційних гравців. І це зрозуміло: той, хто не перебуває в України (особливо зараз, у період бойових дій), сприймає ситуацію в середині країни як таку, що має надто високі ризики, тож вважає за доцільне дочекатися завершення війни й лише тоді інвестувати.

Інвестиційні пропозиції від держави

Пропозиції від держави наразі не мають чітких орієнтирів, не існує єдиної державної міжнародної платформи, яка включала б у себе різноманітні інвестиційні проєкти — як державні, так і приватні. Є різні площадки, форуми тощо, однак зведеної бази не існує. Тому всі пропозиції існують у більшій частині в середині країни та доступні переважно тим гравцям, які вже перебувають на ринку України. Якщо говорити про значні інвестиційні процеси, то, по перше, вони відбуваються переважно через M&A шляхом укрупнення вже існуючих іноземних гравців. Це справді цікавий процес і доволі вигідний, так як до початку війни багато об’єктів, які сьогодні виставлені на продажу, ніколи не були б відчужені, якби не воєнні дії. Тому з погляду можливостей для іноземних гравців набути привабливі об’єкти по «цікавій» ціні, є значущою перевагою.

По друге, відбувається значний перерозподіл усіх сфер бізнесу, особливо того, в якому була присутня російська складова. Доволі велика кількість об’єктів — від торгових центів і до банків — підпали під процес націоналізації з подальшим виставленням на торги для відкритого продажу.

Гарантії для інвесторів від держави

Я не можу стверджувати, що саме державні гарантії є основною рушійною силою щодо залучення інвестицій. Нинішня законодавча база щодо державних гарантій у сфері інвестування існувала ще до початку повномасштабного вторгнення. Гарантії держави поширювалися далеко не на всі інвестиційні проєкти. Щоб отримати від держави гарантії, такий проєкт повинен був відповідати певним критеріям (включаючи сферу інвестицій, створення робочих місць, суму інвестицій та ін.). Наразі вносяться зміни в такі нормативні акти, зокрема щодо сфери роботи й суми інвестиційного проєкту (сума зменшується). Водночас я не думаю, що саме ці зміни стануть рішучим поштовхом для збільшення обсягу інвестицій, принаймні зараз, під час війни. А ті гравці, які придбавають «цікаві» об’єкти уже зараз, під час війни, не дуже розраховують на державні гарантії. Такі гарантії корисні для інвестиційних проєктів «з нуля», саме для таких випадків і розроблена чинна нормативна база.

Основні проблемні питання для потенційних інвесторів

Для тих гравців, які вже працюють в Україні, усі проблемні питання не є перешкодою для здійснення господарської діяльності й отримання прибутку, навіть зараз, під час війни. Більш того, у деяких сферах прибутковість під час воєнних дій навіть зросла в рази. Одне з проблемних питань — корупція. Однак можу сказати з власного досвіду, що вона існує не на всіх рівнях, а на тих, на яких існує, формуються доволі дієві механізми для її припинення чи й знищення. Зрозуміло, що корупція нікуди не ділася, вона була й до війни, а війна ще більше «підсвітила» ті сфери, які мали би бути захищені, щоб це явище зникло в них назавжди. Саме детальне законодавче врегулювання спірних питань може зменшити корупцію в рази.

Інвестиційна унікальність України і в чому вона проявляється 

Україна є дуже цікавим майданчиком саме тому, що навіть до війни в нас не було стало сформованих гравців ринку (на відміну від розвинених країн, де кожна галузь міцно закріплена за певними промисловими групами чи холдингами). Інвестиції в Україну — це здебільшого інвестиції в реальний сектор економіки з дуже високою дохідністю (наприклад, до війни більшість інвестиційних проєктів окуповувалися за 3-4 роки, і це інвестиції понад $100 млн). Україна неймовірно багата, це найбільша аграрна країна за кількістю плодючої землі в Європі (з унікальними землями-чорноземами, яких у такій кількості немає в жодній країні світу). Ми також перші серед європейських країн за корисними копалинами. При цьому в Україні практично відсутня переробка, що відкриває для великих іноземних гравців неабиякі можливості. Зазначу, що дуже багато транснаціональних корпорацій уже давно й дуже успішно працюють в Україні в різних галузях економіки. Тому Україна не є для них новим ринком чи невідомою країною третього світу. Однак ця й інша інформація не є досить поширеною, тому що існують певні комерційні інтереси таких корпорацій, що цілком зрозуміло. Таким чином, Україна до війни була (і залишається) доволі цікавим ринком: кількість населення до початку воєнних дій була близько 40 мільйонів, що, звичайно, є масштабним ринком для ритейлу та виробників споживчих товарів (меблі, одяг, сфера послуг та інше). Тому я не тільки вірю, а достеменно знаю, що саме Україна стане новим об’єктом для інвестування для дуже великої кількості бізнесів та інвесторів з усього світу. Крім того, Україна надасть привабливі інвестиційні можливості для приватних фондів, приватних пенсійних фондів, приватних інвесторів, які шукають стабільний високий прибуток саме у сфері реального сектору економіки.

Що потрібно іноземному інвестору, щоб бути успішним в Україні

По-перше, розумітися саме на реалізації інвестиційних проєктів. По-друге, проаналізувати ринок України (а він має свою специфіку). По-третє, зайти в Україні (чи розробити власний) інвестиційний план. Якщо ми говоримо про M&A, то тут потрібен детальний аудит (юридичний, фінансовий та ризиків). Я розумію, що самотужки це зробити не тільки складно, а й практично нереально, тому буду відверта: для реалізації будь-якого інвестиційного проєкту в Україні (як і в будь-якій іншій країні світу) необхідно зібрати команду професійних топових спеціалістів із досить значним трек-рекордом за плечами. Тоді все складеться якнайкраще.

Типові помилки, які припускаються іноземні інвестори в Україні

Основні помилки банальні: по-перше, це надвисока довіра до державних гарантій. Державні гарантії — це непогана річ, однак юридичну, фінансову та іншу роботу ніхто не відміняв.

По-друге, потрібна довіра до партнерів. Грамотні юридичні домовленості — це запорука хороших партнерських відносин (особливо з українською стороною).

По-третє, це відсутність в інвесторів спеціалістів, особливо з управління та виявлення ризиків. Це помилка, адже Україна — це все ж таки країна з високими ризиками, і вони мають бути вивчені і виявлені ще до ухвалення рішення про інвестування.

Про Ukrainian Recovery Fund

Ми з партнерами дуже давно обговорювали необхідність створення інвестиційного фонду, який надав би можливість успішно інвестувати в Україну як крупним корпораціям, так і приватним підприємцям, які шукають високу дохідність саме в реальних секторах. Ми розуміли, що саме відсутність практичного досвіду та знань про ринок України роблять процес інвестицій з боку таких гравців практично неможливим. Інвестори втрачали можливість отримувати високі прибутки, а Україна втрачала економічно.

Маючи понад 20-річний успішний досвід реалізації крупних інвестиційних проєктів на території України надав нам унікальну можливість допомогти вивести на ринок зацікавлених гравців, які не мали достатнього досвіду для такого інвестування саме в Україні. Основна мета Ukrainian Recovery Found — створити можливість для будь-яких гравців ринку (від транснаціональних корпорацій до фізичної особи) стати частиною процесу відновлення України, сприяти доступу до дієвих екологічних та високоприбуткових проєктів.

Фонд виступає майданчиком та партнером для своїх інвесторів, гарантує глибоку експертизу та знання ринку, дохідність в межах, визначених для кожного проєкту. Основна мета — відновлення економіки України, формування екологічних правил ведення бізнесу.

Інвестиційні напрями фонду

Основними напрямами для інвестицій фонд обрав для себе, звичайно, на сьогодні найважливіший для всього світу напрям — агропромисловість (вирощування, зберігання, переробка, реалізація сільськогосподарської продукції). При збільшенні населення землі, зміні клімату, обмеженій кількості плодоносних земель продовольча криза є прогнозованою й неминучою. Тому саме Україна, яка має у своєму розпорядженні 42 мільйони гектарів землі (з яких чорноземи — 24 мільйони гектарів, що становить 30% від усього світового чорнозему), відіграє й відіграватиме ключову роль для збереження життя та уникнення голоду на Землі.

Другий напрям діяльності фонду — це розвідка та видобування корисних копалини. Ні для кого не є секретом, що природні ресурси України багаті, особливо обсяги та види корисних копалин. В Україні є виявлені та розроблені родовища нафти, газу, вугілля, торфу, сланців, урану; заліза, марганцю, хрому й нікелю, титану, магнію, а також алюмінію, міді, цинку, свинцю… Є в надрах і золото, срібло, ртуть, берилій, літій, цирконій, гафній, тантал, ніобій, кобальт, олово, вольфрам, молібден, ванадій, ітрій і лантаноїди та розсіяні елементи германію й скандію.

Третій напрям діяльності фонду — це енергозберігаючі технології. В умовах енергетичної кризи необхідно змінювати процеси отримання енергії, тому маємо декілька цікавих проєктів саме в цій сфері.

Роль S&P Agency в діяльності фонду?

Роль та функції ті самі, які ми виконуємо останні 20 років: виявити можливі ризики майбутнього інвестиційного проєкту (фінансові, юридичні, політичні та інші), створити оптимальну структуру, яка відповідатиме потребам інвестора, забезпечити максимальний прибуток, сформувати захист від будь-яких неправомірних дій. У загальному — супроводження процесу інвестиційної діяльності на території України з метою врегулювання будь-яких спірних питань у процесі реалізації інвестиційного проєкту.

Основні покрокові поради для потенційних інвесторів при входженні на український ринок

Дуже складно входити на новий ринок, не знаючи його структури, специфіки та підводних каменів. Тому перша й найголовніша порада — знайти досвідчених радників із питань інвестиційної діяльності, фінансових, юридичних та ризик-аналітиків. Зібрати ж таку команду в Україні, щоб були фахівці з доволі хорошим досвідом й ефективною взаємодією, непросто. Але саме вибір партнерів та радників є ключовим фактором для успішного входу на ринок.

Крім того, ще перед входом на ринок варто провести реальний ризик-аналіз проєктів, які пропонуються для інвестицій як із боку українського бізнесу, так і з боку держави.

І тільки коли інвестор отримав відповідні висновки досвідчених спеціалістів, які підтвердять інвестиційний прибуток, підтвердять модель та гарантують відсутність ризиків, — тоді й можна інвестувати.