Віталій Кармазінський, директор Luxoft Україна, під час розмови з журналістом LDaily наголосив, що попри нинішню кризову ситуацію, спричинену поширенням коронавірусу, IT-сфера залишиться одним з основних драйверів української економіки та зростатиме й далі. Адже, на думку пана Віталія, щойно світ подолає пандемію, найімовірніше, відбудеться бум на IT-послуги, з’явиться чимало нових цифрових напрямів. Цей бум розпочинається вже зараз і є хорошим полем для інвестицій у вітчизняну ІТ-галузь.
LDaily: 2020 рік буде дуже важким для економіки й IT-індустрії зокрема. Найближчим часом очікується сповільнення темпів зростання IT-сфери. Уже сьогодні ми бачимо, що компанії консолідуються: їхні зусилля спрямовані на захист здоров’я своїх працівників, на утримання ключових клієнтів і позицій на ринку. Як коронавірус вплинув на діяльність компанії?
В. Кармазінський: Здоров’я наших фахівців — абсолютний пріоритет для нас у будь-який час. Відповідно, щойно стали зрозумілими глобальні масштаби поширення вірусу, ми постаралися зробити все можливе, щоб убезпечити працівників Luxoft. Тих, хто перебував у відрядженнях, ми повернули додому, іншим спершу рекомендували — а потім наполягали — переходити на роботу з дому.
Зараз віддалено працюють понад 90% спеціалістів у всіх локаціях — Києві, Одесі та Дніпрі. Компанія забезпечила всіх можливістю віддаленого доступу до мережевих ресурсів, технікою тощо.
Як виявилося, більшість спеціалістів працює з дому не гірше, а інколи й краще, ніж в офісі, тому після певного періоду адаптації можна сказати, що зараз робота в компанії йде майже у звичайному режимі.
LDaily: Чи планується оптимізація бюджету або можлива зміна бізнес-моделі? Чи зіткнулися ви із зупинками проєктів?
В. Кармазінський: Безумовно, світова економічна криза та пандемія коронавірусу сповільнить стрімкий ріст IT-сфери в Україні. Наскільки саме, поки що відповісти складно, але я впевнений, що IT-сфера залишиться одним з основних драйверів української економіки та зростатиме й далі.
Нині компанії по всьому світу скорочують свої витрати, в тому числі на IT-послуги, що теж впливає на нас як сервісну компанію.
Незначну частину проєктів справді довелося тимчасово призупинити. Але ми сподіваємося, що невдовзі ситуація почне виправлятися й ці проєкти будуть поновлені.
Аби уникнути негативних наслідків, у тому числі й скорочень, ми переводимо людей із призупинених проєктів на ті, які активно розвиваються. Втім, із ринку також наймаємо й далі (хоч і значно менше), адже не всі потреби ми можемо закрити внутрішніми ресурсами.
У період кризи ми почуваємося впевненіше, ніж інші компанії. Адже Luxoft, як глобальна компанія та частина американської технологічної корпорації DXC Technology, має значний запас міцності завдяки диверсифікації клієнтів та довгостроковим угодам зі світовими лідерами у своїх галузях.
Водночас ми віримо, що ця криза несе не лише труднощі, а й нові можливості. Чимало компаній і далі трансформують свій бізнес у нових умовах та шукають нові способи його ведення. Нерідко ці зміни потребують «цифрових» змін та розробки чи впровадження нових електронних систем.
Наше завдання — розгледіти ці можливості та зуміти підлаштувати свої вміння та послуги до нових потреб ринку. Рано чи пізно, однак ми вийдемо із кризи ще сильнішими.
LDaily: Привідкрийте завісу: над якими проєктами і для кого працюють українські програмісти Luxoft?
В. Кармазінський: В Україні, найчисленнішій локації Luxoft, представлено всі ключові напрями бізнесу: фінанси, автомобілебудування, енергетика, телекомунікації та інші.
Лінійка проєктів, пов’язаних з автомобілебудуванням, і далі зростає — навіть попри загальну економічну напругу, — що не може не тішити. У цьому сегменті ми розробляємо рішення, пов’язані з навігаційними системами та автономним керуванням для десятків світових автомобільних брендів. Приміром, в автомобілях Mercedes-Benz працюють інформаційно-розважальні системи, які розроблялися нашими спеціалістами.
Одна з великих американських компаній, яка займається видобуванням нафти й газу, теж є нашим клієнтом. Для неї ми розробляємо рішення, яке дає змогу збирати, опрацьовувати та візуалізувати (зокрема й у 3D) дані на етапі первинної геологічної розвідки, тобто ще на етапах вивчення родовищ.
В Україні також розроблялись основні системи для провідного швейцарського онлайн-банку, чимало інших проєктів.
LDaily: Нині для розвитку IT-сфери, на мій погляд, є чимало можливостей. Спалах коронавірусу підштовхує до створення розумних міст і парків, медичних онлайн-послуг, освітніх платформ, технологій для магазинів, де буде залучено мінімум персоналу або він і зовсім відсутній, а також інтернет-сервіси з доставки їжі, оператори зв’язку при будівництві 5G-мереж і запуску послуг на їх основі. Чи отримували ви замовлення на одну з цих сфер?
В. Кармазінський: Так, ми всі бачимо, як змінилися моделі споживання в людей, чимало процесів переходять в онлайн. Відповідно, щойно світ подолає пандемію коронавірусу, найімовірніше, відбудеться бум на IT-послуги та з’явиться багато нових цифрових напрямів. Цей бум розпочинається вже зараз і є хорошим полем для інвестицій.
Сьогодні компанії намагаються підлаштовуватися до нових умов, але через економічну кризу процеси тривають доволі повільно. Поки що більшість компаній зосереджена на короткостроковому подоланні негативних наслідків кризи, але незабаром усі шукатимуть нові можливості в значно модифікованішому бізнес-середовищі.
Компанія DXC Technology, як один зі світових лідерів у розгортанні бізнес-інфраструктури, добре налаштована для допомоги своїм клієнтам у такій ситуації. Причому Luxoft, своєю чергою, вдало доповнює цю пропозицію за рахунок розробки та впровадження спеціалізованого програмного забезпечення, яке дає змогу пропонувати клієнтам комплексні рішення від одного постачальника.
LDaily: Як у принципі зміниться ІТ-сектор та сервісна економіка після завершення пандемії та економічної кризи?
В. Кармазінський: Щодо українського IT-ринку, то гадаю, що нинішня криза зробить його ще більш привабливим як зовні, так і всередині. Необхідність розробки інноваційного ПЗ може привабити нових клієнтів, які раніше задовольнялися підтримкою старих систем великими індійськими компаніями — а вони, треба зазначити, досить важко переживають теперішню кризу.
Гадаю, що всередині країни ще більше молодих талантів зацікавляться IT-сектором як надійним та перспективним напрямом розвитку. Можливо, держава також більше подумає про розвиток IT-галузі, яка не припиняє зростати в ці скрутні часи та непогано диверсифікує економіку країни. Адже для подальшого зростання IT-сектору на 20-30% щороку потрібно значно більше молодих технічних спеціалістів, ніж 30 тис. випускників ЗВО, яких ми маємо сьогодні.
Що стосується технологічної складової, то український IT-сектор продовжить трансформацію від чисто аутсорсингової моделі, коли по суті продаються час і «руки» українських програмістів у проєктах середньої складності, до високотехнологічних проєктів із високою доданою вартістю. Тож, я впевнений, експертиза, складність і спеціалізація проєктів буде тільки зростати.
Читайте також: Ніколи не здавайтеся!
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8