Повернутися на сайт
vavrysh 2

Я сподіваюся, що законодавчі зміни на тлі економічного зростання дадуть змогу цього року залучити до будівельної галузі значні іноземні інвестиції

Зміст

31.03.2020 (№ LDaily #13)

Я сподіваюся, що законодавчі зміни на тлі економічного зростання дадуть змогу цього року залучити до будівельної галузі значні іноземні інвестиції

Андрій Вавриш, CEO SAGA Development, поділився з LDaily перспективами розвитку будівельної сфери в столиці на найближчі роки, розповів про впровадження унікального ноу-хау — мобільного додатку SFERA, який успішно замінить традиційний ЖЕК; однак, Андрій переконаний, уже очевидно, що все більшої популярності набуватимуть екологічно витримані концепції, коли в будівництво залучатимуться натуральні матеріали й буде збережено та розширено зелені зони, а також поліфункціональні проєкти, які дадуть змогу повноцінно жити й відпочивати фактично в одному місці.

LDaily: Тема MIPIM-2020 «Майбутнє за людиною». Розкажіть, будь ласка, як підбираєте команду?

А. Вавриш: Одна з цінностей компанії SAGA Development, це синергія талантів. Я залучаю до команди фахівців своєї справи, яким не треба пояснювати, як виконувати їхню роботу. Вони навпаки, самі спроможні навчити нас працювати, досягати мети, здатні робити компанію сильнішою. У команді для мене важливі небайдужість, загальне сприйняття місії компанії, її цінностей і стратегії розвитку — це дає змогу розмовляти однією мовою про складні речі й довіряти один одному. Саме на цю довіру ми спираємося в нашій щоденній роботі.

LDaily: Які проблеми переживає будівельний ринок? На вашу думку, які реформи йому потрібні?

А. Вавриш: Головною проблемою залишається надмірна зарегульованість системи отримання дозвільної документації. Ми перебуваємо в перехідному стані від радянської планової системи проєктування й будівництва до сучасної ринкової. Існує чимало нормативів і порядків, які не гармонізовані, а іноді суперечать один одному. Безліч інституцій, які конфліктують одна з одною, провокує використання ручного регулювання, що, своєю чергою, породжує конфлікти між забудовниками й громадою, кримінальні справи, судові процеси. Для того щоб зробити видачу дозвільної документації зрозумілим і прозорим державним сервісом, потрібно близько півроку, але це вирішить 95% проблем із документацією.

Друга проблема полягає у форматі взаємин між забудовниками, муніципалітетом і громадою. Замість кооперації з метою створення комфортного й сучасного міста останні десятиліття ми спостерігаємо протистояння, гру в одні ворота. Новий закон про столицю, якщо він буде прийнятий, дає надію на викорінення цієї ситуації, залучення громади до процесу ухвалення рішень щодо подальшого розвитку міста та формування якісно нового формату взаємин між стейкхолдерами. Це, своєю чергою, дасть можливість спільними зусиллями створювати проєкти зовсім іншої якості.

LDaily: Чи підвищується запит потенційних покупців житла на інноваційні й екологічні рішення? Що в цьому сегменті може запропонувати ваша компанія?

А. Вавриш: Ми бачимо в наших покупців запит на такі рішення. Є базові речі: безпека, комфорт, простота та якість сервісів. Безпеку в наших будинках ми забезпечуємо за рахунок систем контролю доступу до будинку, на поверх, до квартири. Ми першими на ринку створили мобільний додаток SFERA, функція якого — замінити традиційний ЖЕК завдяки можливості спілкуватися з керуючою компанією через мобільний додаток або оплачувати комунальні рахунки в один клік. Додаток дає змогу контролювати зі смартфона доступ гостей до будинку, платити за комунальні послуги хоч щогодини, причому впоратися з цим завданням може навіть дитина. Через SFERA можна замовити послуги керуючої компанії й дати зворотний зв’язок про якість їх виконання — для цього ми використовуємо тікінгову систему. Ми вивчали ситуацію в інших країнах, і виявилося, що аналогів SFERA у світі поки що немає. Водночас ми постійно працюємо над розширенням функціоналу додатку та можливістю масштабувати його на район і місто.

Наші клієнти — активні й свідомі українці, з кожним роком вони все активніше цікавляться екологічними рішеннями. Зростає запит на роздільний збір сміття, встановлення зарядних станцій для електрокарів — такі рішення ми передбачаємо для більшості наших об’єктів.

Зараз ми шукаємо способи для поліпшення екологічної ситуації в нашому новому флагманському проєкті — Новому Подолі. Крім того, що там використовуватимуться тільки натуральні матеріали, ми працюємо над можливістю поліпшити стан повітря й води в гавані поруч із районом: громадська пішохідна набережна в проєкті передбачає взаємодію з водою.

Ще один наш проєкт — O2 Residence — розташований у лісі, поруч з озером. Тут ми максимально зберігаємо наявні дерева й створюємо власну екоферму, де мешканці зможуть самостійно або за допомогою агронома вирощувати екологічно чисті овочі й фрукти.

У нових концепціях уже на етапі проєктування ми закладаємо можливості для створення зелених експлуатованих дахів і зимових садів.

LDaily: Який ваш прогноз щодо будівельного ринку на 2020 рік?

А. Вавриш: Поява на ринку банківських інструментів у формі доступної іпотеки під 10-12% річних дасть змогу зробити житлову нерухомість доступною для більш широких верств населення і задовольнити відкладений попит. З боку IT-компаній і їхніх співробітників існує стабільний попит на житлову, офісну нерухомість і коворкінги. З огляду на постійне зростання галузі, попит теж зростатиме. Це дасть змогу поліпшити фінансування девелоперських проєктів, сприятиме зростанню пропозиції та конкуренції.

Активно розвиватиметься ринок офісної нерухомості. Уже зараз є дефіцит офісних площ, особливо великих лотів, і 2020 року ця ситуація тільки посилиться. Зростатиме кількість проєктів build-to-suite і бізнес-центрів, площі в яких будуть викуплені або орендовані ще до введення в експлуатацію.

Зростає запит і на поліфункціональні проєкти, які дають змогу жити, працювати, здійснювати покупки й проводити дозвілля в одному місці. Для того щоб такі проєкти могли якісно функціонувати й бути сталими, кожна з наявних у них функцій має бути різноманітною. Клієнти вже на старті проєкту цікавляться інфраструктурою, і це стимулює девелоперів створювати більш якісні й ретельно продумані концепції.

Нарешті, я сподіваюся, що законодавчі зміни на тлі економічного зростання дадуть змогу цього року залучити до будівельної галузі значні іноземні інвестиції. Ми вже бачимо зацікавленість іноземних інвесторів, яка, цілком імовірно, трансформується в реальні угоди. Прискорити цей процес дозволить упровадження механізмів захисту прав інвесторів, зокрема, ескроу-рахунків.

Читайте також: Успішним буде той бізнес, який витратив час на вивчення нового бізнес-середовища

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Prev Next