Валід Мусса, світовий президент Міжнародної федерації фахівців нерухомості (FIABCI), поділився з LDaily своїм баченням розвитку глобального ринку нерухомості, зауважив про особливості місцевих ринків залежно від країни чи регіону світу, а також про значні перспективи України в цьому напрямі та ті завдання, які необхідно вирішити для приваблення іноземних інвестицій у сферу нерухомості.
LDaily: Ви стали світовим президентом FIABCI у травні 2019 року. Звичайно, отримати цю високу посаду вам допоміг багаторічний досвід. Скільки часу знадобилося, щоб стати світовим президентом FIABCI? З якою нерухомістю ви працювали упродовж цих років?
В. Мусса: Я вважаю, що для того, щоб стати світовим президентом у сфері нерухомості, спочатку ви повинні реалізуватися у своїй країні. Я президент Ліванського синдикату нерухомості (REAL), який працює з власністю, надає брокерські послуги, консультації та послуги управління майном. Отже, перш ніж стати світовим президентом FIABCI, я обіймав чимало інших посад. У FIABCI ти маєш багато працювати над собою й доводити, що ти людина впевнена, здатна взяти на себе відповідальність.
Мені знадобилося щонайменше вісім років, щоб мене обрали на посаду світового президента FIABCI. Щоб обійняти таку високу посаду, необхідно пройти довгий шлях від звичайного члена комітету FIABCI, пропрацювавши деякий час на декількох важливих посадах.
Що стосується типу нерухомості, з якою я працював, то можу назвати консалтингові та брокерські послуги, управління майном та інвестиції.
LDaily: Минулого року ви відвідали чимало країн, а цього року відвідаєте навіть більше. Розкажіть, будь ласка, про власні головні бізнес-інсайти, які отримали після таких інтенсивних бізнес-подорожей, а також про останні тенденції світового ринку, які ви помітили?
В. Мусса: Відверто кажучи, цього року у світового президента FIABCI не вистачає часу на ведення бізнесу. Я передаю ці повноваження головам моєї федерації. Цього року не зосереджуюсь на бізнесі, а дбаю про свою федерацію: я маю бути впевненим, що вона функціонує та розвивається належним чином.
Щодо тенденцій на світовому ринку, то можу зазначити, що криза торкнулася всіх. У деяких європейських країнах ситуація покращується. Насправді, деякі країни, як-от Німеччина, отримали лише вигоду після Brexit. Такі, як Португалія та Іспанія, відновлюються повільно, і на це є багато причин, особливо їхня «Золота віза». Ринок арабських країн розвивається повільно через ціни на нафту, від яких залежить сама економіка. Можливості є й в Африці та Азії. Однак ситуація в кожній країні унікальна.
Немає хороших або поганих ринків. Є ринки, що розвиваються повільно, а є такі, що швидко. Приміром, нині В’єтнам і Камбоджа розвиваються дуже швидко. Філіппіни мають хорошу перспективу в майбутньому, оскільки ринок та інвестиційна інфраструктура країни реконструюються.
Китайські інвестиції в нерухомість вплинули на великі міста США. Однак ми все ще бачимо значний потенціал у менших за розміром містах, таких як Атланта.
LDaily: Який ринок нерухомості з тих, що ви відвідали, можна порівняти з українським ринком нерухомості та сприймати як приклад для наслідування з питань ведення бізнесу?
В. Мусса: Український ринок схожий на ринок моєї країни, Лівану. Тут високі ризики, велика діаспора, політична та фінансова нестабільність, відсутність регуляторних норм, але прибутки іноді бувають чималі. Проте є й чимало позитивних факторів, які можуть заохотити інвесторів зайти на ринок.
Головне завдання українського ринку на даний момент — це робота над стабілізацією політичного клімату та економічної ситуації. Також надзвичайно важливо працювати над розробкою регулювань для захисту інвестора. Врешті-решт, коли інвестор виходить на ринок, особливо на нестабільний, він хоче мати гарантії захисту своїх інвестицій. Над цим і має працювати Україна.
LDaily: Які проєкти, на вашу думку, повинні бути реалізовані в Україні, щоб зацікавити інвесторів?
В. Мусса: Україна — перспективна країна, але її погано просувають за кордоном . Мало хто знає про Україну. Люди знають щось про українців, але не про саму країну. Я гадаю, що це чудове місце, яке обов’язково треба відвідати. Всі інвестиції починаються з туризму: ти вперше кудись приїжджаєш як турист, тобі щось там подобається, і ти це купуєш.
Тож необхідно створити сприятливі умови для туристів. Треба позбутися всієї бюрократії щодо процесу отримання візи. Через такого роду труднощі люди іноді вирішують їхати в іншу країну, наприклад, у Грузію, де для ряду іноземних країн віза навіть не потрібна.
Україні слід зосередитися на розвитку туризму, що допоможе створити сприятливий клімат для інвесторів. Іншими словами, відкрити країну.
LDaily: Як ви вважаєте, чи може діяльність FIABCI змінити інвестиційну карту світу?
В. Мусса: FIABCI відіграє головну роль у заохоченні інвесторів та пошуку можливостей для людей, яким цікавий ринок нерухомості. Інвестори іноді вагаються, бо не знають, чи безпечний ринок, тому наша FIABCI-спільнота сприяє здійсненню інвестицій.
Основна роль FIABCI — це робота над обміном найкращим досвідом у всьому світі. Ми намагаємось якомога активніше вивчати найкращі способи ведення бізнесу один в одного. FIABCI вважає, що країни, які розвиваються, можуть співпрацювати, і ми хочемо, щоб голови підрозділів федерації працювали належним чином. Це допоможе нам з’єднати всі країни.
LDaily: Як країни, що розвиваються (такі як Україна), можуть використовувати інструменти FIABCI для реалізації цілей сталого розвитку?
В. Мусса: Члени FIABCI віддані своїй роботі. Український народ також цим вирізняється. Він здатний захистити свій ринок і зробити його стабільнішим. На мою думку, так як Україна є великою країною, потрібно багато чого зробити й навчитися в інших успішних підрозділів FIABCI, перейнявши їхній досвід.
Я дуже раджу всім керівникам підрозділів учитися використовувати інструменти FIABCI та працювати з професіоналами у сфері нерухомості. Це не означає, що потрібно конкурувати, навпаки, всі повинні працювати разом, щоб представити свою країну на світовому ринку нерухомості та залучити інвесторів.
Кожен підрозділ FIABCI — це потужний інструмент, просто треба знати, як ним користуватися. Я пропоную організовувати більше заходів, послуговуватися досвідом успішних підрозділів та загалом працювати активно.
LDaily: Ви вже згадували, що родом з Лівану. Які шляхи співпраці між Ліваном та Україною ви бачите?
В. Мусса: Це було б досить цікаво. Насамперед нам потрібно створити прямі рейси. Також потрібно бути більш поступливими щодо візової процедури. Регулювання теж дуже важливі. Для кожної країни слід створити інвестиційні та туристичні можливості.
Читайте також: Успішним буде той бізнес, який витратив час на вивчення нового бізнес-середовища
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8