Махмуд Альбурай, старший радник в уряді Дубая (ОАЕ), віце-президент Міжнародної федерації фахівців з нерухомості (FIABCI International) арабських країн, розповів LDaily про те, завдяки чому український ринок нерухомості та супутні сервісно-виробничі сфери можуть бути привабливими для іноземних інвесторів; водночас зазначив, що на такий ринок, щоб уникнути можливих ризиків, інвестору найкраще заходити з надійним партнером, інформованим про місцеві економічно-правові особливості.
LDaily: Якими для вас є головні критерії вибору ринку, в який збираєтесь інвестувати?
М. Альбурай: Правова система, яка захищає інвесторів, є найголовнішим критерієм. Також треба звернути увагу на прозорість із погляду доступності інформації, яка допоможе з ухваленням рішень. Не менш важливим є врахування можливості отримати високий прибуток за низьких ризиків.
Нині, ураховуючи наявні на більшості ринків високі ризики, інвестори шукають стабільності навіть за умови отримання низького прибутку. Потенціал майбутнього зростання також є важливим фактором для інвесторів, які аналізують ті чи інші ринки, тому що це запорука підвищеної цінності в майбутньому.
LDaily: На який рівень прибутку та період окупності інвестицій ви розраховуєте, коли радите клієнтам той чи інший проєкт?
М. Альбурай: Коли інвестори вкладають гроші в міжнародні ринки, вони зазвичай очікують прибутку в розмірі 15%. Нижчий відсоток має бути виправданий низькими ризиками. Стандартні строки окупності становлять 7–10 років. Однак ми маємо аналізувати кожний проєкт окремо, а саме: його прибуток, ризики, потенціал зростання.
LDaily: В які ринки інвестували ваші клієнти за останні три роки? Чому ви звернули увагу саме на Україну?
М. Альбурай: Східна Європа є привабливим напрямом для багатьох інвесторів із Середнього Сходу, поряд із традиційно розвиненими містами, такими як Лондон чи Париж. Перевагою їхніх ринків є чітка визначеність їхніх регулювань, яка надає інвесторам упевненість та забезпечує стабільність фінансової системи. Хоча прибутки й не такі високі, ризики теж незначні.
В Україні можна отримати більший прибуток завдяки її економіці, що розвивається та перебуває на порозі Західної Європи. Наразі існує досить мало ринків, що є так само прибутковими, як Україна.
LDaily: Які сектори економіки є найбільш перспективними та трендовими для інвестицій у вашій країні? На вашу думку, що могло б зацікавити ваших клієнтів вкладати гроші в аналогічний проєкт в Україні?
М. Альбурай: Ураховуючи те, що в економіці Дубая домінують такі сфери, як нерухомість, туризм, фінанси й торгівля, найкращими секторами для інвестування є нерухомість та ринок послуг. Також є перспективи інвестування у сферу охорони здоров’я й освіту, тому що з часом можна покращити рівень життя.
Через те що темп розвитку ринку в моїй країні знижується, чимало інвесторів надають перевагу високоприбутковим країнам, як-от Україна. Інвестори Середнього Сходу націлені на прибуткові активи з потенціалом зростання в майбутньому. Інфраструктурні проєкти — наприклад, транспортна інфраструктура, торгові центри та флагманські комерційні хмарочоси — теж користуються популярністю.
LDaily: Які ризики входження на український ринок можуть виникнути у ваших клієнтів? Як довго ви радите їм залишатися на ринку?
М. Альбурай: В Україні закони для іноземних інвесторів ще досі в процесі розробки. Треба докладати більше зусиль, щоб упорядкувати їхні права та обов’язки.
Навіть більше, інформація нині дорога. Тому якщо інвестор заходить в Україну за допомогою надійного партнера, такого як S&P, то він може почуватися спокійно. Треба добре знати закони, особливості регулювання та володіти інформацією про ринок.
LDaily: Що ви порадили б клієнтам, якщо перший етап інвестицій був успішним: і далі інвестувати в українські проєкти чи шукати інший ринок? І чому?
М. Альбурай: Різноманіття має значення. В Україні є декілька секторів, в які можна інвестувати. Таким чином, інвестор має створити різнобічне портфоліо, ураховуючи ризики та прибутки. Можна мати активи в різних секторах, сферах промисловості та локаціях.
Україна дає можливість отримувати високий прибуток порівняно з міжнародними ринками, проте ризики тут дещо вищі. Отже, інвестори мають урізноманітнювати й розвинені економіки.
Читайте також: Успішним буде той бізнес, який витратив час на вивчення нового бізнес-середовища
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8