Повернутися на сайт
1

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Зміст

31.03.2020 (№ LDaily #13)

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Які перспективи розвитку іноземного й українського бізнесу ви бачите в Україні у найближчі три роки?

Петро Рондяк, голова правління «Віннер Груп Україна»

Ми, у «Віннері», завжди були оптимістичні щодо майбутніх перспектив України. Наші інвестиції відображають довгострокові наміри присутності в країні. У найближчі три роки ми розраховуємо на здійснення реформ, запропонованих нинішнім урядом, особливо в судовій системі та верховенстві права. З липня 2019-го ми вже бачимо двозначне зростання в індустрії продажів нових автомобілів.

 

Віктор Шевченко, генеральний директор групи логістичних компаній ZAMMLER

Я бачу значні перспективи для розвитку бізнесу в Україні та притоку закордонних інвестицій, зокрема в інфраструктурні проєкти. Логістика та складський бізнес наразі в пріоритеті. Але насправді все залежить від багатьох політичних та економічних процесів, зокрема від стабільності національної валюти, від прогнозованого курсу долара. Інвестиційна привабливість бізнесу — це показник рентабельності та терміни повернення інвестицій. А в складській логістиці — це ціна оренди не менше $5,5–6 за м2. Мій прогноз: при стабільному курсі долара, вартості оренди $6 і вище будуть сформовані саме ті позитивні умови, які простимулюють колосальний приток інвестицій у будівництво складських комплексів. До цього варто додати інфраструктуру у формі доріг та розв’язок, і Україна нарешті почне заробляти на транзиті, тільки пропускаючи через себе вантажі на схід і зі сходу. Тенденція для розвитку бізнесу й залучення інвестицій позитивна, але водночас потенційному інвестору потрібно презентувати зрозумілий проєкт, мати чіткий алгоритм дій і, як мінімум, знати обсяги інвестицій, розуміти умови й терміни їх повернення.

 

Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації

На мою думку, перспективи є хорошими. В принципі, радикальних змін бізнес не спостерігає. Наразі ми бачимо, що нинішня влада має всі наміри, щоб гармонізувати законодавство України з нормами ЄС, спростити регуляторне середовище та загалом робити комфортними умови для ведення бізнесу. Очевидно, що наразі є ще складні базові проблеми, наприклад, система правосуддя та робота правоохоронних органів, але ці питання існували й до цього. Тож якщо влада продовжить курс на підтримку реального, прозорого інвестора та підприємця, то, я вважаю, тренд на розвиток та покращення бізнес клімату в країні триватиме. Звичайно, можуть мати місце дискусії щодо темпів залучення інвестицій, адже якби темп базових реформ пришвидшився, то й залучення інвестицій могло відбуватися б динамічніше. Однак навіть за умови, що нинішні темпи залишаться, плавне зростання економіки, збереження макроекономічної стабільності мають сприяти тому, щоби бізнес теж розвивався.

 

Ярослав Ніцак, генеральний директор Ericsson в Україні

Україна впевнено крокує до цифрового майбутнього. Останні декілька років ми бачимо стрімкий ривок у розвитку телекомунікаційних технологій — запроваджений зв’язок поколінь 3G та 4G у рекордно короткі терміни. Це визначальний поступ у бік цифрової трансформації країни. І нам, безперечно, є куди розвиватися далі.

У світі набирає обертів технологія 5G, на обладнанні Ericsson в комерційній експлуатації наразі 24 мережі. В Україні вперше тестування технології 5G відбулося в травні 2019 року, де Ericsson та Lifecell продемонстрували передові можливості новітньої технології.

Згідно з інформацією Міністерства цифрової трансформації України, впродовж наступних трьох років ми можемо очікувати на комерційне впровадження технології 5G, а це означає автоматизовані виробництва, розумні міста, гнучкі робочі місця, телемедицину, керування важким промисловим обладнанням на відстані тощо.

Ericsson присутній на ринку України вже понад 120 років. Як світовий лідер у галузі телекомунікацій, ми готові й надалі підтримувати мобільних операторів у запровадженні найновітніших технологій на ринку України.

 

Іван Бечко, генеральний директор ВАТ «Керхер»

Відповідаючи на ваше запитання, насамперед слід зазначити, що за останні роки ми бачимо ряд позитивних змін, зокрема у фіскальній і регуляторній сферах. Простежується валютно-курсова стабільність та стабільність у банківському секторі.

Наше бачення щодо розвитку в найближчій перспективі базується на оптимістичному сценарії. Ми віримо в позитивну динаміку в наступні три роки, зважаючи на зростання ринку, рівень достатку громадян та позитивні тренди в деяких галузях економіки.

Важливими факторами, які матимуть суттєвий вплив на динаміку розвитку, є:

— люди, особливо в контексті утримання кваліфікованого персоналу;

— прогрес у боротьбі з корупцією;

— судова система.

Щодо планів ТОВ «Керхер», то ми віримо в країну, і в найближчі два роки плануємо будівництво власного сучасного офісного центру, який, крім безпосередньо офісних приміщень, включатиме демонстраційно-виставковий центр, академію Керхер, сервісний центр, автомийний комплекс.

 

Павло Харчик, президент Асоціації «Оператори ринку медичних виробів»

На мою думку, наразі дуже вдалий час для інвестицій в Україну. Сьогодні вона є державою активного економічного розвитку з порівняно доступними ресурсами, що сприяє швидкому поверненню вкладених інвестицій. Говорячи за ринок медичних виробів, який мені ближче, можу з упевненістю сказати, що законодавча база максимально адаптована до відповідної європейської, ринок є конкурентним, держава оптимально забезпечує регуляцію ринку. І це далеко не в останню чергу завдячуючи діяльності Асоціації «Оператори ринку медичних виробів».

 

Володимир Осадчук, генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine

Україна нині перебуває на шляху перезавантаження та змін до нового. На сьогоднішній день ми бачимо чимало закордонних інвесторів, які інвестують у суверенні облігації України. І багато говоримо про фінансування, однак не бачимо на ділі портфельних інвесторів, які готові вкладати кошти у виробництво, технології, інфраструктуру. Тому держава разом із місцевими органами влади має робити висновки і, відповідно, виправляти ситуацію для створення прозорості й стабільності в податковій, правовій, юридичній, дозвільній, нормативній та інших сферах, які спрямовані захищати товаровиробника й інвестора.

Інший фактор для розвитку бізнесу в Україні — це закони конкуренції, які будуть спрямовані на створення високотехнологічних процесів виробництва, інтелектуальної власності тощо, але з мінімізацією впливу на процеси державних чи приватних монопольних компаній.

Отже, за останній період було задекларовано чимало хороших ідей для змін у бік залучення та захисту вітчизняних й іноземних інвесторів. Сподіваємося, що задекларовані ідеї матеріалізуються в законодавчі та нормативні акти, кожна гілка влади почне ухвалювати ефективні рішення, які сприятимуть конкурентним умовам для залучення інвестицій, безпечному й прозорому веденню бізнесу в Україні.

 

Джон Шморгун, президент компанії AgroGeneration

Я бачу, що інвестори з різних галузей дуже зацікавлені в Україні. Існує низка державних проєктів, які перебувають у процесі аутсорсингу, наприклад, Миколаївський термінал до Катару, концесії для аеропортів, залізниць та доріг по Україні. Проєкти у сфері інфраструктури стимулюватимуть економіку, створюючи робочі місця та покращуючи оборот продукції.

Сільськогосподарський бізнес отримає лише одні вигоди від цих інвестицій. Країни, включаючи ЄС, у міру зростання експорту України отримуватимуть прибуток від українського високовартісного продукту. А Brexit надасть Україні прямий доступ до Великої Британії, яка імпортує значну частину продуктів харчування.

Це вражаюче, якими темпами Україна перетворюється на потужного гравця у світовій економіці.

 

Хокан Йюде, генеральний директор «Сканія Україна»

Scania як провідний європейський виробник вантажівок працює в Україні з 1993-го, і останні кілька років були для нас найуспішнішими за нашу 27-річну історію в країні. Ми залишаємось обачними оптимістами й сподіваємося, що бізнес розшириться іще більше. Тож ми й далі інвестуємо в український ринок, щоб мати змогу належним чином підтримувати свою базу клієнтів, яка зростає по всій Україні.

 

Андреас Флодстром, співзасновник та CEO компаній Beetroot і Beetroot Academy

Я працюю в українській ІТ-сфері понад сім років. Упродовж цього часу бачив чимало інвестиційних можливостей. Це є результатом нинішніх змін в Україні. Старі бюрократичні системи руйнуються й поступаються місцем новим прогресивним парадигмам та європейським цінностям. Сьогодні люди в Україні відкритіші до змін. Вони беруть активну участь у створенні більш сприятливих громад та привабливих бізнес-можливостей для іноземних інвесторів. Якщо ви вагаєтесь, то саме зараз, а не через три чи п’ять років, є чудова нагода інвестувати в Україну. Звичайно, існують певні ризики, але більше переваг отримаєте сьогодні, ніж через роки.

ІТ-сфера є однією з галузей економіки України, яка найдинамічніше розвивається, і я вважаю, що вона незабаром ще більше розшириться. В Україні чимало кваліфікованих, освічених та амбітних технічних експертів, які й далі стимулюють економічне зростання країни. Однак ми також бачимо, що можливості для бізнесу здебільшого зосереджені у великих містах, таких як Київ, Львів чи Харків, тоді як малі міста залишаються недостатньо розвиненими. На мою думку, важливо відійти від цієї моделі та зосередитися на сталому розвитку міст середнього розміру, на підтримці й зростанні середнього класу по всій країні та забезпеченні рівних освітніх можливостей для людей як у великих, так і малих містах.

Зважаючи на це, ми вирішили створити в Beetroot мережу ІТ-академій, які вже відкриваються по всій Україні та допомагають людям розпочати кар’єру в галузі ІТ. Це буде нашим внеском у рівноправний розвиток українського суспільства та, водночас, поповнення ІТ новими обдаруваннями.

 

Зафер Озбай, президент Союзу промисловців і підприємців Туреччини й України «ТУСІБ»

Президент Володимир Зеленський та його уряд заохочують іноземних інвесторів вкладати в Україну, в усіх сферах спостерігається значний потенціал для бізнесу. Це добре, але все ж таки залишаються деякі труднощі, наприклад, неможливість вчасно задовольнити потреби базової інфраструктури або дефіцит кваліфікованого людського ресурсу. Є проблеми й у деяких державних організаціях, які намагаються сповільнити реалізацію інвестицій. Тому іноземні інвестори не повинні ігнорувати співпрацю з професійними консультаційними компаніями на етапі підготовки, адже треба дуже глибоко й ретельно аналізувати всі аспекти перед початком інвестицій.

 

Надія Кузів, виконавчий директор Аккаунтор Україна

Найбільш перспективними галузями залишатимуться ІТ, фарма та агро. Щоправда, привабливість агросфери для іноземних інвестицій залежатиме в тому числі й від відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення для іноземців. Наразі, в умовах коли законопроєкт про землю перебуває у Верховній Раді на другому читанні, прогнозувати, яким буде рішення з цього питання, зарано.

Запуск збудованих у 2019 році заводів із виробництва відновлюваної енергії та вже вкладені інвестиції в інфраструктуру й соціальну сферу забезпечать розвиток альтернативної енергетики в найближчі роки. Попри те, оскільки майбутнє зеленого тарифу ще і не вирішене, перспективи виходу на ринок України нових інвесторів у цій сфері поки що незрозумілі.

 

 

 

 

 

Prev Next