Ірина  Озимок

Про нових реформаторів України, про дивовижні проекти, що роблять повсякденність краще, про шлях до перемоги довжиною у Босфор,...

Про нових реформаторів України, про дивовижні проекти, що роблять повсякденність краще, про шлях до перемоги довжиною у Босфор, про подорожі, дружбу, натхнення у життєстверджуючому інтерв’ю керівника програми місцевого економічного розвитку WNISEF Ірини Озимок спеціально для LDaily.

bbcbd6a iryna ozimok

“За шість місяців до Босфору, я взагалі не вміла плавати кролем”

12.10.2017

Про нових реформаторів України, про дивовижні проекти, що роблять повсякденність краще, про шлях до перемоги довжиною у Босфор, про подорожі, дружбу, натхнення у життєстверджуючому інтерв’ю керівника програми місцевого економічного розвитку WNISEF Ірини Озимок спеціально для 

“Я завжди в житті  шукаю wow-ефект. Але насправді це погана риса, бо коли все відбувається не ідеально, я дуже засмучуюсь”, – ділиться з нами наша героїня. В пошуках свого омріяного wow Ірина Озимок кожного дня допомагає кмітливим мрійникам перетворювати світ довкола себе на краще, показує молоді, що можна створювати мобільні додатки, що вирішують конкретні проблеми, збирає міських голів і заряджає їх завзяттям творити зміни… Але цього всього Ірині замало, бо вона прагне “робити більше і краще з того, що може”. І ось Озимок в команді LIVE.LOVE вже долає свій перший Босфор. Іноді їй стає дуже страшно, здається, що ось ось ногу схопить судома. Проте страх відступає, вона навчилася його приборкувати, бо ціла команда «божевільних сміливців», незрима підтримка люблячих батьків та схвильованих друзів. Ось це справжній wow! Щоб іще такого зробити?

Така робота – змінювати світ

: Ірино, розкажіть про свою діяльність, над чим Ви наразі працюєте?

І. Озимок: Я маю честь бути керівником програми місцевого економічного розвитку у Western NIS Enterprise Fund, який сьогодні впроваджує в Україні технічну допомогу за підтримки, зокрема, для розвитку інновацій та підприємництва. Зараз ми підтримуємо низку проектів, які допомагають нам інвестувати в людей, таких собі агентів змін, котрі живуть і творять в Україні. Спочатку робота фонду була запланова до 2018 року, зараз її продовжили до 2023-го. Наш бюджет становить 35 млн доларів.

: Наведіть приклади найуспішніших проектів Фонду.

І. Озимок: Коли я тільки прийшла на цю роботу, ми підтримали відому на сьогоднішній день систему публічних закупівель ProZorro. Тоді, на старті, ми стали першим донором, який профінансував цю систему. До речі, сьогодні ProZorro показує економію в 31 млрд гривень в бюджеті.

В рамках програми місцевого економічного розвитку ми працюємо над низкою проектів, які так чи інакше сприяють розбудові екосистем міст. Ми також є організаторами Міжнародного Саміту Мерів, на якому міські голови та активна громада з різних куточків України можуть ознайомитися з провідними світовими практиками та проаналізувати власні надбання та позитивні зміни в інших містах.

Ще один цікавий проект – це школа урбаністики CANactions, в якій задіяні іноземні ментори. Школа розрахована на молодих людей, активістів, які прагнуть працювати та працюють в департаментах містобудування та архітектури. А супутня програма “Активуй свою мрію” допомагає активним та відважним громадянам отримати мікрофінансування (до 5 000 доларів) для того, щоб зробити урбаністичне перетворення у власному місті, залучаючи бізнес та місцеву владу. До речі, в Школі урбаністики вже близько 80 випускників, бчимало з них переїхали в інші міста, щоб запроваджувати зміни там.

Всі наші програми мають великий соціальний вплив, вони дають українцям інструменти для того, щоб зробити життя кращим в тих сферах, в яких вони працюють

: Є якісь відгуки з-за кордону по результатах роботи Фонду?

І. Озимок: Знову ж таки повернусь до ProZorro, яка стала найгучнішим успіхом. Про неї писали New York Times, Washington Post та інші авторитетні видання, вона отримала престижні нагороди в Лондоні та Парижі. Успіх та визнання сприяли подальшому розвитку цього проекту – зараз ProZorro збирається виходити на міжнародний рівень. Перші результати вже є. Так, нещодавно ми їздили до Молдови, де підписали меморандум з міністром фінансів країни. Молдавський варіант програми називається MTender, але це прототип ProZorro і навіть розробляли його українці.

: Фонд WNISEF має кінцеву мету?

І. Озимок: По-перше, ми даємо людям віру в те, що вони МОЖУТЬ, по-друге – даємо інструменти для того, щоб здійснити свої ідеї. А надмета нашого фонду – це, звичайно, позитивні зміни в Україні. Ми хочемо створити моду на інтелектуальний продукт і відповідальне лідерство. Щодо методів роботи, то одним з ключових шляхів до змін є освіта.

Ми вважаємо – набагато корисніше давати людям знання, а не гроші, тому більшість наших проектів побудовані на співфінансуванні

: Що Вас змусило взятися за програму місцевого економічного розвитку?

І. Озимок: Мене не змушували, я взялась з радістю. За свою кар’єру я працювала над багатьма проектами – це і робота в аналітичному центрі, і у французькому Міністерстві фінансів, і проекти європейської інтеграції, що фінансувалися ЄС. Проте всюди моя робота загалом носила консультаційний характер і закінчувалася стопкою паперів, рекомендацій, білих книг, які потім просто відкладали і казали “в наших реаліях це неможливо здійснити”. Western NIS Enterprise Fund став більш логічним переходом від теоретичних змін до практики. Робота тут – це можливість за невеликі гроші зробити реальні зміни, бо ми не фінансуємо нічого, що закінчується паперами.

Приміром, Фонд видав соціальний кредит стартапу Pizza Veterano, який відкрили хлопці, що повернулися з АТО. Другий приклад – це “Горіховий дім”, пекарня у Львові, де виробляють надзвичайно смачне печиво. Пекарня є водночас реабілітаційним центром для жінок, які стали жертвами домашнього насильства, пройшли через складні життєві ситуації. Ці пані працюють в пекарні, отримують консультаційну допомогу психологів та взагалі вчаться жити заново. І таких прикладів безліч!

: Якщо була б така можливість, Ви б хотіли переїхати до іншої країни?

І. Озимок: Моєю давньою мрією була Великобританія, Лондон. Але після того як почався Майдан, ця ідея відпала, тому що в Україні змінився підхід до підприємництва та реформування. Вона перетворилася на країну можливостей. Вважаю, дуже сумно прожити все життя в одному місці, якщо відкриті всі кордони, але зараз я відчуваю, що потрібна Україні, так як і вона потрібна мені.

Проект LIVE.LOVE Swim

: Ірино, як Ви опинилися у LIVE.LOVE?

І. Озимок: Я завжди хотіла навчитися плавати, ходила в басейн, але це не приносило результату – я і раніше, у воді я відчувала себе невпевнено. Про двохмісячний челендж Swim мені написав мій друг. Спочатку я подумала, що для людини, яка ніяк не може навчитися плавати, це безглузда авантюра, але потім заради інтересу вирішила сходити хоча б на декілька занять. Перші тренувальні дні були для мене суцільним жахом, я випила стільки води з басейну, що відчувала її присмак цілісінькими днями. Чому я все ж таки не кинула заняття? Величезну роль зіграли наші талановиті зіркові тренери Олег Лісогор та Власта Шовковська, люди, які стали мені друзями, з якими я о шостій ранку їздила до басейну і, звичайно ж, наявність цілі – хоч якось, але проплисти дистанцію в 1 км.

: Які емоції Ви відчуваєте під час плавання?

І. Озимок: Це суцільний кайф, повне розслаблення. Раніше мені здавалося, що у воді я виглядаю безглуздо, а зараз відчуваю впевненість, знаю, що можу стати для когось суперником, обігнати іншого плавця (теж аматора).

Модель S&B

: Що після LIVE.LOVE змінилося в Вашому характері? Чи стали Ви більш категоричним керівником?

І. Озимок:  З плаванням я навчилася контролювати свої думки, навіть впливати думкою на стан свого тіла (так, це цілком можливо!). Я стала краще працювати в команді, відчувати ще більшу відповідальність за спільний результат.

Проект LIVE.LOVE довів мені, що не можна відкладати свою мрію на 33 роки, якщо є якась річ, від якої ти драйвуєш, втілюй її в життя вже зараз!

Я категорична, але це важлива риса характеру для моєї роботи, адже майже кожного дня я змушена відмовляти людям. Головним критерієм для відмови є для мене нещирість тих, хто подається на грант, і відсутність користі для суспільства. Слід зазначити, що спорт тренує вміння розбиратися в людях, адже ти мусиш знати, на кого з команди можна покластися в скрутну хвилину, а кому довіряти не слід.

: Чи плануєте Ви продовжувати програму LIVE.LOVE?

І. Озимок: Я однозначно буду продовжувати плавати, але тепер обиратиму програму залежно від цілі, яку хочу особисто. Наприклад, нещодавно під час подорожі Італією я побувала на дивовижному озері Гарда. Виявилось, що там теж проводять запливи. Думаю, це прекрасна локація для спортивної цілі. А наступного року в мене Босфор, 30-й ювілений чемпіонат. Це буде круто!

Натхнення

: Що в житті Вас надихає, окрім спорту?

І. Озимок:  Мій найбільший наркотик – це подорожі. Я активна мандрівниця, причому дуже люблю подорожувати Україною. Раніше навіть вела Фейсбук сторінку англійською, де розповідала іноземцям про дивовижні місця нашої країни. Мене надихають мрії та перспектива їх реалізувати, приміром, був проект, який здавався цілком нереальним… і ось він уже завершений.

Але більш за все мене надихають люди – в них я вчуся більше, ніж із книжок!