Олександр Кучерявий — архітектор, який понад 15 років практикує екостійку (sustainable) архітектуру. Автор першого Active House в Україні, якого офіційно визнано європейською спільнотою. Входить до топ-30 верифікаторів активних будівель у світі. Олександр розповів LDaily про підготовку проектів для відновлення України згідно із принципами сталого розвитку.
LDaily: Яким є ваш досвід ведення бізнесу під час війни? Які зміни відбулися у вашій компанії, з якими труднощами зіткнулися та як їх долали?
О. Кучерявий: Перебір варіантів доти, доки не вийде, — ось мій ключовий досвід під час війни. Будівельні проекти зупинились. Поки летять бомби, клієнтам не дуже хочеться вкладати гроші у будівництво.
Спочатку волонтерство займало майже весь час. Було не до звичної роботи. Як у всіх. Ми тут не особливі. Моє оточення робило та робить сьогодні все для наближення перемоги.
Тим не менш, зараз ми сфокусувалися на:
– консалтинг, так як у нас дуже сильна експертиза в енергоефективності «зеленого» будівництва, продуктивності та здоров’я людей у будинках;
– навчанні в США, Великобританії та Європі;
– роботі із зарубіжними партнерами;
– підготовці проектів для відновлення України згідно з принципами сталого розвитку, які для нас не просто слова чи тренд, починаючи з 2015 року.
Наша команда свідомо відмовилася від участі у всіх проектах тимчасових, модульних тут і зараз, а краще вчора, за $500 «під ключ» будівель. Ми розуміємо наслідки цього підходу. Наші сильні сторони – в іншому. Україна точно варта більшого, враховуючи ціну, яку вона платить зараз на фронті та в тилу. Але на це потрібен час.
LDaily: Як важко залучати нових клієнтів під час війни? Як змінилися потреби ваших клієнтів через війну?
О. Кучерявий: На диво, нам легко. Настав час, коли потрібні фахівці, які можуть щось гарантувати. А ми такі гарантії — у галузі зеленого будівництва із фокусом на здоров’я та продуктивність людини — можемо надати. Ринок сам уже підлаштовується під нас, і клієнти самі зацікавлені як і результат. Так як за патетичними словами «стійкий розвиток, енергоефективність, build back better» повинні стояти реальні цифри, а не порожні балачки, щоб дали грошей на відновлення.
Цифри – наша сильна сторона. З енергоефективністю та довкіллям все зрозуміло за показниками, але ми навіть примудряємось виміряти безпеку в цифрах. І безпека не лише в короткостроковій перспективі, щоб було десь сховатися, коли бомби летять. Але й у довгостроковій, куди входять ваші самопочуття, продуктивність та здоров’я людей у будівлі.
Тому потреба клієнта сьогодні — це рішення, яке працюватиме, а не локшина на вуха у вигляді красивих та модних слів, під які хотілося б залучити інвестиції.
LDaily: Як компанія реагує на зміни ринку і як ви відстежуєте потреби клієнтів в умовах війни?
О. Кучерявий: Ми вже зреагували. Ще до війни. Це нескладно, якщо дивитися довгостроково на роки вперед, а не заробляти гроші тільки тут і зараз, закочуючи все в бетон. Війна просто все загострила та прискорила. Час архітектури бомбосховищ пройде.
Основні тенденції для бізнесу сьогодні пов’язані здебільшого з умовами від міжнародної спільноти: за яких умов виділятиметься фінансування на відновлення України.
Наше завдання як Active House Ukraine — саме відновлення України відповідно до принципів сталого розвитку та Нового європейського Баухаузу (New European Bauhaus). І Міжнародний альянс Active House, і Національний альянс в Україні, і Active House Academy є офіційними партнерами цієї європейської ініціативи. А наш комплексний підхід є конкретними кроками щодо досягнення положень Європейського зеленого курсу (European Green Deal).
Ми достеменно знаємо, як працювати у архітектурно-будівельної сфері те щоб Європа до 2050 року стала кліматично нейтральним континентом, тобто6++ без шкідливого впливу на довкілля, зокрема без російської нафти і газу та інших вуглеводнів.
Приклади
Школи
Чи не вважаєте ви, що нам потрібні супершколи, де можна компенсувати продуктивністю той час, за який діти заплатили сумнівною якістю навчання онлайн чи перебуванням у бомбосховищах під час війни?
І геніальна нова європейська програма, навіть знову ж таки, з геніальними вчителями, вам не гарантує результат, якщо будівля, де дитина проводить як мінімум 11 025 годин протягом 11 класів навчання, не сфокусована на ключових параметрах середовища, які за цю успішність, продуктивність та високі показники відповідають.
І ми маємо рішення, які гарантують, що ці параметри будуть витримані. Тобто, якщо ви будуєте школу у форматі Active House, то отримуєте +20-30% до успішності. Чи підходить вам таке?
Лікарні
Чи в курсі ви, що впливає на одужання? Як виявилось, не лише лікування, яке вам призначили. Дотримуючись вимог Active House до будівель лікарень та центрів реабілітації, ми можемо безпосередньо сприяти якнайшвидшому одужанню і, як наслідок, звільненню місця для іншого пацієнта. Всі ми розуміємо, що потреба в якісному лікуванні та реабілітації наших захисників більш, ніж актуальна.
Житло
Загалом у будинках людина проводить 86,9% часу. Тобто 20 годин 51 хвилину люди проводять у будинках протягом дня! І це за стандартного способу життя. Є сумніви? Згадайте пандемію. Невже ви думаєте, що будівлі не впливають на ваше самопочуття?
Офіси
Візьмемо стандартну компанію. Наприклад, ІT. Як ви вважаєте, на що йдуть основні витрати? Оренда приміщень? Оплата за комунальні послуги? Відповідь: 90% витрат, щоб компанія функціонувала, створювала продукт та приносила дохід, йде на зарплати працівникам. 8% на оренду. 2% на комуналку. Коли співробітник працює і не хворіє, прибуток компанії зростає.
Саме з цих причин, виходячи з цифр, наші рішення фокусуються завжди на продуктивності та здоров’ї людини, а енергоефективність хоч і важлива складова, але лише засіб досягнення мети.
Щодо екології, то вона вже безпосередньо впливає на економіку та на якість життя в усьому світі. Це наша відповідальність перед собою і перед нашими дітьми. Вже сьогодні ми п’ємо не таку чисту воду, дихаємо не таким чистим повітрям, і вирощуємо їжу не в такому чистому ґрунті, як, наприклад, 10 років тому.
Ми — те покоління, яке усвідомило, що ми є причиною кліматичних змін; і точно те покоління, в силах та зобов’язаннях якого запобігти наслідкам.
Але для цього треба щось робити. Ми вирішуємо цю проблему стійкою архітектурою та будівництвом.
LDaily: Які інновації ви впроваджуєте у вашому бізнесі?
О. Кучерявий: Наша основна інновація — це методика Active House, яка дозволяє відповісти у цифрах на ключові питання, які стоять перед Євросоюзом із перспективою до 2050 року (і вже Україною, оскільки ми вирішили стати його частиною).
Повторюся: ми маємо відповіді, підкріплені цифрами в області:
– комфорту, продуктивності, самопочуття знаходження людини в будівлі;
– енергоефективності з фокусом на відновлювані джерела енергії;
– безпеки для здоров’я та навколишнього середовища.
Дуже просто, досить швидко, ефективно і як українці люблять — «втричі дешевше» порівняно з іншими рейтинговими системами.
LDaily: Які проекти зараз є в розробці?
О. Кучерявий: Йде консалтинг проектів в Україні та за кордоном. Проводимо навчання для фахівців у Європі, Великій Британії та США. Навіть колеги з Австралії зверталися до нас, так як наш підхід універсальний, а компетенції дозволяють вирішувати проблеми та робити розрахунки для будь-якої точки на планеті.
Але я схильний ділитися результатами, а не процесами.
Головний результат для мене — це збудовані будинки, в яких створено оптимальні умови для проживання, праці, відпочинку, при цьому з мінімальними витратами енергії при будівництві, експлуатації, утилізації та без шкідливого впливу на довкілля.
Зі свіжого:
– 8-квартирний житловий будинок у Мілані;
– Active House Advisor Course протягом місяця для групи фахівців у США;
– низка досліджень з європейських проектів для реалізації їх в Україні.
Як бачите, процеси тривають. Як тільки будуть результати, LDaily дізнається про них одним із перших. Треба трохи зачекати.
LDaily: Як ви оцінюєте конкуренцію на ринку в умовах війни та як плануєте реагувати на виклики, які вона ставить перед вами?
О. Кучерявий: Конкуренція мене бадьорить. Але швидше, ефективніше і доступніше за термінами та грошима рейтингової системи на ринку України все одно немає. Без зайвої скромності: Active House – це найкраще, що може статися з вашим будинком і вами!
Викликає, звичайно ж, жаль, коли деякі клієнти настільки інертні, що досі йдуть старими, уторованими і стежками, що ведуть у глухий кут. Але це вже їхній вибір та відповідальність за наслідки.
Над цим ми теж працюємо, займаючись з 2015 року просвітництвом та освітою в галузі стійкої архітектури та будівництва.
Більше того, у нас навіть меморандуми підписано з 7 провідними вишами України з приводу інтеграції підходу Active House до навчального процесу студентів. Через війну цей процес розвивається не так швидко, як планувалося, але йде. Стратегію розроблено, узгоджено, а як з’явиться можливість, ми відразу ж її реалізуємо.
За будь-яких варіантів, у нас завжди буде в пріоритеті якість, а не кількість. Тобто якщо буде стояти вибір, або потроху і без гарантії результату впровадити навчання у всіх вишах, або ж лише в одному, але після дипломної роботи ми отримаємо фахівця, то відповідь для нас очевидна: варіант номер два.
Те саме і по будинках. Або більше 300 шкіл, але для галочки (приблизно стільки зруйновано зараз, до речі), або 30, але Active House — ми сфокусуємося на 30. Тому що який сенс у школах, де неможливо вчитися?!
LDaily: Як ви підтримуєте моральний дух вашої команди?
О. Кучерявий: Роботою. Якщо ти не з автоматом на фронті, ти маєш працювати та донатити. Коли людина зайнята, бере участь у процесі, бачить результати своєї праці, має можливість подбати про свою сім’ю та близьких в ЗСУ — це ефективна підтримка.
LDaily: Як ви оцінюєте ризики та можливості для вашого бізнесу у разі продовження війни та як плануєте реагувати на ці виклики?
О. Кучерявий: Ризики є, і вони нами враховуються. Ми використовуємо цей час на підготовку проектів, на навчання та консультування колег, організацій та партнерів. Я сподіваюся, що ні в кого не залишилося ілюзій: коли закінчиться війна, за місяць ви не навчитеся ні проектувати, ні будувати будівлі, гідні епохи сталого розвитку.
Нагадайте мені, будь ласка, скільки у нас енергоефективних багатоповерхових будівель було збудовано з 2014 року з підтвердженими параметрами енергозбереження?
LDaily: Як ви плануєте розвивати свій бізнес після війни? Які виклики та можливості стоять перед вами?
О. Кучерявий: Надто високу ціну платять українці своїм життям за свободу та європейські цінності.
Я вважаю неприпустиму після війни ситуацію, коли за гроші донорів, за наші донати, приватні інвестиції буде все закатано в бетон, будуть збудовані хоч і нові — для когось навіть красиві, — але по суті своїй безглузді будинки, які не вирішать наших проблем, а тільки створять нові!
Мені дуже не хотілося б, щоб Україна стала кладовищем технологій європейських проектів, і в нас бачили лише ринок збуту. Особисто я вважаю, що у кожному архітектурному проекті для України має бути обов’язковою участь українського архітектора. Як мінімум — для навчання, передачі досвіду далі і для адаптації до локального контексту.
Українці самі знають краще, що нам підходить, а що ні.
Щодо нашої команди, то ми вестимемо бізнес, як і вели його до війни: надаючи рішення та консалтинг для створення середовища такої якості, де хочеться жити, а не виживати, куди захочуть повернутися мільйони українських сімей; середовища, за яке наступне покоління скаже нам «дякую».
А ми і наші діти точно гідні кращого майбутнього, яке, на жаль, оплачуємо кров’ю. Головне завдання тепер — не прогаяти цей шанс на краще життя.