Дітріх Трайс, генеральний директор компанії «УІФК-Агро», поділився думками про наслідки війни для агросектору, як вони вплинуть на експорт продукції цього року та на врожай 2023-го. Також розповів про тенденції у сільському господарстві, що виникли через війну в Україні.
LDaily: Війна значно вплинула на всі сфери бізнесу в країні, зокрема й сільськогосподарську діяльність. Які виклики постали перед сільським господарством і конкретно вашим підприємством з початком війни?
Д. Трайс: Наш підприємство розташоване в Київській області, тож російські окупанти підійшли до нього на відстань близько 20 км. Наші поля навіть були розташовані всього за два кілометри від окупованої зони. На початку йшлося про захист працівників і компанії, проте, звичайно ж, і про підтримку оборони. Ми передали українському війську чотири вантажівки та кілька легкових автомобілів. Після того як традиційні шляхи постачання продовольства для населення були перервані, ми передали 80 т пшениці: частина з неї надійшла до Києва, а частина — місцевому населенню. На щастя, на початку квітня окупанти покинули нашу територію, і ми змогли провести нормальну весняну обробку ґрунту. Однак нам довелося обстежувати поля, що були розташовані поблизу окупованих територій на наявність мін. Дуже добре, що ми закупили насіння, добрива й дизпальне ще до війни, тому змогли нормально розпочати сезон. Найбільше нам зашкодили спад цін і проблеми з експортом.
LDaily: Які втрати зазнаєте зараз? У якому відсотковому співвідношенні відновився ваш бізнес на ринку України?
Д. Трайс: Частка зерна, яку ми продаємо в Україні, щороку коливається. Значна частина українського виробництва завжди йде на експорт, тому він важливіший, ніж внутрішній ринок. Ціна в Україні базується на світовій ринковій ціні. Ми продали більшу частину минулого врожаю. Витрати на експорт різко зросли, але це було частково компенсовано зростанням цін на зерно на світовому ринку. Однак наразі ціни знову впали. Якщо витрати на експорт залишаться такими самими високими, наступний сезон буде вельми проблематичним.
LDaily: У який спосіб ви адаптували своє підприємство до нових викликів, що виникли внаслідок війни? Які заходи ви вжили, щоб зменшити втрати й підтримати своє підприємство під час війни?
Д. Трайс: Через тривалий виробничий цикл ми не можемо реагувати на запити в найкоротші терміни. Цього року ми зменшили площі під кукурудзу та соняшник і вирощуємо більше пшениці та ріпаку. Також зменшили інтенсивність польових робіт. Однак хай там що, всі поля обробляються.
LDaily: Наразі багато чуємо про «зерновий коридор», який дає змогу країні експортувати зернові, хай навіть у незначних обсягах. Розуміємо: якщо зерно не може повноцінно експортуватися, то його треба десь зберігати. Скажіть, будь ласка, яка ситуація зі зберіганням сільськогосподарської продукції?
Д. Трайс: Саме тому ми вирощуємо більше пшениці й ріпаку. Врожайність із гектара нижча, ніж у кукурудзи, тому нам потрібні й менші потужності для зберігання. Планування виробництва під урожай 2023 року ми здійснювали в липні-серпні 2022-го, коли ще не було відомо, чи взагалі вдасться експортувати зерно, а якщо вдасться, то в яких обсягах. Наразі ми продали більшу частину врожаю, і я маю достатньо місця для зберігання до наступного врожаю.
LDaily: Як ви реагуєте на ситуацію з тим, що вартість зберігання сільськогосподарської продукції може зрости ще більше внаслідок обмежень в експорті?
Д. Трайс: Ми маємо достатні власні ємності для зберігання, тому ми незалежні. Те, що ми не могли зберігати на стаціонарних складах, складали в рукавах.
LDaily: Як змінилася ваша експортна логістика? Як ви пристосували свою логістику до змін умов експорту?
Д. Трайс: Уперше ми експортували свій товар напряму, без трейдера. Частину ріпаку привезли до Німеччини вантажівками. Решту продавали класичним, узвичаєним шляхом, тобто через чорноморські порти. Прямий експорт до Західної Європи більш цікавий для компаній Західної України. Проте для нас цей шлях дуже довгий, тому й транспортні витрати високі.
LDaily: Ви інвестуєте й надалі чи інвестиції призупинено?
Д. Трайс: Продовжуємо працю без змін.
LDaily: Які нові інвестиційні проєкти плануєте запровадити після закінчення війни?
Д. Трайс: Якщо буде можливість, хочемо розширити бізнес і побудувати склад. Але це не залежить від закінчення війни. Однак сподіваюся, що війна скоро закінчиться.
LDaily: Які перспективи ви бачите для сільського господарства після закінчення війни? Які головні виклики чекають на цю галузь у майбутньому?
Д. Трайс: Населення світу зростає, і його потрібно годувати. Сільське господарство мало залежить від економіки. Без машин і телевізорів можна обійтися, але не без їжї. Сільське господарство більше залежить від світового ринку, ніж від українського. Перспективи сільського господарства в Україні були хорошими й залишаться такими.