До вторгнення агресора Україна впевнено входила в топ-10 країн-лідерів за швидкістю розвитку цієї галузі. А 2020 року була визнана однією з п’яти країн, які найактивніше розвивають альтернативну енергетику в Європі. Воєнна агресія не лише зупинила розвиток галузі, а й завдала їй колосальних збитків, підприємства опинилися на межі банкрутства. Про труднощі введення бізнесу та перспективи розвитку альтернативної енергетики ми поговорили з Ондером Налбантом, генеральним директором Irun Engineering.
LDaily: Якого досвіду ведення бізнесу під час війни ви набули? Які зміни відбулися у вашій компанії, з якими труднощами ви зіткнулися і як їх долаєте? Чи змінилися підходи до управління вашою компанією? Які практики виявилися корисними під час кризи?
О. Налбант: Після початку війни я застряг у Херсоні з моєю родиною та співробітниками. Місцеві працівники змогли залишити місто самотужки, тоді як мені довелося організовувати евакуацію інших іноземних співробітників. Станом на 13 березня я взяв участь у плані евакуації МЗС Туреччини до цієї країни через Крим і залишив усі свої речі, будинок, автомобіль, офіс тощо.
У моїй компанії працювало 8 осіб, а потім станом на березень 2022 року залишилося лише двоє співробітників (я та мій співзасновник). Мені довелося зареєструвати нову юридичну особу в Туреччині під тією самою назвою та комерційною діяльністю, так я намагався об’єднати дві структури юридично. Однак це не вдалося, оскільки не було можливості працювати українському підрозділу з багатьох причин (відсутність бухгалтера, юридичного радника, керівника офісу, пошкоджений офіс під час війни та ін.).
Використання хмари (Dropbox, поштовий сервер тощо) для зберігання документації було корисним для продовження діяльності компанії дистанційно, особливо корисним під час війни.
LDaily: Охарактеризуйте нинішній стан сектору відновлюваної енергетики в Україні.
О. Налбант: Оскільки російська агресія була спрямована на інфраструктуру та електростанції, більшість вітрових і сонячних об’єктів або пошкоджена, або їм наказано не працювати через високу небезпеку.
Вкотре усвідомлюємо значення розподіленої (не централізованої) електроенергії, зокрема це стосується сонячної електростанції.
Ще одне чудове досягнення — будівництво та навіть введення в експлуатацію вітрової електростанції Тилигул (DTEK) у воєнних умовах.
Ще один приклад із мого боку — розробка двох нових вітрових електростанцій: одна в Канівському регіоні (150 МВт), а інша — Уманська ВЕС.
IRUN здійснив оцінювання вітрових ресурсів для обох, тож розробка триває.
LDaily: Ваша компанія залишилася на окупованих територіях — у Новій Каховці. Як вона функціонує зараз під окупацією?
О. Налбант: У даний час ми проводимо всі наші діяльності дистанційно з Туреччини, і на жаль, без фізичної присутності чи особистої роботи в офісі Нової Каховки.
LDaily: Ми нерідко чуємо, що російські окупаційні війська на захопленій частині Херсонської області погрожують підприємцям конфіскацією майна. Чи вплинуло це на вас?
О. Налбант: Наш офіс був пошкоджений під час обстрілу — це те, що ми знаємо. Нещодавно не могли зв’язатися з власником офісу. Ми просто попросили його зберігати нашу документацію та офісні речі в безпеці.
LDaily: Ваша компанія спеціалізується на будівництві вітрових електростанцій в Україні. Наскільки складно залучати нових клієнтів під час війни? Як змінилися потреби ваших клієнтів через війну? Як змінилася географія замовлень? Яких утрат ви зазнали?
О. Налбант: ІRUN Engineering не лише надавала консультаційні послуги, а й встановлювала вітряні турбіни, здійснювала будівництво вітрових електростанцій, а також інспекцію та обслуговування лопаток. У зв’язку з війною наші послуги обмежуються оцінюванням вітрових ресурсів та консультуванням з розвитку.
Наші поточні транспортні послуги теж були призупинені (поблизу Одеси). Слава Богу, ми отримали доставку всіх компонентів турбін, коли почалася війна, однак не змогли завершити всі комерційні операції з акціонерами.
LDaily: Ви відродили свою компанію в Туреччині під назвою IRUN-Turkey. Яку функцію вона виконує в цій країні та як співпрацює з українськими компаніями?
О. Налбант: IRUN Turkey має ті самі коди діяльності й надає такі самі послуги, як і IRUN Ukraine. Поточні консультаційні послуги проводяться на тристоронній основі (IRUN UA, IRUN TR та Клієнтські). Нам довелося співпрацювати з деякими турецькими партнерами, щоб задовольнити всі вимоги до послуг, підписуючи тристоронні контракти.
Ми також постачали матеріали для генерації енергії в Україну (акумулятори, інвертори, малогабаритні сільськогосподарські насосні системи та інше) як новий бізнес з постачання матеріалів.
LDaily: Які перспективи бачите для розвитку вітрової енергетики в Україні під час війни та після неї?
О. Налбант: Стежачи за поточними встановленнями вітряних турбін, розвитком вітроелектростанцій, придбанням земель, я переконаний, що Україна матиме новий розквіт у відновлюваній енергетиці не лише після війни, а й навіть під час неї. Важливість енергетичної незалежності, сталої енергетики, відновлюваних та розподілених джерел енергії уже була нами продемонстрована. Ми й далі надаватимемо допомогу, підтримуватимемо та співпрацюватимемо з нашими українськими партнерами й клієнтами, поки не побачимо мирне небо над Україною. І готові продовжити свій розвиток з місця, де він був призупинений.