Ярослав  Ніцак

Ярослав Ніцак, генеральний директор GEA в Україні розповів LDaily про те, як цілі й виклики, які стоять перед його компанією,...

Ярослав Ніцак, генеральний директор GEA в Україні розповів LDaily про те, як цілі й виклики, які стоять перед його компанією, були скориговані повномасштабною війною, як відновлюється діяльність на деокупованих територіях, а також якими в цьому контексті бачаться перспективи

Ярослав  <span>Ніцак</span>

Наші інженери запускають виробництво на звільнених територіях навіть без електрики і зв’язку

14.06.2023 (№ LDaily #19)

Ярослав Ніцак, генеральний директор GEA в Україні розповів LDaily про те, як цілі й виклики, які стоять перед його компанією, були скориговані повномасштабною війною, як відновлюється діяльність на деокупованих територіях, а також якими в цьому контексті бачаться перспективи

LDaily: Яка основна сфера діяльності компанії в Україні?

Я. Ніцак: В Україні представлено продукти і технології усіх п’яти дивізіонів групи GEA. Ми проєктуємо, постачаємо, впроваджуємо і потім обслуговуємо високотехнологічне обладнання, яке є втіленням найкращих світових технологій у харчовій, молочній, фармацевтичній, хімічній, інших галузях. Також ми постачаємо новітнє доїльне обладнання для українських промислових ферм.

LDaily: Опишіть деякі з ключових продуктів або послуг, які пропонує компанія в Україні?

Я. Ніцак: Ми виробляємо, постачаємо і обслуговуємо промислове обладнання, а також проєктуємо технологічні лінії для переробної галузі. Основна частка бізнесу групи GEA припадає на харчову промисловість, але не обмежується нею – все, що стосується перероблення рідин і порошків, сухих матеріалів – може бути оброблено на наших машинах чи технологічних лініях. Також ми є виробником і постачальником систем промислового холоду, доїльного обладнання для тваринницьких комплексів та інших продуктів і послуг для промислових ферм. Якщо треба, ми працюємо над проєктом і під ключ, починаючи з інжиніринґу, проєктування і далі – постачання, пусконалагоджувальні роботи, підтримка й обслуговування протягом всього життєвого циклу нашого обладнання, який може тривати до 25-30 років. Найстаріші в Україні машини GEA досі експлуатуються й успішно працюють з кінця 1970-х років! Ми постачаємо до них запасні частини й обслуговуємо їх. Тобто, це надзвичайно надійні й довготривалі технології з досить великим життєвим циклом.

LDaily: Як вплинула на компанію повномасштабна війна? Як компанія пристосувалася до роботи в умовах війни?

Я. Ніцак: Звичайно, перші місяці були дуже важкими для всіх в Україні, і команда GEA не стала винятком. Але ми, на щастя, впоралися зі всіма викликами і втримали нашу діяльність. Найголовніше – ми продовжили підтримувати замовників, а в Україні працюють сотні машин, сотні одиниць обладнання. Адже зараз, як ніколи, клієнти потребують нашої підтримки. Тому ми практично не зупиняли роботу в Україні. Повністю зберегли присутність, всі активи, насамперед команду. І ми вжили всіх необхідних заходів для збільшення складу запасних частин, щоб у будь-який момент, незважаючи на усі виклики, блекаути чи логістичні проблеми, на складі в Україні потрібні запасні частини завжди були в наявності. Щоб замовники не зупиняли технологічний процес, і обладнання продовжувало працювати.

Якщо говорити про звільнені території, то щойно територія фізично доступна і там виконуються елементарні безпекові умови, наші інженери виїжджають для відновлення виробництва замовника. Часто ще навіть до того, як поновлюється регулярне електропостачання і зв’язок, інженери вже працюють там із супутниковими телефонами, генераторами, запускають обладнання, щоб відновлювати інфраструктуру і виробництво.

LDaily: Як змінився ланцюг постачання цього обладнання?

Я. Ніцак: Він не змінився з довоєнного часу. Обладнання виробляється переважно в західних країнах, насамперед у Німеччині, але також і в Данії, Нідерландах, інших європейських країнах. Звичайно, все зараз поставляється суходолом, а не морем. Але продовжує поставлятися – немає жодних непереборних факторів. На початку війни виникали затримки, бо були і проблеми з паливом, і черги на кордонах. Але зараз все, що можна доставити автотранспортом, доставляється без якихось суттєвих перебоїв і проблем.

LDaily: Наскільки складно зараз залучати нових клієнтів? Чи багато їх взагалі? Чи є попит?

Я. Ніцак: Попит є однозначно, бізнес живий, клієнтів маємо сотні. Якщо говорити про нове обладнання, то його переважно замовляють українські підприємці, бізнесмени, які адаптувалися до поточних умов, а багато з них навіть продовжують інвестувати в нове виробництво з нашими технологіями. Пошук нових клієнтів з довоєнних часів не сильно змінився. Звичайно, менше форумів чи спеціалізованих бізнес заходів, де можна було б поспілкуватися з представниками тієї чи іншої галузі та зустріти нових клієнтів. Але за роки роботи в Україні ми напрацювали велику клієнтську базу і ми насамперед намагаємося якнайкраще підтримувати чинних клієнтів. Вони є нашою найкращою рекламою і найціннішими популяризаторами нашої технології в Україні.

LDaily: Ви приєдналися до компанії вже у воєнний час, дуже непростий. Які перед вами зараз стоять цілі й виклики?

Я. Ніцак: Немає ідеального часу для змін. Хоча рішення про перехід було прийнято ще до війни, але потім його довелося поставити на паузу через очевидні причини. Щойно це стало можливим, я з радістю долучився до команди GEA. Якщо говорити про цілі, то якщо до війни ними були зростання, розвиток, розширення бізнесу, зараз фокус змістився в бік збереження команди, утримання потенціалу, більш сфокусовану підтримку замовників. Коли в країні блекаути, а деякі замовники, на жаль, потрапляють в окупацію, доводиться вживати певних антикризових заходів. Такі зараз особливі виклики. Але все ж таки ми думаємо і про післявоєнну відбудову України. Готуємося до цього, до майбутнього зростання. Тому цілі можна так описати: утримання потенціалу, підтримка замовників і підготовка до майбутнього зростання.

LDaily: Над якими проєктами й ініціативами працюєте зараз?

Я. Ніцак: Десь із другої половини минулого року великою мірою відновилася динаміка по нових проєктах. Ми маємо багато запитів. З початку поточного року вже законтрактували  значну кількість промислових машин у різних регіонах України, з різними замовниками, в різних галузях. Найбільш вражаючий приклад –птахофабрика прямо під Нікополем, яка продовжує інвестувати і спільно з GEA розбудовує новітню систему промислового холоду. Такі приклади надихають, адже замовник знаходиться в дуже небезпечному районі, що регулярно обстрілюється, неподалік від окупованого Енергодара. Але, попри це, підприємство не тільки працює, а й продовжує інвестувати.

Ми маємо також приклади, коли фермерські господарства, щойно звільнившись з-під окупації, контактують із нами і просять відновити обладнання. І ми в цьому їм допомагаємо. Щойно було звільнено Харківську область, буквально ще до того, як було відновлено регулярне електропостачання, наші інженери вже поїхали й запустили там за річкою Оскіл доїльне обладнання. На той момент ще навіть деякі мости були підірвані, не було регулярних переправ, електрики і зв’язку, а наше обладнання вже працювало.

LDaily: Як мотивуєте працівників? Зараз непростий час, немає впевненості в завтрашньому дні. Як підтримуєте їхній дух?

Я. Ніцак: GEA в Україні – дуже дружна та вмотивована команда. А коли ми бачимо, як працюють наші замовники, як вони, попри всі виклики, продовжують розширюватися та інвестувати, то це мотивує і мене, і всю команду. Як ми можемо опустити руки, коли спостерігаємо, що люди вірять в Україну, що бізнеси інвестують, розширюються? Звичайно, це надихає Ми працюємо в дуже динамічній, живій галузі. Щодня перед нами надихаючі приклади тих українських бізнесів, які продемонстрували надзвичайну гнучкість та стійкість у цей дуже важкий для всіх час.

LDaily: Як компанія забезпечує якість і безпеку продукції й діяльності в умовах війни?

Я. Ніцак: Якість забезпечується перш за все двома факторами. Тим, що продукція виробляється в Європі згідно зі всіма стандартами якості. По-друге, тим, що усе впроваджується дуже компетентними інженерами тут. В Україні у нас найсильніша, найкомпетентніша інженерна команда в цій галузі. Усі наші інженери постійно підвищують кваліфікацію та вирішують безліч нестандартних задач, особливо за теперішніх обставин. Якщо обладнання виготовляється в Німеччині, в Данії, в Нідерландах на сучасних сертифікованих виробництвах, а в Україні ми його кваліфіковано впроваджуємо і обслуговуємо, то це і є все запорукою високої якості нашого обладнання і технологічних рішень.

LDaily: Як ви плануєте розвивати бізнес після закінчення війни? Які бачите перед собою можливості та виклики?

Я. Ніцак: Перш за все, наша компанія, група компаній GEA вірить в Україну та в її потенціал у майбутньому. Ми зберігаємо повну присутність. Віримо, що наші технології дуже релевантні для нашої економіки. Наведу приклад: наш ВВП споживає енергії в 2,5-3 рази більше на одиницю ВВП, ніж ВВП європейських країн, Польщі чи Німеччини. Про що це говорить? Про те, що наше виробництво не таке ефективне, як у Європі, часто воно працює на застарілих технологіях. І от саме технології GEA можуть бути дуже актуальними в майбутній модернізації економіки як такої. Не тільки проєкти «greenfield», побудова нових виробництв, але також і модернізація існуючих. Будь-яких виробництв, які будуть створювати додану вартість тут, в Україні. Тобто, наші технології якраз спрямовані на те, щоби переробляти ту сировину, яку ми зараз здебільшого експортуємо, і з експортом якої, сільськогосподарської перш за все, зараз якраз є проблеми. Наші технології дозволяють її переробляти в продукти з доданою вартістю, які легше транспортувати, в яких довший термін зберігання і які є дорожчими. Тобто, щоб перероблення робити не десь там на нашій українській сировині, а українську сировину переробляти тут і експортувати вже готовий продукт.

Важливо сказати, що наші технології сертифіковані і дають вибір нашим замовникам: або продавати свої продукти на внутрішньому ринку, або експортувати. Бо з нашими технологіями продукт матиме найвищу якість та відповідатиме всім нормам і стандартам в Європі і в усьому світі.

Виклики, які стоять перед нами, – це виклики наших замовників. Це і доступне фінансування, і логістика, і скорочення населення, і брак робочої сили, і верховенство права. Але наша країна має величезний потенціал, який буде вивільнений після закінчення війни, після того, як прийде сталий мир, який дозволить інвестувати і забезпечить безпеку як громадянам, так і інвесторам. І наші замовники – як українські інвестори, так і міжнародні групи, які продемонстрували надзвичайну гнучкість і мужність протягом цієї війни, – без сумнівів, впораються з тими викликами, які постануть під час післявоєнної розбудови України.