Володимир Осадчук, генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine, поспілкувався з LDaily про особливості українського аграрного бізнесу та інвестиційної привабливості України.
LDaily: Розкажіть, що таке COFCO Corporation?
В. Осадчук: Китайська зернова корпорація COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) — один із найбільших виробників, переробників і трейдерів сільськогосподарської продукції. Штаб-квартира розташована в Пекіні. Корпорація також є одним із найбільших державних підприємств КНР. Вона заснована ще 1949 року й після декількох поглинань зараз володіє активами більш ніж $71,9 млрд. COFCO має представництва в понад 140 країнах і глобальну торговельну мережу по всьому світу. Крім того, має чималі потужності для виробництва, зберігання й логістики сільгосппродукції: наприклад, потужності для зберігання зерна оцінюються в 31 млн т, а для переробки — 89,5 млн т на рік.
На ринку України ми вже понад 10 років. До 2016-го працювали як компанія «Нобл Ресорсиз Україна», яка була частиною групи Noble Agri. Наприкінці 2015-го китайська корпорація COFCO придбала міжнародну аграрну компанію Noble Agri з активами в Україні. І в березні 2016 року на її основі корпорація COFCO перетворила «Нобл Ресорсиз Україна» на нове підприємство — COFCO Agri Resources Ukraine, що спеціалізується на переробці та реалізації сільськогосподарської продукції, переважно зернових і олійних, та її просування на міжнародні ринки.
LDaily: Які компанії в Україні входять до структури COFCO International?
В. Осадчук: В Україні є сім компаній, які входять до структури COFCO International. Насамперед, це COFCO Agri Resources Ukraine з центральним офісом в Києві, яка займається трейдингом. Далі — ТОВ «Сателлит», завод із переробки насіння соняшнику потужністю 1500 т на добу, побудований компанією Noble Agri у 2011-2012 роках в Маріуполі. До конфлікту в регіоні підприємство переробляло насіння соняшнику, яке постачалося товаровиробниками Донецької області. Але коли сільгоспземлі на схід і північний схід від Маріуполя опинилися в зоні бойових дій, заводу довелося шукати нових постачальників, конкуруючи з олійноекстракційними заводами, розташованими в Дніпропетровській і Запорізькій областях.
У компанії є зерновий термінал із річним об’ємом перевалки 2,5 млн т зернових культур, керує ним ТОВ «ДССК» в місті Миколаєві. Також є чотири елеватори. Один — у селі Роздольне Старобешівського району Донецької області (ЗАТ «Каракубське хлібоприймальне підприємство»). На жаль, зараз він перебуває на окупованій території й не працює. Ще один елеватор в Херсонській і два в Дніпропетровській областях.
LDaily: Ви очолюєте COFCO Agri Ukraine вже понад шість років. Чим для Вас особисто мотивований саме «аграрний» вибір діяльності?
В. Осадчук: Про мотивацію вибору можу сказати так: Україна входить до п’ятірки найбільших виробників пшениці, володіє найбільшими запасами чорноземів у світі — близько половини її території, клімат сприяє стабільним врожаям багатьох культур. Водночас в аграрному секторі чимало невирішених завдань, і насамперед — це інфраструктура й логістика, які давно не відповідають вимогам часу. Крім того, відчувається брак сучасних переробних комплексів і сховищ з ефективним обладнанням.
Таке поле діяльності не могло залишити мене байдужим. Упоратися з цими завданнями — найкраща мотивація для мене, а також головна мета довіреної мені компанії.
LDaily: Скільки людей у Вас працює і як мотивуєте персонал?
В. Осадчук: На сьогодні в українському підрозділі компанії COFCO International працює близько 600 осіб. Основними чинниками мотивації співробітників є конкурентна заробітна плата, внутрішнє кар’єрне зростання, програми навчання та підвищення кваліфікації, узагалі створення дружньої атмосфери в колективі, де «Один за всіх і всі за одного».
LDaily: Розкажіть, будь ласка, про сьогоднішній стан українського агроринку. Чи можете Ви назвати цей сектор перспективним?
В. Осадчук: Якщо комплекс приносить понад 35% валютної виручки в країні, то він є перспективним. Виробництво сільськогосподарських культур в Україні зросло за останні десять років удвічі. І це ще не межа. Виробництво зернових та олійних культур у наступні десять років може зрости до 100 млн т. Фермер і далі інвестує в розвиток виробництва, оптимізує витрати, впроваджує технології, спрямовані на збереження родючості ґрунтів і збільшення врожайності культур.
LDaily: Ви на ринку з 2008 року. Можете назвати суму інвестицій за цей період?
В. Осадчук: За цей період компанія інвестувала в економіку України понад $200 млн. Це інвестиції в модернізацію олійнопереробного заводу в Маріуполі, в будівництво зернового терміналу з перевалки зернових і олійних культур в Миколаївському морському торговому порту, в елеватори в Херсонській, Донецькій і Дніпропетровській областях.
LDaily: Які кроки Ви радили б зробити владі для поліпшення відносин з агробізнесом?
В. Осадчук: Насамперед зауважу: Україна вже дозріла для відкриття ринку землі. У нас із 1998 року триває мораторій на продаж землі. Якщо був би відкритий ринок землі, то інвестиції в агровиробництво й культуру виробництва були б на порядок вищі. Другий момент — це лобіювання й підтримка великих агрохолдингів через розподіл державних дотацій. Хоча, згідно з програмою коаліційної угоди, така підтримка повинна бути спрямована на розвиток малого й середнього фермера.
LDaily: Коли заходили на український ринок, Ви розуміли, що це за ринок і чи були готові для роботи в ньому?
В. Осадчук: Україна давно набула статусу хлібної житниці Європи, а сьогодні — і світу. З прогнозуванням збільшення виробництва зернових і олійних культур та, відповідно, зі збільшенням експортного надлишку, міжнародним учасникам ринку завжди цікаво бути присутніми в регіоні виробництва. Період кризи завжди вважався вдалим моментом для поглинання й розширення бізнесу компанії. Нині ринки збуту сільськогосподарської продукції з України тільки розширюються, і до сформованого ринку Північної Африки, Європи та Близького Сходу Україна впевнено додає ринки азійського регіону.
LDaily: Хто споживач Вашої продукції? Велика частина залишається в Україні чи йде на експорт?
В. Осадчук: Практично 100% продукції компанія експортує. У першу чергу ми покриваємо попит китайського ринку, так як компанія COFCO є державною корпорацією й належить уряду Китаю. Експорт у КНР в загальній структурі українського офісу «КОФКО Інтернешнл» становить близько 30%.
LDaily: З якими ризиками компанія стикається в роботі на українському ринку, і які методи запобігання цим ризикам використовуються?
В. Осадчук: Компанія орієнтується насамперед на експорт продукції. Відповідно, вона подає декларації на відшкодування ПДВ при експорті, а це постійний контроль із боку ДФС. Щоб уникнути додаткових перевірок і запитів ДФС, ми повинні контролювати й знати наших контрагентів. Слід зауважити, що з 2015 року робота ДФС змінилася в кращий бік. Однак останнім часом періодично почали виникати питання по додаткових перевірках контрагентів, що призводить до відстрочень повернення ПДВ. Також слід зауважити щодо роботи судової системи, в якій усе ще існує затягування розгляду справ і ухвалення рішень.
LDaily: На Вашу думку, коли Україна стане аграрним лідером світу?
В. Осадчук: Україна вже сьогодні вважається одним із лідерів із виробництва ячменю, кукурудзи, соняшнику, в тому числі посідає перше місце з виробництва соняшникової олії. У найближче десятиліття ми можемо побачити подальше зростання виробництва кукурудзи й сої.
LDaily: Які інновації вже впроваджені на підприємстві і які в планах?
В. Осадчук: На сьогодні перевели всі сушильні комплекси на елеваторах на альтернативний вид палива — твердопаливні матеріали, а саме — відходи від очищення культур і/або лушпиння соняшника.
Завдяки високому рівню автоматизації олійнопереробного заводу й зернового терміналу вдалося домогтися ефективнішого споживання енергоресурсів, а також своєчасного та безпечного блокування виробничих процесів у разі несправностей чи інших непередбачених ситуацій.
LDaily: Розкажіть про соціальну відповідальність Вашого бізнесу. Кому Ви допомагаєте? Кого підтримуєте?
В. Осадчук: Кожен актив має свій бюджет і бере участь в соціальній підтримці територіальних громад міста, селища або села, де він розташований. У Миколаєві ми працюємо із Заводською районною адміністрацією щодо підтримки художньої школи творчості. У Маріуполі більше концентруємося на підтримці побуту військовослужбовців й активнішій роботі з Маріупольською міською адміністрацією. У населених пунктах, де розташовані елеватори, основна підтримка спрямована на допомогу дитячим будинкам й будинкам престарілих.
LDaily: Які в компанії плани на майбутнє?
В. Осадчук: Ми бачимо значні перспективи бізнесу тут і підтвердженням цьому є остання наша інвестиція в $75 млн, вкладена в термінал на базі причалів № 1 і 2 Миколаївського морського торгового порту. Термінал служить для перевалки зернових та олійних культур, і керує ним ТОВ «Дунайська судноплавно-стивідорна компанія» (ДССК). Ми будували його майже 16 місяців.
Загальна ємність зберігання терміналу — 127 тис. т. Він оснащений станціями для розвантаження автомобільного й залізничного транспорту, які дають змогу приймати до 15 тис. т продукції на добу. Ідеться про цілий комплекс: зерносушарка, зерноочистка, лабораторія для перевірки якості зерна, суднонавантажувальна машина. Проектна потужність перевалки терміналу — 2,5 т на рік. Слід розуміти, що коли будується об’єкт такої потужності, то проектується і вся інфраструктура навколо нього. Тому для потреб нового комплексу побудовані автодороги й транспортні майданчики в порту Миколаєва. Цей приклад безпосередньо стосується наших планів по країні. Як відомо, є логістичні проблеми по Україні, це переважно залізниця та водний транспорт. Є великий інтерес у розвитку інфраструктури в країні для забезпечення наших потреб. Тому ми акцентуємо увагу на внутрішній логістиці, а особливо — на водній. Ми зараз дуже активно працюємо в цьому напрямку. Наші плани відповідають стратегії групи: як основний постачальник зерна, соняшникової олії та продуктів харчування для чверті населення світу, COFCO International створює глобальну мережу забезпечення населення продуктами харчування.
Читайте також: Управління ризиками та захист активів — першочергове завдання для будь-якого бізнесу в Україні
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8