Хань Цзяньлун, заступник директора і директор з продажу китайської компанії Eco-Vtor, розповів LDaily про складнощі для іноземців ведення бізнесу в Україні.
LDaily: Завод був побудований 2013 року. Чому було вибрано саме Україну?
Х. Цзяньлун: По-перше, Україна має вдале географічне розташування: поруч західноєвропейський регіон, а це наш основний ринок. По-друге, тому що Україна — одна з найбільших країн Європи, і за територією, і за чисельністю населення. Значна кількість жителів свідчить про достатній запас сировини: у вас використовується дуже багато пластику і в побуті, і у виробничих процесах. І по-третє, це є суттєвий попит у продукції. З волокон, які ми виробляємо, потім виготовляються подушки, дивани, матраци… Усі ці товари користуються високим попитом, а отже, і наш бізнес не стоїть на місці. Ще важливий фактор нашої присутності — це те, що приїхавши сюди, ми побачили красиву природу, і водночас вона нерідко просто потопає у використаному пластику. Ці та інші аргументи дали нам зрозуміти, що ми повинні звести завод саме тут, тим самим і розвиваючи свій бізнес, і очищаючи довкілля від пластмасових відходів.
LDaily: Які країни ви ще розглядали для будівництва?
Х. Цзяньлун: Ще ми їздили в Литву. Ринок цієї країни був нам цікавий тим, що там уже прийнято сортувати відходи, є в кого купувати пластик, є готові будівлі під завод. Однак ми не зупинили свій вибір на Литві через географічне розташування й порівняно незначну кількість населення. Ми засумнівалися, що вистачатиме сировини для нашої діяльності. До того ж, нам постійно потрібно купувати запчастини для нашого обладнання, і звичайно ж, значно простіше це робити з України, ніж Литви.
LDaily: Яка сума інвестицій у ваше підприємство була на початку діяльності в Україні? Звідки надходять інвестиції?
Х. Цзяньлун: Усі інвестиції надходять з Китаю. Від самого початку ми вклали приблизно $10 млн. Але ми не плануємо на цьому зупинятися.
LDaily: Скільки осіб працює на підприємстві? Як ви стимулюєте своїх співробітників? Соцпакет, висока заробітна плата?.. Який середній вік ваших працівників?
Х. Цзяньлун: У нас співробітники дуже різного віку: є такі, які щойно закінчили університет, є й ті, кому 30, 40, 50.
Цього року штат співробітників дещо поповнився, зараз десь 370 осіб.
Як стимулюємо? Найголовніше — це те, що ми працюємо згідно із законодавством, кожному співробітнику надається право на відпустку тривалістю, передбачену законом.
У нас на підприємстві заведені зміни. На зміні, як правило, перебуває 30-40 осіб. Кожна зміна щомісяця перевіряє ефективність роботи, оцінює дисципліну команди і т.д. Виходячи з отриманих показників і нараховується премія кожному сумлінному співробітнику. Ще наші працівники отримують премії за вироблення років — тобто за їхній трудовий стаж на підприємстві. Якщо в соціальному плані, то співробітники до дня народження отримують подарунки, крім того, додаткові грошові винагороди.
LDaily: Чи відчуваєте ви нестачу сировини? Якщо так, то з чим це пов’язано?
Х. Цзяньлун: Останнім часом ми почали відчувати нестачу сировини. Це пов’язано з тим, що не дозбирали пластик.
Наприклад, у Києві є пункт прийому відходів, з якого пластик надходить на наш завод. Те, що вони збирають, є меншою часткою. Велика частина ще лежить на полігоні.
В Європі вирішили проблему збору пластику, коли свого часу поставили у дворах і на прибудинкових територіях спеціальні відокремлені контейнери. В Україні теж почали розподіляти відходи, однак це ще не на належному рівні.
LDaily: Нині Європа хоче повністю відмовитися від використання пластику й поступово рухається в цьому напрямку. Чи думали ви, що робитимете, якщо й Україна відмовиться?
Х. Цзяньлун: У цьому випадку треба розібратися з ціллю такого заходу. Якщо ціль просто відмовитися — це одне. А якщо ціль — перестати використовувати пластик для зменшення забруднення довкілля, то це вже інше питання. Як ви бачите, сьогодні пластик використовується в цілком різноманітних сферах. Це матеріал, із яким просто працювати, він застосовується для дуже багатьох цілей, він хімічно стійкий, не іржавіє, легко змінює форму. Усім без винятку знайомі переваги цього матеріалу. Якщо завдяки новим технологіям удасться отримати якийсь новий матеріал, який не поступатиметься за властивостями й широтою застосування, то тоді можна буде повністю відмовитися від пластику. На сьогоднішній день це не є можливим. У лютому я читав новину, мовляв, у США існує лабораторія при Міністерстві енергетики, де працюють над винаходом нового матеріалу для виготовлення пляшок, називається FPR. Його можна використовувати скрізь, наприклад, для виробництва поїздів і літаків, кораблів і сноубордів… І зараз не тільки Америка зайнялася цим питанням, також Китай і Німеччина проводять схожі дослідження. Важливо знайти матеріал, який можна буде отримати після переробки пластику і який буде екологічно чистим. До того ж, відсутність забруднення пластиковими пляшками — це в тому числі й особиста відповідальність кожної людини. Щоб уникнути завдавання шкоди довкіллю, кожен може зібрати тару, якою він скористався, і передати її в пункт прийому вторсировини або ж продати підприємству, яке займається переробкою пластику.
LDaily: Пластик не страшний, якщо правильно з ним поводитися й утилізувати?
Х. Цзяньлун: У повсякденному житті всі використовують пластик. Напої нерідко продаються в пластиковій упаковці. Якби це справді загрожувало нашому здоров’ю, то найімовірніше, у ньому не продавалася б харчова продукція. Чому говорять, що вода, пиво або ж кола псуються в пластикових пляшках? У них абсолютно нічого не псується. А ось викидати упаковки просто так — ось це має плачевні наслідки.
LDaily: Розкажіть, наскільки ваше підприємство безпечне для довкілля? Чи не є переробка пластику шкідливою для прилеглих територій?
Х. Цзяньлун: Еко-Втор є абсолютно екологічним підприємством. Ми збираємо пластикові пляшки, упаковки, інший подібний матеріал і займаємося його дробленням. 5-6 років тому, коли ми сюди тільки приїхали, пляшок, що валялися на вулиці, було дуже багато, але нині люди вже навчилися, звикли й приносять все нам. На продажі такої тари люди ще й заробити можуть.
Наявність нашого заводу, на мій погляд, краще, адже ми збираємо пластик, а не залишаємо його в землі, що для екології дуже кепсько.
LDaily: Яка продукція може вийти з волокна, яке ви виготовляєте?
Х. Цзяньлун: З цього волокна згодом виробляють подушки, ковдри, матраци, дивани, геотекстиль, руберойд і багато іншого з різних споживчих сфер.
LDaily: Куди експортуєте продукцію?
Х. Цзяньлун: Наш основний експортний ринок — це Євросоюз: Польща, Італія, Німеччина, навіть трохи працюємо з Туреччиною.
LDaily: Ви зайшли на ринок 2013 року, а 2014-го настала криза. Як ця ситуація вплинула на діяльність підприємства?
Х. Цзяньлун: 2013 року ми сюди приїхали, придбали будівлю, почали робити ремонт, закупляти обладнання. Із середини 2014-го ми вже запустилися. 4-5 місяців робота йшла відмінно, потім узимку почалася революція. З 2014 року зими по травень 2015-го відбувалися революційні події. А потім було дуже складно. Найбільшим сировинним ринком для нас були Донецьк, Луганськ, Харків — і раптом усе припинилося. Там дуже великий відсоток населення країни, багато заводів та інших виробничих об’єктів, ми в них закуповували сировину й продавали продукти переробки. І ось різко все обірвалося. Із 2014-го по 2016 рік ми практично взагалі нічого не заробляли і при цьому ніяк не могли вплинути на цю ситуацію. Тоді наш штат був близько 200 працівників і ми перебували вже на межі розпуску, однак повернути їх назад нам було б іще складніше. Із 2016 року ситуація почала поліпшуватися.
LDaily: Завдяки чому ви пережили цю кризу? Як вийшли з неї?
Х. Цзяньлун: Раніше Харків, Донецьк і Луганськ давали нам частину сировини. Після згаданих подій ми були змушені вийти на нові ринки. Для цього потрібен був час: ми об’їздили всі найближчі країни в пошуках постачальників і клієнтів, були в Білорусі, Росії, Грузії, країнах ЄС, і ось через два роки ситуація стала кращою.
LDaily: Які складнощі відчуваєте, працюючи в Україні?
Х. Цзяньлун: Перше — це ваше законодавство. Воно вкрай часто змінюється, особливо щодо іноземного бізнесу. І навіть до українців-підприємців: дуже складно швидко розібратися, постійно стежити за змінами й дотримуватися все нових і нових норм, які постійно з’являються. Друге — валюта й контроль. Наприклад, нам потрібно вести бізнес також із зарубіжними партнерами, не тільки з українськими: необхідно купувати щось і продавати. Нам постійно треба придбавати запчастини, яких немає в Україні. Ми поставляємо їх із Китаю, хімічні добавки й виробничі матеріали ми також закуповуємо в Кореї, у країнах Азії та Європи. Однак через складну систему контролю та тривалості всіляких перевірок й оформлень ми часто не можемо отримати все необхідне вчасно, і такі явища можуть зупинити виробництво загалом. Через якісь затримані добавки ми не можемо отримати вчасно замовлення, унаслідок цього не можемо вчасно виготовити товар і відправити його покупцеві. Ми не можемо заробляти. І я гадаю, що з такими проблемами стикаємося не тільки ми, а й усі підприємці в економічному середовищі України.
LDaily: Чим відрізняється ведення бізнесу в Україні та Китаї? Там легше чи теж є своя специфіка?
Х. Цзяньлун: У кожній країні є свої проблеми. Але якщо взяти бізнес, то там держава дуже сприяє своїм компаніям.
LDaily: Ви потрапили до списку санкцій Російської Федерації, як це вплинуло на вашу діяльність? І за що ви туди потрапили?
Х. Цзяньлун: Нам не пощастило, я не знаю, чому саме ми потрапили в цей список. Уведення санкцій підштовхнуло нас до пошуку нових ринків і ми впоралися з цим завданням.
LDaily: Які плани у вашого підприємства на найближчі три роки?
Х. Цзяньлун: Перше — ми хочемо отримувати якіснішу сировину для виробництва товарів більш високої якості. Нині це вже вимога ринку. Нам потрібно вищу якість для того, щоб залишатися конкурентоспроможними й не втратити клієнтів. Друге — ми хочемо використовувати нове обладнання й нову техніку, щоб виробляти товари якіснішими. Третє — ми плануємо допомагати приватним особам. Допомога полягатиме в закупівлі обладнання, яке дає змогу подрібнювати пластик. Завдяки цій техніці люди зможуть будувати свій бізнес, ми ж зможемо купувати напівготовий продукт, що й для нас добре.
LDaily: Ви перебуваєте в Торгово-промисловій палаті Китаю, як вона вам допомагає?
Х. Цзяньлун: Коли ми тільки прибули в Україну, тут уже працювало кілька великих китайських компаній. Нам було складно, тому вирішили об’єднати наші зусилля й організувати таку асоціацію, яка зможе сприяти не тільки китайським, а й українським компаніям, що бажають працювати з Китаєм. Саме ці компанії з часом і стали ініціаторами створення Китайської торгової асоціації в Україні. Торгова палата дуже допомагає нам наданням необхідних контактів чи інформації. На самому початку, коли приїхали сюди, ми не знали нічого про особливості ведення бізнесу в Україні, натомість зараз новим китайським компаніям тут значно легше.
LDaily: Я недарма спитала про те, чи забруднює атмосферу сміттєпереробний завод, оскільки дуже багато людей не знають, як це відбувається, як працює підприємство. Як ви доносите цю інформацію до громадськості?
Х. Цзяньлун: Ми часто проводимо аналізи ґрунту, повітря, води й висвітлюємо їх у засобах масової інформації, щоб люди бачили й розуміли, як робота підприємства впливає чи не впливає на довкілля. Весь процес переробки пластику влаштований так, щоб не нашкодити навколишньому середовищу. Вода після обробки матеріалу надходить у наш басейн, де очищається від сторонніх домішок, після цього надходить у водоканал, де, своєю чергою, проводиться додаткове очищення.
Чимало людей говорить, що переробка сміття — це шкідлива діяльність, може погіршувати екологію. Але вони навіть не уявляють, яку величезну його кількість ми вже зібрали й переробили! Якби всі ці відходи не були зібрані, а залишилися в навколишньому середовищі, то важко навіть уявити собі, що сталося б, якби цього не було зроблено.
LDaily: Ви берете участь в якихось соціальних проектах?
Х. Цзяньлун: Так, ми займаємося такими проектами. Приміром, до нас періодично звертається місцева школа й ми із задоволенням допомагаємо їй із ремонтом або в разі невеликого будівництва. Ми беремо участь у багатьох соціальних проектах і заходах, але допомагаємо адресно.
Читайте також: Ведення бізнесу в Україні в період політичної нестабільності: що потрібно взяти до уваги
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8