Олександр Горностай, генеральний директор Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України.
Музичне мистецтво України традиційно асоціюється з хоровим співом. І це не дивно, адже упродовж тривалого часу, починаючи із Середньовіччя й до другої половини ХІХ століття, українська музика була пов’язана лише з хором: це і народна творчість (фольклорний гуртовий спів), і професійна традиція (музика православної церкви). Відомо, що інструментальні звучання в православній службі, на відміну від католицького храму, заборонені, тож інструментальні жанри у вітчизняній культурі мають не таке глибоке й давнє коріння. Натомість інструментальна, оркестрова традиція культивувалась у Західній Європі — саме там виникли інструментальний концерт, симфонія, симфонічна поема та ін. І поява цих жанрів у доробку національних композиторів є свідченням зрілості української культури та повної її інтегрованості з європейськими традиціями. Однак з’явитися вони можуть тільки тоді й тільки в тій культурі, в якій є відповідна інфраструктура, зокрема, існує професійний симфонічний оркестр.
В Україні перший державний симфонічний оркестр було створено сто років тому. Тепер це Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України. Тоді, восени 1918 року, в часи Української Держави, уряд гетьмана Павла Скоропадського, попри складні воєнні часи, виділив кошти в сумі 66 300 карбованців на організацію цього мистецького колективу. Скоропадський добре розумів: наявність симфонічного оркестру — це своєрідний знак Європі: ми європейці, ми перебуваємо на орбіті європейської культури, у нас так само, як і в Гамбурзі, Парижі, Відні, Берліні, Амстердамі чи Лондоні, є філармонічний симфонічний оркестр!
Першим диригентом (і засновником) цього Державного оркестру ім. М. В. Лисенка став Олександр Горілий (1863–1937) — прекрасний музикант, досвідчений музично-громадський діяч (згодом, під час Великого терору 1937 року, його було репресовано). За сто років за пультом оркестру стояли, як головні диригенти, видатні маестро Натан Рахлін, Стефан Турчак, Володимир Кожухар, Федір Глущенко, Ігор Блажков, Теодор Кучар… Нині оркестр очолює Народний артист України, лауреат Шевченківської премії Володимир Сіренко. Колектив добре знають у світі: Національний оркестр України виступав на кращих сценах Європи й Америки, Азії й Австралії; його концерти завжди викликають інтерес публіки, а записи отримали міжнародне визнання. Згадаймо, приміром, визнання «Кращим записом року» виконання Другої та Третьої симфоній Бориса Лятошинського або ж номіноване на премію Греммі виконання «Реквієму для Лариси» Валентина Сильвестрова.
Репертуар оркестру вражає своєю різноманітністю, проте ключовими тут є дві опори. Перша — це твори європейської класико-романтичної традиції: від Бетховена до Чайковського, від Малера до Дебюссі, від Стравінського до Шостаковича. Друга — це опуси українських композиторів, національна класика: композиції Лятошинського й Станковича, Скорика й Сильвестрова, Карабиця й Зубицького…
В останні роки оркестр під батутою В. Сіренка, Н. Джуліані, Фан Тао та ін. багато гастролює в Китайській Народній Республіці. І це не випадково. Китай, що тривалий час перебував осторонь магістральних шляхів розвитку академічної музики, нині, у добу глобалізації, не тільки опановує європейську музичну традицію, а й дуже активно посідає провідні позиції в музичному житті світу. Китайські музиканти впевнено виграють перші місця на найпрестижніших музичних конкурсах в Європі та Америці, а в самій Піднебесній стрімко зростає потужна музична інфраструктура. Чого лишень варті численні оперні театри та філармонічні зали, які, наче гриби після дощу, з’являються у всіх значних містах країни! Саме в цих — нових, обладнаних за останнім словом техніки — залах виступають кращі колективи світу. І Національний симфонічний оркестр України тут — на чільному місці. Успішні гастролі колективу відбулися в Китайській Народній Республіці у сезонах 2011–2012, 2015–2016, 2016–2017, 2018–2019 років. Майже 100 виступів оркестру пройшли у головних концертних залах таких міст, як Beijing, Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Nanning, Sihui , Zuhai, Zhongshan, Chongqing, Tianjin, Jinan, Chifeng, Chengde, Gansu, Quinghai, Hangzhou, Suzhou, Ninigbo, Fuzhou, Xiamen, Changsha, Wenzhou, Wuxi, Wuhan, Shunde. Китайські слухачі з великим ентузіазмом сприймали запропоновані Національним оркестром України програми, що складалися з шедеврів європейської класики, а також творів українських та китайських композиторів. Черговий концертний тур Національного симфонічного оркестру України в Піднебесній відбудеться у грудні 2019 — січні 2020 року, а перед тим, у вересні, — виступ в урочистому концерті в Києві до 70-річчя КНР.
Читайте також: Управління ризиками та захист активів — першочергове завдання для будь-якого бізнесу в Україні
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8