Наталія Осадча, співзасновниця S&P Investment Risk Management Agency
Упродовж усього періоду становлення нашої держави ведення бізнесу супроводжувалося політичною й економічною нестабільністю. За 27 років розвитку України змінилося шість президентів, ми пережили дві революції, повну трансформацію зовнішніх державних відносин і курсу розвитку країни.
Водночас упродовж усіх етапів становлення України саме бізнес залишається найбільш чутливим до політичних змін, особливо в періоди переобрання президента й парламенту країни, зміни уряду. Кожна така зміна — це окрема епоха зі своїми правилами, цілями й наслідками як для країни, так і для бізнесу загалом. Для бізнесу ж у будь-які часи основною метою залишається стабільність, збереження активів й отримання запланованого прибутку, причому незалежно від будь-яких політичних коливань і змін.
Після другої революції — Гідності — з початком військових дій на Донбасі й анексією Криму наша країна пережила глибоку політичну та економічну кризу. Однак в останні роки макроекономічні показники покращилися, Україна стала показувати стабільне економічне зростання. З економічного погляду, фінансова криза зробила країну більш привабливою для іноземних інвесторів: інфляція, падіння цін на активи, зменшення вартості робочої сили й виробничих витрат. Водночас зменшення інвестицій в останні роки було здебільшого пов’язане саме з військовими діями, попри те, що війна й не перебувала в активній стадії.
У період укрупнення ринків, жорсткої конкуренції у всіх сегментах ринку великий міжнародний бізнес намагається знайти для себе нові, економічно цікаві ринки, особливо якщо ці ринки територіально розміщені в Європі. І Україна — саме такий ринок. Чим же приваблива Україна для іноземного капіталу:
Усе це вражає, якщо б не ризики, які невід’ємно притаманні країнам, що розвиваються, і Україна в цьому не виняток. Кожні п’ять років у країні відбувається масштабна зміна політичної влади, що призводить до змін законодавства та іноді навіть усього курсу розвитку країни.
Нині Україна знову стоїть на порозі політичних змін, причому прогнози вкрай різняться: від повної кризи до небаченої досі перемоги демократії. Однак, по правді кажучи, ніхто не може дати чітких прогнозів, як розвиватимуться події та які зміни нас чекають. Усе покаже час.
До других основних ризиків належать бізнес-ризики. До цієї категорії ми відносимо зміни бізнес-клімату та законодавства, заявлених попереднім урядом і президентом та задекларованих у нормативних актах і «правилах» ведення бізнесу в Україні. Основним ризиком, як і 27 років тому, коли Україна тільки почала шлях як незалежна держава, залишається ризик втрати активів. Насправді за 27 років цей ризик не став менш актуальним, як і в інших країнах, що розвиваються. Ще одним важливим ризиком залишаються фінансові ризики, пов’язані з економічними показниками. Політичні, бізнес- і фінансові ризики пов’язані між собою, тісно взаємодіють і є наслідком один одного.
Насправді наявність вищевказаних ризиків в економічно привабливому середовищі не є чимось, що притаманне виключно Україні. Будь-яка країна, що розвивається, — це ринок із потенційно високими ризиками за одночасно високих ставок прибутку. Щоб бути успішним у будь-якій країні, що розвивається, потрібно просто навчитися правильно прораховувати ці ризики, тобто свідомо прийняти факт їх існування й навчитися ними керувати. Управління ризиками існує рівно стільки, скільки існує людство. Просто сам термін не всім знайомий, однак це не означає, що ми не здійснюємо ці дії упродовж 24-х годин на добу щодня. Виходячи з дому, ми дивимося прогноз погоди, відповідно до нього ми вибираємо одяг, беремо чи не беремо парасольку, калькулюємо час, проведений у пробках, щоб потрапити на заплановану зустріч вчасно. У снігопад ми міняємо колеса автомобіля, для безпеки свого життя ми ставимо охоронну сигналізацію на будинок чи квартиру, мінімізуючи ризик можливого небажаного вторгнення. Ми щохвилини прораховуємо свої ризики, але не завжди, далеко не завжди робимо це в бізнесі.
Щоб захистити свій бізнес від втрати активів та інших ризиків, перше правило — необхідно чітко усвідомити наявність ризиків, визначити загрози, які вони несуть у собі, і потім визначити способи управління ними.
Як фахівець з мінімізації ризиків та бізнес-консультант із понад 20-річним досвідом у захисті активів і мінімізації ризиків в Україні, можу сказати, що дуже багато ризиків можна не тільки прорахувати, а й успішно мінімізувати. А якщо після проведеного аналізу виявиться, що ризики дуже високі і їх мінімізація чи запобігання їм неможливі, то зберегти час, фінанси й здоров’я можна, просто відмовившись від такого невиправдано ризикованого бізнес-проекту.
Так із чого ж починається ризик-менеджмент і на якій стадії його найкраще застосовувати в реаліях України? Процес управління ризиками повинен бути імплементований на найбільш ранній стадії бізнес-проекту. Найідеальніша стадія — це стадія бізнес-плану (прорахунок, аналіз, формування фінансових показників, структури власності, партнерства, порядку придбання активів, їх структури, управління і т.д.). Ось саме на цій стадії ризик-менеджмент не тільки необхідний, він просто життєво важливий для реалізації й отримання того, що було скрупульозно прораховано фахівцями в бізнес-плані. Коли ми здійснюємо прорахунок ризиків на стадії «нуль», то беремо до уваги все, що може хоч якось негативно вплинути в майбутньому на реалізацію проекту або призвести до втрати активу. Політичні ризики не будуть настільки важливі або основоположним чинником, якщо приділити увагу механіці. Правильно структуровані відносини партнерства (з урахуванням системи стримувань і противаг), правильна процедура придбання активу й структурування угоди, правильно визначена стадія і процес початку будівельних робіт і т.д. дадуть вам високі гарантії того, що незалежно від зміни влади в країні, зміни політичного розташування сил ви залишитеся зі своїм бізнесом. Прикладів насправді чимало. Давайте подивимося, скільки іноземних компаній, які «заходили» в країну в період політичних катаклізмів, досі успішно займаються бізнесом. Деякі успішно ведуть бізнес в Україні вже протягом 27 років. І неважливо, в який період політичних відносин такі компанії «заходили» на ринок: якщо ризики були правильно прораховані, вони залишаться тут дуже надовго. Є також чимало негативних прикладів, коли бізнес утрачав мільйони або навіть сотні мільйонів доларів, не впоравшись із ризиками, і просто «йшов» з ринку України, зазнавши багатомільйонних збитків. Вивчаючи такі кейси, можу сказати, що в 90 відсотках негативних випадків інвестори припустилися суттєвих помилок. Дуже часто помилки стаються саме на стадії початку реалізації бізнес-плану. Основна помилка в тому, що компанії не ідентифікують ринок України як високоризиковий, не приймають цей факт як необхідний елемент формули. Якщо цей елемент не буде врахований у формуванні формули, всі складові вашого бізнес-плану дадуть збій. І компанія не отримає запланованого бізнесу й фінансового результату. Помилки інвестори здійснюють різні:
Якщо процес управління ризиками імплементується компаніями в ході формування бізнес-плану, то це дає високі шанси його успішної реалізації. На стадії ж функціонування бізнесу управління ризиками має бути вже імплементоване безпосередньо в бізнес-процеси компанії і, особливо, у процеси ухвалення управлінських рішень.
Наприклад, ухвалення рішення про початок будівництва великого бізнес-об’єкта має не тільки включати в себе аудит ризиків, а ще й бути предметом обговорення на найвищому рівні компанії СЕО і власників бізнесу, усвідомленого прийняття на себе виявлених ризиків і проведення заходів щодо їх мінімізації.
Успішним були й залишаться ті компанії, які не тільки займаються довгостроковим плануванням, а й мають точну систему координат, яка допомагає потрапити в заплановане майбутнє. Однак без усвідомленого прорахунку ризиків це просто не уявляється можливим.
Наша компанія супроводжує крупний іноземний бізнес на території України вже майже 12 років. S&P Investment Risk Management Agency є багаторівневою консалтинговою компанією. Основними нашими спеціалізаціями виступає ризик-менеджмент (управління ризиками), кризовий менеджмент (виведення компаній із криз різного рівня складності), репутаційний захист (невід’ємна умова для виходу з криз) та юридичні послуги. Наші спеціалісти володіють різноманітними експертними знаннями та поєднують у собі глибокий практичний досвід кризових менеджерів, бізнес-консультантів, піар-спеціалістів, GR, юристів, адвокатів, податкових агентів, слідчих, детективів, консультантів зі стратегії та багатьох інших професій. Саме ця комбінація вирізняє S&P Investment Risk Management Agency з-поміж інших компаній. Ми прораховуємо та мінімізуємо для бізнесу в Україні наступні види ризиків: бізнес-ризики, інвестиційні, фінансові, репутаційні та юридичні.
Ми виступаємо бізнес-консультантами для компаній із метою попередження бізнес-конфліктів та їх фактичного недопущення, а також здійснюємо мінімізацію можливих негативних наслідків. Для тих компаній, які вже перебувають у бізнес-конфлікті, наприклад, із клієнтом, контрагентом, конкурентом чи державним/правоохоронним органом, ми не тільки розробляємо покрокову стратегію успішного виходу з конфлікту, а й застосовуємо різноманітні інструменти й супроводжуємо бізнес до успішного вирішення кризи/конфлікту. Більше того, наш штат адвокатів та юристів високого рівня дозволяє надавати клієнтам повний спектр консалтингових послуг. Водночас суттєвою відмінністю нашої компанії від класичного юридичного консалтингу є те, що юридична стратегія, яку ми розробляємо, є похідною від стратегії управління ризиками та кризовим менеджментом. А отже, юридичні інструменти підбираються й надаються клієнтові в симбіозі зі стратегією мінімізації ризиків. У такому разі сама юридична стратегія та її реалізація кардинально відрізняються від стандартних юридичних інструментів і ходів.
Попри те, що юридичні послуги є тільки одним із напрямів нашої компанії, він високо оцінений провідними незалежними рейтингами та експертами. Цього року експерти редакції Kyiv Post провели перше незалежне дослідження ринку юридичних послуг в Україні. Компанія S&P Investment Risk Management Agency ввійшла у ТОП 50 найкращих юридичних фірм України та посіла 4-те почесне місце в категорії «Прозорість та відповідальність». Для нас висока оцінка Kyiv Post є дуже важливим показником нашої експертності та наших досягнень.
LDaily виступив медіа-партнером на відкритті виставки «НЕОБ’ЄКТИВНІ ОБ’ЄКТИ» Ярослава Деркача, яка проходила в галереї ЦЕХ. 10 абсолютно чорних артефактів роботи Ярослава Деркача покликані своєю лякаючою дивністю розсіяти сон розуму – звичний суб’єктно-об’єктний стан людської свідомості, що створює «об’єктивну» картину Всесвіту. Використавши абсолютно чорний колір при створенні цих об’єктів, художник повністю вилучив предмети зі звичної карти […]
02.03.2020 ДаліВиставка художника включає масштабні картини, натхненні ілюстрованим географічним атласом, який було опубліковано у багатьох виданнях наприкінці XIX – на початку ХХ століть у німецькому місті Лейпциг. Поряд з ландшафтами та пам’ятками на ілюстраціях зображено жителів країн, островів, пустель та гір у різних куточках світу. На картинах детально промальовано структуру тіла, черепа та обличчя людей різни […]
10.10.2019 ДаліLDaily виступив медіа-партнером Шведсько-українського бізнес-форуму, де представив новий номер журналу присвячений шведському бізнесу в Україні. На форумі були представлені відомі шведські компанії, що працюють в Україні, такі як Electrolux, Ericsson, Grain Alliance, SEB Корпоративний банк, Scania, Sigma Software, Westinghouse Electric Sweden, ABB та багато інших. Цього року проговорювались 3 ключові теми, які включають сталий розвиток, […]
28.05.2019 Далі