Валерій Красовський, СЕО та співзасновник компанії Sigma Software, що спеціалізується на ІТ-консалтингу, розповів про особливості працевлаштування й підготовки фахівців у галузі, про кібербезпеку в житті кожного громадянина, розвиток венчурних фондів в Україні та чому законодавство не в змозі задовольнити потреби ІТ.
LDaily: Як узагалі з’явилася ідея заснувати ІТ-компанію?
В. Красовський: Нас п’ять засновників, майже всі «вийшли» з програмістів. Ще в 1990-ті ми всі разом працювали в ІТ-компанії, що була однією з перших в Україні. Потім ми зрозуміли, що хочемо відкрити щось своє. У нас була концепція зробити компанію програмістів для програмістів, щоб у ній було добре працювати, щоб ми постійно мали можливість вирішувати проблеми клієнтів за допомогою кращих технологій, щоб ми могли допомагати суспільству. На цих ідеалах ми й побудували компанію в 2002 році. 17 років тому нас було п’ятеро. Сьогодні — майже тисяча.
LDaily: Sigma Software — сервісна компанія. Чи є у Вас власні продукти? Розкажіть про них.
В. Красовський: Основним нашим напрямом є технологічні сервіси. Продуктовий і сервісний бізнес важко робити в межах однієї компанії: занадто різні підходи. Час від часу виникають спін-оф бізнеси, частина з них проходить інкубацію всередині компанії, Можу сказати про декілька таких спін-офів, які відбулися. Один з них виріс із нашої лабораторії доповненої та віртуальної реальності (AR/VR) — це Mixed reality space shooter. Ідея цієї гри зародилася ще до того, як вийшов Pokemon Go, а вихід на ринок відбудеться вже зовсім скоро.
LDaily: Ви вже знаєте точну дату, коли вийде гра?
В. Красовський: На даний момент ще не можу сказати напевне, однак гадаю, що цього літа. Другий дуже цікавий продукт, який ми робимо, — зі сфери кібербезпеки. Засновниками цього продукту є ми та ще цілий ряд американських партнерів. Може, ви стикалися з проблемою, коли клікаєте на якийсь банер, а посилання вас веде абсолютно не туди, куди ви припускали. Цей бізнес дуже розвинений в інтернеті, це шкідлива реклама, яка краде трафік. За даними відкритих джерел, такий бізнес приносить сотні тисяч доларів у день. Відповідно, це великий ринок для того, щоб боротися з цією шкідливою рекламою, — що ми й робимо за допомогою нашого продукту, який називається Clean Creative. Це продукт американської компанії, співзасновниками якої ми є; він досить успішний, розвивається й росте на американському ринку, є чимало згадок в інтернеті. Робота дуже цікава не тільки з погляду чистоти інтернету, а й з погляду викликів, що постають перед нашими спеціалістами, адже це постійна боротьба білих і чорних хакерів. Ми шукаємо способи, як їх блокувати, а вони шукають способи, щоб нас обійти. Це безперервний розвиток, невпинна розробка, коли весь час потрібно придумувати щось нове, причому на дуже низькому рівні — на рівні протоколів та браузерів. Загалом, це дуже цікава робота для справжніх інженерів.
LDaily: У Вас є дослідницькі центри: чим вони займаються, які туди надходять інвестиції, який їх розмір?
В. Красовський: Про інвестиції складно сказати, однак вони досить серйозні. Як мінімум, осіб із 10 щомісяця займаються R&D активностями. У кожному місті в нас є виділені R&D лабораторії. Сенс у чому? Ми працюємо в різних бізнес-доменах, від автомобільної та авіаційної галузі до електронної комерції, будівництва, фінансів, реклами, ігор та інших. Коли працюєш в якомусь секторі тривалий час, починаєш бачити проблеми, які ще ніким не вирішені. Виникає ідея, що тут є місце для якогось нового продукту, стартапу. В цьому й перевага бізнесу, якщо він працює з величезною кількістю індустрій.
Коли в наших інженерів з’являються ідеї, вони можуть їх реалізувати в наших R&D центрах. Наприклад, у нас є лабораторія AR/VR, там є найновіші пристрої доповненої та віртуальної реальності. Їх можна випробувати, під них можна щось написати, протестувати, подивитися. Якщо здається, що ідея може мати успіх, ми маємо серйозні контакти з венчурними фондами по всьому світу. У нас уже були такі кейси, коли якась ідея отримувала фінансування й виходив окремий стартап.
LDaily: Звідки Ви отримуєте інвестиції?
В. Красовський: Наш бізнес не вимагає інвестицій. Від самого початку частину грошей, яку заробляли, ми інвестували в бізнес, тож у нас немає якихось кредитів чи фондів, які нас спонсорують. Коли мова йде про окремі стартапи, то існують early stage funds, які вкладають незначну кількість грошей у цікаві ідеї. Є фонди, які інвестують в ідеї на пізніших стадіях, коли в стартапів уже є продукт і свої клієнти. З цими венчурними фондами ми дуже активно працюємо насамперед як сервісна компанія. По-перше, ми робимо спільні проекти для їхніх стартапів, а по-друге, ми можемо запрошувати їх співінвестувати в деякі проекти, які ми вважаємо цікавими.
LDaily: На які ринки працюєте?
В. Красовський: Традиційно наші основні ринки — це Європа й Сполучені Штати. Зараз активно розвиваємо Дубай. Також Ізраїль, Британія, Австралія.
LDaily: Чому Вам цікавий Ізраїль?
В. Красовський: Це дивовижна країна. За кількістю стартапів у світі вона посідає друге місце після Кремнієвої долини. У них величезна кількість продажів стартапів за дуже великі кошти. Попри те, що країна маленька, там феноменальна кількість IT-проектів. З кожною географічною одиницею потрібно знати, як працювати, однак Ізраїль нам близький тому, що туди емігрувало дуже багато людей, є чимало авіарейсів, вони порівняно недалеко розташовані, у нас з ними схожа ментальність.
LDaily: Скільки людей у Вас працює?
В. Красовський: У Харкові поки що найчисленніший офіс — трохи більше 500 осіб. У Києві близько 200 спеціалістів, в Одесі — 100, у Львові — 100. Невеликі офіси працюють у Сумах, Вінниці, Дніпрі.
LDaily: Як Ви підбираєте співробітників у команду? Які обов’язкові якості для шукачів та чи відчуваєте брак кваліфікованих кадрів?
В. Красовський: У нас нині 118 відкритих вакансій: як ви гадаєте, чи відчуваємо ми брак кваліфікованих кадрів? (посміхається). У нас велика команда рекрутерів, тож ми досить активно наймаємо фахівців — від 20 до 35 спеціалістів на місяць. Якщо говорити про якості, то я відзначив би софт скіли: це командна робота, прийняття тієї культури, яка в нас є, взаємопідтримка, взаємовиручка. Тому що хард скіли — знання певних методологій, мов програмування — безумовно важливі, але їх «дотягнути» можна, а ось змінити софт скіли неможливо. Чимало людей каже, що до нас складно потрапити. У нас дуже серйозні фахівці працюють на позиції делівері-менеджерів, і відповідальність при виконанні проекту для західного клієнта досить висока. Будь-який фейл відразу ж впливає на імідж компанії. Ми завжди уважно ставимось до підбору спеціалістів, адже ми маємо бути впевнені, що робота, яку їм доручаємо, буде виконана успішно. Водночас ми завжди намагаємося давати можливість тим, хто хоче до нас приєднатися, але ще не має належного досвіду. Ми працюємо з університетами, студенти в нас проходять практику. У багатьох вишах є аудиторії, обладнані нашою технікою, наші експерти проводять курси та факультативи, — і не тільки з інжинірингових спеціальностей.
Є в нас свій університет — Sigma Software University. Це освітня платформа, яка допомагає навчати фахівців зовні і всередині компанії. Наприклад, приходить до нас у команду спеціаліст, але ми бачимо, що є якісь прогалини в знаннях, які потрібно заповнити. Тож ми його проводимо через внутрішню програму навчання. Назовні наш університет працює у двох напрямках: партнерство з вишами й навчання студентів, а також курси й тренінги для тих, хто вже має досвід в ІТ — спеціалістів рівня Middle та Senior.
LDaily: Скільки триває навчання? Воно платне?
В. Красовський: Якщо ми беремо до себе людину й це внутрішнє навчання, то це безкоштовно. Sigma Software University пропонує зовнішні платні курси, це переважно курси для експертів. Їх читають наші провідні фахівці. У цьому, до речі, основна відмінність нашого освітнього майданчика від інших корпоративних університетів: вони фокусуються більше на внутрішньому навчанні та навчанні спеціалістів рівня Junior. Ми крім цих двох напрямків пропонуємо ще й курси для досвідчених фахівців. Ці курси та тренінги дають можливість Senior спеціалістам опановувати нові мови програмування, нові технології, ділитися досвідом один з одним.
LDaily: Як давно існує Ваш університет?
В. Красовський: Загалом він існує дуже давно, понад 10 років — звідтоді, як ми впровадили програми внутрішнього навчання та партнерство з вишами. А Sigma Software University як окремий бренд і концепція «експерти для експертів» з’явився три роки тому.
LDaily: IT-компанії часто працевлаштовують людей через ФОП. А як Ви працюєте?
В. Красовський: Важливо розуміти, що основне питання тут не в моделі, а в тому, що такий підхід дає змогу налагодити контракні відносини. Модель, що передбачена КЗпП, досить застаріла й слабо застосовна саме в нашому бізнесі. Адже в нас сучасні контракти з клієнтами, там є певні зобов’язання. Наприклад, за КЗпП людина, у разі звільнення, може попередити про це за два тижні. Якщо ж із проекту за два тижні до його здачі піде Senior фахівець, це буде феноменальний провал, штрафні санкції, втрата іміджу. А в контрактах з приватним підприємцем можна прописати законні умови, за якими і компанія забезпечує йому блага, і працівник дотримується своїх зобов’язань. Це сучасна модель роботи, яка чудово діє саме в цьому контексті. У нас є фахівці, які працюють віддалено, а за КЗпП це складно оформити. У нас немає нормованого робочого дня. Приміром, людина працює на американських проектах зі зсувом часу. Такий підхід гнучкий, має істотні переваги й широко використовується в нашому бізнесі.
Ми давно ведемо діалог з урядом, доводимо, що ця модель взаємодії «компанія — фахівець» — яка, до речі, цілком законна, — є найкращою і для бізнесу, і для людей.
LDaily: Охарактеризуйте IT-ринок України: наскільки він розвинений зараз?
В. Красовський: ІТ — це ціла екосистема, в яку входять, серед іншого, і сервісні компанії. Саме цей сегмент нині розвинений найбільше. Це легко перевірити: на порталі DOU.ua є перелік найкрупніших ІТ-компаній України (більша частина з них — сервісні), у топових працює до 5-6 тис. фахівців, а весь ринок налічує до 200 тис. спеціалістів. Наша компанія входить до топ-20 найбільших компаній та посідає місця у топ-5 як один із найкращих роботодавців за результатами оцінювання ІТ-спеціалістів.
LDaily: Чи є передумови для утворення вітчизняної Силіконової долини?
В. Красовський: Для цього є всі передумови. У нас досить велика кількість стартапів. Наприклад, можливо, ви вже чули про Viewdle, систему розпізнавання облич. Ця технологія пішла з одного київського університету, згодом з цього зробили комерційний продукт і врешті продали його Гуглу. Це був перший комерційний успіх такого масштабу. Ще один приклад — стартап Ring, який Амазон купив нещодавно за $1 млрд.
Загалом, середовище розвивається, однак досі не вистачає правильних мотиваторів. Венчурне інвестування тільки починає розвиватися в Україні. Є фонди, які вкладають гроші. Також нещодавно під керівництвом Президента України була сформована робоча група для створення грантового фонду з $10 млн, що буде фінансувати early stage стартапи. Держава цим фондом має намір дати ті тригери, які потрібні індустрії для розвитку. Ми, своєю чергою, приводимо сюди венчурні фонди: багато хто готовий розвивати та вкладати в українські стартапи, і вже це роблять. Також ми намагаємося розвивати всю екосистему загалом.
LDaily: У всьому світі активно розвиваються інформаційні технології, чим це нам загрожує й чи можемо ми почуватися в безпеці?
В. Красовський: Ми взагалі не можемо почуватися в безпеці. Це добре хоча б тим, що для програмістів завжди знайдеться робота, і то чим далі — тим більше. Особливо в галузі кібербезпеки, яка сьогодні розвивається найактивніше. Я бачив кілька різних опитувань інвесторів, у тому числі й на конференціях, і згідно з ними більшість нині вкладає гроші в такі сфери як охорона здоров’я, проекти з альтернативної енергії й кібербезпека. Різноманітних пристроїв зі складними функціями з’являється все більше й більше. Приміром, ви купуєте камеру, встановлюєте її в себе вдома й не змінюєте пароль. Так багато хто робить: купив, підключив, додаток на телефон завантажив і все. Кілька років тому була масована атака на подібні пристрої: чимало їх було атаковано й інформація, що зберігалася на них, опинилася в руках зловмисників. Із часом кількість схожих ситуацій тільки зростатиме. Лишень уявіть, що хтось отримав доступ до вашого комп’ютеризованого автомобіля й може впливати на все, навіть на безпеку руху. Тож ця сфера чим далі, тим більше розвиватиметься. До речі, спам-технології зараз розвиваються просто неймовірно швидко, залучаючи навіть такі передові технології, як штучний інтелект.
LDaily: Які виклики стоять перед IT-компаніями на ринку України?
В. Красовський: У нас дуже багато викликів. Кожна зміна влади — це виклик. Ми вже працюємо з урядом, почали це активніше робити ще 2010 року, і з провідними компаніями ринку створили IT-комітет на базі Європейської бізнес-асоціації, до якої нині в Україні входить понад 1000 компаній.
Виклики найрізноманітніші: бажання вдосконалити податкове законодавство, змінити правила гри на ринку для бізнесу… І це те, що ми проходимо з кожною новою владою. Що важливо для бізнесу? Спокій і впевненість у тому, що хоча б у десятилітній перспективі умови не зміняться. Ось тоді можна вкладати гроші, інвестувати. Ще один важливий момент: часто можна почути, що сервісні компанії — це погано, що ми «продаємо» мізки за кордон. А ось продукти й стартапи — це добре. Але є одна ключова особливість, про яку забувають. Коли приходить венчурний фонд і бачить, що в Україні є класний стартап, він у нього інвестує. Однак інвестує не в українську компанію, а створює свою, приміром, у штаті Делавер або деінде у Британії чи Ізраїлі — тобто там, де його інвестиції будуть захищені. Для того щоб в Україну заходили інвестиції, мають бути створені дуже привабливі умови для інвесторів і реформовано судову систему таким чином, щоб вона була здатна забезпечити захист інтелектуальної власності й додати впевненості в завтрашньому дні.
LDaily: Чого Ви чекаєте від нової влади?
В. Красовський: Я знаю, чого хотілося б очікувати: конструктивного, а не революційного підходу до формування розвитку бізнесу в країні.
LDaily: Яким Ви бачите майбутнє IT-індустрії?
В. Красовський: Це залежить від попереднього запитання. Щороку в Україні IT зростає на 20%. Я думаю, що зростатиме й далі: для цього в нас є всі передумови. Зараз IT-галузь вийшла на друге місце в експорті (2010 року була на п’ятому). Сільське господарство нам, звичайно, не наздогнати, зерна продається за кордон дуже багато, однак IT вже стає вагомим фактором, який впливає на економіку країни. Чого нам ще не вистачає для більшого і якіснішого розвитку — так це прозорих і зрозумілих умов років на десять, судової системи, яка захищає інтелектуальну власність, і створення навчальних центрів, появі яких ми сприяємо. Фахівців потрібно все більше й більше, однак їх необхідно навчати. Це дуже важлива частина розвитку індустрії.
LDaily виступив медіа-партнером на відкритті виставки «НЕОБ’ЄКТИВНІ ОБ’ЄКТИ» Ярослава Деркача, яка проходила в галереї ЦЕХ. 10 абсолютно чорних артефактів роботи Ярослава Деркача покликані своєю лякаючою дивністю розсіяти сон розуму – звичний суб’єктно-об’єктний стан людської свідомості, що створює «об’єктивну» картину Всесвіту. Використавши абсолютно чорний колір при створенні цих об’єктів, художник повністю вилучив предмети зі звичної карти […]
02.03.2020 ДаліВиставка художника включає масштабні картини, натхненні ілюстрованим географічним атласом, який було опубліковано у багатьох виданнях наприкінці XIX – на початку ХХ століть у німецькому місті Лейпциг. Поряд з ландшафтами та пам’ятками на ілюстраціях зображено жителів країн, островів, пустель та гір у різних куточках світу. На картинах детально промальовано структуру тіла, черепа та обличчя людей різни […]
10.10.2019 ДаліLDaily виступив медіа-партнером Шведсько-українського бізнес-форуму, де представив новий номер журналу присвячений шведському бізнесу в Україні. На форумі були представлені відомі шведські компанії, що працюють в Україні, такі як Electrolux, Ericsson, Grain Alliance, SEB Корпоративний банк, Scania, Sigma Software, Westinghouse Electric Sweden, ABB та багато інших. Цього року проговорювались 3 ключові теми, які включають сталий розвиток, […]
28.05.2019 Далі