Костянтин Іванов, директор шведської компанії LLENTAB в Україні, розповів LDaily про сировинні труднощі, про вплив політичної ситуації на будівельний бізнес і неможливість великого кредитування виробничих підприємств у країні.
LDaily: На світовому ринку LLENTAB ось уже понад 40 років, а скільки Ви працюєте в Україні?
К. Іванов: Компанії цього року вже виповнилося 46. Починалася діяльність зі скандинавського ринку, включаючи Норвегію, і потім уже просунулася в Польщу, Чехію, Німеччину, Україну й Словаччину. В Україні торгова марка LLENTAB представлена з 2003-го. Перша будівля була зведена в Києві 2004 року.
LDaily: А скільки об’єктів реалізовано в Україні за цей час?
К. Іванов: В Україні у нас на сьогодні вже близько 100 реалізованих об’єктів площею понад 300 тис. кв. м. А взагалі — більше 10 000 об’єктів по всій Європі. В останні роки практично щодня завершується спорудження нової будівлі на основі наших технологій.
LDaily: Хто є вашими клієнтами?
К. Іванов: Ми споруджуємо будівлі насамперед промислового й комерційного призначення. Тому можемо покрити практично всі сфери бізнесу, починаючи від складів і логістичних будівель і закінчуючи виробничими, торговими, спортивними, сільськогосподарськими об’єктами. По Україні більшість об’єктів — це споруди для виробничих компаній, яким треба розширити своє виробництво чи складські площі.
LDaily: Чи будуєте Ви приміщення для великих магазинів роздрібної торгівлі?
К. Іванов: Ми можемо споруджувати такі будівлі й у нас є реалізовані проекти досить великих торгових центрів у Швеції, де ми для тієї ж IKEA зводили кілька таких будинків. Але в Україні традиційно торгові об’єкти будуються з урахуванням мінімального терміну окупності, часто з використанням не найдорожчих технологій.
LDaily: Ви — забудовник преміум-сегменту?
К. Іванов: Я так не сказав би, однак ми споруджуємо надійні, довговічні шведські будівлі. Вони не найдешевші, але якість, яку ми пропонуємо, вища, ніж різниця в ціні. Основна частина наших замовників — це приватні компанії, вони розуміють: заплативши трохи більше, можна отримати продукт, який і через років 10-20 матиме вигляд нового, підвищуватиме їхню капіталізацію й потребуватиме мінімум обслуговування. У Швеції вартість праці будівельників доволі висока, тому там намагаються зводити прості будівлі, натомість надійні, щоб нічого не ламалося, потребувало мінімального обслуговування й водночас щоб вони були стійкі до будь-яких кліматичних й експлуатаційних впливів.
LDaily: З якого матеріалу Ви будуєте, де купуєте?
К. Іванов: Компанія LLENTAB має власну унікальну систему металоконструкцій, які виготовляються на основі оцинкованого металу. Це метал, оцинкований у гарячий спосіб, із нього в заводських умовах і виготовляються наші легкі металоконструкції. Наше виробництво повністю автоматизоване, до кожного отвору й під кожен гвинтик. Елементи виробляються на заводі, потім вони компактно, у розібраному вигляді, доставляються на будмайданчик, де починається монтаж за допомогою гвинтових з’єднань. По суті, збираємо наче конструктор. Це дає дуже високу точність зборки. Усі отвори готові й усе розміщене в потрібному місці. Нічого не треба зварювати, підрізати. Це забезпечує високу швидкість і передбачуваність термінів монтажу, без будь-яких «сюрпризів». Система продумана до дрібниць і вже понад 45 років повсякчас удосконалюється. Це єдиний вид діяльності нашої компанії, ми спеціалізуємося винятково на сталевих будівлях.
LDaily: Де розташовані потужності виробництва?
К. Іванов: Основне виробництво розташоване у Швеції, додатковий завод металоконструкцій — у Польщі. При цьому конструкторський відділ міститься тут, у Києві, де ми проектуємо згідно з усіма технічними нормами, після чого відправляємо проекти на виробництво. Завдяки високому рівню автоматизації на виробництві працює буквально кілька осіб. Там виготовляються всі основні компоненти будівель, потім весь комплект доставляється безпосередньо на будівельний майданчик замовника й наші монтажні групи приступають до будівництва. Таким чином, ми здаємо сталеву споруду «під ключ».
LDaily: У вас є заводи у Швеції й у Польщі, чи плануєте виробництво в Україні?
К. Іванов: Поки що цих заводів вистачає. Останній раз в існуючі підприємства внесли дуже значні інвестиції, і відтоді ці обидва заводи металоконструкцій розраховані на великі потужності. Однак основна наша сировина, а це оцинкована високоміцна сталь, в Україні необхідної якості не виробляється. А саме сталь такої марки і з такою кількістю покриття цинком, яка нам потрібна, — в Україні просто не роблять.
LDaily: Ви здійснюєте швидкомонтоване будівництво. Скільки часу потрібно на зведення однієї споруди?
К. Іванов: Швидкомонтовані будівлі відрізняються тим, що там від початку максимальна заводська готовність усіх елементів. Якщо це маленька неутеплена будівля, то її можна повністю спроектувати, виготовити й змонтувати за 15 тижнів. Якщо це великий об’єкт, наприклад, як будівля для меблевого виробництва площею близько 20 тис. кв. м у Рівненській області, яку ми звели 2017 року, то треба 25 тижнів (між іншим — це один із виробників меблів для IKEA). А взагалі, з урахуванням проектування, виготовлення конструкцій та загальнобудівельних робіт, ми реалізовуємо проекти менше, ніж за рік.
LDaily: Які гарантії Ви даєте на ці будівлі? Який у них термін експлуатації?
К. Іванов: Гарантія і термін служби — це дещо різні речі. Ми надаємо гарантію згідно із законодавством. Стандартна гарантія на конструкцію становить 10 років, проте будівлі розраховані на експлуатацію мінімум 60 років. Крім цього, ми замовляли спеціальні дослідження й отримали висновки, що наші сталеві споруди можуть простояти значно довше без необхідності ремонту, фарбування тощо. Цинкове покриття набагато стійкіше до погодних впливів, ніж фарба, і воно зовсім не іржавіє. Мало того, що матеріал не боїться зовнішніх впливів, він іще й не схильний до механічних уражень. Будь-яке лакофарбове покриття може пошкодитися в процесі транспортування, монтажу, експлуатації, і місце пошкодження стає потенційним джерелом корозії. Це не стосується цинкового покриття, тому що цинк проникає в структуру металу.
LDaily: Щоб реалізувати такі швидкі проекти, потрібні новітні технології. Розкажіть, які інновації використовуєте?
К. Іванов: Нині можна придбати найпросунутіше обладнання, це не є проблемою. Важливіше — це, напевно, весь процес, починаючи від продажу будівлі та закінчуючи проектуванням і монтажними роботами. Оскільки компанія займається винятково сталевими спорудами, то в нас весь процес продуманий і відпрацьований до дрібниць. Коли ми надаємо перший ціновий розрахунок, то він є максимально точним. Клієнти можуть розраховувати на кінцеву вартість, виходячи з початкових розрахунків, і в більшу сторону ціна проекту вже не змінюється. У нас повністю автоматизоване виробництво, що скорочує ризики людського фактора й підвищує якість, а з огляду на те, що всі елементи розібрані, вони займають мало місця при транспортуванні. Ми мінімізуємо витрати за рахунок оптимізації всіх процесів як у виробництві, так і в самій конструкції будівлі.
LDaily: Як Ви дбаєте про безпеку в таких будівлях?
К. Іванов: Безпека є дуже важливим аспектом нашої роботи. Оскільки ми шведська компанія, безпеці приділяємо особливу увагу. Насамперед ми проектуємо будівлі, суворо дотримуючись усіх норм. Також використовуємо міцну сталь, мінімум на 30% міцнішу, ніж сталь, яку можна придбати в Україні. До всього цього, значну увагу приділяємо безпеці на будмайданчику: у нас є все необхідне обладнання, засоби індивідуального захисту, спецодяг.
LDaily: У світі нині дуже популярна тенденція енергоефективності, наскільки ваші будівлі відповідають їй? На перший погляд здається, що вони дуже швидко охолоджуються й у них важко підтримувати тепло.
К. Іванов: Ви маєте рацію, сталь — дуже хороший провідник і тепла, і холоду. Якщо неправильно зроблені стики стін до каркасу, даху або стики стін між собою, неправильно встановлені вікна чи двері, то звичайно ж, можуть виникати величезні тепловтрати. По суті, можна використовувати якісні матеріали, але якщо не дотримуватися технологій і неправильно їх з’єднати, то працювати нічого не буде. Ми — одна з небагатьох компаній, яка контролює весь процес виготовлення сталевих споруд, включаючи монтаж самої будівлі. Усі використовувані технічні рішення — це типові вузли, відпрацьовані й випробувані часом. Вони перевірені в різних кліматичних зонах, починаючи від суворого шведського клімату й до українського тепла. Ми зводили будівлі від Сум до Криму в різних умовах і можемо підтвердити, що наші технології працюють.
LDaily: Розкажіть про саму галузь: що треба найнеобхідніше й чого не вистачає нині на ринку України?
К. Іванов: Наша галузь пов’язана насамперед з інвестиціями в бізнес. Вона дуже чутлива до макроекономічного інвестиційного клімату в Україні. Адже інвестори ухвалюють рішення про розвиток бізнесу або початок бізнесу в Україні з урахуванням цієї інформації. Ми завжди відчуваємо ці настрої, чи активні вони, чи вичікувальні.
Оскільки ми можемо порівняти нашу діяльність із європейськими колегами, то там більшість промислових об’єктів фінансується за рахунок кредитів, банків, тобто тих джерел фінансування, які не змушують підприємця витягати кошти з обороту, щоб розвивати своє виробництво. В Україні, на жаль, вартість фінансування такого будівництва досить висока й це обмежує чимало бізнесів у масштабному розвитку. Багато компаній в Україні споруджують будівлі власним коштом і часто не можуть дозволити собі побудувати щось на майбутнє, а тільки закривають поточні потреби в розширенні. Це для нас є стримуючим фактором, оскільки ми можемо запропонувати значно більше, коли є достатнє фінансування.
LDaily: Скільки осіб працює в компанії? Як стимулюєте працівників?
К. Іванов: Понад 40 осіб в Україні, та всього більше 400 працівників у Групі компаній. Ми намагаємося, щоб наші співробітники відчували, що вони працюють в європейській компанії. Підхід до персоналу спрямований на максимальний розвиток. Ми вкладаємо кошти в навчання й здоров’я співробітників. Також завжди готові надати можливість отримати додатковий досвід, наприклад, нашим інженерам і монтажникам. Ми робимо проекти для наших колег в інших країнах і навіть монтуємо будівлі нашими бригадами за кордоном. Таким чином, ми зберігаємо наші ресурси й даємо можливість своїм працівникам отримати новий досвід.
LDaily: З якими ризиками стикаєтеся, працюючи в Україні?
К. Іванов: Оскільки ми є імпортером, то виникають валютні ризики. Ми намагаємося розробляти систему платежів таким чином, щоб їх мінімізувати, але вони все ж таки є. Крім цього, в Україні важко планувати будівельний процес, так як він залежний від непередбачуваності дозвільної системи.
LDaily: Зміна влади якось чинить на вас вплив?
К. Іванов: На нас впливає загальний інвестиційний клімат. Коли інвестори займають вичікувальну позицію, ми відразу це відчуваємо. Клієнти просто не ухвалюють рішень про будівництво. У них можуть бути плани, проекти, ділянки, навіть фінансування, але все-таки останнє слово про ухвалення рішення відтягується.
LDaily: Які плани на найближчі три роки в Україні?
К. Іванов: Ми бачимо, що український ринок має дуже високий потенціал у промисловому будівництві. Дуже багато старих споруд, які потребують реконструкції, чимало компаній, які хочуть розвиватися й мають такі можливості, величезний експортний потенціал українських виробників. Ми дивимося оптимістично, плануємо будувати більше й розширювати свою присутність в Україні.
LDaily виступив медіа-партнером на відкритті виставки «НЕОБ’ЄКТИВНІ ОБ’ЄКТИ» Ярослава Деркача, яка проходила в галереї ЦЕХ. 10 абсолютно чорних артефактів роботи Ярослава Деркача покликані своєю лякаючою дивністю розсіяти сон розуму – звичний суб’єктно-об’єктний стан людської свідомості, що створює «об’єктивну» картину Всесвіту. Використавши абсолютно чорний колір при створенні цих об’єктів, художник повністю вилучив предмети зі звичної карти […]
02.03.2020 ДаліВиставка художника включає масштабні картини, натхненні ілюстрованим географічним атласом, який було опубліковано у багатьох виданнях наприкінці XIX – на початку ХХ століть у німецькому місті Лейпциг. Поряд з ландшафтами та пам’ятками на ілюстраціях зображено жителів країн, островів, пустель та гір у різних куточках світу. На картинах детально промальовано структуру тіла, черепа та обличчя людей різни […]
10.10.2019 ДаліLDaily виступив медіа-партнером Шведсько-українського бізнес-форуму, де представив новий номер журналу присвячений шведському бізнесу в Україні. На форумі були представлені відомі шведські компанії, що працюють в Україні, такі як Electrolux, Ericsson, Grain Alliance, SEB Корпоративний банк, Scania, Sigma Software, Westinghouse Electric Sweden, ABB та багато інших. Цього року проговорювались 3 ключові теми, які включають сталий розвиток, […]
28.05.2019 Далі