Крістіан Андерссон, Голова Правління АТ «СЕБ КОРПОРАТИВНИЙ БАНК».
Як іноземний банк, в Україні ми бачимо прискорення темпів зростання економіки та, водночас, істотне збільшення прямих іноземних інвестицій (ПІІ), які є найбільш важливими її критеріями й позитивно впливають на фінансовий сектор безпосередньо та на країну загалом.
Однак щоб це стало можливим, необхідно спочатку впровадити певні зміни. Перебуваючи тут із 2008 року, я хотів би спочатку зазначити, що у фінансовому секторі вже відбулося та відбувається чимало позитивних змін.
Порівняно із ситуацією п’ятилітньої давнини, зараз ми маємо більш стабільну ситуацію в банківському секторі, який був суттєво очищений завдяки зменшенню кількості банків удвічі. Ми маємо відносно стабільний обмінний курс, а також низку інших реформ, які були реалізовані та позитивно вплинули на фінансовий сектор і на економіку країни загалом.
Основний негативний момент, який усе ще залишається в банківській системі, полягає в тому, що проблемні кредити все ще займають неймовірно високий відсоток в українській банківській системі — понад 50% (у Швеції аналогічний показник становить близько 1%).
Здебільшого такий результат спричинений тим, що багато хто з потужних клієнтів відмовляється сплачувати за борговими зобов’язаннями, і їм це сходить з рук, оскільки правова система та суди не працюють належним чином.
Своєю чергою, це призводить до того, що доступне фінансування для підприємств є обмеженим ресурсом в Україні, оскільки банки не довіряють правовій системі, а тому дуже неохоче позичають гроші.
Крім того, це негативно позначається на інвестиціях: по-перше, інвесторам важко знайти фінансування, а по-друге, інвестори, особливо іноземні, зазвичай неохоче інвестують у країну, в якій, на їхню думку, правова система не працює належним чином і не зможе захистити їхні права та інвестиції в разі потреби.
Найбільш нагальне питання, яке мало б надзвичайно велику кількість позитивних наслідків для всієї системи в цій країні, полягає в необхідності переробити невдалу судову реформу й упевнитися, що всі судді Верховного суду можуть бути підтверджені як чесні та компетентні особи.
Якщо це відбудеться й ринок почне довіряти правовій системі, я впевнений, ми побачимо банківську систему, яка залучатиме як капітал, так і депозити, при цьому ми також помітимо зменшення відтоку капіталу, а інвестори будуть з більшою готовністю та зацікавленістю інвестувати в українську економіку, у тому числі й державні банки зможуть залучати інвесторів і зможуть бути приватизованими.
Те саме стосується й іноземних інвесторів: якби вони почувалися більш комфортно й могли довіряти та покладатися на правову систему та суди в країні, яка працює чесно і в межах правового поля, — вони суттєво збільшили б свої інвестиції.
Достатньо подивитися на статистику: хоч економіка зараз і зростає, що є доброю тенденцію, слід пам’ятати, що вона підіймається з дуже низького рівня після різкого економічного спаду в 2014–2015 роках. Темпи зростання мають бути вдвічі швидшими в такій країні, як Україна, ураховуючи її потенціал та, не в останню чергу, якісно освічене і, на мою думку, дуже амбітне населення, вигідне географічне розташування, Угоду про вільну торгівлю між Україною та ЄС.
Натомість нині ми спостерігаємо досить скромний рівень зростання економіки і, на жаль, надзвичайно низький рівень ПІІ.
Також країна повинна мати можливість ефективно розвивати свою економіку, тим самим значно покращуючи умови життя для населення. Для неї надзвичайно важливо провести кардинальну судову реформу, що забезпечить судову систему, яка довела б населенню та інвесторам, що вони можуть довіряти їй та покладатися на верховенство права в країні. Крім того, це надзвичайно спростить надання фінансування бізнесу в країні.
Однак це простіше сказати, ніж зробити після стількох років існування корумпованої системи. А для загоєння ран потрібен час, тому варто запастися терпінням. Однак важливо, щоб не тільки інвестори, а й усі, населення загалом, бачили, що країна рухається в правильному напрямку і з потрібною швидкістю.
Попри все, я оптиміст і вірю, що це станеться і що тепер настав час діяти рішуче та активно — замість того, щоб повільно намагатися змінити ситуацію. Населення та інвестори мають бачити, що судова система виносить справедливі рішення, а також те, що винні особи несуть заслужене покарання в разі порушення законів.
Індикатор, який варто тримати в полі зору, — рівень ПІІ, який є чітким свідченням того, наскільки Україна цікава іноземним інвесторам. Я також вважаю, що більшість інвесторів стежить за змінами індексу сприйняття корупції, що публікується організацією Transparency International. У ньому Україна покращила свої позиції за останні кілька років, що є добрим показником, однак усе ще має занизьку позицію, займаючи 120 місце зі 180 країн, серед яких розраховується індекс.
LDaily виступив медіа-партнером на відкритті виставки «НЕОБ’ЄКТИВНІ ОБ’ЄКТИ» Ярослава Деркача, яка проходила в галереї ЦЕХ. 10 абсолютно чорних артефактів роботи Ярослава Деркача покликані своєю лякаючою дивністю розсіяти сон розуму – звичний суб’єктно-об’єктний стан людської свідомості, що створює «об’єктивну» картину Всесвіту. Використавши абсолютно чорний колір при створенні цих об’єктів, художник повністю вилучив предмети зі звичної карти […]
02.03.2020 ДаліВиставка художника включає масштабні картини, натхненні ілюстрованим географічним атласом, який було опубліковано у багатьох виданнях наприкінці XIX – на початку ХХ століть у німецькому місті Лейпциг. Поряд з ландшафтами та пам’ятками на ілюстраціях зображено жителів країн, островів, пустель та гір у різних куточках світу. На картинах детально промальовано структуру тіла, черепа та обличчя людей різни […]
10.10.2019 ДаліLDaily виступив медіа-партнером Шведсько-українського бізнес-форуму, де представив новий номер журналу присвячений шведському бізнесу в Україні. На форумі були представлені відомі шведські компанії, що працюють в Україні, такі як Electrolux, Ericsson, Grain Alliance, SEB Корпоративний банк, Scania, Sigma Software, Westinghouse Electric Sweden, ABB та багато інших. Цього року проговорювались 3 ключові теми, які включають сталий розвиток, […]
28.05.2019 Далі