Швеція у всіх на слуху з дитинства, адже саме в Стокгольмі жили відомі казкові герої Малюк і Карлсон. Додамо сюди улюблену всіма ІКЕА, групу ABBA, машини Volvo і Scania, компанії Spotify, Ericsson, H&M, Electrolux і μTorrent – уявлення про країну складається по шматочках.
Як стверджують мешканці Швеції, кращого місця для ведення бізнесу важко й знайти. І це стосується як резидентів, так і громадян інших країн, які отримують можливість купувати, продавати й інвестувати проекти на рівних правах зі шведами.
Динамічна економіка
У наші дні Швеція може похвалитися успішною, диверсифікованою й винятково конкурентною економікою. Відкритість і ліберальний підхід до міжнародної торгівлі – визначальні риси національної економіки. Для добробуту невеликої країни з величезним господарством акцент на експорт життєво важливий. Шведські підприємства продають за кордон найширший асортимент товарів. Країна з року в рік зберігає позитивне торговельне сальдо.
Поряд із процвітанням традиційних галузей Швеція за останні десятиліття зробила ривок у сучасних секторах економіки – цифрових технологіях і телекомунікаціях. Найгучніші приклади успіху – розробник IP-телефонії Skype і музичний стримінг-сервіс Spotify.
На досягнутому шведи не зупиняються. За десять років частка інформаційних технологій зросла до 16%, а вже 5% працездатного населення зайнято в IT-індустрії. Її відмінна риса у Швеції – це величезна кількість молодих підприємств у малому бізнесі. Недарма саме Стокгольм визнано одним із найкращих міст Європи для запуску стартапів у сфері цифрових технологій.
Стартапи можуть отримати гранти, брати участь у різноманітних бізнес-інкубаторах, фінансованих урядом. Для молодих підприємців існує система соціального захисту, своєрідна подушка безпеки, яка зможе підстраховувати їх, поки вони починають бізнес.
Столиця – головний, але далеко не єдиний економічний вузол. Рівень добробуту у Швеції розподілений по її регіонах значно рівномірніше, ніж будь-де в Європі. Показово, що це єдина країна Старого світу, в якій у кожному, навіть найменш заможному її куточку, частка ВВП на душу населення вища, ніж у середньому по Європі. Потужна економіка плюс високий рівень життя – це сьогодні про Швецію загалом.
Шведський добробут заснований на уроках, отриманих країною після потрясінь 1990-х років. Важкі реформи були виправдані, як і необхідність надійності скарбниці – зараз це для шведів загальновизнаний факт, яким керуються і при обговоренні нових законів. Зважену фінансову політику Швеція поєднує з відкритістю для зарубіжних ринків, із розвитком конкуренції та інновацій, а також із рішучим запобіганням будь-яким формам корупції. Усе це і є складовими шведського успіху.
Стокгольм – європейська екологічна столиця
За зусилля в поліпшенні якості життя в Стокгольмі 2010 року Європейська Комісія назвала це місто першою Європейською екологічною столицею (European Green Capital). Робота у цьому напрямі охоплює очищення води, зниження шуму, комплексне управління відходами, введення податку на дорожні пробки й розширення зон відпочинку. Так, із 2006 року муніципалітет Стокгольма долучив жителів і гостей міста до користування громадським транспортом, розпочавши стягувати плату за в’їзд і виїзд з міста.
Щоб зрозуміти, як усе це працює в комплексі, варто побувати в районі Хаммарбю Шестад (Hammarby Sjöstad). Там, де ще на початку 1990-х розташовувалася промзона, сьогодні красується один із найпрестижніших і найдорожчих районів шведської столиці.
Усі відходи в країні внормовано мінімум у чотири незалежні системи й переробляються вони, відповідно, на опалення, біогаз, воду для обігріву приміщень і для штучних водойм, яка, своєю чергою, виробляє електроенергію.
У Швеції бізнес консервативно належить до витрат
Хоча культурні особливості та активна участь шведського уряду допомагають стартапам виростати в повноцінні компанії, консервативна фіскальна політика й дисципліна допомагають їм утримуватися на ринку. Вони економлять там, де можна заощадити: жодних розкішних перельотів бізнес-класом навіть для топ-менеджменту: у Швеції це не прийнято.
Міжнародні відносини України і Швеції
У світовому співтоваристві Швеція відома стабільністю свого нейтралітету й неприєднанням до будь-яких військових блоків. Саме тому чимало шведських державних діячів користуються авторитетом на міжнародній арені, нерідко виступають як посередники у врегулюванні різних конфліктів.
За обсягом шведської допомоги Україна є абсолютним лідером не лише серед країн Східного партнерства, а й порівняно з країнами Західних Балкан і Туреччиною. Швеція і далі допомагає Україні попри політичні зміни та «відкати» у реформах. Сьогодні Швеція очікує побачити більш вагомі результати своєї підтримки, зокрема, у сфері боротьби з корупцією, реформуванні державного апарату та економіки, а також у розвитку демократичних інституцій.
Серед основних шведських політичних сил немає протиріч щодо підтримки України. Однією з причин такої одностайності є те, що всі партії, навіть популістські, апелюють до цінностей, зокрема, таких, як права людини.
LDaily виступив медіа-партнером на відкритті виставки «НЕОБ’ЄКТИВНІ ОБ’ЄКТИ» Ярослава Деркача, яка проходила в галереї ЦЕХ. 10 абсолютно чорних артефактів роботи Ярослава Деркача покликані своєю лякаючою дивністю розсіяти сон розуму – звичний суб’єктно-об’єктний стан людської свідомості, що створює «об’єктивну» картину Всесвіту. Використавши абсолютно чорний колір при створенні цих об’єктів, художник повністю вилучив предмети зі звичної карти […]
02.03.2020 ДаліВиставка художника включає масштабні картини, натхненні ілюстрованим географічним атласом, який було опубліковано у багатьох виданнях наприкінці XIX – на початку ХХ століть у німецькому місті Лейпциг. Поряд з ландшафтами та пам’ятками на ілюстраціях зображено жителів країн, островів, пустель та гір у різних куточках світу. На картинах детально промальовано структуру тіла, черепа та обличчя людей різни […]
10.10.2019 ДаліLDaily виступив медіа-партнером Шведсько-українського бізнес-форуму, де представив новий номер журналу присвячений шведському бізнесу в Україні. На форумі були представлені відомі шведські компанії, що працюють в Україні, такі як Electrolux, Ericsson, Grain Alliance, SEB Корпоративний банк, Scania, Sigma Software, Westinghouse Electric Sweden, ABB та багато інших. Цього року проговорювались 3 ключові теми, які включають сталий розвиток, […]
28.05.2019 Далі