Андреас Флодстром, cпівзасновник та CEO компаній Beetroot і Beetroot Academy.
Ми працюємо у двох сегментах: аутсорсинг та освіта. Власне, все почалося, коли ми 2013 року заснували Beetroot та взялися будувати розподілені команди розробників і дизайнерів для міжнародних клієнтів. 2014-го за сприяння Швеції ми запустили першу Beetroot Academy в Полтаві, щоб допомогти людям розпочати свої кар’єри в ІТ. Наразі ми маємо понад 300 співробітників, створюємо команди для більш ніж 80 клієнтів із 17 країн, а також навчаємо людей у 13 українських містах.
З позиції Beetroot Academy помітні певні проблеми та складнощі в сучасній системі освіти, які ми намагаємося вирішити. По-перше, традиційна освітня система, де студенти проводять п’ять чи шість років в університетах, не зовсім відповідає потребам сучасної індустрії. Загалом, університетське навчання вкрай важливе. Але воно також має певні проблеми, як ось бюрократія та заскорузлість. По-друге, сфера ІТ змінюється дуже швидко, тож знання, які студенти набули на початку шестирічного навчання, можуть помітно застаріти на той час, коли вони отримують свої дипломи. І все ж таки чимало людей досі скептично ставляться до короткострокових курсів та можливостей навчитися чомусь новому під час своєї професійної діяльності.
Можливо, освітні ІТ-заклади дещо й посприяли появі цих сумнівів. У деяких випадках їм не вистачає конкретної місії та візії своєї ролі в ІТ-індустрії та українському суспільстві. До того ж, іноді кількість вважається важливішим показником, ніж якість. Нарешті, донедавна панувала чітко виражена тенденція створювати ІТ-школи у великих містах, тоді як маленькі взагалі були позбавлені можливості отримати ІТ-освіту.
Ми намагаємося виправити цю ситуацію. Створюючи послідовні, поглиблені та якісні курси, ми демонструємо можливість короткострокової освіти гідно замінити довгострокове традиційне навчання. Ми відкриваємо академії не тільки в мегаполісах, а й у невеликих та середніх містах України. Таким чином, ми намагаємося надати всім українським громадянам рівні можливості отримати ІТ-знання. Якісна ІТ-освіта – це потужний інструмент оновити та поліпшити ІТ-індустрію, а також побудувати сильний середній клас в Україні. Наразі Beetroot Academy допомогла понад 1500 особам розпочати кар’єру в ІТ, 70% з них знайшли нову роботу впродовж 12 місяців після завершення курсів. Ми віримо, що цим робимо свій внесок у розвиток українського суспільства.
Якщо казати про бізнес загалом, в Україні досить компаній, які не хочуть порушувати статус кво ієрархій та бюрократії. Вони не вважають за потрібне змінювати свою організаційну структуру, не прагнуть розвивати людей та допомагати їм зростати. Ці компанії застрягли в традиційній моделі ведення бізнесу та щосили уникають змін. Звичайно, у такої поведінки є негативні наслідки. Якщо сприймати людей як цифри, а не як багатогранних, креативних індивідуумів, потенціал компаній значно скорочується. Натомість тут, у Beetroot, ми намагаємося досягти горизонтальної організаційної структури та зруйнувати всі бар’єри, що заважають нашим співробітникам розвиватися. Ми також залучаємо більше жінок до сфери ІТ, позбавляємося традиційної ієрархічної структури та дотримуємося принципів селф-менеджменту.
Рекомендації, як мінімізувати потенційні загрози
По-перше, компанії мають починати від самих основ – організаційної структури та культури. Щоб змінити компанію та зробити її більш пристосованою до майбутнього, важливо добряче подумати про те, як підприємство взаємодіє з людьми. Власники бізнесу мають переконатися, що їхня компанія надає співробітникам можливість не тільки розвиватись, а й привносити в компанію свої ідеї та зміни.
По-друге, треба намагатися зробити гроші не єдиним стимулом, який утримує людей у команді. Значно краще, коли люди лишаються в компанії тому, що поділяють її цінності та місію. По-третє, треба врешті докладати максимум зусиль, щоб створити відповідну культуру та ставлення до жінок в організації. У Beetroot жінки становлять майже 40% від усіх співробітників, і ми вважаємо, що ця цифра має зростати як у нашій компанії, так і в усій індустрії. У ХХІ столітті не має бути місця »скляним стелям» та гендерній нерівності.
Ці ідеї можна так само віднести до будь-якого бізнесу: чи то аутсорсинг, чи то навчальні інституції. Освітні ІТ-заклади, включно з Beetroot Academy, повинні мати сильну організаційну культуру та цінності, аби створити ефективне навчальне середовище. Щоб досягти успіху в індустрії, також важливо мати місію та візію. Якщо ваша компанія має на меті тільки цифри та прибутки, є велика небезпека загубитися серед цілого океану конкурентів. Тому варто думати глибше та запитувати себе: який соціальний вплив може справити моя компанія?
Нарешті, нам не можна забувати про такі принципи, як довіра та прозорість, особливо у середовищі підвищеної конкуренції. Внесок ІТ-сфери в українську економіку надзвичайно великий, тому ми маємо підтримувати відкриту й чесну комунікацію, а також співпрацювати один з одним.
Тенденція розвитку
Найкращою ілюстрацією до цієї тенденції буде дедалі більша кількість освітніх ІТ-ініціатив у невеличких містах. Наприклад, фонд BrainBasket підтримує ІТ-освіту в Кропивницькому, Кривому Розі, Кременчуці та Запоріжжі. ІТ-кластер у Луцьку допомагає студентам практикувати технічні навички із програмою IT-Practice, а схожий ІТ-кластер у Черкасах запроваджує освітню програму для дітей – ІТ Kids.
Beetroot Academy також активно допомагає цьому тренду розвиватися. Наразі ми маємо школи у 13 українських містах: Чернігові, Харкові, Києві, Миколаєві, Полтаві, Запоріжжі, Івано-Франківську, Херсоні, Кременчуці, Маріуполі, Одесі та Вінниці. За допомогою шведської влади ми плануємо 2020 року відкрити ще більше шкіл.
Прогнози розвитку
Загалом бізнес рухається в бік подальшої інтернаціоналізації та прийняття західних цінностей. Сподіваюся, що в майбутньому компанії вирішать проблему нерівності на робочих місцях та нададуть кожному однакові можливості для розвитку та зростання.
Щодо ІТ-освіти, гадаю, у цій індустрії й надалі буде чимало підприємницьких ініціатив, творчості й інновацій. Нині індустрія ІТ-освіти перебуває на ранніх етапах розвитку, тож у майбутньому ми побачимо її зрілою та сформованою. Ми віримо, що великі ІТ-компанії прислуховуватимуться до маленьких ІТ-спільнот, щоб визначити та задовольнити їхні потреби в ІТ-спеціалістах. Згодом у малих та середніх містах України мають зрости попит у якісній освіті та можливості приєднатися до сфери ІТ.
Читайте також: Ведення бізнесу в Україні в період політичної нестабільності: що потрібно взяти до уваги
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8