Микола Сюткін, CEO і засновник S&P Investment Risk Management Agency, про те, чому в таку потенційну країну, як Україна немає потоку іноземних інвестицій, і що необхідно зробити, щоб змінити ситуацію.
CEO S&P Agency, українська компанія, що спеціалізується на комплексних рішеннях у сфері захисту бізнесу, ділиться досвідом, запевняючи, що чудес не буває.
Не існує жодного настільки ефективного інструменту, здатного одним дотиком вирішити проблему в компанії. У захисті інтересів бізнесу результативним може бути лише застосування комплексу інструментів — GR, PR, кризових комунікацій, юридичних та управлінських інструментів. Саме S&P Agency і може надати такий багаторівневий захист інвесторам в Україні, і навчити, як уникнути помилок, і мінімізувати ризики.
Про все це Микола розповів в інтерв’ю LDaily, виходячи із власного досвіду та успішно реалізованих кейсів своєї компанії. Це була захоплююча бесіда «без краватки».
LDaily: У 2017 році Україна піднялася на 4 позиції в міжнародному рейтингу Doing business і займає тепер 76 місце з 190 країн. Чи означає це, на Ваш погляд, зміну балансу українських і зарубіжних інвестицій і можливості для припливу ПІІ в економіку України в 2018 році?
М. Сюткін: На мій погляд, зміна позиції України, як країни в будь-яких рейтингах, навіть дуже впливових, означатиме лише той факт, що Україна може потрапити в поле зору потенційного інвестора поки тільки, як на можливий об’єкт інвестування. Остаточне ж рішення інвестори приймають не на підставі рейтингів, форумів, обіцянок Уряду країни, воно приймається тільки після детального аналізу бізнес-середовища та потенційних ризиків. Дуже часто сигналом для прийняття рішення для входження на новий ринок інвестора є successful story інших великих гравців. І, навпаки, ніяке місце в рейтингу не змусить прийти інвестора в ту країну, де бізнес страждає від рейдерства, неправомірних дій правоохоронних або інших контролюючих органів.
Якщо вищевказані ризики мінімальні, то великі іноземні гравці будуть стояти в черзі, незалежно від рейтингу країни, за умови сприятливих фінансових показників. Тому, для отримання потоку іноземних інвестицій необхідно формувати імідж країни і показувати конкретні приклади успішних інвестицій. Це, як мінімум, а як максимум — створювати комфортні і зрозумілі умови ведення бізнесу саме для іноземного інвестора, починаючи із захисту права власності, оподаткування, закінчуючи спрощенням бюрократичних процедур.
LDaily: Яким ризикам піддаються іноземні інвестори, починаючи роботу в Україні, і як їм цих ризиків уникнути?
М. Сюткін: Україна апріорі є країною з високими ризиками. Але, разом із тим, не можна не брати до уваги той факт, що розмір прибутку, який можна отримати в нашій країні, значно перевищує стандартні відсотки, які іноземні компанії можуть отримати в інших європейських країнах. Я свідомо роблю акцент саме на європейських країнах, оскільки Україна є унікальною за своєю локацією, у першу чергу, для європейських інвесторів, але не тільки. При визначенні інвестиційної привабливості нашої країни не можна не враховувати величезну площу України (найбільша в Європі): популяція населення на сьогоднішній день за різними даними становить 39-43 мільйони людей, населення освічене, а вартість робочої сили мінімальна у порівнянні з країнами Європи.
Плюсів в України дуже багато, але вони дійсно зараз нівелюються тими ризиками, від яких реально страждає не тільки іноземний, а й український бізнес.
• До головних ризиків ми відносимо втрати інвестицій і/або активів на території України.
• Другим за списком, але не менш важливим, є конфлікти з українськими партнерами, які, як наслідок, так само можуть привести до втрати активів та/або бізнесу.
• Третім, суттєвим ризиком на сьогоднішній день, є конфлікти з державними органами, особливо за участю правоохоронних органів.
Питання ризиків достатньо ємне і глибоке, у нас, навіть, розроблений спеціальний тренінг для CEO іноземних компаній, на якому ми показуємо види ризиків, їх рівні, помилки. І, головне, — навчаємо іноземних інвесторів, як їх уникнути і мінімізувати вже існуючі ризики.
У будь-якому випадку незалежно від складнощів, які зараз присутні в нашій країні, не можна не брати до уваги, що в Україні вже досить довгий час успішно функціонує великий і середній іноземний бізнес. Причому, в абсолютно різних галузях. Але потрібно відзначити, що успішним буде той бізнес, який витратив час на вивчення нового бізнес- середовища, провів аналіз ризиків, а також здійснив їх мінімізацію. Зрозуміло, що бізнес не може провести такий обсяг роботи самотужки. Тому, для успішності бізнесу необхідна командна гра із залученням експертів на всіх етапах реалізації інвестиційного проекту, а також тісна співпраця з локальними та міжнародними бізнес- асоціаціями.
LDaily: Захист інвесторів — зараз дуже важлива тема для нашої країни. Які, на вашу думку, інструменти захисту інвесторів є дійсно ефективними?
М. Сюткін: На жаль, немає якоїсь чарівної пігулки, або якогось одного інструменту, який ефективно і ефектно знімає проблему у компанії в один дотик. У процесі побудови і реалізації захисту бізнесу ми застосовуємо різноманітні інструменти, такі, як GR, PR, кризові комунікації, кризовий менеджмент, коучинг, менторство, управлінські та юридичні інструменти, які міксуються в залежності від складності завдання. Побудова повноцінного захисту — це багаторівневий процес, який індивідуально розробляється під кожен окремий кейс. І, повірте, дуже часто ті інструменти, які працювали в одній справі, можуть стати абсолютно неефективними в іншій. Це нагадує мені змагання IronMan, в яких немає і не може бути двох однакових стартів. Там доводиться щоразу змінювати тактику, стратегію, виявляти креативність вже в процесі гонки, в залежності від вихідних даних на конкретний день і, навіть, час старту.
У будь-якому випадку ми за системний фундаментальний підхід, який дозволяє бізнесу відчувати себе safe в такому непростому бізнес-середовищі України. Ще хочеться додати, що чинне законодавство України дає бізнесу достатньо інструментів для захисту своїх прав, питання лише в умінні правильного використання таких інструментів. І ось якраз в останньому часто криється проблема. Я докорінно не погоджуюся з думкою, що чинне законодавство України є слабким в питанні захисту іноземного інвестора. Законодавство досить прогресивне, а ось його імплементація — дуже слабка. Але з цим можна працювати.
LDaily: Боротьба з корупцією, в тому числі і у секторі нерухомості, як і раніше, одне з найважливіших завдань для держави. Що б ви порадили інвесторові, що починає бізнес в Україні?
М. Сюткін: Однозначною порадою буде — діяти тільки у правовому полі, не приймати некоректні «правила гри», як би вам не намагалися їх нав’язати або подавати «під соусом», що тільки так можна вести бізнес в Україні. Це неправда, повірте, є безліч успішних прикладів ведення бізнесу в Україні, причому, абсолютно чесних, прозорих і законних. Один раз почавши «грати за правилами інших», дуже складно буде їх змінити. Але, навіть, і в цьому випадку вихід є завжди, головне прийняти для себе раз і назавжди рішення діяти тільки у рамках закону. І знаєте, з фінансової точки зору, така стратегія виявляється набагато вигіднішою, ніж нав’язана ззовні помилкова позиція.
LDaily: Бізнес — це не тільки робота з активами і захист інвестицій, бізнес — це, перш за все, люди. Що ви можете сказати про партнерство і як порадите інвесторам будувати партнерські відносини?
М. Сюткін: Будь-який бізнес шукає партнерства, особливо, при входженні у нові ринки. І це нормально. Партнерство з локальним бізнесом полегшує входження іноземного інвестора на нові ринки, допомагає встановити нові зв’язки, успішно реалізувати проекти, тощо. Партнерство у деяких проектах просто необхідно, але, разом із тим, необхідно включати раціоналізм і прагматизм як у процесі вибору партнера, так і у процесі оформлення партнерства.
Моя порада буде наступною — успішне партнерство в Україні (але, напевно, і не тільки) буде лише у разі створення правильної системи «стримувань і противаг», яка просто не дозволить порушення прав одним партнером або зробить це просто не вигідним.
Розумний підхід в оформленні відносин у партнерстві — запорука мінімізації корпоративних і/або рейдерських конфліктів. Згідно з нашою аналітикою, саме помилки при оформленні партнерських відносин у 95 % призвели до втрати активів. Тому — мінімізація можливих інвестиційних ризиків відбувається на стадії «нуль», тобто ще до входження в інвестиційний проект. Правильне входження в інвестиційний проект — це запорука успішної його реалізації.
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8