Засновнику девелоперської компанії Taryan Group Артуру Мхітаряну всього 35 років. Він має американську освіту, їздить по офісу на гіроборді і створює незвичайні, як для ринку України, проекти: на дахах його будинків парки, басейни, панорамні ресторани і ,навіть, двоповерхові скляні мости. Об’єкти Taryan виграють міжнародні премії, а більшість квартир розпродаються ще до закінчення будівництва.
Редакція LDaily попросила Артура дати кілька порад, в які об’єкти в Україні краще вкладати гроші, скільки можна заробити і як убезпечити свої інвестиції.
LDaily: Яку би ви в першу чергу, дали пораду потенційному інвестору, який думає про вкладення коштів в Україну. У нашій країні будівельний бум, зводиться безліч житлових комплексів. Як визначитися з об’єктом інвестування?
А. Мхітарян: Інвесторів цікавить три питання: мінімізація ризиків, ліквідність і потенційний прибуток. Вони зазвичай купують одно-двокімнатні квартири — їх легше продати або здати в оренду. Почнемо з ліквідності. Для інвестицій потрібно вибирати саме те житло, яке користується попитом. Переконаний, в першу чергу, це має бути житловий комплекс з якісно продуманою концепцією в центрі Києва. Раджу ознайомлюватися з тим, що ви отримуєте за свої гроші крім квартири, які сервіси будуть в будинку, і яка додаткова інфраструктура створюється для майбутніх мешканців.
Наприклад, Taryan побудував в 2016 році житловий комплекс Royal Tower з першим парком на даху. Інвестори вірять в такі проекти — в Royal Tower залишилося всього 10 вільних з 268 квартир. У грудні минулого року ми завершили будівництво Jack Housе, де на даху термальний басейн, панорамний ресторан і фітнес зі spa-зоною. І там вже теж залишилося менше 20 % можливих для придбання квартир.
Зазначу, що в кожному з наших проектів обов’язково знаходиться правильний reception і стильне лобі, де можна випити чашку кави і провести переговори, кімната для дітей і безліч інших послуг, таких, як консьєрж-сервіс або можливість замовити послуги клінінгу.
Такі «фішки», як парк або басейн на даху будинку, панорамний ресторан або власний фітнес зі spa зоною стають «магнітами», а квартири в таких будинках стають предметом бажання мешканців. Подібна нерухомість завжди буде користуватися попитом, її можна буде легко продати або здати в оренду, отже, вона буде ліквідна і цікава інвесторам.
LDaily: Скільки може заробити потенційний інвестор?
А. Мхітарян: Якщо говорити про потенційний прибуток, то купуючи елітну квартиру в споруджуваному комплексі, можна розраховувати на велику прибутковість. У нас в Taryan Group зараз приблизно 30-40 % покупців — це інвестори, які купують житло не для життя, а для перепродажу, можливості здати його в оренду або віддати в управління під «апарт-готель». При цьому треба розуміти, що в Україні ціна на житло преміум-класу з хорошою концепцією відносно доступна, якщо порівнювати з іншими ринками. Квартири в наших будинках продаються в середньому за ціною близько $ 2 тис. за кв. м, і є величезний потенціал до зростання. На ранніх етапах ціна досить низька, але до моменту здачі будинку вона може вирости на 30-40 %. Наприклад, вартість квадратного метра в Royal tower з моменту початку інвестування до здачі будинку виросла в середньому на 40-50 %. Де зараз можна отримати таку прибутковість? Тому багато активних іноземців інвестують в український ринок житла. У нас в будинках, які будує Taryan Group, є покупці з таких країн, як Німеччина, США, Японія, Ізраїль, Великобританія, Канада. Наприклад, іноземці викупили мало не 20 % нашого будинку з парком на даху.
LDaily: А безпека інвестицій? Що повинен вивчити інвестор, купуючи активи в житловій нерухомості в Україні, крім документів?
А. Мхітарян: Для безпеки інвестування орієнтуйтеся на динамічно споруджені об’єкти (на етапі надземної частини). Для покупця головний ризик — це несумлінний забудовник. Якщо ціни занадто низькі, а компанія мало кому відома — це поганий сигнал. В результаті клієнти можуть отримати або неякісний будинок, або недобудований об’єкт. Моя порада:
вибирайте тільки сильні девелоперські компанії, які мають довгу історію, великий портфель об’єктів, а власники яких — публічні люди. При виборі об’єкта інвестування головне вивчити не тільки документи, а ознайомитися з останнім побудованим будинком — це скаже про нинішню реальну ситуацію в компанії.
LDaily: Який останній проект у Taryan Group?
А. Мхітарян: Зараз ми активно будуємо наш флагманський проект — Taryan Towers. Це три 31-поверхові башти, які ми з’єднали дворівневими скляними мостами. Уявіть собі, ви зможете подивитися на Київ через прозорі секції в підлозі мостів на висоті пташиного польоту або здійснювати пробіжку. У кожного даху Taryan towers буде своя концепція: авторський панорамний ресторан, цілорічний парк зі штучним озером і зимовим садом, а також музей майбутнього з зоною інновацій та розваг. Архітектурний образ Taryan Towers створив відомий британський архітектор Джон Доуз, з яким ми співпрацюємо в багатьох наших проектах. Ми сумлінно зібрали в цьому комплексі все, щоб він став предметом бажання для майбутніх мешканців, а, саме, інвестиційно-привабливим об’єктом. Планується спеціальний формат фітнес-комплексу Tsarsky з критим і відкритим басейнами, фітнес-зоною, сауною, хамамом, SPА. Ми створюємо власний ТРЦ з бутіковою галереєю, супермаркетом, дитячою школою раннього розвитку і багато іншого цікавого. Упевнений, що якщо Taryan towers розмістити в інших містах світу: Сінгапурі, Дубаї, Токіо, Нью-Йорку, то він і там буде вважатися якщо не кращим житловим комплексом, то одним з них. А потенційний інвестор отримає не меншу прибутковість, ніж в інших наших житлових комплексах.
Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8