Тарас  Кириченко

«Втома не є мірилом роботи». Таким кредо з LDaily поділився голова правління АТ «ПРАВЕКС БАНК» Тарас Кириченко. Серйозна...

«Втома не є мірилом роботи». Таким кредо з LDaily поділився голова правління АТ «ПРАВЕКС БАНК» Тарас Кириченко. Серйозна робота не позбавила його почуття гумору, тому Тарас як істинний бізнесмен уміє жартувати завжди до місця. Таким же відкритим він прагне бути і зі своїми співробітниками, показуючи, що їм нема чого боятися свого начальника. До того ж Тарас - абсолютний патріот. Він любить свою країну такою, яка вона є - з недоліками, мінусами і всіма недосконалостями. Це його країна.

kyrychenko

Тарас Кириченко: «Не позичальник повинен довіряти банку, а банк повинен довіряти позичальникові»

20.12.2017 (№ LDaily #6)

Голова правління ПРАВЕКС БАНКу про те, як відновити кредитування в Україні

«Втома не є мірилом роботи». Таким кредо з LDaily поділився голова правління АТ «ПРАВЕКС БАНК» Тарас Кириченко. Серйозна робота не позбавила його почуття гумору, тому Тарас як істинний бізнесмен уміє жартувати завжди до місця. Таким же відкритим він прагне бути і зі своїми співробітниками, показуючи, що їм нема чого боятися свого начальника. До того ж Тарас – абсолютний патріот. Він любить свою країну такою, яка вона є – з недоліками, мінусами і всіма недосконалостями. Це його країна.

У бесіді з він розповів про довіру банків і позичальників, про стратегію українських банків.

: Тарас, за Вашою оцінкою, що зараз відбувається з українською банківською сферою?

Т.Кириченко: Якщо говорити коротко, то Україна сьогодні переживає фінальну стадію очищення банківської сфери. Багато банків пішло з ринку. А банківський ринок трансформувався в чотири групи:

  1. державні банки, які займають частку понад 50% ринку,
  2. міжнародні, в основному, європейські представники,
  3. банки з українським капіталом і
  4. банки з російським капіталом.

На сьогодні найбільш актуальними є питання очищення банківської системи країни від проблемних кредитів і відновлення кредитування – у банкірів достатньо грошей, але вони дуже бояться давати кредити. Тому завдання держави – забезпечити достатній комфорт для того, щоб ці гроші пішли в економіку.

: Як банкір, як Ви оцінюєте зачистку банківського сектора?

Т.Кириченко: Я б уникав цього слова, тому що «зачистка» більше асоціюється з військовою операцією. Але значною мірою ринок почистити від тих банків, які були менш стабільними, менш надійними і займалися сумнівним бізнесом. Я не можу сказати, що залишилися тільки надійні, тому що у кожного своя ситуація. Тому, безумовно, будь-яка юридична і фізична особа повинна оцінювати свої ризики по взаємодії з тим чи іншим банком. Можу сказати, що більшість міжнародних банків в Україні надійні, вони капіталізовані і у них є надійні банківські групи, які їх не кинуть.

: Ви згадали про те, що для банківської системи країни зараз актуальним є відновлення кредитування. Які кроки необхідно робити в цьому напрямку в першу чергу?

Т.Кириченко: Потрібно зрозуміти, що необхідно зробити, щоб перегорнути сторінку минулого. Тобто почати кредитування з чистого аркуша за новими правилами.

Ми, банки, повинні знати, що кредит є зворотним. Якщо кредит не поворотний, немає сенсу його видавати. А для того, щоб він був таким, ми повинні розуміти, що на будь-якому етапі володіємо достатньою інформацією. Йдеться про те, що до видачі ми можемо дізнатися ввідні дані про позичальника, про його ситуації з іншими банками.

Ми маємо можливість моніторити цей кредит в ході використання. Ми повинні розуміти, що якщо щось йде не так, у позичальника є досить стимулів для реструктуризації. І якщо доведеться йти до суду, у нас буде чесний суд.

Без наявності цих пунктів не буде кредитування. А воно дуже важливо для підприємств і для економіки України. Тому, повторюся, дуже важливим є забезпечення захисту прав кредиторів і знаходження прибуткової бізнес-моделі. Також наше завдання – прискорити економічне зростання.

: Бізнес-моделі, про яку Ви згадали, зараз не існує?

Т. Кириченко: Ні. Незрозуміло, які сектори економіки більш прибуткові, а в яких секторах більше ризиків. Кожен банк для себе намагається знайти формулу успіху. На даний момент в нашому банку зараз домінує корпоративний сектор, а з нового року буде і роздріб.

: В такому випадку охарактеризуйте, будь ласка, сучасну стратегію українських банків.

Т. Кириченко: Банки намагаються знайти успішну бізнес-модель в умовах сьогоднішнього українського ринку. Ця успішність є балансом або сумою багатьох векторів: регуляторний вектор Європи і України; боротьба з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом; прибутковість вкладення; кредитні та ринкові ризики. Я б сказав, що у більшості банків є свої гіпотези про те, яка бізнес-модель буде успішною. Але чи буде вона такою чи ні, потрібно перевіряти.

: Чи можна вже говорити про відновлення довіри до банків серед українців?

Т. Кириченко: Наш банк зараз кредитує юридичних осіб. Але черга з прозорих і надійних позичальників не стоїть. Тому що їм, напевно, не так солодко. Наше завдання – організовувати перехід грошових коштів від тих, у кого їх надлишок, до тих, у кого є в цьому потреба. На сьогоднішній день величезні обсяги грошей сфокусовані і знаходяться в депозитних сертифікатах Національного банку України. Хотілося б, щоб це перейшло в реальний сектор. Це створить робочі місця, «бізнесове» і якісне підприємницьке середовище в Україні і поліпшить ВВП.

Хотілося б ще додати статистичні дані.

У банківській системі за 6 місяців приріст депозитів фізичних осіб склав 22 мільярди грн, приріст кредитів – 6 млрд. грн, приріст депозитів юридичних осіб – 9 млрд., приріст кредитів юридичних осіб – 2,5 млрд. Іншими словами, довіра до банківського сектору повернулася і депозити ростуть, проте кредити не ростуть. Але не варто ще забувати, що ні позичальник повинен довіряти банку, а банк повинен довіряти позичальникові.

: Держава і банківський сектор. Як Ви бачите розвиток їх відносин?

Т.Кириченко: У держави є своє бачення напрямку банків, своє корпоративне управління. Напевно, ми б хотіли його поліпшити. Я вважаю, що частка банків державного капіталу може і повинна бути меншою. Тому що приватні структури можуть цілком ефективно з цим справлятися. І це питання часу.

Корпоративне управління повинно бути на високому рівні і в приватному, і державному секторі. І це питання регулювання, якими займається Нацбанк.

: Ви згодні з тією думкою, що банківський капітал витікає з країни?

Т.Кириченко: Навпаки, він втікає в країну. Якщо подивитися зміни капіталів банків за останні роки, з 2014 по 2017 рр., ми побачимо мільярди інвестицій в банківський капітал. Але не всі інвестиції є бажаними. Наприклад, коли ви купуєте насос, але у вас вдома не тече вода. Чи є ця інвестиція бажаною? Звичайно ж, ні, краще ці гроші витратити на необхідну річ. Також і інвестиції в капітал не завжди є бажаними, в майбутнє і для розвитку бізнесу. Деякі є вимушеними для підтримки адекватності капіталу.

: Тарас, на Ваш погляд, чого закордонним інвесторам не вистачає в Україні?

Т.Кириченко: Якщо ми будемо говорити про інвестиції в країну, вони будуть бажаними в тому випадку, якщо країна буде відповідати бажанням інвесторів по прибутковості з урахуванням рівня очікуваного ризику.

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

 

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».