Вадим  Пожарський

Радник Ради директорів, директор з міжнародного співробітництва та стратегічного розвитку Burisma Group, голова правління...

Радник Ради директорів, директор з міжнародного співробітництва та стратегічного розвитку Burisma Group, голова правління Асоціації газодобувних компаній України Вадим Пожарський про майбутнє нафтогазовидобувної галузі України.

pozharskyj

Вадим Пожарський: «Макроціль усіх гравців ринку газовидобутку, в тому числі Burisma Group і держави, – енергонезалежність України»

27.08.2018 (№ LDaily #6)

Радник Ради директорів, директор з міжнародного співробітництва та стратегічного розвитку Burisma Group, голова правління Асоціації газодобувних компаній України Вадим Пожарський про майбутнє нафтогазовидобувної галузі України.

«Україна здатна не тільки забезпечити себе газом, а й експортувати його в Європу», – оптимістично заявляє виданню радник Ради директорів і директор з міжнародного співробітництва та стратегічного розвитку Burisma Group, голова правління Асоціації газодобувних компаній України Вадим Пожарський. На прикладі однієї з найбільших газодобувних компаній країни Burisma Group він розповідає, як змінився бізнес компанії та газодобувної галузі загалом. Як перетворити локального гравця ринку на глобального; як створити найбільш впізнаваний бренд газодобувної галузі за кордоном; як привести в Україну десять іноземних сервісних компаній, і як отримані результати надихають у роботі, – розповів Вадим Пожарський в інтерв’ю .

: Чим зараз живе український ринок газовидобутку? Чи можна говорити про його ренесанс?

В. Пожарський: 2017 року споживання природного газу в Україні порівняно з 2016 роком скоротилося на 1,3 млрд кубометрів – із 33,2 до 31,9 млрд. Якщо проаналізувати споживання газу за категоріями, воно розподілилося таким чином: населення спожило 15,8 млрд куб. м, бюджетні установи – 500 млн куб. м, теплокомуненерго (виробництво тепла для потреб бюджетних установ та промисловості) – 1 млрд куб. м, промисловість – 9,1 млрд куб. м. На технологічні витрати й виробництво зрідженого газу було витрачено 4,4 млрд кубометрів. При цьому видобуток природного газу в Україні 2017 року хоч і збільшився на 4% (на 804,3 млн куб. м) порівняно з 2016 роком – до 20,79 млрд куб. м, але цього недостатньо для покриття власних потреб.

Якщо подивитися на внутрішній ринок виробництва, підприємства НАК «Нафтогаз України» (дочірнє підприємство ПАТ «Укргазвидобування») у минулому році збільшили видобуток газу на 2,9% (на 453,2 млн куб. м) – до 16,35 млрд куб. м; приватні газовидобувні компанії розвивалися більш динамічно й збільшили видобуток на 8,6% (на 351 млн куб. м) – до 4,44 млрд куб. м.

Абсолютні прирости державного й приватного секторів практично зрівнялися, незважаючи на колосальну різницю в кількості свердловин і преференції держпідприємств. Сьогодні приватні компанії вже забезпечують чверть усього видобутого в країні газу, і їх частка зростає з року в рік, зменшуючи обсяги імпорту. У періоди активнішого розвитку економіки сектор приватного газовидобутку в середньому щорічно зростав на 30%. За останні 7-8 років ми подвоїли видобуток природного газу з 2 млрд куб. м до 4 млрд. Burisma Group є одним із найбільших гравців у сегменті приватного газовидобутку й формує поточні тренди газодобувної галузі України.

: Які чинники впливають на зростання газовидобутку?

В. Пожарський: Існує багато чинників, які формують ринок газовидобутку: інвестиції в ринок, технологічний процес, законодавство. Два роки тому ми зіткнулися з певними труднощами в регуляторному середовищі, які успішно вирішили. За останні роки між газодобувним бізнесом і державою вперше налагодився конструктивний діалог, і це стало результатом співпраці Асоціації газодобувних компаній України з профільним комітетом парламенту та відповідальними органами виконавчої влади. Було прийнято низку дуже важливих регуляторних актів, зокрема, закон, який із 2018 року стимулює видобуток вуглеводнів через зниження ставки ренти на газ, видобутий з нових пробурених свердловин. Пільгове оподаткування тепер відповідає європейському рівню. Але якщо для Європи це не пільга, а елемент формування інвестпривабливості галузі, в Україні це – пільгове оподаткування. Ми продовжуємо працювати й формувати середовище для залучення інвесторів у галузь.

: Крім налагодження діалогу з державою, яку мету ставить перед собою приватна газовидобувна галузь?

В.Пожарський: Найбільше завдання й макроціль усіх гравців ринку газовидобутку, в тому числі Burisma і держави, – повна енергонезалежність України. Це наша місія від початку появи компанії. Це ж підтверджує і наш слоган: «Energy security for the future» («Енергетична безпека заради майбутнього» – ред.). Звичайно, є певні фактори, які заважають швидкому досягненню цієї мети, – макрофінансові, соціально-економічні та інші. Ця нестабільність стримує надходження інвестицій і прихід великих іноземних гравців. Чим більше буде іноземних інвестицій, тим більше видобуватиметься газу й тим швидше ми досягнемо енергонезалежності країни.

: Хіба конкуренція з іноземними компаніями не несе ризики для локальних компаній і Burisma? Ви не боїтеся втратити позиції на ринку?

В. Пожарський: Газодобувний сектор в економіці будь-якої країни – це дуже капіталомісткий бізнес, який потребує інвестицій, технологій і часових ресурсів. Тому, щоб «наздогнати» й вийти на нинішні обсяги видобутку, будь-якій компанії потрібен не тільки час, а й величезні інвестиції. З іншого боку, ми вітаємо прихід нових гравців, тому що вони приносять на ринок нові знання, досвід, експертизу, методи ведення бізнесу й у будь-якому разі сприяють розвитку ринку. Місця точно вистачить усім, і в нас усіх глобальне завдання – забезпечити Україну власними енергетичними ресурсами.

: Чи багатьох інвесторів Ви знаєте, які придивляються до українського ринку, але побоюються сюди заходити?

В. Пожарський: Сьогодні Україну вважають найбільш недооціненим ринком в Європі й ряд великих компаній моніторять ринок в очікуванні слушного моменту для входу. Поки що інвесторів відштовхує загальна ситуація в країні, особливо військовий конфлікт, соціально-економічна нестабільність, негативні прогнози. У принципі, для інвесторів у будь-якій галузі ці фактори є дуже важливими. Ми ж своїм прикладом показуємо, що не варто боятися вкладати в Україну. Треба приходити і працювати.

: Які гарантії потрібні для інвесторів, щоб вони не боялися заходити на наш ринок?

В. Пожарський: Кожен інвестор незалежно від географії та сфери діяльності хоче бути впевненим у безпеці своїх інвестицій. Як правило інвестори, приймаючи рішення про входження в той чи інший проект, аналізують не одну конкретну країну, а регіон загалом. І Україна оцінюється як один із варіантів. Багато новин про нашу країну мають негативний контекст, торкаючись внутрішнього військового конфлікту.

Позитивних новин дуже мало. Це наша загальна проблема, яка формує сприйняття країни. Ті, хто особисто побував в Україні, змінюють свою думку. Вони приїжджають до Києва й бачать європейське успішне місто, нічим не гірше за Прагу чи Будапешт. Це вкотре доводить, що потрібно більше говорити про успішні кейси компаній, які тут працюють. Щоб хоч якось змінити інформаційне поле, ми своїм прикладом намагаємося доводити, що в Україну можна й потрібно інвестувати.

: Скільки компанія інвестує у свій розвиток?

В. Пожарський: Burisma – successful story України. У нас є своя інвестиційна програма – близько 100 млн доларів США на рік, які йдуть у розвідку, розробку й буріння свердловин. Ми не беремо кредити, прибуток реінвестуємо в українську економіку. Ми одні з тих національних інвесторів, на кому тримається вітчизняна економіка. Крім іншого, ми постійно отримуємо іноземне високотехнологічне обладнання й приносимо нові технології на ринок. Наприклад, найпотужнішу бурову установку зі США в Україну привезла наша компанія. Зараз вона успішно працює в Харківській області. Аналога цій техніці немає ні в Україні, ні в усьому східноєвропейському регіоні. Ми намагаємося повністю оновити наш флот бурових верстатів. На даний момент у нас близько 20 бурових одиниць різних конфігурацій. Більшість із них – це верстати іноземного виробництва. Можу з гордістю сказати, що компанія Burisma – лідер з оновлення бурового флоту, якого немає в жодного гравця газодобувної галузі в Україні.

: Чи працюють у Burisma Group іноземні фахівці?

В. Пожарський: Сьогодні в нас працюють американські фахівці, які супроводжують свої установки та навчають українців працювати за новими стандартами й технологіями. Ми зупинилися на виборі спеціалістів зі США, оскільки вони не лише піонери у сфері нафтогазовидобування, а й мають такі самі складні геологічні умови видобутку газу. Тому ми інвестуємо в залучення американських експертів, щоб вони могли передати досвід нашим фахівцям. А це, своєю чергою, дає змогу зберігати компанії лідируючі позиції на ринку.

: Яка мета ставиться перед компанією?

В. Пожарський: Мета номер один – це, звичайно ж, зробити Україну енергонезалежною. Уряд поставив завдання досягти цього за 5-7 років. Сьогодні такі терміни здаються досить оптимістичними. Коли ми зможемо закрити внутрішні потреби в природному газі, наступним не менш важливим кроком має стати експорт українського газу до Європи. І ми зможемо успішно конкурувати на міжнародному ринку.

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».