Повернутися на сайт
redko

Фармацевтичний бізнес в Україні – привабливий сектор для інвестицій

Зміст

22.04.2020 (№ LDaily #3)

Фармацевтичний бізнес в Україні – привабливий сектор для інвестицій

Які тенденції реформи охорони здоров’я розповів виконавчий директор Асоціації виробників інноваційних препаратів в Україні «АПРАД» Володимир Редько.

Ідея створення організації, яка об’єднує виробників інноваційних препаратів в Україні, виникла 10 років тому. Відразу після свого заснування, асоціація стала майданчиком для діалогу світових виробників інноваційних препаратів з державними структурами України, пошуку спільних рішень, більш ефективного донесення своїх ідей і пропозицій до представників влади та інших організацій, а також можливістю, об’єднавши зусилля, конструктивно вплинути на процеси реформування системи охорони здоров’я та фармацевтичної галузі України. Володимир Редько, виконавчий директор Асоціації «АПРАД», розповів про головні цілі діяльності організації, про участь компаній-членів в реформі системи охорони здоров’я.

: Як нам відомо, в Україні серед членів вашої асоціації відсутні вітчизняні виробники ліків. Розкажіть про компаніях-членах Асоціації.

В. Редько: Сьогодні наша Асоціація об’єднує 16 найбільших міжнародних компаній – лідерів у розробці, дослідженнях і виробництві лікарських засобів, – які ведуть свою діяльність, у тому числі, і в Україні. У світі не так багато компаній, що займаються інноваційними розробками, оскільки це вимагає наявності дорогого обладнання, часу і дуже серйозних коштів. Тому, поки, на жаль, вітчизняних компаній немає у складі нашої асоціації, проте ми завжди відкриті до діалогу. Наприклад, для створення одного інноваційного препарату потрібно більше 10 років і більше мільярда доларів інвестицій. До того ж, не всі дослідження дають очікуваний результат, тому інновації – це досить великий ризик. Проте, інноваційні препарати у своїй більшості представлені в Україні, і це, безсумнівно, величезний плюс для пацієнтів.

: Які завдання і цілі стоять перед Асоціацією?

В. Редько: Ми представляємо інтереси дослідної фармацевтичної індустрії в Україні. Спільними зусиллями ми можемо донести позиції цієї частини фарміндустрії до відповідних державних кіл. Представники нашої Асоціації постійно беруть активну участь в обговоренні проектів законів і рішень, у розробці рекомендацій щодо нових змін і доповнень до чинного законодавства, яке стосується всіх аспектів обігу лікарських засобів. Відстоюючи інтереси інноваційних фармкомпаній у питаннях спрощення реєстрації, поліпшення системи оподаткування, включення інноваційних препаратів до Національного переліку основних лікарських препаратів, захисту прав інтелектуальної власності тощо, ми також робимо свій внесок у розвиток системи охорони здоров’я і забезпечення населення країни доступом до високоякісних, безпечних і ефективним лікарських засобів, що сприяє підвищенню якості життя людей. Крім цього,

однією з важливих місій Асоціації «АПРАД» є впровадження етичних принципів ведення комерційної діяльності, які б відповідали чинним європейським стандартам, серед своїх членів і в фармацевтичному співдружності України в цілому

З 2012 року наша Асоціація є членом Європейської федерації фармацевтичної промисловості та асоціацій. Згідно «Кодексу EFPIA про розкриття інформації про передачу цінностей фармацевтичними компаніями на користь фахівців у сфері охорони здоров’я і закладів охорони здоров’я» учасники асоціації «АПРАД», починаючи з 2016 року, щорічно надають у відкритому доступі інформацію про фінансові цінності, передані представниками інноваційної фарміндустрії працівникам охорони здоров’я. Такі заходи сприяють політиці відкритості ведення бізнесу, підвищує рівень довіри до фармацевтичної галузі, роблять прозорими відносини між лікарями і виробниками оригінальних препаратів.

: Більшість фармкомпаній нарікають, що державні органи неохоче йдуть на контакт з ними. Через асоціації такий діалог організувати легше?

В. Редько: На жаль, українські чиновники прислухаються до експертів фармацевтичного бізнесу набагато менше, ніж хотілося б. Останні кілька років намітилися позитивні тенденції співпраці МОЗ з громадськими організаціями та асоціаціями у фармсередовищі, однак, на мою думку, потенціал такої співпраці реалізований далеко не повністю. Представники фармсектора і міжнародних інноваційних компаній готові поділитися своїм досвідом і допомогти в процесі реформування, однак нинішній уряд більше спирається на досвід міжнародних організацій, таких як ВООЗ і мало прислухається до експертного середовища. Прикладом є розробка і впровадження Національного переліку основних лікарських препаратів, сформованого на основі переліку ВООЗ. При його складанні в Україні розглядалася абсолютна вартість препаратів; і, таким чином, інноваційні лікарські засоби були практично виключені з переліку.

: Володимир, напевно Ви особисто і сама Асоціація стежить за розвитком реформи охорони здоров’я. Як, на Вашу думку, вона проходить?

В. Редько: Ми не тільки стежимо за реформою охорони здоров’я, а й беремо активну участь у процесі напрацювання і вдосконалення нормативно-регуляторної бази, як уже було сказано раніше. Ця реформа стосується кожного, не тільки фарміндустрії чи медичних установ, оскільки вона вплине безпосередньо на якість медичних послуг, одержуваних кожним окремим громадянином України, але й на якість нашого з Вами життя. Звичайно ж, вона вплине і на розвиток фармацевтичної галузі. Все це взаємопов’язано. Одним із прикладів нашої активної участі у процесі реформування служить розробка концепції «Бачення 2020», що є керівництвом щодо формування ефективної системи охорони здоров’я в Україні, націленої на поліпшення доступу пацієнтів до інноваційних препаратів. Зараз ми бачимо позитивні тенденції в процесі реформування охорони здоров’я. Це, в першу чергу, реформування нормативно-правової бази; впровадження законів, напрацьованих за останні два роки і спрямованих на лібералізацію фармацевтичного ринку; запуск механізму реімбурсації; перші реальні кроки у створенні системи електронної охорони здоров’я. Однак потрібно розуміти, що процес реформування – це довгий процес в будь-якій країні. Найголовніше, що відбувся запуск змін.

: Як ви думаєте, що необхідно для успіху реформи?

В. Редько: Можна говорити про досвід європейських країн, проте у кожній країні свої передумови, і шляхи реформування завжди індивідуальні, оскільки завжди існують свої підводні камені. Досить вивчити процеси, які відбувалися у сусідів, і почати їх впроваджувати в Україні. Для успішного реформування необхідні правильні ідеї, професіонали та експерти, засоби, час і достатня політична воля, для чого, у свою чергу, необхідне розуміння пріоритету необхідності реформ. Необхідно обов’язково внести зміни до системи фінансування, яка може стати головною перешкодою у процесі реформування і загальмувати весь процес. На жаль,

до процесу реформування, на мій погляд, недостатньо залучаються кваліфіковані фахівці з середовища інноваційної фарміндустрії, які можуть вказати на недоліки і спірні моменти в процесі підготовки до впровадження реформи

Тим не менш, ми продовжуємо доносити наші ідеї і часто бачимо позитивний відгук. Хотілося б зробити більше, однак потрібно вміти працювати з тим, що є, і не зупинятися на досягнутому.

: Вам як виконавчому директору Асоціації дуже добре відомі причини мінімальних інвестицій в Україну. З чим це пов’язано?

В. Редько: Фармацевтичний бізнес у цілому – це досить прибутковий вид бізнесу і тому привабливий сектор для інвестицій. Проте, сьогодні є ще ряд факторів, які відштовхують іноземних інвесторів, а саме: відсутність чітких і прозорих правил гри на ринку і захисту інвестицій, складна регуляторна система і система оподаткування, відсутність гарантій захисту прав інтелектуальної власності. Кількість ризиків перевищує можливі очікування прибутку. І все-таки, реформи повільно просуваються і в довгостроковій перспективі Україна безсумнівно буде дуже привабливою країною для інвестицій міжнародних фармацевтичних компаній. Зараз у багатьох українських пацієнтів немає відповідного доступу до інноваційних лікарських засобів, які можуть реально змінити їхнє життя, однак, з огляду на існуючі позитивні тенденції, можна говорити про те, що в доступному для огляду майбутньому все поступово зміниться на краще.

Prev Next