Генеральний директор Групи компаній «Лекхім» Тетяна Печаєва розповіла, чому реформа охорони здоров’я може провалитися.
Група фармацевтичних компаній «Лекхім» цього року святкує ювілей – 25 років на ринку України. Сьогодні «Лекхім» включає в себе два підприємства – ПрАТ «Технолог» та АТ “Лекхім-Харків”. Незважаючи на невеликий штат (понад 800 людей) компанія є великим платником податків в країні.
Стратегічне управління ведеться з центрального офісу в Києві, де усіма справами компанії з легкої жіночої руки керує Тетяна Печаєва. У бізнесі вона цінує колективну роботу та відданість своїй справі. Ці цінності допомагають вже кільком поколінням керівників не дозволити кризі побороти сімейний бізнес «Лекхім».
В інтерв’ю з LDaily Тетяна Печаєва, генеральний директор Групи компаній «Лекхім» розповіла про необхідність становлення партнерських відносин між державою та фармацевтичним сектором.
Т. Печаєва: Економічна ситуація 2015-2016 років була складною як для країни, так і для фармацевтичного сектора. Позитивними показниками зростання мало хто міг похвалитися. Незважаючи на те, що ринок виріс на 15% у натуральному вираженні було падіння, а приріст у гривневому еквіваленті фактично тільки покрив курсову різницю. Економічна і політична криза негативно вплинула на продаж і реалізацію препаратів закордонних виробників, але практично всі змогли вистояти і не піти з нашого ринку.
Проте, період 2015-2016 р.р. був позитивним для «Лекхіму», оскільки за результатами діяльності нам вдалося збільшити свою частку на ринку, а обсяг реалізації зріс, як у гривневому, так у натуральному вираженні. Зберегти стабільну динаміку зростання вдалося за рахунок збільшення експорту. Нажаль, перший квартал 2017 року виявився непростим для нашого підприємства, але ми сподіваємося завершити поточний рік з позитивними результатами.
Т. Печаєва: Вітчизняна промисловість завжди працювала за принципом: «Все, що потрібно для розвитку фармсектора в нашій країні ми зробимо, ми не просимо додаткових преференцій та пільг, ми просимо не заважати». Адже постійні зміни в законодавстві, і як наслідок часте впровадження нових норм, не дозволяють компаніям ставити довгострокові цілі. Це сприяє збільшенню рівня незадоволеності бізнесу владою.
Однак, ми повністю підтримуємо ті реформи, які впроваджує Міністерство охорони здоров’я України, в тому числі й ініціативу страхової медицини, тому що за правильного підходу вона здатна поліпшити і економічний добробут країни, і підвищити якість медичних послуг для пацієнтів. Ми також повинні розуміти, що сьогодні вся система охорони здоров’я має гостру потребу в реформуванні.
Т. Печаєва: Варто сказати, що український ринок є привабливим для іноземних компаній, які періодично аналізують можливість бізнес-інвестицій. Проте, політична криза і нестабільна економічна ситуація не сприяє збільшенню кількості потенційних інвесторів. Як можна працювати в країні, де кожен день міняються правила гри, а бізнес не відчуває себе захищеним? Це дуже сильно відштовхує від України, великі інвестиції в країну просто бояться робити.
Також не варто забувати і про те, що антикорупційна реформа на сьогоднішній день не реалізована у повній мірі.
Т. Печаєва: Українська продукція є конкурентною і затребуваною у багатьох країнах і регіонах, наприклад, у таких як Африка та Азія. На сьогоднішній день, одне з основних завдань, яке ставить перед собою «Лекхім» – вихід на ринок Європи. Для цього ми повинні отримати європейський сертифікат GMP як підтвердження якості виробництва. На жаль, на даний момент немає взаємного визнання українського сертифіката GMP, хоча він відповідає усім міжнародним та європейським стандартам, що, звичайно ж, підтверджує високу якість лікарських препаратів, вироблених в Україні.
Т. Печаєва: Фальсифіковані препарати є скрізь, навіть на ринках Європи і США, так як це вважається одним з найбільш прибуткових, хоча і нелегальних, бізнесів. Це глобальна проблема, з якою бореться весь світ, в тому числі й Україна. У нашому законодавстві прописана кримінальна відповідальність за виготовлення фальсифікованих препаратів. Найголовнішим методом боротьби з цією недугою є викриття таких підприємств і недопущення виведення вироблених ними підроблених препаратів на ринок.
Т. Печаєва: Я вважаю, що ця реформа грає важливу роль у поліпшенні якості медичних послуг. Але для її успішної реалізації, необхідно у першу чергу вибудувати правильний діалог між усіма учасниками процесу впровадження реформи, створити оптимальні умови для адаптації. Необхідно врахувати досвід, який відбувся із введенням поняття «сімейний лікар» з 1 січня 2016 року. До лікарів і пацієнтів не донесли достатньо інформації про те, що саме зміниться в роботі лікаря, медичних установ і системі у цілому. Наш уряд, депутати, Міністерство охорони здоров’я повинні проявити політичну волю і підготувати благодатний ґрунт для успішної реалізації стратегії медичної реформи у 2017-2018 році, а ми, як вітчизняний виробник, будемо докладати усіх необхідних зусиль для підтримки нововведень, які, ми сподіваємося, поліпшать здоров’я населення та якість медичних послуг, що надається державою, а це – першочергове завдання для всіх нас.