Розмова з засновником асоціації AgTech Ukraine про перепони на шляху до взаємодії між ІТ та агросектором.
У кожного – свої амбіції та цілі, які відрізняються своєю складністю. Юрій Петрук та його колеги з асоціації AgTech Ukraine поставили собі за мету досягти глобальної цілі – поєднати зусилля агросфери та ІТ. Вони впевнені, що їхня ініціатива зможе стати поштовхом до революційних змін у цих напрямах.
А про те, як AgTech Ukraine планує підтримувати співпрацю ІТ та агрокомпаній, і які переваги Україна має перед Австралією, засновник асоціації Юрій Петрук розповів в інтерв’ю виданню LDaily.
LDaily: Пане Юрію, розкажіть, як у Вас виникла ідея створити асоціацію AgTech Ukraine? Що підштовхнуло Вас до цього?
Ю. Петрук: Ідея створити платформу AgTech Ukraine, яка об’єднала б ІТ та агросферу, виникла в мене та моїх однодумців ще приблизно п’ять років тому. Ми розуміли, що така організація необхідна. У нас було бачення, як це робити, з чого починати.
На жаль, у країні існує проблема: не налагоджений контакт між агрокомпаніями та ІТ- спеціалістами. Вони не розуміють одне одного: програмісти уявлення не мають, які програмні продукти необхідні сільському господарству, а аграрії – не можуть пояснити, що їм потрібно.
Тому наше завдання – досягти порозуміння між ними, познайомити між собою. Відповідно, це допоможе пришвидшити процес розвитку як аграрного, так і ІТ-ринку.
LDaily: Яким чином Ви «знайомите» між собою ці дві сфери? Чи готові до такого діалогу українські програмісти та агрокомпанії?
Ю. Петрук: Ми весь час цікавимося у аграрного сектору, які конкретно програмні та технологічні інструменти потрібні їм сьогодні, за що вони готові платити гроші. Я можу з впевненістю сказати, що аграрії хочуть співпрацювати з ІТ: для них це – у пріоритеті. Тому ми допомагаємо їм познайомитися зі спеціалістами, які, у свою чергу, допоможуть вирішити проблему.
Окрім цього ми проводимо хакатони аграрних інновацій, на які запрошуємо всіх зацікавлених людей незалежно від віку. Як правило, це люди з агросфери, ІТ-спеціалісти, маркетологи та інші. На хакатоні вони отримують можливість поспілкуватися з кращими експертами з різних сфер. А також – молоді спеціалісти можуть представити свої власні проекти, пов’язані з агро- та ІТ-сферою. Це – прекрасна можливість знайти свого потенційного покупця.
LDaily: Ви займаєтеся досить шляхетною справою: корисною для українського аграрного ринку. У цілому, компанії охоче з Вами співпрацюють?
Ю. Петрук: Кожна ІТ- чи агрокомпанія завжди може стати членом нашої асоціації. Зараз ми отримали більше 80 заявок від компаній, які зацікавлені бути учасниками платформи, а ще з 40 компаніями – ведемо переговори. З 2017 року ми плануємо запровадити членські внески, які допоможуть підтримувати діяльність асоціації.
LDaily: У Вас є непоганий досвід роботи з ІТ та агросферою. На Ваш погляд, які перспективи розвитку цих ринків?
Ю. Петрук: У світових лідерів по проникненню технологій у агросектор – Канада, США, Австралія, Ізраїль, Голландія – взаємозв’язок між агросферою та ІТ- напрямком розвинутий чудово. Наприклад, Австралія – передова країна в цьому сенсі, тому що більшість програмних продуктів для сільськогосподарських виробників були розроблені вперше саме там. Але в цьому є свої плюси та мінуси. Головний плюс – сучасність аграрної сфери, а мінус – прив’язка до консервативних споживачів, які не готові сприймати оновлення програм 30-річної давнини.
В Україні аграрні виробники не такі вимогливі, тому в нас є шанс зробити step over. Тобто, ми можемо запропонувати зовсім нові програмні продукти на ІТ-ринку для аграріїв.
Наша можливість полягає в тому, що ми можемо використовувати найновіші технології для розробки, бо ми не прив’язані до підтримки працездатності застарілих продуктів. Це дозволяє нам конкурувати з розвиненими країнами в плані продуктивності, комплексності підходу та швидкості розробки. Окрім того, в Україні є унікальні умови для випробування програмних та апаратних розробок: у нас присутні всі категорії сільгоспвиробників – від малих фермерів до величезних агрохолдингів. Також в Україні вирощується більшість культур, які котуються на світовій біржі. Ну і, звичайно ж, ми маємо багато талановитих людей та хорошу експертизу в плані ІТ.
LDaily: З Вашої точки зору, чи існують якісь перепони для досягнення таких цілей?
Ю. Петрук: Окрім економічної нестабільності в країні, існує й інша проблема.
В Україні досі не сформувався ринок інтелектуальної власності на продукти програмного забезпечення. Захист інтелектуальної власності проводиться через такі механізми, які в судовому порядку довести складно.
Не оптимістична ситуація спостерігається і в інвестиційній діяльності. В українському бізнес-середовищі ще відсутнє розуміння поняття vesting. Немає механізмів довгострокового розподілу та контролю долей у бізнесі. Ці зобов’язання жодним чином не регламентовані та не урегульовані. Такі умови змушують більшість стартапів реєструватися за межами України.
LDaily: Які плани на майбутнє у AgTech Ukraine?
Ю. Петрук: У нас є багато глобальних цілей, які будуть корисні для України. Найближчим часом ми хотіли б працювати в освітньому напрямі. З цією метою плануємо створити курс для викладачів аграрних ВНЗ, щоб ознайомити їх з технологіями в даній сфері. Ми прагнемо модернізувати аграрну освіту в Україні, чого вимагає і сучасний світ.
Ще у нас є місія на найближчі 10 років. Ми хочемо докласти зусиль і довести світові, що Україна – це не лише експортер сировини, але й експортер інтелектуальної продукції високої якості з високою доданою вартістю.