Юрій  Мікуляк

Продовжуючи знайомити своїх читачів з українськими бізнесменами, LDaily пропонує цікаву розмову про важливість згуртованої...

Продовжуючи знайомити своїх читачів з українськими бізнесменами, LDaily пропонує цікаву розмову про важливість згуртованої команди в бізнесі і ролі репутації, яка часто вирішує багато чого, але щоб її не втратити, іноді важливіше спрацювати в мінус, але дотриматися даного слова і «зберегти обличчя»

Юрій  <span>Мікуляк</span>

Такий складний і суперечливий, але дуже улюблений бізнес. Думки вголос

15.11.2016

Продовжуючи знайомити своїх читачів з українськими бізнесменами, LDaily пропонує цікаву розмову про важливість згуртованої команди в бізнесі і ролі репутації, яка часто вирішує багато чого, але щоб її не втратити, іноді важливіше спрацювати в мінус, але дотриматися даного слова і «зберегти обличчя»

Наші співрозмовники діляться і захопленнями і обуреннями про внутрішній механізм бізнес устрою України. Комерційний директор компанії «АгроПром Трейд» Юрій Мікуляк – один із них.  

LDaily: Юрію, розкажіть, будь ласка, коротко про свою компанію: з чого починали, як розширювалися, що було найскладнішим, а що далося найлегше.

Ю. Микуляк: Наша компанія на українському ринку вже сім років. Ми закуповуємо і експортуємо зернові культури: пшеницю, ячмінь, кукурудзу. Два роки тому ми розширили діяльність і зайнялися олійними культурами. Ми, до речі, працюємо не тільки на території України, а і за кордоном – серед наших бізнес-партнерів є і поляки, і швейцарці. Так, компанія дійсно молода, але вже відома титанів цього ринку, причому з кращого боку. Наприклад, Bunge запрошувала наших менеджерів до себе в компанію, правда, вони відмовилися.

LDaily: Чому відмовилися? Розкажіть про цінності в компанії, що для вашої команди найважливіше?

Ю. Микуляк: Один з головних наших принципів – не давати хабарів. Наступне правило – довіра один до одного. І, що найголовніше, порядність у всіх сенсах, яка з плином років перетворюється на авторитет і повагу, а в майбутньому це стає додатковим шансом заробити. Але – це неймовірно складно і так само – важливо.

Під порядністю я маю на увазі дотримання всіх пунктів контракту під час операцій, що проводяться. Виконання зафіксованих умов договору при будь-яких обставинах є візитною карткою бізнесмена. Наприклад, якщо мої менеджери обіцяють купити у фермера певний обсяг зерна по 10 300 грн, то навіть якщо ціна на ринку падає, ми все одно платимо ту суму, про яку домовилися. Звичайно ж, розуміючи, що працюємо собі у мінус, але заради одного – дотримання умов договору. Так компанія, а разом з нею і ми, заробляє собі репутацію.

LDaily: Юрій, «Агропром Трейд» – оператор такого ринку в країні, який розвивається майже найактивніше, а значить, ви стежите за трендами і тримаєте руку на пульсі подій. Як ви оцінюєте розквіт рейдерських захоплень в Україні і чи не боїтеся самі?

Ю. Микуляк: Ні, не боюся. Я довіряю свої колегам, тому що ми починали будувати цю компанію разом і один одному довіряємо. Кожен з нас добре заробляє і я впевнений в тому, що ніхто з них не буде мовчати в разі будь-яких посягань, тим більше, що мої колеги в минулому військовослужбовці, як і я сам, і ми вміємо відстоювати свої інтереси.

LDaily: Як складаються стосунки з вашим бізнес-партнером і яким, на вашу думку, повинен бути справжній бізнесмен?

Ю. Микуляк: Остаточні рішення в компанії приймаю я. Але з моїм бізнес-партнером у нас повна довіра. Взагалі весь колектив, з яким ми працюємо – це вже майже сім’я. Ми дуже багато часу проводимо разом не тільки на роботі, але і під час відпочинку. Хочу сказати, що коли я брав людей на роботу до своєї компанії, кожному з них я говорив – це не мій бізнес, а наш і ми разом працюємо на благо компанії.

Хочу ще додати, що дуже важливо хворіти своєю справою, саме хворіти, у хорошому сенсі. Наприклад, коли я сплю, мені сниться кукурудза. І, повірте, мене це анітрохи не лякає. Коли людина не просто працює, а саме хворий тим, чим займається, бізнес не може не йти, це просто виключено. Іншими словами, бізнес у нас складний і суперечливий, але улюблений.    

LDaily: Що необхідно знати новачку, який придивляється саме до агросектору економіки? 

Ю. Микуляк: Перше, закупити і експортувати зерно – це не саме важливе і складне, як багато хто помилково вважає. Необхідно у найдрібніших деталях знати весь логістичний ланцюжок – як виростити, потім зібрати, потім відвантажити, до самого моменту продажу на експорт. Також необхідно добре прораховувати собівартість витрат, щоб домовитися із фермером про рентабельну ціну. Важливий уесь шлях – від точки старту до самої останнього дії. 

LDaily: Як ви прийшли до рішення про розширення спектру діяльності? 

Ю. Микуляк: Це була пропозиція наших партнерів зі Швейцарії, з якими ми до цього співпрацювали рік, протягом якого у нас склалися довірчі відносини, які вилилися у пропозицію про спільний експорт олійних культур. 

LDaily: Розкажіть про форс-мажор за час роботи діяльності «Агропром Трейд». Як ви захищаєтеся у таких випадках? 

Ю. Микуляк: Були такі ситуації. Наприклад, через глобальну нестабільність в нашій країні був період, коли компанія працювала в мінус: у нас в угоді була вказана одна вартість товару, але поки ми його доставили до порту, ціна несподівано стала вище. Контракт ж необхідно виконувати у будь-якому разі. Іноземці не дурні і помітили, що зерно подорожчало і ми працюємо собі у збиток, тому наступного разу вони фіксували ціну так, що якщо вона піднімається на ринку, то згідно з договором вона також виросте, а якщо падає – для нас ціна залишається такою ж, тобто не знижується.

А щодо методів захисту, – я ніколи не поспішаю. Перше, з чого я починаю, – це моніторинг ринку, потім вкрай ретельний аналіз і співставлення фактів і подій, і лише потім я починаю розрахунки. Це дозволяє мені до мінімум знизити ймовірні ризики. 

LDaily: Чого, на ваш погляд, не вистачає українському бізнесу? Як ви оцінюєте наш інвестиційний клімат? 

Ю. Микуляк: Перша проблема – це, звичайно, неефективність законів. Якби в нашій країні бізнес відчував захист, було б не просто легше, а таке питання навіть не виникло. Ми б просто робили свою роботу, а фактично доводиться весь час підлаштовуватися під недосконалість законодавства. 

Щодо інвестклімату, я не можу його назвати сприятливим через непрацюючі закони. Це і є головною причиною, чому інвестори до нас не поспішають. Правда, українські компанії з іноземцями працюють із задоволенням. І ми, до речі, не виняток. Так, у найближчій перспективі, це 3-5 років, ми плануємо розвивати співпрацю з іноземними компаніями, щоправда, про глобальні перспективи ми поки що не думаємо.

LDaily: Що вас надихає?

Ю. Микуляк: Мене надихає рибалка. Я люблю їздити у Пущу-Водицю і там відпочивати. А ще ми щороку всією нашою командою буваємо в Карпатах. Поїздки туди оплачую я. І це не просто зближує колектив, це піднімає командний дух. Повірте, це дуже важливо. Так ми разом і набагато ефективніше протистоїмо усім проблемам.

LDaily: Успіху і процвітання!