Про Women on Boards Ukraine
Women on Boards Ukraine – неприбуткова організація, яка займається підвищенням можливостей для жінок у вищій ланці керівництва та активізацією їх присутності в корпоративних радах. Women on Boards Ukraine створює активну спільноту, в якій жінки підтримують одна одну в розвитку й допомагають утілювати найкращі практики в ухваленні рішень у корпоративному управлінні, виступають за законодавчі зміни, спрямовані на забезпечення рівних гендерних можливостей.
Заснована організація успішними бізнес-лідерками Оленою Малинською, Тетяною Фурцевою й Ніною Домбровською. Women on Boards Ukraine була створена насамперед у відповідь на складні обставини, спричинені агресивним вторгненням росії в Україну 2022 року.
Ніна Домбровська – досвідчена бізнес-лідерка із понад 20-річним досвідом корпоративної діяльності. Ніна привносить у Women on Boards Ukraine багатий досвід стратегічного лідерства та корпоративного управління завдяки своїм досягненням на посаді президента та голови ради директорів компанії «Хенкель Україна». Ніна також працювала в кількох радах директорів приватних компаній і неприбуткових організацій, у тому числі була членом ради директорів Європейської бізнес-асоціації. Ніна також підприємець, яка заснувала ряд стартапів у сфері освіти та краси.
Олена Малинська – досвідчена керівниця та членкиня ради директорів із понад 20-річним досвідом роботи. Наразі вона обіймає кілька посад у радах директорів, включаючи посаду незалежної невиконавчої директорки в «Укрпошті», одній із найбільших українських державних компаній. До того ж Олена бере активну участь у неприбуткових організаціях, які зосереджені на розширенні прав і можливостей жінок, та у сфері освіти.
Тетяна Фурцева – партнерка київського офісу Heidrick & Struggles, керує практикою фінансових послуг у Центральній та Східній Європі, а також входить до складу практики генеральних директорів і рад директорів. Тетяна – експерт у сфері пошуку керівників і лідерського консалтингу, має 24-річний досвід роботи на керівних посадах у компаніях, які займаються пошуком керівників, і консалтингом у сфері управління персоналом.
LDaily поспілкувався з Ніною Домбровською, Оленою Малинською та Тетяною Фурцевою, співзасновницями Women on Boards Ukraine, які розповіли про феномен гуртування за кордоном жінок з управлінської еліти України, як вони там реалізовують свої здібності й хист та в чому бачать власну місію після перемоги й під час майбутньої відбудови рідної країни.
LDaily: Як виникла ідея створення організації Women on Boards Ukraine? Які саме виклики, спричинені повномасштабною війною в Україні, спонукали до цього?
О. Малинська: Перебуваючи за кордоном та завдяки моїм контактам і дружним відносинам з великою кількістю провідних жінок – лідерів бізнес спільнот, політиків, громадських діячів – була вражена тому, наскільки розвинена система спільнот і підтримки. Життя за кордоном та власний досвід потужної підтримки стали натхненням у створенні спільноти для професійних жінок. Українські професіональні жінки – це значний потенціал нашої країни. Вони є цінним і незамінним ресурсом, який Україна просто не може втратити. Їхні знання, навички й досвід – це активи, які мають значний потенціал для розвитку країни, а віра в Україну та бажання бути корисними є одним із критичних чинників для її відбудови. Об’єднуючи наші зусилля, силу й незламність, ми можемо досягти значущих змін і зробити вагомі кроки до досягнення наших цілей навіть під час війни.
Наша ініціатива зумовлена чіткою метою – створити спільноту, яка бере на себе зобов’язання виконувати завдання побудови прекрасного майбутнього для України. Тривалі виклики, які виникають через війну, створюють унікальну можливість для України. Це можливість відновити фундаменти держави, використовуючи принципи і стандарти корпоративного управління як управлінську рамку.
Без перебільшення, усі ми бачимо своє майбутнє в Україні та робимо все можливе на своєму рівні для прискорення перемоги. Українські жінки роблять свій внесок на професійному рівні на благо країни та задля її майбутнього. Наша організація планує сформувати таку професійну силу, яка буде, як кажуть, Building Better Ukraine, тобто будувати нову, більш успішну в майбутньому Україну.
Узагалі, якщо дивитися на латскейп різноманітних спільнот, які можуть бути долучені до процесів Rebuild Ukraine в Україні, бракує незалежних організацій та інституцій, які були б відокремлені насамперед від української держави, але мали б експертизу і могли зіграти важливу роль у побудові процесів інвестицій, формуванні корпоративного управління цих інвестицій. Держава формує достатню кількість інституцій, які на це спрямовані, однак вони є фактично продовженням державних органів. Якщо подивитися на корпоративне управління з позицій теорії, то ключовий принцип, який закладений у ньому, – це незаангажованість, незалежність та різноспрямованість. Чи ми наразі готові виконувати цей принцип? Корпоративні директори не повинні бути залежними від компанії, на борді якої працюють, а як стосовно залежності організацій, що керують інвестиціями від держави?
Тому свою роль у Women on Boards Ukraine ми бачимо у побудові такої незалежної інституції, яка об’єднує великий ресурс та має експертизу, незалежну від держави, але глибинно мотивовану на її успіх та розвиток. І таким чином може допомагати будувати більш прозорі процеси, ухвалювати більш прозорі і зрозумілі рішення, у тому числі й у напрямі інвестицій.
LDaily: Хто є членами організації та чому вони вибрали саме вас?
Т. Фурцева: Ми наразі перебуваємо у процесі долучення нових членів до нашої організації. Насамперед долучаємо жінок, які вже готові бути або є бордмемберами, і професійно до цього підготовлені. Це жінки, які мають досить великий досвід на рівні С-левел: це чи голови бізнесів, чи директори першої лінії. І цей досвід повинен бути уже доволі значним. Також до нас можуть долучитися жінки, які вже мають досвід праці незалежними корпоративними директорами, або ж це можуть бути партнерки консалтингових, аудиторських чи рекрутингових компаній. Зазвичай, за світовим досвідом, таких професіоналів можна долучати як бордмемберів із досвідом за напрямом фінанси, аудит чи HR. Жінок із таким досвідом, як я описала, ми хочемо долучити насамперед, адже вони вже підготовлені до побудови корпоративного управління в Україні.
На майбутнє, можливо, ми будемо розширюватися й залучати жінок, які до цього наближаються. Однак для нас важливо, щоб на початку ми створили синергію жінок одного рівня досвіду, які можуть об’єднатися заради великої цілі.
LDaily: Які взагалі можливості ви надаєте для своїх членів? Можливо, навчання чи наставництво? Чи навчання буде тільки в майбутньому?
Н. Домбровська: Маємо кілька напрямів надання можливостей, а навчання й наставництво є одним із них. Ми наразі співпрацюємо з деякими організаціями, як, наприклад, Women on Boards UK, формуємо кілька навчальних блоків, які допомагатимуть жінкам підготуватися чи бути більш ефективними в ролі бордмемберів. Такий план є, і ми долучаємо до цього організації, які поки що не присутні в Україні.
Ми хочемо долучити експертів світового рівня, щоб вони спілкувалися з нашими членами й надихали їх на наступні кроки в лідерстві. Бачимо, що на сьогодні увага до України є великою, і доволі значна кількість організацій зацікавлені в тому, щоб підтримати нашу організацію і через це підтримати професійних жінок в Україні для їхнього подальшого розвитку.
Також маємо категорію почесних членів організації – це жінки, які вже досягли значного рівня у сфері корпоративному управлінні та жіночого лідерства. Серед них, наприклад, Наталя Яресько Анна Дерев’янко, Олена Волошина. Ми також залучаємо жінок і чоловіків, які зараз займають посади у державних органах України чи є представниками потужного бізнесу в Україні, у якості почесних сапортерів нашої організації. І очікуємо, що вони допоможуть нам у розвитку.
LDaily: Яким чином ефективне корпоративне управління в Україні впливає на відновлення країни та її майбутній економічний розвиток?
О. Малинська: Для перемоги та для відновлення Україні критично потрібна фінансова підтримка від донорів й інвесторів. Однак для цього іноземні партнери вимагають – поряд з іншими зрозумілими факторами, такими як верховенство права, прозорість діяльності державних інститутів, боротьба з корупцією – такий важливий інструмент, як найкращі практики корпоративного управління. Існує багато досліджень, які підтверджують, що виконання стандартів корпоративного управління допомагає ухвалювати ефективніші рішення та досягати кращих результатів. Для успішного корпоративного управління важливо, щоб була різноманітність думок і досвіду. А Україна має значний потенціал для вдосконалення у цьому плані.
Ми просто повинні відбудувати кращу країну, рівноправну країну, сильну країну, скориставшись цими принципами.
Н. Домбровська: Вважаю, що корпоративне управління – Ахіллесова п’ята відновлення України. Інвестиції, які, я впевнена, із часом надходитимуть в Україну, потребують професійного корпоративного управління та чітких процесів згідно з ESG-принципами. І це буде однією з передумов надходження цих інвестицій. На сьогоднішній день в Україні не так багато відповідного людського ресурсу й експертизи, щоб організувати процеси корпоративного управління у тому масштабі, який передбачається. А запит на це від донорів й інвесторів буде.
Тому наша організація створюється теж для підготовки цих процесів. Якщо подивитися, що таке корпоративне управління і заради чого воно існує, то борд або раду можна порівняти з такою надбудовою над організацією, яка складається з незалежних, незаангажованих корпоративних директорів із великим досвідом керівництва, які діють суто в інтересах компанії й ухвалюють стратегічні рішення у форматі пошуку консенсусу. Дуже важливо, щоб формування цих корпоративних бордів здійснювалося з урахуванням принципів професійності й різноманітності, що, своєю чергою, потрібно для того, щоб те рішення, яке буде ухвалене цим бордом, було найбільш збалансоване, прийняте з у рахуванням різних думок і ризиків. Тож саме для формування таких бордів дуже важлива різноманітність, а жінки – один із форматів різноманітності.
LDaily: Які конкретні кроки ви плануєте зробити для досягнення рівноправності у корпоративних органах керівництва, а також для впровадження законодавчих змін відповідно до Директиви ЄС 2022-2381?
О. Малинська: Україна рухається в Європу, а тому буде вимушена синхронізувати свої законодавчі акти відповідно до вимог європейського законодавства. Я впевнена, що впровадження квот на участь жінок у наглядових радах буде обговорюватися й у парламенті. Ми, зі свого боку, підтримуватимемо цю тему, привертатимемо увагу на різних рівнях до неї й інформуватимемо про вже досягнуті успіхи в інших країнах. Women on Boards Ukraine бачить себе такими амбасадорами теми жіночого лідерства й законодавчих змін: ми плануємо започатковувати обговорення на актуальні теми, висвітлювати досвід інших країн, підходи, які працюють в інших географіях, і переконувати, що це дуже важлива й прогресивна тема для майбутнього України.
LDaily: Які проєкти й ініціативи ви плануєте реалізувати для зміцнення партнерства з організаціями, які перебувають за межами України?
О. Малинська: Ми хочемо щільно співпрацювати з більшістю організацій, які фокусуються на розвитку жіночого лідерства в корпоративному управлінні, тому насамперед працюємо в цьому руслі. Почали із декількох напрямків – Women on Boards UK, European Women on Boards та Women on Boards Belgium. Це організації, з якими вже налагоджено діалог, підтримуємо зв’язки, учимося з їхнього досвіду. І вони вже продемонстрували доволі велику зацікавленість, щоб допомогти нам сформувати ефективну діяльність, створити програми та підтримку для членів. Ми плануємо розвинути як класичні напрями, якими займаються жінки Women on Boards в інших країнах – розвиток, тренінги, нетворки й наставництво. Водночас також бачимо велику роль нашої організації у формуванні Rebuild Ukraine напрямку з позицій корпоративного управління.
LDaily: Яким чином ви плануєте співпрацювати з рекрутерами для забезпечення мандатів у радах для ваших членів, а також для глобального визнання професійності українських жінок? Наскільки буде реально взагалі ідея співпрацювати з рекрутерами в цьому напрямі?
Т. Фурцева: Це цілком реально. У принципі, більшість Women on Boards уже працює в цьому напрямі. Бо більшість рекрутерів самі звертаються до таких організацій, як Women on Boards, щоб отримати доступ до жінок-професіоналок. Тому вже маємо запити деяких рекрутерів, які хотіли б долучитися і бути частиною нашої організації. Я впевнена, що ми будемо в цьому руслі працювати. Наразі в Україні ринок праці у корпоративних бордах дуже вузький, тому ми бачимо нашу місію в тому, щоб допомогти його розвинути, допомогти в тому, щоб деякі організації, компанії дізналися про переваги цього формату управління і його впроваджували.
Тема вакансій – це більше на майбутнє, проте досвід Women on Boards в інших країнах свідчить, що це значна частина їхньої діяльності. І я впевнена, що після перемоги вона буде розвиватися просто семимильними кроками, і нам треба бути до цього готовими.
LDaily: Яких партнерів ви хочете ще залучити, які маєте плани на майбутнє?
Н. Домбровська: Ми шукаємо підтримку, в тому числі фінансову, серед українських та міжнародних організацій, які готові підтримати розвиток жіночої професійної спільноти в Україні. Також ми дивимося на великий бізнес, на компанії, які взагалі зацікавлені в темі Rebuild Ukraine. І для них буде дуже актуально асоціюватися саме з жіночою організацією. Також звертаємося до компаній, які переймаються темами ESG. Я впевнена, що ми, як організація, зможемо допомагати компаніям, які зацікавлені в розвитку ESG і хочуть здійснювати інвестиційні проєкти саме на засадах ESG і працювати в цьому напрямі в Україні.