Розмова з генеральним директором компанії Nemiroff Vodka Limited Юрієм Сорочинським про причини небажання інвесторів вкладати гроші в Україну.
Українська горілка Nemiroff свого часу була головним атрибутом голлівудських фільмів, що викликало гордість в українців. Сьогодні ж Nemiroff Vodka Limited – великий виробник алкоголю на території країн СНД з чималою кількістю європейських партнерів. І виходячи з власного досвіду Юрій Сорочинський знає, які саме зміни необхідні Україні для заохочення інвестицій.
LDaily: Пане Юрію, розкажіть, як ви особисто оцінюєте розвиток бізнесу в Україні?
Ю. Сорочинський: Можу з впевненістю сказати, що бізнес в Україні розвивається, але, можливо, не тими темпами, якими міг би. Причини цього дають рейтинг Doing Business in Ukraine і останні позиції у World Doing Business. Чимало перепон створено бюрократичною системою ще за здобуття Україною незалежності і вони досі існують. Останнім часом спостерігається певна лібералізація законодавства, спрощення процедур, та все ж лишається багато процесів, регульованих державою. При цьому інструменти регулювання ніяк не захищають права бізнесу. Наприклад, вимоги валютного законодавства діють з 1994 року і не сприяють розвитку експортного потенціалу нашої держави. Про ці та інші проблеми говорять у владі, але кардинальних змін поки немає.
LDaily: Які проблеми, на вашу думку, є зараз актуальними в українській бізнес-сфері?
Ю. Сорочинський: Це питання зарегульованості, що є наслідком тоталітарного минулого. Роки побудови комуністичного суспільства знищили розуміння правил ведення бізнесу, власної справи, які в усьому світі набувалися століттями. Натомість після Жовтневої революції ми отримали державну монополію і державне регулювання.
Ще одна складна проблема – відсутність гарантії захисту прав приватної власності. У нас непогане законодавство у цій сфері, втім його спотворює існуюча судова система і безвідповідальність серед органів державної влади. Оминувши закон, можна безперешкодно позбавити права приватної власності. Це створює негативний інвестиційний клімат держави.
Також проблемою є застаріле валютне регулювання.
Світовий ринок диктує свої умови, аби вижити на ньому, потрібно дотримуватися міжнародних правил. У нас же валютні операції керуються законами двадцятирічної давності і не обґрунтовані жодними ринковими засадами. Це призвело до створення цілого пулу офшорних компаній, спрямованих не на уникнення податків, а на пристосування до валютних обмежень
LDaily: Незважаючи на існуючі проблеми, з вашої точки зори, бізнес в нашій країні стає прозорішим?
Ю. Сорочинський: Так, він стає більш прозорим з кожним роком, тому що умови змінюються. Особливо великий і середній бізнес, який намагається залучати зовнішні інвестиції.
З іншого боку, значна частина бізнесу перебуває в тіні через систему оподаткування. Цьому сприяли вже згадані втручання з боку держави, зарегульованість, корупція. Бізнес через хабарі домовлявся із владою про несплату податків, а ті, хто сплачували податки, мусили нести тягар додаткових вимог з боку податкових органів, надуманих стягнень і штрафів.
LDaily: Чи приживається, на ваш погляд, в Україні поняття культура бізнесу?
Ю. Сорочинський: Це питання локальне, адже немає єдиної культури бізнесу, у кожної країни вона своя, специфічна. Українська «культура бізнесу» відповідає умовам та середовищу, створеними у державі. Негативні фактори впливають на формування бізнес-середовища і відповідно культури, якщо умови будуть змінюватися — буде змінюватись і культура бізнесу.
LDaily: Опираючись на власний досвід, розкажіть, що саме західних інвесторів відлякує в Україні?
Ю. Сорочинський: На мою думку, це – непрозора українська система, яка збільшує кількість ризиків для бізнесу. Тому що створюється таке середовище, де західні компанії не можуть знайти об’єкти для зрозумілого інвестування – з усвідомленням того, яким чином вони отримуватимуть доходи і чи зможуть забрати дивіденди. Західні інвестори звикли до визначених правил гри, зрозумілих інструментів, захисту своїх прав і головне – можливості швидко змінити об’єкт інвестування. У всьому світі інвестори керуються правилами гри на фондовому ринку, щоб вкладати гроші у проекти з певною доходністю, а коли інвестиції не виправдовують себе – швидко виходити з цього бізнесу. В Україні через систему державного регулювання створено високі вхідні та вихідні бар’єри, що є перепоною для швидкого реагування.
Інший приклад –
заборона продажу землі і відповідно права власності на неї, що створює юридичну проблему для гарантії своїх інвестицій. Ці та інші проблеми обговорюють, є абсолютно нормальні інструменти їх вирішення, але нині вони не реалізовуються у нашій державі
LDaily: Що б ви порадили інвестору, який планує «зайти» в Україну?
Ю. Сорочинський: Україна є державою з великими можливостями. Нас відносять до emerging markets — тобто ринків, які розвиваються і мають великий потенціал. Проекти, які у більшості цивілізованих країн світу уже реалізовані – інфраструктурні, логістичні, сервісні, нині є актуальними для України. Важливу роль відіграє стратегія розвитку держави — бачення місця України в Європі, в євразійському і світовому товаристві. Держава та інвестори мають розуміти, що для ефективного бізнесу потрібно творити у симбіозі. Крім цього, як і на будь-якому іншому ринку, важливо знайти кваліфіковані кадри до своєї команди.