Ігор  Кожевін

Фінансовий директор ПУМБу Ігор Кожевін про банківську систему в Україні, вихід із кризи, свою спортивну історію і секрети...

Фінансовий директор ПУМБу Ігор Кожевін про банківську систему в Україні, вихід із кризи, свою спортивну історію і секрети щастя українців в інтерв’ю спеціально для LDaily.

kozhevin

“… хочеться йти на нові виклики і досягати нових перемог”

30.10.2017

Фінансовий директор ПУМБу Ігор Кожевін про банківську систему в Україні, вихід із кризи, свою спортивну історію і секрети щастя українців в інтерв’ю спеціально для LDaily.

“Раніше, – зізнається наш герой, –  я не розумів тріатлоністів, учасників Ironman”. Навіщо мучити себе, якщо ти не професійний спортсмен і вже відбувся в іншій справі? Після того як Ігор Кожевін пройшов свою першу програму в LIVE.LOVE і подолав Босфор, його погляд на речі кардинально змінився. Стало очевидно, що все це більше, ніж просто спорт. Це – самоорганізація і неймовірна ейфорія від досягнення мети, яка якихось вісім тижнів тому здавалася абсолютно божевільною. У LIVE.LOVE ти здобуваєш не тільки навик плавати (бігати, танцювати), але і потужну мотивацію, вміння ставити завдання, працювати в команді – все це потім допомагає і в житті, і в бізнесі.

Банківський бізнес в Україні

 Ігоре, розкажіть про свою роботу.

І. Кожевін: На ​​даний момент я – Заступник Голови Правління – фінансовий директор ПУМБ, на цій посаді працюю чотири з половиною роки. ПУМБ існує на ринку України з 1991 року, і на сьогодні – це найбільший і надійний приватний український Банк, 100% акцій якого належать групі СКМ. До ПУМБу я працював на позиціях фіндиректора компанії Gillette і банку Ренесанс Капітал. Так склалися плани і обставини, що в 2011-му нам вдалося продати Банк Ренесанс Капітал групі СКМ, а пізніше я отримав запрошення приєднається до команди ПУМБ на позицію фінансового директора …

Охарактеризуйте, будь ласка, стан банківської системи сьогодні. Чи можна назвати її надійною?

І. Кожевін: Багато чого зроблено Валерією Гонтаревої по встановленню єдиних правил на банківському ринку, проведена велика “чистка” системи з точки зору роботи. Тепер всі банки працюють за єдиними правилами, тобто залучають депозити вкладників, обслуговують бізнес, інвестують, видають кредити фізичним та юридичним особам. У той час як раніше для більшості банків пріоритетом було залучення великого фінансування для великих фінансово-промислових груп. Багато кредитів в ті часи видавалися пов’язаним особам.
Відкритим залишається лише питання з російськими банками. Вони можуть або піти, або бути проданими, в будь-якому випадку довгострокових перспектив в Україні у них немає.

Чи згодні Ви, як фінансист, що 2016 рік став для України точкою старту у виході з кризи і для банків в першу чергу?

І. Кожевін: Криза, безумовно, наклала величезні збитки на банківську сферу і капітал, внесений акціонерами, був “з’їдений”. Нацбанк провів діагностику банків і визначив програму капіталізації для кожного. Банки, які не отримали додаткового капіталу, були визнані неплатоспроможними і пішли з ринку.

За рахунок чого втрималися великі банки?

І. Кожевін: Західні і російські банки конвертували субординовані кредити в капітал. Тобто це були не прямі грошові надходження, а зупинка зобов’язань перед акціонерами, відбулося конвертування субординованих боргів в капітал. Частина банків довнесла живий капітал. За держбанкам також була проведена докапіталізація, шляхом випуску цінних паперів державою.

Як ПУМБ пережив кризу 2014-2015 рр?

І. Кожевін: На ​​нас не сильно вплинула анексія Криму, оскільки на півострові у ПУМБу було трохи активів. У той же час окупація Донбасу принесла нам істотні збитки. Так історично склалося, що ПУМБ був переважно представлений в Східному регіоні. Там у нас було два великих офісу, які нам довелося в терміновому порядку перевозити до Києва. ПУМБ взяв на себе всі витрати з переміщення персоналу в столицю, на перших порах оплачуючи тимчасове житло, привів зарплати співробітників з Донецьких офісів до ринкової зарплати Києва, ми розуміли, що для Банку це великі додаткові витрати, але в даний момент просто не могли вчинити по іншому. ПУМБ завжди відрізнявся своєю соціальною позицією, і це випробування стало перевіркою наших цінностей. Банк пройшов це випробування гідно. Однозначно, ми відзначили, що об’єднання співробітників згуртувало наш банківський колектив, поліпшило процеси взаємодії і прискорило розробку нових продуктів і сервісів. Ще раз повторюся, ми зафіксували великі збитки, які були пов’язані як з кредитними збитками по клієнтах зони АТО, так і з додатковими операційними витратами з переміщення персоналу на підконтрольну територію. Однак ми змогли згодом повністю компенсувати наші втрати, трансформувавши нашу бізнес-модель. Сьогодні ПУМБ успішно працює в усіх регіонах України. Нам довіряють понад 1,5 млн клієнтів.

Спортивна історія

Ігоре, як Ви потрапили в LIVE.LOVE?

І. Кожевін: Друзі подарували мені на Новий рік восьмитижневу програму “пропливаючи свій перший кілометр”. На підсумкових змаганнях, з великими труднощами, я проплив дистанцію за 29 хвилин і міг би на цьому зупинитися, але в складі подарунка була реєстрація на заплив через Босфор, тому вибору у мене не було – довелося плисти далі (сміється).

У дитинстві я завжди захоплювався своїм старшим братом, який міг проплисти кілометрове озеро вздовж і поперек. Я ж завжди видихався і повертався до берега після першої глибини. Тому Босфор став для мене справжнім викликом. Дистанція, яку мені довелося подолати під час липневого запливу на Босфорі, склала 6,5 км. Учасникам не можна було одягати гідрокостюми, так що в воді залишалося сподіватися тільки на свої сили, техніку, силу волі.

Це була моя перша перемога над собою і своїми сумнівами, яка відбулася завдяки регулярним тренуванням і людям цього проекту: тренерам, ідейним натхненникам і друзям, з якими хочеться йти на нові виклики і досягати нових перемог!

Минулі вихідні ми були з командою LIVE.LOVE в Бенідормі, Іспанія, де брали участь у Чемпіонаті Світу на відкритій воді Oceanman. Я подолав дистанцію в 5,5 км по відкритому морю, борючись в змаганні з великими хвилями, пекучими медузами і зі своїм сильним бажанням зійти з дистанції. Дистанцію закінчував перед фінішем бігом наввипередки з іншим плавцем – прагнення до перемоги ніхто не відміняв.

Ось тепер Подумую про LIVE.LOVE RUN (сміється).

Ви займалися спортом до того, як прийшли в хаб?

І. Кожевін: Влітку я з задоволенням їздив на велосипеді, займався верховою їздою, серфінгом, був досвід трекінгу в Непалі, взимку – гірські лижі, сноуборд. Однак всі ці заняття вимагають виділення часу і зводяться, як правило, до вихідних або відпустки. З LIVE.LOVE мені вдалося привести спорт в якусь систему, яка органічно вписалася в мій графік. Тричі на тиждень я їду в басейн на 7 ранку. Нічого істотно не змінилося, тільки мій день тепер починається трохи раніше.

Модель S & B

Ви або, можливо, навколишні помітили зміни, які відбулися в Вас після регулярних занять спортом?

І. Кожевін: Сім’я і близькі дуже здивувалися моїй здатності протягом такого тривалого відрізка часу відвідувати ранкові тренування. Вони ставляться до цього з розумінням і позитивом і, звичайно ж, помічають певні зміни фізичної форми.

Будь-які приклади досягнення навіть невеликої мети самоорганізовуватися і виробляють позитивне мислення. Яким би складним не здавалася завдання, воно буде вирішене –потрібно лише докласти зусилля

Якщо говорити про роботу, то я став приділяти більшу увагу організації робочого процесу. Дуже велике значення для мене стали грати дрібниці – мету потрібно неодмінно розбивати на дрібні кроки. Це якась аналогія з тренуваннями, адже ніхто не пливе на першому занятті кілометр. Ми рухаємося до мети поступово, уникаючи сильного стресу і можливих помилок, і підходимо до її реалізації у всеозброєнні.

Я почав розуміти, що людей потрібно заряджати своєю енергією і оптимізмом, які в достатній кількості можна отримати тільки займаючись спортом.

Ми звикли все міряти результатом і нам не завжди вистачає часу зрозуміти, біжимо ми в тій пульсовій зоні і чи є ще можливість натиснути, або це вже межа міцності. У бізнесі, як і в спорті, потрібно правильно тренувати людей, виховавши в них довгу волю і спрагу до нових викликів. А це і є успіх: правильна команда з розумінням цінностей, з сильною волею і невблаганним прагненням до результату! Це dream team і однозначний успіх будь-якого бізнесу!

Про сучасну Україну

Ігоре, як Ви оцінюєте інвестиційну привабливість України? Які відгуки Ви чуєте про нашу країну під час відряджень, спілкування з іноземними бізнесменами?

І. Кожевін: Частина інвесторів втратила гроші в українській банківській сфері. Однак в Україні є ряд великих позичальників, які демонструють хороші показники, в тому числі і ПУМБ. Нашому банку дуже довіряють іноземні інвестори, тому що вони бачили, як ми пройшли кризу, як педантично ставилися до їхніх інтересів під час реструктуризації зовнішніх запозичень.

Робив чи ПУМБ нові банківські продукти в цьому році?

І. Кожевін: Цього літа ми випустили до Євробачення стікер – безконтактну дебетову карту для оплати, якою ви можете легко розрахуватися в метро, ​​магазині, кафе. Це інноваційний і унікальний продукт. Ми запустили програму пільгового кредитування сільгосптехніки разом з Білоруським урядом для корпоративних клієнтів. Крім того вже вийшов на ринок наш продукт для малого бізнесу Digital Bank, який допоможе малому бізнесу відкривати рахунки, управляти своїми залишками, подавати звітність до контролюючих органів та отримувати консультації від фахівців в онлайн режимі, без відвідування відділень банку. Багато нових продуктів зараз знаходиться в стадії розробки. Ми плануємо запускати їх найближчим часом.

Ігоре, як Ви вважаєте, чого не вистачає українцям для того, щоб жити краще?

І. Кожевін: Нам не вистачає усвідомлення, що тільки власною працею і громадянською відповідальністю, ми зможемо побудувати красивий спільний дім. Ні МВФ, ні Європейський Союз за нас це не зробить. Любов до країни проявляється в багатьох речах. До речі, плата податків – теж прояв патріотизму і свідомої громадянської позиції. Нам би побільше людей, які б не велися на швидкі спокуси, і тоді, ось побачите, ми заживемо набагато краще.

Не треба сподіватися на інших, а треба брати і робити на благо України і своїх близьких, які живуть поруч з Вами.