Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Ернст Райхель.
П’ять років тому українці вийшли на вулиці, щоб боротися за краще життя, за чесну владу та за європейське майбутнє своєї країни. Ця історична подія створила новий контекст – у тому числі для німецько-українських відносин. Упродовж останніх п’яти років реформ, років змін, Німеччина непохитно стояла на боці України й українського народу. Німеччина (і ширше – Європейський Союз) глибоко зацікавлена у стабільній, незалежній і процвітаючій Україні як ключовому члені сім’ї вільних європейських держав.
Починаючи з 2014 року Німеччина надала Україні допомогу в розмірі близько 400 мільйонів євро в рамках технічного та понад 1 мільярд євро в рамках фінансового співробітництва у багатьох сферах, основними з яких є належне врядування, енергоефективність і сталий економічний розвиток.
Ми рішуче підтримуємо процес реформ, які прагне здійснити Україна, а також її зближення з Європейським Союзом у рамках Угоди про асоціацію. Зважаючи на власний історичний досвід після возз’єднання, ми приділили значну увагу реформі децентралізації. До того ж, Німеччина є найбільшим гуманітарним донором у зоні конфлікту на сході України. З 2014 року, діючи на основі двосторонніх угод, Німеччина надала понад 100 мільйонів євро на проекти гуманітарної допомоги (включно з програмами з гуманітарного розмінування території й очищення від боєприпасів, що не вибухнули). Особливо близько до серця ми сприйняли необхідність допомогти внутрішньо переміщеним особам і громадам, які їх приймають, зосереджуючи зусилля на цьому напрямку роботи з 2014 року.
Ми переконані, що Україна може успішно розвиватися лише як суверенна, незалежна, демократична й мирна країна. Німеччина не визнає анексії Криму. З самого початку інспірованого Росією конфлікту на Донбасі Німеччина активно залучена до дипломатичних зусиль, спрямованих на встановлення миру та відновлення повної територіальної цілісності України. У червні 2014 року, коли відзначався ювілей висадки союзників у Нормандії, Канцлер Ангела Меркель разом із Президентом Франції Франсуа Олландом започаткували так званий «нормандський формат». У межах цього формату 12 лютого 2015 року Франція, Німеччина, Україна та Росія узгодили Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Відтоді Німеччина також активно сприяє Тристоронній робочій групі в Мінську, яка відстежує й обговорює поступ у виконанні Комплексу заходів.
З очевидних причин ми наразі не можемо бути задоволені результатами переговорного процесу. Попри те, що домовленості від лютого 2015 року зупинили масове кровопролиття, насильство не вщухає й донині, щотижня призводячи до втрат серед військових і мирного населення. Відтак досі не досягнуто мети Комплексу заходів – відновлення суверенітету України на Донбасі. Водночас, узгоджені положення є нині єдиною основою для проведення переговорів; вони надають можливість рухатись уперед за наявності політичної волі до розвʼязання конфлікту.
Одночасно з конфліктом Україна переживає кардинальні зміни в суспільстві й економіці. Останніми роками завершено важливі реформи, зокрема в газовому секторі, сфері державних закупівель і банківському секторі. Низка інших, як-от: судова реформа, децентралізація, реформа охорони здоров’я, створення інституційної архітектури для запобігання та покарання корупції, – ще тривають. Найважливішою передумовою поліпшення інвестиційного клімату та забезпечення суттєвого й сталого економічного зростання є посилення верховенства права. Чимало ще необхідно зробити. Конкретні проблеми у сфері бізнесу, що потребують розвʼязання, включають митні правила та непрозорі імпортно-експортні процедури (наприклад, визначення митної вартості та класифікація товарів), необґрунтовані, непередбачувані й непрозорі дії правоохоронних і контролюючих органів, органів ліцензування, а також рейдерство. «Відтік мізків» теж спричиняє неабиякі складнощі для німецьких компаній по всій Україні.
Угода про асоціацію з Європейським Союзом задає необхідні рамки співробітництва й допомоги. Наполеглива праця впродовж останніх п’яти років уже приносить плоди: торгівля між Україною та ЄС стрімко зростає, а Німеччина є найважливішим торговим партнером України в ЄС.
Минулого року двосторонній товарообіг між Україною та Німеччиною зріс на 8 %. Підвищується інтерес нашої бізнес-спільноти до України: на сьогодні, тут діє (у формі представництв, філій чи дочірніх компаній) близько 2000 активних німецьких компаній з різних галузей економіки, і їхня кількість зростає. На визнання цих позитивних тенденцій, у 2016 році ми вирішили заснувати Німецько-Українську промислово-торговельну палату. Палата організовує численні інформаційні та консультаційні заходи по всій Україні та Німеччині, ділові зустрічі німецьких і українських підприємців. Статті Президента та членів Палати в цьому виданні свідчать про зростання інтересу німецької промисловості та бізнесу до цієї держави.
Нещодавно в Україні розпочав роботу представник Агентства економічного розвитку Федеративної Республіки Німеччина (Germany Trade & Invest – GTAI). Він регулярно інформує німецькі компанії про розвиток і потенціал окремих галузей економіки, про інвестиційні можливості в Україні. Спільно з нашою Палатою GTAI також надає українським компаніям інформацію про Німеччину та поради щодо їхнього виходу на німецький ринок.
Наприкінці минулого року відбувся III Німецько-український економічний форум у Берліні. Захід, на відкритті якого виступили Канцлер Ангела Меркель і Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, зібрав близько 400 представників бізнесу, політичних кіл, спілок і засобів масової інформації, що взяли участь в експертному обговоренні таких тем, як цифрова економіка та промисловість 4.0, сільське господарство та харчова промисловість, логістика, інфраструктура і транспорт, комунальні послуги, енергоефективність і поводження з відходами.
Я з великим оптимізмом дивлюсь у майбутнє німецько-українських відносин – як у загалом, так і у сфері бізнесу. Хочу закликати читачів цього спеціального видання: пізнавайте Німеччину, відкривайте для себе нові можливості!
Читайте также: Найважливіші рекомендації на 2019 рік щодо захисту бізнесу в Україні
Читайте новости в нашем приложении!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8