Емануеле  Вольпе

Емануеле Вольпе, директор з інновацій у компанії ДТЕК.

Емануеле Вольпе, директор з інновацій у компанії ДТЕК.

volpe

Інновації – обов'язкова умова енергонезалежності України

20.05.2019 (№ LDaily #9)

Емануеле Вольпе, директор з інновацій у компанії ДТЕК.

2018 року в енергетичній компанії ДТЕК була створена нова функція інновацій. Її очолив Емануеле Вольпе, який має багаторічний досвід упровадження інновацій у міжнародних компаніях.

Є сотні трактувань, що таке інновація. Й у розумінні більшості немає чіткого її визначення. Одні вважають інновацією електрочайник із системою контролю температури, інші ж розуміють під цим поняттям проривні технології, які створюються в Силіконовій долині. Коли ж про інновації береться говорити український бізнес, то переважно мова йде про звичайні технологічні вдосконалення, які для значної частини світу не є чимось принципово новим. Ці технології доступні. Можна навіть провести тендер, на який прийдуть великі компанії й продадуть пакетне рішення.

Ми ж говоримо про відкриті інновації. Ця концепція передбачає, що бізнес звертається до локальної та міжнародної інноваційної екосистеми й пропонує вирішити конкретні завдання, або запропонувати технологію, рішення, яке здатне інтегруватися в наш бізнес.

Найбільші труднощі в тому, що самі стартапи та молоді люди з технологічного ком’юніті ніколи не думали про те, що їхні знання, їхні проекти можуть бути застосовані в традиційних індустріальних сферах. Із цим ми зіткнулися минулого року, коли запустили енергетичний акселератор. Нам довелося витратити певні зусилля, щоб стати відкритішими для українського стартап-ком’юніті. Ми мали разом зрозуміти, які рішення і в яку сферу можна інтегрувати.

Наприклад, нашим ТЕС потрібно було вдосконалити вимірювання запасів вугілля. Десятиліттями його залишки на складах вимірюють робітники за допомогою спеціальної лінійки. Так, вам не вчулося: робочі ходять по насипу й звіряють лінійні показники. Потім, за допомогою спеціальних таблиць, розроблених теж багато десятиліть тому, розраховують його обсяг. У грудні ми провели фінал акселератора і знайшли цілком нове рішення. Компанія EverScan за допомогою дронів розраховує обсяг вугілля на складі значно швидше й у кілька разів точніше. І це не єдине застосування дронів. У ДТЕК є свої електромережі в трьох регіонах України. Їх моніторинг – завдання тривале, складне й витратне. Натомість дрон облітає десятки кілометрів мереж за лічені години: виявляє обриви дротів, пошкодження, провисання й багато іншого. Це значно прискорює усунення несправностей, допомагає запланувати ремонти, спрямувати інвестиції в ті ділянки, які цього справді потребують. І ці апарати вже «заступили» на службу нашого мережевого бізнесу.

Чи знали ви, що в VR (віртуальну реальність) мільйони доларів інвестують фармкомпанії? Ця технологія вже застосовується для значного зниження потреби в анестезії людям зі значними опіками. Не вірите – скористайтеся будь-яким пошуковим сервісом.

ДТЕК уже використовує VR для навчання працівників. У кінці 2018 року ми об’єднали міжнародні стартапи й у такий спосіб удосконалили навчання. І створили DTEK VR Powerplant Simulator – навчальний курс для працівників підприємств компанії, який включає комплекс завдань, необхідних як для виконання обходів, так і ремонтів окремих вузлів електростанції. Інтеграція з костюмом Teslasuit (Білорусь) дає змогу новачкам вивчати й практикувати свою роботу в точно реконструйованому віртуальному середовищі силової установки, але без будь-якої небезпеки для їхнього здоров’я й обладнання.

Костюм, до речі, також «попереджає» про загрозу ураження окремих частини тіла при наближенні до небезпечного об’єкта (в разі недотримання інструкцій). Наприклад, коли такий об’єкт перебуває під напругою, а учень не виконав вимог безпеки – не надягнув захисні рукавички тощо. Також через костюм передаються відчуття вібрацій, контактів із предметами, шуми. Цю розробку ми плануємо впровадити в наших навчальних центрах.

Ще два стартапи, які вже впроваджуються, були також відібрані в процесі акселератора. Команда QRSmarty із Запоріжжя впроваджує сервіс для обліку зберігання й переміщення товарно-матеріальних цінностей на підприємстві за допомогою лазерного нанесення QR-кодів та іншого маркування. Railtex – амбітна й перспективна платформа, покликана стати біржею вагонів, і вона може переломити хаос на ринку вантажних залізничних перевезень для всієї країни. Не тільки для однієї енергокомпанії.

Крім важливості залучення стартапів і нових технологій, ми переконані в необхідності побудови культури відкритих інновацій усередині самої компанії. Понад 70 тис. співробітників – це найцінніший капітал, який у нас є. Тому всі повинні мати можливість декількома кліками у своєму смартофоні чи лептопі запропонувати рішення, яке здатне вплинути на бізнес. Для цього ми створюємо єдине вікно – платформу для нових ідей. Це повноцінна CRM, яка не дозволить загубитися жодній з ініціатив. Крім того, культура відкритих інновацій – це усвідомлення співробітником своїх можливостей бути корисним не тільки в периметрі безпосередніх обов’язків. А для цього потрібна готовність до змін у керівників усіх рівнів, і повна підтримка вищого керівництва.

Шлях інновацій для ДТЕК – це шлях підвищення ефективності бізнесу, його трансформації. Компанія починає роботу на новому конкурентному ринку електроенергії. А отже, вона повинна бути готова створювати нові продукти, нові клієнтські сервіси, трансформувати традиційні процеси. Інновації – це обов’язкова умова для нашої трансформації, розвитку всієї галузі, і досягнення енергетичної незалежності України.

Читайте також: Найважливіші рекомендації на 2019 рік щодо захисту бізнесу в Україні

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».