Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні пан Гійом Шойрер про дворічну роботу в посольстві, про нагальні проблеми, про досвід польсько-швейцарських відносин, шляхи вдосконалення політичного іміджу та інвестиційної привабливості, українські та швейцарські цінності, мальовничі міста України, її народ та зміни, що вже відбуваються. Ексклюзивно для LDaily.
Чи існує сталий алгоритм дій у послів? Приїхати в країну, налагодити відносини з урядом, поспілкуватися з бізнесом та громадськістю, ретельно розібратися в історії та почати працювати над змінами. У теорії просто, але на практиці все набагато складніше. Кожна країна унікальна, має своє історичне минуле, власний культурний код та шлях розвитку. Пан Гійом Шойрер працює в Україні вже два роки. Він в захваті від талановитих та щирих українських людей, мальовничих міст і природи, самобутніх традицій. А головне — від мужнього рішення українського народу ступити на тернистий шлях змін. Пан Шойрер відверто каже, що цей шлях тільки-но починається — вже багато зроблено та ще більше треба зробити. Неможливо за кілька років викинути все старе і збудувати нове. Неможливо хутко змалювати досвід іншої країни, немов під копірку. Це тривалий і складний процес, і головною місією Посольства Швейцарії та Гійома Шойрера, як його керівника, є стати дружнім радником та провідником у новому українському курсі змін.
LDaily: Пане Посол, Ви приїхали до України у 2015 році. Якою для Вас була Україна тоді і якою є зараз? Що змінилося, а що залишилося незмінним?
Г. Шойрер: Нажаль, з того часу кілька прикрих речей залишилися незмінними — Крим досі окупований, війна на Донбасі продовжує забирати життя як військових, так і цивільних. Через війну півтора мільйони людей втратили свої домівки та вимушено переїхали на підконтрольну територію. Але якщо ми подивимось на Україну з іншого ракурсу, то побачимо багато позитивних змін. Це, у першу чергу, економічне відновлення та макрофінансова стабільність. Багато реформ було запущено. Багато законів ухвалено. Наприклад, нещодавній Закон про медичну реформу. І, звичайно ж, значною подією стало запровадження безвізового режиму з країнами Шенгенської зони, зокрема, зі Швейцарією. Ці покращення відбулися завдяки уряду, Верховній Раді та українському народові, який погодився пройти через складнощі заради благополуччя нового покоління.
LDaily: Якою Ви представляєте Україну міжнародній спільноті?
Г. Шойрер: З одного боку, я говорю про те, що це країна, яка повинна пройти через низку реформ. Досі залишається багато проблемних моментів, наприклад, корупція. З іншого боку я відмічаю, що ця країна відкрита до позитивних змін і вже робить перші впевнені і правильні кроки.
Україна — це надзвичайний потенціал, це добрі, працьовиті, освічені люди. Це країна справжніх цінностей, які дуже важливі для бізнесу.
Швейцарія, зі свого боку, інвестує в цю країну, налагоджує імпорт та експорт. Я би назвав Україну «новою Польщею», тому що на початку 90-х Швейцарію та Польщу пов’язували аналогічні відносини.
LDaily: Яку картинку особисто Ви уявляєте, коли думаєте про Україну? Це поля, промисловість чи, можливо, щось інше?
Г. Шойрер: Ваша країна дуже різноманітна. Проте перше, що приходить на думку — це величезні сільскогосподарські угіддя. Справжніми перлинами сяють українські міста. Я чимало подорожував країною, окрім Києва, відвідав Львів, Одесу, Чернівці та Харків. Як істиний швейцарець, я закохався у гірські простори Західної України, цей регіон близький моєму серцю. Ви, насправді, дуже багаті. А головне, ви навчилися поєднувати вірність традиціям та відкритість до всього світу.
LDaily: Чи є відмінності між тим, як Ви представляєте Швейцарію в Україні та у Сполучених Штатах?
Г. Шойрер: Ми однаково презентуємо Швейцарію в різних країнах, для цього є певний спільний підхід. Перш за все, треба поставити Швейцарію на мапу тієї країни, в яку ми приїхали. Одним з головних методів подібної інтеграції — є налагодження політичних, культурних, суспільних відносин з країною. В цьому плані працювати з США ї було трошки легше, адже на території Сполучених Штатів проживає дуже багато людей швейцарського походження, ними засновано близько 100 міст по всій країні. В той же час, в Україні швейцарців не так багато, на сьогоднішній день їх близько 250 осіб. В Україні є два поселення, заснованих моїми співвітчизниками — Цюріхталь в Криму та Шабо в Одеській області.
LDaily: Чи можна зробити висновок, що на посаді Посла Швейцарії в Україні Ви виконуєте нові для себе функції?
Г. Шойрер: Однозначно відповісти складно, проте скоріше «ні», ніж «так». У кожній країні ми намагаємося промотувати двосторонні відносини. Безперечно, змінюються обставини, в яких ми працюємо, але досвід допомагає нам пристосовуватися до різних умов. Нам подобається, що в Україні зв’язок з людьми, медіа, урядом є доступнішим, ніж у Сполучених Штатах. Співпраця з українськими посадовцями є дуже плідною, простою та прозорою. Я вдячний за чуйність, це дуже допомагає в роботі.
LDaily: Щоб Ви порадили українському політикуму? Які зміни допоможуть зробити нашу країну максимально привабливою в очах інвесторів?
Г. Шойрер: Головним елементом інвестиційної привабливості України повинно стати верховенство права. Коли судова система налагодиться, корупція, відсутність якої є другою обов’язковою складовою для іноземних бізнесменів, автоматично буде знищена. Також хочу зазначити щодо політичної культури в Україні. Вам слід навчитися слухати один одного та досягати компромісу.
Слово «компроміс» не є поганим. Воно, скоріше, носить позитивну конотацію і пов’язане з інтеграцією думок та правил у реальність. Рідко у публічному та приватному житті ваша думка домінує. Ми змушені завжди шукати компроміс. Потім це перетворюється на звичку.
LDaily: Як Ви вважаєте, чи сформовані в Україні національні цінності? Якщо так, то чи співпадають вони зі швейцарськими?
Г. Шойрер: Гадаю, процес формування цінностей зараз у роботі. Україна знаходиться на переломному етапі, коли нові цінності витісняють старі, віджиті, хибні. Провідні цінності, такі як відповідальність, родина, демократія та інші, безумовно, співпадають в Україні та Швейцарії. Я би сказав більше — вони є загальноєвропейськими.
LDaily: Пане Посол, Ви працюєте в Україні вже два роки. Чи покращуєтьсяімідж України у міжнародній спільноті?
Г. Шойрер: У цілому — так. Імідж України покращується, проте доволі повільно і причиною цьому є війна. Розумієте, образ країни на міжнародному рівні формують масмедіа, а у топ-новини, як правило, потрапляє більше резонансної негативної інформації. Нещодавно світова спільнота знов заговорила про Україну через демонстрації у Києві. Ця гучна подія створила враження, що у вас є політична нестабільність, і ніхто не згадав про реформи та покращення. Тому першочерговим завданням посольств та українських медіа є підтримка балансу між негативними та позитивними подіями в країні, працюючи таким чином на добрий імідж держави. Загалом зміна політичного іміджу — процес не швидкий. Я можу порівняти Україну з великим човном, який зібрався змінити курс. Навкруги шторм, його б’ють величезні хвилі, корма повертається повільно, з гучним скреготом, але моряки щосили налягають на весла, і човен обов’язково попливе в іншому напрямку… Процес вже почався!