Гійом  Шойрер

Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні пан Гійом Шойрер про дворічну роботу в посольстві, про нагальні проблеми,...

Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні пан Гійом Шойрер про дворічну роботу в посольстві, про нагальні проблеми, про досвід польсько-швейцарських відносин, шляхи вдосконалення політичного іміджу та інвестиційної привабливості, українські та швейцарські цінності, мальовничі міста України, її народ та зміни, що вже відбуваються. Ексклюзивно для LDaily.

shojrer

Демократія в Україні завжди була частиною українського ДНК

19.07.2018 (№ LDaily #4)

Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні пан Гійом Шойрер про дворічну роботу в посольстві, про нагальні проблеми, про досвід польсько-швейцарських відносин, шляхи вдосконалення політичного іміджу та інвестиційної привабливості, українські та швейцарські цінності, мальовничі міста України, її народ та зміни, що вже відбуваються. Ексклюзивно для .

Чи існує сталий алгоритм дій у послів? Приїхати в країну, налагодити відносини з урядом, поспілкуватися з бізнесом та громадськістю, ретельно розібратися в історії та почати працювати над змінами. У теорії просто, але на практиці все набагато складніше. Кожна країна унікальна, має своє історичне минуле, власний культурний код та шлях розвитку. Пан Гійом Шойрер працює в Україні вже два роки. Він в захваті від талановитих та щирих українських людей, мальовничих міст і природи, самобутніх традицій. А головне — від мужнього рішення українського народу ступити на тернистий шлях змін. Пан Шойрер відверто каже, що цей шлях тільки-но починається — вже багато зроблено та ще більше треба зробити. Неможливо за кілька років викинути все старе і збудувати нове. Неможливо хутко змалювати досвід іншої країни, немов під копірку. Це тривалий і складний процес, і головною місією Посольства Швейцарії та Гійома Шойрера, як його керівника, є стати дружнім радником та провідником у новому українському курсі змін.

: Пане Посол, Ви приїхали до України у 2015 році. Якою для Вас була Україна тоді і якою є зараз? Що змінилося, а що залишилося незмінним?

Г. Шойрер: Нажаль, з того часу кілька прикрих речей залишилися незмінними — Крим досі окупований, війна на Донбасі продовжує забирати життя як військових, так і цивільних. Через війну півтора мільйони людей втратили свої домівки та вимушено переїхали на підконтрольну територію. Але якщо ми подивимось на Україну з іншого ракурсу, то побачимо багато позитивних змін. Це, у першу чергу, економічне відновлення та макрофінансова стабільність. Багато реформ було запущено. Багато законів ухвалено. Наприклад, нещодавній Закон про медичну реформу. І, звичайно ж, значною подією стало запровадження безвізового режиму з країнами Шенгенської зони, зокрема, зі Швейцарією. Ці покращення відбулися завдяки уряду, Верховній Раді та українському народові, який погодився пройти через складнощі заради благополуччя нового покоління.

: Якою Ви представляєте Україну міжнародній спільноті?

Г. Шойрер: З одного боку, я говорю про те, що це країна, яка повинна пройти через низку реформ. Досі залишається багато проблемних моментів, наприклад, корупція. З іншого боку я відмічаю, що ця країна відкрита до позитивних змін і вже робить перші впевнені і правильні кроки.

Україна — це надзвичайний потенціал, це добрі, працьовиті, освічені люди. Це країна справжніх цінностей, які дуже важливі для бізнесу.

Швейцарія, зі свого боку, інвестує в цю країну, налагоджує імпорт та експорт. Я би назвав Україну «новою Польщею», тому що на початку 90-х Швейцарію та Польщу пов’язували аналогічні відносини.

: Яку картинку особисто Ви уявляєте, коли думаєте про Україну? Це поля, промисловість чи, можливо, щось інше?

Г. Шойрер: Ваша країна дуже різноманітна. Проте перше, що приходить на думку — це величезні сільскогосподарські угіддя. Справжніми перлинами сяють українські міста. Я чимало подорожував країною, окрім Києва, відвідав Львів, Одесу, Чернівці та Харків. Як істиний швейцарець, я закохався у гірські простори Західної України, цей регіон близький моєму серцю. Ви, насправді, дуже багаті. А головне, ви навчилися поєднувати вірність традиціям та відкритість до всього світу.

: Чи є відмінності між тим, як Ви представляєте Швейцарію в Україні та у Сполучених Штатах?

Г. Шойрер: Ми однаково презентуємо Швейцарію в різних країнах, для цього є певний спільний підхід. Перш за все, треба поставити Швейцарію на мапу тієї країни, в яку ми приїхали. Одним з головних методів подібної інтеграції — є налагодження політичних, культурних, суспільних відносин з країною. В цьому плані працювати з США ї було трошки легше, адже на території Сполучених Штатів проживає дуже багато людей швейцарського походження, ними засновано близько 100 міст по всій країні. В той же час, в Україні швейцарців не так багато, на сьогоднішній день їх близько 250 осіб. В Україні є два поселення, заснованих моїми співвітчизниками — Цюріхталь в Криму та Шабо в Одеській області.

: Чи можна зробити висновок, що на посаді Посла Швейцарії в Україні Ви виконуєте нові для себе функції?

Г. Шойрер: Однозначно відповісти складно, проте скоріше «ні», ніж «так». У кожній країні ми намагаємося промотувати двосторонні відносини. Безперечно, змінюються обставини, в яких ми працюємо, але досвід допомагає нам пристосовуватися до різних умов. Нам подобається, що в Україні зв’язок з людьми, медіа, урядом є доступнішим, ніж у Сполучених Штатах. Співпраця з українськими посадовцями є дуже плідною, простою та прозорою. Я вдячний за чуйність, це дуже допомагає в роботі.

: Щоб Ви порадили українському політикуму? Які зміни допоможуть зробити нашу країну максимально привабливою в очах інвесторів?

Г. Шойрер: Головним елементом інвестиційної привабливості України повинно стати верховенство права. Коли судова система налагодиться, корупція, відсутність якої є другою обов’язковою складовою для іноземних бізнесменів, автоматично буде знищена. Також хочу зазначити щодо політичної культури в Україні. Вам слід навчитися слухати один одного та досягати компромісу.

Слово «компроміс» не є поганим. Воно, скоріше, носить позитивну конотацію і пов’язане з інтеграцією думок та правил у реальність. Рідко у публічному та приватному житті ваша думка домінує. Ми змушені завжди шукати компроміс. Потім це перетворюється на звичку.

: Як Ви вважаєте, чи сформовані в Україні національні цінності? Якщо так, то чи співпадають вони зі швейцарськими?

Г. Шойрер: Гадаю, процес формування цінностей зараз у роботі. Україна знаходиться на переломному етапі, коли нові цінності витісняють старі, віджиті, хибні. Провідні цінності, такі як відповідальність, родина, демократія та інші, безумовно, співпадають в Україні та Швейцарії. Я би сказав більше — вони є загальноєвропейськими.

: Пане Посол, Ви працюєте в Україні вже два роки. Чи покращуєтьсяімідж України у міжнародній спільноті?

Г. Шойрер: У цілому — так. Імідж України покращується, проте доволі повільно і причиною цьому є війна. Розумієте, образ країни на міжнародному рівні формують масмедіа, а у топ-новини, як правило, потрапляє більше резонансної негативної інформації. Нещодавно світова спільнота знов заговорила про Україну через демонстрації у Києві. Ця гучна подія створила враження, що у вас є політична нестабільність, і ніхто не згадав про реформи та покращення. Тому першочерговим завданням посольств та українських медіа є підтримка балансу між негативними та позитивними подіями в країні, працюючи таким чином на добрий імідж держави. Загалом зміна політичного іміджу — процес не швидкий. Я можу порівняти Україну з великим човном, який зібрався змінити курс. Навкруги шторм, його б’ють величезні хвилі, корма повертається повільно, з гучним скреготом, але моряки щосили налягають на весла, і човен обов’язково попливе в іншому напрямку… Процес вже почався!

Читайте новини в нашому додатку!
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.com.grodas.ldaily&hl=ru
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/ldaily/id1354384907?l=uk&ls=1&mt=8

 

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».