Олександр  Вознюк

Генеральний директор SGS Ukraine Олександр Вознюк про провідну інспекційну компанію світу, про незалежність і суворе дотримання...

Генеральний директор SGS Ukraine Олександр Вознюк про провідну інспекційну компанію світу, про незалежність і суворе дотримання бізнес-етики, про розвиток фахівців всередині компанії і про те, чому український бізнес врятує передбачуваність. У спеціальному інтерв’ю для LDaily.

voznyuk

SGS – це бізнес, заснований на репутації

20.06.2018 (№ LDaily #4)

Генеральний директор SGS Ukraine Олександр Вознюк про провідну інспекційну компанію світу, про незалежність і суворе дотримання бізнес-етики, про розвиток фахівців всередині компанії і про те, чому український бізнес врятує передбачуваність. У спеціальному інтерв’ю для

SGS — лідер в сфері інспекційних послуг, експертизи, випробувань і сертифікації. Компанія оперує мережею з понад 2000 офісів і лабораторій в 140 країнах світу і персоналом, чисельність якого перевищує 90000 чоловік. В Україні на компанію працюють більше 1 000 чоловік. У чому секрет успіху? Генеральний директор Олександр Вознюк, з яким ми мали задоволення поспілкуватися, переконаний, що запорука багаторічного успіху в професіоналізмі і вірному дотриманні ключових цінностей компанії. Варто один раз злякатися — і це запустить незворотній механізм розпаду. Бути кращими і підтримувати статус незалежних експертів неймовірно складно. Саме тому в SGS працюють тільки захоплені професіонали. Поки що для України це в новинку, таких компаній небагато, але за ними стоїть майбутнє.

: Олександре, розкажіть про коріння SGS, як почалася її історія і до чого компанія прийшла зараз?

О. Вознюк: Компанія не нова, за нашими даними, вона була заснована в 1878 році в Руані. Її творцем став якийсь молодий чоловік, який любив подовгу сидіти в порту та спостерігати за суднами, що швартувалися до причалу. Він бачив, як завантажують і відвантажують різні вантажі і зробив висновок, що експортери втрачають великі гроші без свого представника в порту призначення. У юнака з’явилася ідея стати незацікавленим посередником між продавцем і покупцем, так з’явилася компанія-попередниця SGS. У 1919 році вона була перенесена до Женеви і зареєстрована під сучасною назвою. Сьогодні це величезна мережа офісів, розташованих по всьому світу.

Ми нічим не торгуємо і нічого не виробляємо, ми експерти, нейтральні, незаангажовані, які визначають кількість і якість даного вантажу.

Концепція нашого бізнесу — професійний, нейтральний погляд на ті аспекти експортно-імпортних транзакцій вантажів, які часто стають предметом спору між покупцем і продавцем. Скажімо, продавець задекларував одну якість і обсяг товару, а покупець стверджує, що отримав інше, і починається тривала тяганина щодо з’ясування, хто правий, а хто винен. Ми допомагаємо складати чисті і прозорі угоди, навіть якщо сторони знаходяться у різних куточках земної кулі.

: Наскільки затребувані послуги компанії?

О. Вознюк: SGS — один зі світових лідерів у сфері інспекційних послуг і абсолютний лідер в Україні. Сьогодні її функціонал став набагато ширше, ніж був на початку. Ми здійснюємо інспекцію, випробування, сертифікацію та експертизу продукції, технічний нагляд за об’єктами будівництва, працюємо на різних ринках (сільськогосподарська, гірничо-металургійна, нафтогазова продукція, харчова промисловість, фармацевтика, електроніка тощо), сертифікуємо системи менеджменту і послуги, консультуємо і навчаємо.

: Розкажіть про основні цінності SGS.

О. Вознюк: Я б виділив три фундаментальні цінності: професіоналізм, незалежність і бізнес-етика. Відносно незалежності поясню — ми не урядова організація, до якої потрібно обов’язково прийти для отримання чергового «папірця». Наш бізнес заснований на репутації. Або покупці ставлять умову, що готові придбати товар тільки з сертифікатом SGS, знаючи, що це істотно знижує його ризики. Або продавець, знаючи, що наявність сертифіката SGS, підвищує привабливість угоди для покупця, звертається до нас.

Бізнес-етика тісно переплітається з поняттям незалежності. Я, як керівник, ніколи не піду на поступки однієї зі сторін угоди, який попросить трохи «відредагувати» висновки експертів нашої компанії. Пояснення просте: сьогодні ви продаєте і готові будь-якими способами одержати сертифікат SGS, що стоїть на шляху до сплати за ваш товар, але завтра ви будете покупцем, і я хочу, щоб ви були на 100 % впевнені в тому, що за нашим сертифікатом — абсолютно правдиві і професійні отримані дані, без «глазурі». На жаль, українська культура бізнесу ще не завжди на тому рівні, щоб всі могли адекватно сприймати відсутність можливості «домовитися». Але це фундаментальна цінність компанії, поступитися їй — значить змінити столітню філософію SGS і зрадити її добре ім’я.

: На якому етапі у головній компанії було прийнято рішення зайти в Україну?

О. Вознюк: Україну як нову локацію стали розглядати ще в 1990-му році, коли вона входила до складу СРСР, але остаточні документи були підписані  у 1992-му. Тобто по суті SGS почала працювати в Україні з перших років її незалежності.

: Олександре, як давно Ви керуєте компанією та чи внесли Ви за цей час зміни у бізнес-модель SGS?

О. Вознюк: Посаду генерального директора я займаю з середини 2013 року. А що стосується кардинальних змін, то в них поки що не виникла необхідність, адже наша компанія є лідером у своїй галузі, з самого початку бізнес будувався серйозно і на основі років випробованих європейських підходів. Ключові цінності SGS мені дуже близькі, по суті це мої особисті цінності. Я даю своїм менеджерам підрозділів досить багато свободи щодо прийняття рішень, керуючись ключовими принципами компанії, залишаючи за собою контроль і вибір пріоритетних напрямків розвитку.

: Чи чистили Ви команду з моменту приходу у компанію чи, навпаки, розширили?

О. Вознюк: Відносно людського потенціалу, підрозділ, який я очолюю, дуже сильний. Мої співробітники освічені, розумні, оперативні. Це досить усталений колектив. Водночас ми досить часто практикуємо обмін кадрами. Співробітників, які переросли себе на займаній посаді, ми відправляємо до інших країн, а іноді і в головний офіс.

: У Вас в компанії велика плинність кадрів?

О. Вознюк: У верхніх ешелонах плинність мінімальна, у нижніх — досить відчутна. Це пов’язано з тим, що робота дуже важка і відповідальна, а стандарти високі. Однак тих, хто проходить цю школу, ми дуже цінуємо і просуваємо на керівні посади. Адже білому комірцю, який прийшов керувати ззовні, набагато простіше «навішати локшини», ніж тому, хто знає кожну деталь робочого процесу.

: Модель SGS Ukraine побудована за аналогією з головним офісом?

О. Вознюк: Швейцарський офіс виконує керуючу функцію, він не надає послуги, так що бізнес-модель створюється у кожній країні індивідуально, з початку і до кінця. А ось таке явище, як культура SGS, реально існує. Так, ми вважаємо за краще вирощувати фахівців у середині компанії. Багато керівників отримали соціальний ліфт у наших стінах. Зі мною аналогічна історія — я прийшов у компанію відразу ж після університету на абсолютно рядову посаду. Це сталося в 1991 році, через 22 роки я став генеральним директором.

: Назвіть головні труднощі, з якими стикається іноземний бізнес в Україні.

О. Вознюк: Іноді я відчуваю, що ми така біла ворона, яка сповідує етичні норми і принципи, хоча навколо перевищують традиції працювати зовсім по-іншому. Ми працюємо так само, як працюють наші філії по всьому світу, і не збираємося підлаштовуватися під спотворені реалії. Ну, а для інших бізнесменів порада — починайте зміни всередині своєї компанії, і тоді це рано чи пізно це стане масовим явищем.

: SGS бере участь у соціальних проектах, можливо, є організатором якогось з них?

О. Вознюк: У нас є угоди про співпрацю з деякими навчальними закладами, до нас звертаються декани, проводять екскурсії у нашій лабораторії — повірте, там є на що подивитися. Це найкраща лабораторія в галузі. Також SGS проводить професійні тренінги. Сьогодні вони дуже затребувані, адже попит на освіту в країні високий, чого не скажеш про пропозицію, яка якщо не кількісно, то якісно йому поступається.

: Ви працюєте у різних ринкових галузях, які з них найуспішніші, а які найменш?

О. Вознюк: Найбільш перспективною на сьогоднішній день є харчова галузь — вітчизняні виробники шукають виходи на міжнародні ринки, там все непросто, але впевнений — у них вийде, в тому числі і за участі SGS. А найбільш проблемним є індустріальний напрямок. Для того щоб наші послуги у сфері будівництва промислових та інфраструктурних об’єктів були затребувані, потрібен прихід на ринок приватних інвесторів. Коли в будівництві задіяні власні гроші, бізнесменові важливі не просто бюрократичні довідки, а реальна гарантія якості.

: Що, на Вашу думку, гальмує прихід інвестицій в Україну, і що потрібно зробити, щоб змінити ситуацію?

О. Вознюк: Короткий горизонт планування і непередбачуваність — ось два чинники, які стримують великих інвесторів. Практично ніхто з іноземців не вкладає гроші в довгострокові проекти. Що потрібно зробити для кардинальних змін? Важко відповісти… Якби у мене був готовий рецепт, я б, напевно, відразу попросився в політику (посміхається). Швидше за все, нашу країну чекає тривалий період із змінами, які будуть часто повторюватися. Має змінитися кілька циклів політиків, щоб відбулася позитивна селекція і природний відбір ідей.

Як тільки створюєш передбачуване середовище, люди починають вкладати гроші. І не потрібно для цього розробляти «План Маршалла».

:  Ви часто їздите у відрядження, як за кордоном відгукуються про Україну, чи складається позитивний імідж про нашу країну?

О. Вознюк: Поки що кардинальних змін у ставленні до нас не відбулося. При загально-позитивному доброзичливому настрої тільки великі зміни в бізнес кліматі можуть вплинути на рішення серйозних інвесторів заходити в довгострокові проекти у нас. Тому нам в цій ситуації залишається тільки діяти, не чекати, коли закінчиться війна і стабілізується ситуація, адже ніхто не хоче бути з невдахами, всі тягнуться до переможців.

Зверніть увагу!
«СНН ГРУП» володіє винятковими авторськими правами на інформацію, розміщену в даній статті.
Автор має виключне право контролювати використання даного матеріалу, що означає заборону на використання даної інформації без його згоди. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, фото, малюнки, інші матеріали.
Будь-яке використання матеріалу/інформації  або будь-яку його частину з даної статті без письмової згоди автора заборонено.
Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо. У разі виявлених порушень автор має право на захист авторських прав в порядку, передбаченому ст. 50-53 Закону України «Про авторське право і суміжні права».