Сергій  Фурса

Сергій Фурса, інвестиційний банкір і фінансовий експерт розповів LDaily про поточну ситуацію і перспективи української економіки...

Сергій Фурса, інвестиційний банкір і фінансовий експерт розповів LDaily про поточну ситуацію і перспективи української економіки в умовах війни, а також її взаємодію із зовнішнім світом.

Сергій  <span>Фурса</span>

Навряд хтось міг очікувати, що все буде настільки добре, як зараз є в українській економіці

11.03.2024 (№ LDaily #22)

Сергій Фурса, інвестиційний банкір і фінансовий експерт розповів LDaily про поточну ситуацію і перспективи української економіки в умовах війни, а також її взаємодію із зовнішнім світом.

LDaily: Як ви можете схарактеризувати економічну ситуацію в Україні сьогодні?

С. Фурса: Я би назвав це економічним дивом. Бо якби в березні 2022 року мене чи будь-кого спитали, як виглядатиме економіка України через два роки повномасштабної війни, навряд чи ми б сказали, що вона буде саме такою, як тепер. Навряд хтось міг очікувати, що все буде настільки добре, як зараз є в українській економіці – звісно, з корекцією на війну. Але враховуючи війну, це унікальна ситуація, такого ще ніколи не було в історії людства, щоб точилася така велика війна, а в країні вже другий рік зростає ВВП. Така велика війна, а від початку війни для українського бізнесу ще навіть податків не підвищували. За виключенням банків, але це окрема історія. Тому ситуацію можна назвати економічним дивом, яке повністю забезпечене підтримкою західних партнерів.

LDaily: На вашу думку, яка економічна модель буде для України після закінчення війни? Ми станемо на шлях мілітариської економіки або повернемось до ринкової економіки?

С. Фурса: Не існує ніяких рейок мілітаристської економіки і т.д. просто фізично. Тому, напевно, у нас будуть великі витрати бюджету на оборону, більші ніж у середньому по Європейському Союзу, але ринкова економіка, і власне наше подальше економічне зростання буде забезпечене саме інтеграцією в Європейський Союз.

LDaily: Які галузі після закінчення війни будуть більш затребувані в інвесторів в Україні?

С. Фурса: Не думаю, що можемо виділяти якісь окремі галузі. Маємо пріоритетні, які й до цього були популярні, то ці галузі популярними й залишаться. Це і ІТ-галузь, це і агросектор, і якесь, можливо, розвинеться перероблення сировини. Плюс в Україні великий потенціал у сервісній економіці – як у наданні послуг, так і в туризмі. Бо маємо розуміти: що далі, то більше люди віддаватимуться відпочинку, ніж праці. Тобто, менше працювати, мати більше вільного часу, і цей вільний час треба буде використовувати.

LDaily: Як ви вважаєте чи почне наша держава контролювати найважливіші для держспроможності галузі виробництва після закінчення війни?

С. Фурса: Сподіваюся, цього не станеться, бо це було би дуже неефективно: якщо держава щось контролює, то це «щось» дуже швидко вмирає.

LDaily: Які фондові ринки після закінчення війни можуть відкритися для України й українців ?

С. Фурса: Відкритими будуть усі, питання в готовності самої України і наявності компаній, які готові кудись іти. Тому чи буде в Україні власний фондовий ринок?! Навряд. Все-таки, особливо на тлі європейської інтеграції це виглядає як міфічна історія. Але доступ до зовнішніх ринків буде.

LDaily: Як можливість страхувати бізнес від воєнних ризиків змінить ситуацію із залученням інвестицій?

С. Фурса: Для бізнесу дуже важлива така можливість, проте всі інвестиції, які ми будемо очікувати, підуть після війни, і після війни вже військові ризики будуть не так актуальні.

LDaily: Якою є зараз, під час війни, ситуація з інвестиціями?

С. Фурса: Під час війни немає ніяких інвестицій, ніхто не інвестує.

LDaily: Яка зараз ситуація із виплатами дивідендів за кордон? Чи є заборона?

С. Фурса: Звісно, заборонено виплачувати дивіденди за кордон, бо власне в країні війна і курс гривні тримається Національним банком. Тому будь-який непродуктивний відплив капіталу закритий, і це абсолютно нормально.

LDaily: Як ви оцінюєте ринок ОВДП на сьогодні?

С. Фурса: Ринок ОВДП існує в такому українському варіанті, коли на цьому ринку є банки. Тобто, через ОВДП держава вільно може залучати ліквідність банків. Це не виглядає як класичний ринок, де постійно є торгівля, багато різноманітних інвесторів – такого немає. Є банки, які інвестують, купують і сидять на цих цінних паперах. Що можна відмітити – що з початку війни, за останні два роки значно зросла кількість фізичних осіб-українців, які купують ОВДП. Це в майбутньому може стати таким прекрасним елементом нового ринку, бо власне, завжди було дуже обмеженим коло інвесторів, які купляють ОВДП. Це було щось таке важке, незрозуміле і т.д. Зараз завдяки патріотизму на початковій хвилі, коли з’явилися військові облігації, а вони – це ті самі ОВДП, просто назва інша, плюс коли  з’явилося багато додатків, які дозволяють дуже просто купляти ОВДП, цей ринок значно розширився. І присутність фізичних осіб – така ключова зміна, яка є на ринку і яка впливатиме на його долю і після завершення війни.

LDaily: Які наслідки може нести підписання закону про мобілізацію для економіки України?

С. Фурса: По-перше, його ще не прийняли, тому ми ще не знаємо, який буде закон. Тож про наслідки зараз зарано говорити. Тих критичних речей, які там  бачить бізнес – певні заборони, якісь блокування рахунків і т.д. – судячи з усього, в фінальній версії законопроєкту не буде. Тому власне і вплив цього законопроєкту відповідний – не буде жодного впливу.

LDaily: Як можете схарактеризувати BlackRock і його інтереси стосовно України?

С. Фурса: BlackRock не має інтересів стосовно України. Ці всі розмови про те, що він буде інвестувати щось, створювати фонди, закінчилися розмовами. І BlackRock зараз виступає виключно консультантом держави за деякими напрямками. Тобто, по-справжньому інтересу немає.

LDaily: Які наслідки можуть бути для української економіки через розпочату Польщею економічну війну на кордоні? Як взагалі можна оцінити ситуацію?

С. Фурса: Польща не розпочинала економічну війну на кордоні. На кордоні проблеми через фермерів, які протестують. Це не Польща, це конкретні фермери, які, скоріш за все, знаходяться також під впливом російської пропаганди. Якщо буде блокування кордону, це вплине на економіку України, але дуже обмежено. Ми це бачили протягом кількох місяців минулого року. Це суттєво не впливає на економіку України.

LDaily: Чи бачите ви можливий дефолт української економіки?

С. Фурса: Що таке дефолт української економіки?

LDaily: Що ми не зможемо виплачувати за нашими боргами.

С. Фурса: Зараз ми заморозили будь-які виплати за нашими боргами. І далі буде реструктуризація. Тому ні про який дефолт ми не можемо говорити, бо немає платежів, за якими ми не можемо платити.

LDaily: Але кредитів ми беремо більше і більше. Наскільки ми зможемо після закінчення війни за ними гасити платежі?

С. Фурса: Ми не маємо проблем із кредитами, які беремо. Дійсно, боргове навантаження України зросло під час війни, що є природно. На кінець цього року, третього року війни ми очікуємо, що співвідношення боргу до ВВП українського сягне десь 90%. Це взагалі некритичний показник, це набагато менше, ніж у багатьох країнах Європейського Союзу, менше, ніж у Сполучених Штатах. Для прикладу, Шрі-Ланка, країна, яка зараз перебуває в програмі МВФ, має 10-літню програму МВФ, мета якої – шляхом вийти на рівень 95% боргу ВВП. Тому боргове навантаження у нас не зростає критично. Плюс треба розуміти, коштом чого у нас зростає боргове навантаження. Перше – це внутрішній борг, ОВДП. Це гривні, тут взагалі проблем немає. Друге – це кредити Європейського Союзу десь на 30 років під нуль відсотків. Вони у найближчі 10-15 років взагалі не створять ніякого тиску на бюджет, от нуль тиску. Таким чином не обтяжують наш бюджет і не викликають жодних проблем. За 30 років інфляція з’їсть половину, якщо не більше, цього боргу. Плюс на той момент ми вже будемо в Європейському Союзі, і це буде вже інша історія. Тому, ні, власне ми не маємо проблем із боргами, якогось обтяження, боргової петлі і всіх інших проблем.