Александр  Вітт

В інтерв’ю для LDaily, Александр Вітт, консультантом з питань санкцій та контролю за експортом в Асоціації Сертифікованих...

В інтерв’ю для LDaily, Александр Вітт, консультантом з питань санкцій та контролю за експортом в Асоціації Сертифікованих Спеціалістів з Санкцій (ACSS), розкриває сутність викликів, пов'язаних із регулюванням санкцій та контролем за експортом, а також ділиться цінними рекомендаціями щодо того, як керівництво компаній може ефективно реагувати на зростання обсягу роботи та підкреслює важливість етичного підходу в бізнесі.

Александр  <span>Вітт</span>

Якщо країни, які накладають санкції, не можуть домовитися про заходи проти цілі, або коаліція держав не є єдиною в своєму підході проти цілі, то лазівки можуть послабити санкції

12.02.2024 (№ LDaily #21)

В інтерв’ю для LDaily, Александр Вітт, консультантом з питань санкцій та контролю за експортом в Асоціації Сертифікованих Спеціалістів з Санкцій (ACSS), розкриває сутність викликів, пов’язаних із регулюванням санкцій та контролем за експортом, а також ділиться цінними рекомендаціями щодо того, як керівництво компаній може ефективно реагувати на зростання обсягу роботи та підкреслює важливість етичного підходу в бізнесі.

LDaily: Будь ласка, розкажіть нам трохи про себе та свій досвід.

А. Вітт: Мене звати Александр Вітт. Я працюю консультантом з питань санкцій та контролю за експортом в Асоціації Сертифікованих Спеціалістів з Санкцій (ACSS). У нас понад 1000 членів по всьому світу, і ми створюємо спільноту для професіоналів у галузі санкцій. Ми організовуємо вебінари та пропонуємо сертифікаційні курси з питань санкцій та контролю за експортом, щоб люди могли більше розуміти в цих тематичних областях.

LDaily: Як економічні санкції та контроль за експортом змінюють бізнес?

А. Вітт: Санкції та контроль за експортом є протилежністю вільної торгівлі. У мирному світі та відкритому економічному середовищі всі країни могли б вільно торгувати одна з одною без будь-яких мит на товари чи митних контролів. На жаль, є багато державних і недержавних діячів, яким не слід дозволяти отримувати всі товари, які вони хочуть. На глобальному рівні прикладом є санкції та контроль за експортом з метою нерозповсюдження та протидії тероризму від Організації Об’єднаних Націй (ООН) та менших угод на основі членства, таких як Вассенаар або Група ядерних постачальників (ГЯП).

Торговельні обмеження мають безпосередній вплив на будь-яку компанію або організацію, яка імпортує або експортує товари та послуги. Навіть всередині країни передача певних товарів може бути заборонена.

Кожен бізнес, малий чи великий, повинен принаймні бути обізнаним щодо санкцій та контролю за експортом.

LDaily: Які запобіжні заходи та стратегії ви можете порекомендувати компаніям для відповідності вимогам контролю за експортом та управління ризиками, пов’язаними з санкціями?

А. Вітт: Залежно від характеру діяльності компанії та її розміру, заходи щодо дотримання санкцій та законів та регуляції контролю за експортом можуть варіюватися від широкомасштабних до мінімальних.

Перевірка ваших клієнтів та постачальників є найважливішою дією, яку повинна виконати будь-яка компанія.

Якщо ви займаєтеся товарами подвійного використання або товарами та послугами оборонного призначення, вам потрібно робити більше, ніж просто перевірки, включаючи створення та підтримку програми внутрішнього комплаєнсу та найму персоналу, який займатиметься виключно дотриманням торгових вимог.

LDaily: Які основні виклики та перешкоди стоять перед компаніями, коли вони адаптуються до змін у міжнародних санкціях та правилах контролю за експортом?

А. Вітт: Залишатися в курсі регуляцій, мабуть, зараз є найбільшим викликом для персоналу, що відповідає за дотримання норм. Кількість регуляцій щодо санкцій та контролю за експортом потроїлася в 2023 році. Якщо ваша компанія або організація не найме більше персоналу для роботи зі збільшеним обсягом роботи, ваш персонал, що відповідає за дотримання норм, може опинитися під великим тиском. Це може призвести до більшої кількості помилок і, в кінцевому підсумку, до порушень законів і регуляцій.

LDaily: Як має відреагувати керівництво компанії?

А. Вітт: Довгостроковою метою компанії повинен бути етичний бізнес. Робити правильні речі відкриває нові бізнес-можливості і дозволяє уникати проблем з державними регуляторами. Керівництво компанії має продемонструвати всій компанії, що воно діє етично і відповідально. Заява керівництва про дотримання законів та регуляцій щодо санкцій та контролю за експортом має підкріплюватися діями. Дії включають найм досвідченого персоналу, що відповідає за дотримання норм, забезпечення його достатніми ресурсами та постійне навчання.

LDaily: Які тенденції та зміни в глобальній політиці та економіці можуть вплинути на майбутній розвиток та застосування правил санкцій та контролю за експортом?

А. Вітт: Найбільшим викликом у світовій політиці є уникнення санкцій та контролю за експортом. Якщо країни, які накладають санкції, не можуть домовитися про заходи проти цілі, або коаліція держав не є єдиною в своєму підході проти цілі, то лазівки можуть послабити санкції. Ми можемо спостерігати це зараз на прикладі росії. російський уряд та його військові все ще можуть отримувати потрібні їм продукти від країн, які не запроваджують проти них санкції. Доки у нас є лазівки, санкції не можуть бути ефективними та досягати своїх бажаних цілей.

LDaily: Які наслідки можуть виникнути для компаній у разі порушення вимог контролю за експортом та санкцій, та які кроки слід вжити для запобігання таким ситуаціям?

А. Вітт: Наслідки порушень варіюються в залежності від країни та базуються на юрисдикції цієї країни. Штрафи можуть варіюватися від попередження, грошового штрафу і навіть до ув’язнення.

Для того, щоб запобігти порушенню та штрафу, компанія повинна провести оцінку ризиків і вирішити, яку кількість заходів вона повинна впровадити, щоб дотримуватися своїх національних та міжнародних законів та регуляцій.

LDaily: Які стратегії управління ризиками ви вважаєте найефективнішими для компаній, які працюють в умовах постійно змінюваної міжнародної політичної обстановки та правил контролю за експортом?

А. Вітт: Підписуйтесь на всі відповідні бюлетені та оновлення від урядових агенцій щодо санкцій та контролю за експортом. У ACSS ми створили Посібник для підтримання актуальності інформації, який є безкоштовним. Завантажте цей посібник та підпишіться на всі оновлення. Щодня перевіряйте своїх клієнтів та постачальників. Знайте свою продукцію та переконайтеся, що ви знаєте, що ви імпортуєте або експортуєте. Якщо вам доводиться регулярно мати справу з санкціями та контролем за експортом, найміть професіонала з дотримання вимог, щоб він займався цими завданнями.

LDaily: У відповідь на невиправдану та непровоковану військову агресію володимира путіна проти України, ЄС запровадив безпрецедентні санкції з метою:

  • Зменшити здатність кремля фінансувати війну
  • Змусити російську політичну еліту заплатити очевидну економічну та політичну ціну
  • Зменшити економічну базу росії

Будь ласка, оцініть ефективність санкцій проти росії.

А.Вітт: Я дуже пишаюся досягненнями міжнародної коаліції, яка підтримує Україну та використовує санкції проти росії. Я вважаю, що економічний тиск на росію дуже високий і коаліція досягла значного виключення росії з глобальної економіки. Поведінка росії може не змінилася. Але ми не повинні недооцінювати, наскільки болісними є санкції для росії.

LDaily: З якими глобальними викликами зіштовхується сучасний світ у вашій галузі?

А. Вітт: Найбільшим викликом для компаній та організацій у всьому світі є нестача ресурсів у команд дотримання вимог. Дотриманню вимог потрібно більше ресурсів, включаючи більше персоналу, який зосереджується на торговому дотриманні, постійне навчання та підтримку з боку керівництва.

Помилки та порушення найчастіше виникають через людський фактор. Нові технології можуть допомогти нам у дотриманні вимог, але люди завжди будуть на першому місці. Давайте цінувати те, що роблять професіонали у сфері дотримання вимог, та краще їх підтримувати.

Інші спікери