127657 8280

На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття

10.05.2019 Аналітика

Тільки нещодавно в усьому світі стали усвідомлювати, що речі, які віджили своє, накопичуються на звалищах не безплатно: платять за це ті, хто п’є брудну воду, дихає брудним повітрям і хворіє від цього, змушений споглядати неприємне видовище, остерігатися забруднення прилеглих територій… Однак усе це можна перевести із проблеми в гроші, якщо поставити перед собою таку мету.

Якби у вартість ваших покупок закладалися витрати на переробку сміття й відходів, а також справжня вартість деревини з урахуванням тієї користі, яку людина отримала б від живого лісу, — ви нізащо б не стали купувати упаковку «золотих» паперових рушників чи одноразових тарілок без нагальної на те необхідності. Або ж придбавати туалетний папір з первинної (деревної) вибіленої целюлози, якої в усьому світі лише за день змивається в каналізацію приблизно, якщо перевести в сировину, — на 27 тисяч дерев.

Сміття — дороге задоволення ще й в іншому сенсі: не переробляючи його, ми тим самим відправляємо на звалища не тільки целюлозу й пластик (які теж недешеві), а й кольорові метали й навіть платину та золото.

Однак було знайдено вихід із ситуації: справді успішними в питаннях переробки сміття можна вважати шведів. Нині у Швеції переробляється понад 99% власних відходів, ще й попутно імпортується майже 700 тис. тонн сміття з інших країн. А наскільки в Стокгольмі налагоджена система перероблення таких відходів, можна переконатися на прикладах.

Із чого все починалося

Усе почалося в 1970-х роках. Тоді Швеція, країна із суворим кліматом і повністю залежна від поставок природного газу, вирішила змінити енергетичну ситуацію. Учені й політики визначили, що кожен громадянин «виробляє» 1-1,5 кг сміття в день. Водночас підрахували, що 4 тонни побутових відходів із лишком компенсують використання однієї тонни нафти. Нехитра логіка привела шведів до єдино правильного рішення: у країні всерйоз зайнялися переробкою сміття.

До 1975 року шведи утилізовували лише 38% сміття. Нові програми заходів сприяли Швеції досягти значних успіхів у переробці відходів. Утім, і нині шведи не повністю задоволені результатами переробки, тому й далі впроваджують інновації в цій сфері.

Користь від сміття

В якийсь момент у Швеції сортування сміття досягло загального масштабу. Завдяки впровадженню новацій звалищ у країні майже не залишилося, а відходи стали або переробляти на паливо, або використовувати повторно. Влада проводила постійну роз’яснювальну роботу й таки домоглася високого рівня свідомості населення.

Більшість жителів країни знають, що з викинутого пластика можна зробити новий ще сім разів. І тільки після цього він піде на електростанцію для спалення. 

Так перероблений пластик принесе користь у формі електрики.

Що роблять виробники та пересічні громадяни

Кожна сім’я в себе вдома має по шість або сім відер для різного сміття — пластику, паперу, скла, картону, металу та іншого. Ще одне відро призначене для відходів, які не можуть бути згодом перероблені. Навіть маленька дитина зі Стокгольма не викине обгортку від цукерки не в той контейнер. Освітні програми починають із дитячих садків. Дітей навчають сортувати сміття правильно. За неправильне сортування в країні є штрафи.

Побутові предмети, такі як телевізори, дивани, будматеріали тощо, вивозяться на спеціальні станції. Там їх розбирають на цінні складові, які скуповують відповідні виробники товарів. Так вони отримують готову для запуску в новий цикл виробництва сировину. Там само предмети очищують від фарби, кислоти та інших небезпечних речовин, які згодом потрапляють на спеціальний завод із переробки побутової хімії. До речі, такі станції у Швеції цілковито безкоштовні, а місця збору розташовані в кроковій доступності — один пункт на 10000-15000 мешканців.

З турботою про людей

Скляні вироби теж упорядковано: кольорове скло відправляється в один контейнер, а прозоре — в інший. Пластикові пляшки та металеві бляшанки можна здати в пункти прийому й отримати за це гроші. Як і в багатьох європейських країнах, у ціну напою зазвичай включена вартість тари, а повернути її можна, якщо здати пляшку в спеціальний апарат, який зазвичай розташовується в магазині. Така система поширена в Європі, але у Швеції вона вирізняється турботою про людей: поруч з апаратом завжди стоїть кошик для порожніх пакетів, в яких була принесена тара, і раковина, щоб потім помити руки, а також сушарка чи рулон паперових рушників. Швеція прагне зробити роздільний збір сміття максимально комфортним для людей.

Нові підходи

У Швеції зовсім недавно була впроваджена нова процедура знесення будівель, яка називається «деконструкція». У разі знесення старої споруди машини «відкушують» шматки стін і везуть їх на спеціальну станцію, де після переробки вони знову стануть будматеріалами. Так старий будинок перетвориться на новий.

Прострочені ліки у Швеції теж не викидаються, а здаються в аптеку. Там же можна здати використані шприци та голки.

Транспортування сміття в країні здійснюється за допомогою підземного повітропроводу, який був запущений іще 1961 року. Основна частина такого сміттєпроводу розташовується під землею.

У Швеції навіть винайшли «екологічний» спосіб поховання небіжчиків. Учені запропонували використовувати останки померлих для збагачення ґрунту лісонасаджень. Помістивши прах у спеціальну розчинну капсулу, яка закопується на незначну глибину в землю, можна отримати відмінне органічне добриво, яке протягом першого року після поховання і служить чудовим підживленням для дерев.

Результати

Брак сміття у Швеції — поки що єдина проблема в країні, пов’язана з відходами. Тільки 7% всього сміття доставляється на звалища, а все інше або спалюється, або переробляється. Так, завдяки одним лише відходам Стокгольм забезпечується електроенергією на 45%. Тож дефіцит відходів може стати суттєвою проблемою для населення, адже шведи за допомогою перероблювання опалюють житло та отримують електрику. Однак сусідня Норвегія свого часу висловила готовність допомогти Швеції та поставляє 800 тис. тонн сміття щороку.

Шведи придумали не тільки те, як домогтися скорочення обсягів сміття на звалищах країни, а й як зробити так, щоб об’єми шкідливих викидів в атмосферу під час перероблювання були мінімальними. Завдяки новітнім технологіям, які використовуються при переробці на сміттєспалювальних заводах, викиди в атмосферу не перевищують 1%.

Україна на порозі сміттєвої катастрофи

На відміну від Швеції, Україна задихається від сміття. Нині сміттям завалено від 4 до 7% території України, що можна порівняти з площею Нідерландів або Данії. У країні — близько 6 тис. тільки офіційних звалищ, а нелегальних приблизно в 5 разів більше.

Із 1 січня 2018 року по всій країні планувалося упровадити сортування сміття. У всіх дворах повинні були з’явиться поруч зі звичайними сміттєвими баками ще й конвеєри для відсортованих відходів. Закон ухвалили ще п’ять років тому, однак реалізовувати його планували тільки з початку 2018-го.

Передбачалася, що після початку сортування відходів сміттєпереробні заводи стануть отримувати сировину й заробляти на цьому пристойні гроші. Не кажучи вже про користь для навколишнього середовища, яке менше страждало б від звалищ.

Однак за фактом благі наміри залишилися тільки на папері. Виявилося, що в законі не прописано порядок заходів, які країні потрібно було здійснити для переходу на європейську систему утилізації відходів. А тому для звичайних громадян, навіть попри встановлену систему штрафів, нове «сортувальне життя» так і не розпочалося.

На думку експертів, сміттєвий бізнес у країні на 90% в тіні й при цьому процвітає. Звалища ж використовують у різних схемах нелегальних заробітків, тому в прозорості процесів «сміттєва» мафія не зацікавлена.

Для вирішення проблеми влада України ухвалила Національну стратегію управління відходами, згідно з якою до 2030 року країна повинна позбутися мільярдів тонн накопиченого сміття. Стратегія є — однак грошей немає: на реалізацію потрібно близько 6 млрд грн.

Переробні підприємства в Україні

У країні тільки 25 підприємств займаються сортуванням та переробкою відходів. І вже зовсім безрадісним є той факт, що ці компанії мають лише 30 сміттєсортувальних ліній на полігонах. Так, дозвіл на подібні роботи має Київський сміттєпереробний завод «Енергія», якими із 1 серпня 2018 року керує КП «Київтеплоенерго» та КП «Київспецтранс» (полігон № 5 у с. Підгірці Обухівського району Київської обл.).

Вирішення проблеми

Проблему зі сміттям в Україні може вирішити тільки будівництво додаткових сміттєпереробних заводів. Однак ще одна проблема полягає в тому, що навіть коли українці й почнуть сортувати сміття, то це не вирішить питання в цілому. Річ у тому, що його відсортовані відходи ніде утилізувати і врешті-решт вони знову потрапляють в загальну масу сміття.

І поки ніхто нічого не робить, звалища в Україні захоплюють усе нові й нові території. Україна поки що не готова переймати досвід у Швеції, як боротися зі сміттям. Але ж, по суті, не треба нічого видумувати: нам лише потрібно сісти на «готовий велосипед», а не винаходити новий.

 

Інші статті на цю тему

  • rayf
    Новини

    Raiffeisen Bank має намір позбутися свого російського підрозділу

    Австрійський банк Raiffeisen Bank International (RBI) прагне продажу чи виділення свого російського підрозділу Райффайзенбанку. Про це повідомила прес-служба банку. “Щоб зберегти ліцензію, ми продовжимо деяку банківську діяльність у РФ. Ми просто не можемо негайно згорнути всі операції. Прагнемо до можливого продажу або виділення російського бізнесу”, – розповів генеральний директор RBI Йоханн Штробль. За його словами, RBI […]

  • mcdonalds otkrыl v vynnycze pervыj novыj restoran v ukrayne s nachala goda
    Новини

    McDonald's відкрив новий ресторан у Вінниці

    Мережа ресторанів швидкого харчування McDonald’s в Україні відкрила у четвер, 30 березня, новий ресторан у Вінниці, повідомила прес-служба компанії. Це четвертий новий ресторан з моменту відновлення діяльності McDonald’s в Україні. Тепер у місті працюють три ресторани McDonald’s, а загалом в Україні – 73. “Відтепер цей заклад – четвертий новий ресторан, який відкрився після початку повномасштабного […]

  • 2816079
    Новини

    Сподівалися на більше: у Раді підбили підсумки податкової амністії

    Податкова амністія, що закінчилася 1 березня, не принесла очікуваного фінансового результату. Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. “Ми, звичайно, сподівалися на більше”, – сказав він, зазначивши, що було кілька факторів, які вплинули на результат. “Перший фактор – це навіть не стільки війна, скільки валютні обмеження Національного банку. У формулі амністії […]

  • original
    Новини

    ПДВ на пальне повернуть до 20%, зниження податку було помилкою – Гетманцев

    Зниження податку на пальне на початку минулого року було помилкою. Як заявив голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев в інтерв’ю РБК-Україна, ситуація на чорному ринку не змінилася. “Згадайте рішення початку 2022 року про скасування акцизу та зменшення ставки ПДВ до 7% на пальне. Воно призвело до виходу ринку в білу? Ні! Нелегальні бочки виросли як гриби після […]

  • censornet news 528
    Новини

    Кабмін схвалив залучення гранту на $2,5 млрд

    Кабінет Міністрів України схвалив залучення другого гранту від США у розмірі $2,5 млрд. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду. “Сьогодні уряд затвердив розпорядження для отримання другого гранту цього року від США. Йдеться про $2,5 млрд. Ці кошти надійдуть через проект Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також Міжнародної асоціації розвитку. Ще $150 […]

  • bajden ne bachyt rizkogo pogirshennya bankivskoyi kryzy
    Новини

    Байден заявив, що криза в банківській сфері слабшає

    Президент США Джо Байден заявив, що криза в банківській сфері слабшає, але в разі потреби влада країни може вжити нових заходів для підтримки галузі. Про це повідомило агентство Bloomberg. “Я думаю, що ми зробили все необхідне. Я впевнений, що ситуація налагоджується. Ринки на це реагують”, – сказав Байден журналістам після заходу в Північній Кароліні. Він […]

  • thumbnail tw 20230328154221 7798
    Новини

    Apple випустила оновлення iOS 16.4

    Apple випустила оновлення операційної системи iOS 16.4, до якої додала безліч функцій. Про це повідомляє The Verge. Зокрема, в оновленні з’явилися не лише нові емодзі, а й кілька інших невеликих доповнень. Тепер можна отримувати push-сповіщення від веб-застосунків Safari на домашньому екрані. Крім того, у новій версії з’явилося так зване предиктивне введення ще для кількох мов, включаючи українську. […]

  • l7d5rp c16x9x50px50p c16x9x50px50p e239fddce91422ef7860834ce8fc2dbe
    Новини

    Alibaba створить шість незалежних підрозділів

    Китайський онлайн-гігант Alibaba Group Holding планує реорганізацію бізнесу шляхом створення шістьох незалежних підрозділів. Про це повідомляє South China Morning Post (SCMP) із посиланням на лист керівництва компанії. Зазначається, що у складі Alibaba діятимуть хмарний підрозділ Cloud Intelligence Group, підрозділ у сфері онлайн-торгівлі Taobao-Tmall, логістичне Cainiao, бізнес з надання різних послуг у Китаї (LocalServices), відділ глобального цифрового бізнесу […]

Читайте також

82732567 977680929295026 3597111951659892736 n
Новини

Бізнес-форум «ТОП-100 найкращих українських компаній» 18-19 лютого 2020 року Міжнародний Виставковий Центр | Київ

Найпотужніші компанії з різних сфер діяльності, успішні підприємці та представники влади зберуться вже цієї зими на майданчику МВЦ, щоб обговорити нагальні питання й визначити пріоритети в розвитку підприємництва в Україні. Захід організовується за підтримки бізнес-асоціацій та представників влади, а також для всіх, хто цікавиться менеджментом в усіх його проявах, хто має на меті підвищити комерційні […]

Далі
1561715738 106861 79
Новини

Volkswagen запустив каршерінг власних електромобілів

Автоконцерн Volkswagen запустив в Берліні прокат електромобілів, які стали основою міського сервісу оренди We Share. В даний час в прокаті є 1,5 тис. електромобілів. Для того, щоб орендувати цей транспортний засіб, необхідно завантажити додаток We Share, ввести необхідну інформацію про себе і підтвердити наявність водійських прав. Потенційний орендар повинен відповідати стандартним умовам каршерінга (спільне використання […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Огляд друкованої преси від LDaily

Nord Group Holding переїжджає до Китаю, швейцарська Glencore зацікавилася придбанням частини бізнесу нафтової компанії «Лукойл», а українська дочка «Сбербанку» готується до зміни ділового іміджу. Інформація серйозного змісту – у щоденному огляді ділової преси від видання LDaily. Залишайтеся в курсі! Новий власник донецького заводу Nord прийняв рішення про перенесення виробництва з України в Китай Про це […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Liberty House: нове придбання від металургійної компанії

Промислова і металургійна компанія Liberty House придбає активи найбільшої компанії Arcelor Mittal. LH повідала всіх в свої плани, з приводу покупки європейських активів, абсолютно нещодавно. Компанія розповіла про те, що тепер їм буде належати меткомбінат ArcelorMittal Dudelange (активи в Люксембурзі і інші). В угоду потрапив не тільки вищезгаданий металургійний комбінат, а й прокатний стан в […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Закон про гральний бізнес переданий на підпис Зеленському

Президенту Володимиру Зеленському передали на підпис закон Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор. Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради у вівторок, 28 липня. У графі Дата і стан проходження відзначається, що 27 липня голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав закон, а 28 липня – документ направлений на підпис президенту. […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Бізнес-підсумки тижня від LDaily

1 серпня 2017 року ратифіковано Угоду про зону вільної торгівлі України і Канади, яке відкриває нові горизонти для українського бізнесу, коротко- і довгострокові перспективи відповідно до правових засадам режиму, що дозволяє диверсифікувати торговельні потоки з України,  відкриває ринок такого масштабу для імпорту сировини і передових технологій. Безмитний доступ до нового ринку, з іншого боку, відкриваються […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Аналітика

Тест

тест     тест

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Акції CrowdStrike впали незважаючи на хороші квартальні результати і прогнози

Акції CrowdStrike, що збільшилися майже на 185% з початку року, впали на 6,4% у вівторок до початку торгів, не дивлячись на публікацію квартальних результатів і прогнозів, вище за середні очікування аналітиків Уолл-Стріт. Причиною зниження акцій після звіту може бути їх поточна висока ціна на тлі більш низьких цільових цін аналітиків. За останній тиждень акції CrowdStrike […]

Далі
Carta
Новини

Carta шукає інвестиції в розмірі 1,8 мільярда доларів

Стартап Carta залучає фінансування на розвиток в цілому 1,8 мільярда доларів. Компанія утворилася в 2012 році і успішно закріпила свої позиції на ринку аналітичних послуг, програмним забезпеченням якої користуються венчурні капіталісти та інші зацікавлені сторони. За допомогою продуктів компанії клієнти можуть управляти і відстежувати свої акції, їх зростання та динаміку. Залучені інвестиції будуть спрямовані на […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Протидія незаконному переміщенню тютюнових виробів — 10 найбільших затримань цигарок

Майже 20 млн грн – така загальна вартість цигарок, незаконному переміщенню яких запобігла Держмитслужба у 2020 році. За 7 місяців поточного року працівники Митниці виявили і припинили 390 порушень незаконних перевезень цигарок. Це практично по 2 випадки щодня. Спроби незаконного переміщення фіксуються як у напрямку ввезення, так і вивезення. Найрезонанснішим випадком стало виявлення 30 червня […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Швейцарський зерновий трейдер Marcopolo відклав відкриття офісу в Україні

Швейцарський зерновий трейдер Marcopolo Commodities відклав відкриття офісу в Україні на невизначений термін, проте продовжує працювати в країні, повідомила директор департаменту аналітики Marcopolo Commodities Олена Нероба. “Ми поки що не розглядаємо відкриття офісу в Україні – ми відстрочили це питання. Ми активно працюємо на валютному ринку в світі в портах, також невеликий обсяг торгується на […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Morgan Stanley заявив про переоціненість акцій на ринку США

Цінні папери на фондовому ринку США переоцінені, і є ризик корекції, попередив фінансовий директор банку Morgan Stanley Майк Вілсон. За словами Вілсона, ринок перекуплений. Один з ключових ризиків, які зараз люди не помічають, – це прибутковість облігацій казначейства США, стверджує топ-менеджер. Вона продовжує рости, а це може створити хвилювання серед інвесторів і, як наслідок, розпродаж […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

“Київ” призупинив переговори з Ryanair

Аеропорт “Київ” (Жуляни) призупинив переговори з європейським лоукостом Ryanair. Така інформація надійшла від голови ради директорів українського аеропорту Дениса Костржевського. За його словами, причиною тимчасової паузи у спілкуванні з потенційним партнером стали завищені вимоги іноземного авіаперевізника. Серед них – зниження аеропортових зборів на 60-80%. У свою чергу, українська сторона зазначає, що даний вид зборів в […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Ірландія прийняла сторону Apple у спорі з Єврокомісією

Ірландський Кабмін, підтримуючи Apple, виступає проти Єврокомісії з приводу рішення, яке зобов’язало компанію заплатити штраф в сумі 13 мільярдів євро на те, що «яблучний гігант» порушив податкове законодавство Євросоюзу. Як повідомляє Reuters, перш, ніж стати на бік Apple, члени Кабміну Ірландії обговорювали це рішення кілька днів і деякі члени уряду пропонували прийняти від Apple цю […]

Далі
На відміну від Швеції, в якій переробляється понад 99% відходів, Україна задихається від сміття
Новини

Boeing стикається з розслідуванням FAA виробничих проблем 787 Dreamliner

Акції Boeing, що знизилися на 47,5% з початку року, впали на 1,6% до відкриття торгів у вівторок на тлі новини про нове розслідування FAA. Авіагігант США переживає найважчий період своєї історії, продовжуючи очікувати повторної сертифікації своїх найбільш рентабельних пасажирських літаків Boeing 737 Max, заземлених по всьому світу з березня 2019 роки після двох фатальних авіакатастроф, […]

Далі