Якщо і є галузь, у якій Україну об’єктивно можна прирівняти до лідерів світових рейтингів, то це — агросектор. За даними «Food» and «Agriculture Organization» Україна посідає третє місце у світі за відсотком орних земель по відношенню до загальної площі країни. А за даними «National Master» (порталу глобальних статистичних даних) — 4-те місце за відсотком орних земель на душу населення.
АПК у 2016 та тенденції 2017
Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомляє, що індекс обсягів сільськогосподарського виробництва у 2016 порівняно з попереднім роком становив 106,1 % (109,8 % — у сільськогосподарських підприємствах та 101,5 % — у господарствах населення). Збільшення обсягів виробництва відбулось у 22 регіонах України. По відношенню до попереднього року збільшилось збирання врожаю таких сільськогосподарських культур, як гречка, ячмінь, кукурудза, зернобобові, буряк, соняшник, соя, картопля, овочеві культури. Тим не менш, зафіксовано зниження збирання врожаю пшениці, плодово-ягідних. Підвищилась продуктивність виробництва продукції тваринництва у сільгосппідприємствах.
Але, не дивлячись на те, що за останні кілька років поступово збільшується приріст худоби на вирощуванні та об’єми виробництва молока, у довгостроковій перспективі цей показник все ще на низькому рівні. Це можна пояснити специфічною ситуацією на ринку молочних продуктів та низькою ціновою пропозицією закупівельників з купівлі молока у населення, що призвело до тенденції масового скорочення поголів’я та суттєвого зменшення обсягів переробки молочної продукції, яка у 2015 була в Україні найнижчою за 20 останніх років. Держава була змушена здійснювати ряд заохочувальних заходів, які б сприяли збільшенню закупівельних цін на молоко. Індекс промислового виробництва харчових продуктів становив у грудні 2016 до грудня 2015 115,1 %. А предметно за олією та цукром — 136,2 % та 116,2 % відповідно. За підсумками року, частка експорту продукції аграрного сектору у загальному експорті країни становить 42,5 %.
За питомою вагою у загальному експорті зернові культури становили 39,3 %, олія – 25,3 %, насіння олійних культур — 9,7 %. Зовнішньоторговельний обіг становив 19 638,6 мільйонів доларів, а у відсотках до 2015 — 105,9 %. Цікаво, що перші п’ять позицій серед країн, у які експортується сільськогосподарська продукція, займають Індія (10,2 %), Єгипет (8,6 %), Китай (6,6 %), Іспанія (5,4 %) та Нідерланди (4,6 %). За результатами року Україна стала світовим лідером з експорту борошна. Знаковими для аграріїв у 2016 стали зміни спеціального режиму оподаткування та перехід на загальну систему оподаткування, а також перший етап зміни спеціального режиму ПДВ для сільськогосподарського сектору.
Експерти зазначають, що хоча для когось це нововведення обернеться катастрофою, але таким чином ринок відфільтрує неефективні підприємства, що лише зміцнить агросектор. Продовжується подорожчання публічних компаній агросектору та відновлення їх вартості. На початку року агрокомпанії сукупно подорожчали на 17,8 %, що є рекордним з 2014 року. Протягом звітного року майже всі компанії індивідуально та у сукупному вимірі показали таке зростання. За даними інформагентства «Agravery» усі агрохолдинги Украйни можна було б продати за 3,282 мільярди доларів.
Найдорожчими цінними паперами були акції публічних агрохолдингів: «Овостар», «Кернел», «Астарта», «МХП», «Агроліга», «Мілкіленд» та інших. Тенденцією 2017 року експерти називають впровадження запланованої системи державної підтримки аграріїв. Якщо вона буде ухвалена та запущена у 2017, це дозволить агросектору реформуватись та рости вищими темпами. Також, традиційно, тенденцією останніх років залишається очікування зняття земельного мораторію та відкриття ринку землі в Україні.
Історичний екскурс
Важко вести розмову про АПК, оминаючи питання ринку землі та земельного мораторію. Але в історії України такий мораторій діє не вперше. Майже рівно століття назад — 29 вересня 2017 року декретом Центральної Ради було скасовано чинне право власності за землі (поміщицькі, удільні, церковні та інші). Земля стала власністю народу, а по суті — повністю одержавлена. Із розпадом Союзу сталося різке скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва через неправильну політику уряду та суттєве зниження внутрішнього попиту.
За перше десятиріччя незалежності виробництво зерна скоротилось на 52 %. З початком 2000 почалось зростання обсягів сільськогосподарського виробництва, у кінці — стрімке формування великих агрохолдингів. До цього призвели консолідація капіталів сільськогосподарських підприємств та погіршення фінансового стану багатьох дрібних господарств. Процеси масштабних поглинань закінчились створенням багатьох відомих сьогодні агрокомпаній. Наразі, АПК став майже єдиним сектором, який не лише не знизив темпи, а й продовжив зростати у 2014. Не дивлячись ні на що, він став першим за обсягом експортних поставок.
Новації у законодавчій базі
У 2016 було прийнято декілька важливих законопроектів, які стосуються АПК. Зокрема, у січні 2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращенні інвестиційного клімату в Україні». Зокрема, формується єдиний реєстр заяв на відшкодування ПДВ, передбачено незастосування штрафних санкцій та пені до сільгоспвиробників за заниження зобов’язань або завищення відшкодування внаслідок порушення порядку розподілу податкового кредиту.
Крім того, розпочато процес зміни спеціального режиму ПДВ. Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017» внесено зміни, якими підвищено ставки єдиного податку 4-ї групи, встановлено мінімальну ставку земельного податку на рівні 0,3 %. Перехідні положення бюджетного кодексу доповнено положенням, відповідно до якого у 2017-2021 щорічний обсяг коштів Державного бюджету, які спрямовуються на державну підтримку сільгоспвиробників, становить не менше 1 % випуску продукції у сільському господарстві. Крім того було встановлено, що 10 % коштів використовуються сільгоспвиробниками для закупівлі сільгосптехніки та обладнання у вітчизняних виробників (у 2018 – 15 %, у 2019-2021 – 20 %). У державному бюджеті на 2017 передбачено програму підтримки сільгоспвиробників. Закріплено норму про автоматичний режим виплат дотацій на підставі податкової звітності.
Прогнози експертів
Експерти прогнозують, що у 2017 об’єм капітальних інвестицій у сільське господарство зросте не менш ніж у 1,5 рази. Експортно-орієнтовані галузі та, передусім, агросектор буде у плюсі. Деякі експерти вірять у те, що у 2017 можливе відкриття ринку землі. Інші вважають навпаки. Тим не менше, у разі справдження прогнозів щодо зростання інвестицій з’явиться можливість суттєво поліпшити інвестиційний клімат і залучити мільярди інвестицій. Високий відсоток прогнозів, що ціни на аграрну продукцію у 2017 виростуть у рази, що також дозволить відчути економічне зростання.