Повернутися на сайт
kartakov

Будувати IT-бізнес дуже складно через його високу динаміку: трохи не встиг за тенденцією і все – ти за бортом

Зміст

23.04.2020 (№ LDaily #2)

Будувати IT-бізнес дуже складно через його високу динаміку: трохи не встиг за тенденцією і все – ти за бортом

Просто про складне і доступно про неочевидно – з мільйонером Олександром Кардаковим, головою Наглядової ради «Октава Капітал» і власником найбільшого IT-бізнесу в Україні.

Цей діалог, у першу чергу, запам’ятовується дуже логічними речами, на перший погляд, до такої міри простими, що здається: «а хіба може бути інакше?» Але чи всі з нас мають настільки розвинену логіку, здатну проблему будь-якої складності розкласти на кластери так, що відповідь приходить сам собою, і обов’язково – правильна?

Інтерв’ю для LDaily лише опосередковано торкалося бізнесу. Більше у даному випадку інтригують моменти проведення вільного часу, генерації та реалізації ідей, IT-освіти, спадковості, побудови сильної команди і трендів часу в цілому. Ми обіцяємо – буде цікаво.

LDaily: Олександр Юрійович, хочу почати розмову запитанням: як знизити тенденцію до відтоку українських IT-фахівців за кордон? Чому їдуть і як це зупинити?

А. Кардаков: Справа в тому, що українські IT-фахівці в більшій мірі – самоучки, що черпають інформацію з будь-яких можливих відкритих і не тільки джерел. Насправді різниця між українським IT-освітою і, наприклад, американським, є просто колосальною. Українське університетську освіту дає коло спілкування, а іноді – ще й ідеологію. Всього іншого наші фахівці змушені вчитися самі.

LDaily: Як українські IT-фахівці адаптують отриману в Україні освіту під іншу ментальність?

А. Кардаков: Перш, ніж я відповім на це питання, давайте розділимо освіту і ментальність: ці поняття різні. Треба чітко розуміти, що є стартові знання, а є професійні навички, яким навчають в компанії, куди співробітник прийшов працювати. Наприклад, людина прийшла працювати в компанію молодшим програмістом (junior). Там він пройде стажування, придбає нові компетенції, піде на підвищення і буде вже затребуваний на вищій посаді і у будь-якій країні. Я вас запевняю, що методики, які використовуються, – інтернаціональні. Тому, якщо говорити про професійну ментальність, цьому тренують і навчають. І повірте, що в Україні є непогані школи, здатні вишколити гідних програмістів.

LDaily: Україна – така собі кузня кадрів: тут навчили, а туди поїхали заробляти?

А. Кардаков: Щоб розумні кадри не виїжджали, в країні має бути перспектива. Ніхто з нас не може абстрагуватися від проблем держави – це неможливо в принципі. Я поясню: людина обожнює свою роботу, їй там комфортно, але як тільки він залишає роботу, він одразу ж виявляється в іншому середовищі (з хабарами, поганими дорогами і неякісним сервісом), яке йому чуже і незрозуміле. Це – головна причина, через яку IT-фахівці залишають Україну.

LDaily: Ви б могли реалізовуватися ще в чомусь крім сфери IT? Якщо так, де наприклад?

А. Кардаков: Я веду бізнес не лише у цьому сегменті: працюю і з іншими ринками. Але різниця між IT та усім іншим принципова: там я працюю без задоволення. Саме з IT я починав. Колись це було моє хобі, яке згодом перетворилося на основний бізнес. Та й що гріха таїти: це я люблю.

Хоча, необхідно чітко усвідомлювати те, що це за ринок. Він – складний, динамічний, вимагає безперервного навчання, і саме в IT, як ні в якій іншій сфері, регулярно з’являються новинки. Я добре розумію, що я не є технічним фахівцем у жодній з нових технологій, але я знаю про кожну з них: знаю, як кожна з них влаштована і працює. І саме це дозволяє мені правильно їх комбінувати і застосовувати, а також – безпомилково вибирати вектор розвитку. Іншими словами, я завжди тримаю руку на пульсі технічних новинок.

LDaily: Олександр Юрійович, ви – трудоголік? Скільки годин на день у вас відведено на відпочинок?

А. Кардаков: Я сплю близько 6-ти годин. Я чудово розумію, що ви хочете сказати своїм питанням: вам, напевно, здається, що я повинен працювати цілодобово (сміється). Звичайно ж ні. 18 годин на добу я не відстежую нові технології. І хоча я, дійсно, багато працюю, але мені настільки подобається те, чим я займаюся, що я отримую від цього величезне задоволення. Протягом 5 робочих днів тижня у мене не виникає бажання все кинути, і мене навіть вистачає на 5 робочих годин по суботах. Щоправда, неділя – це святе (посміхається): день для друзів і сім’ї.

Відповідно, трудоголіком мене назвати не можна, тому що така характеристика стосується тих, хто виконує свою роботу механічно, а я – з задоволенням (посміхається).

Більш того, я часто змінюю вектори: то нові проекти, то операційна діяльність, то зустрічі-обговорення … Мені дуже допомагає різнорідна робота, яка дозволяє переключатися.

LDaily: На Вашу особисто досвіду, з ким легше розвивати бізнес і укладати угоди: з українськими або закордонними партнерами?

А. Кардаков: Я вам скажу, що це велика помилка, коли говорять, що з іноземцями – легше чи складніше. Все – абсолютно індивідуально, тому що насправді всі люди є дуже і дуже різними. Одні схильні обманювати, інші – навпаки, чесні. Але це ніяк не залежить від національності: тільки від самої людини.

LDaily: Вам доводилося стикатися з обманом з боку бізнес-партнерів? Як ви це переживали?

А. Кардаков: Звичайно ж, доводилося. Реакція у мене, зазвичай, дуже болюча, як і у будь-якої нормальної людини, але з часом я навчився розбиратися в людях і вже знаю, хто і на якому етапі здатний підвести. Відповідно, страхую ці ризики. Іноді в емоційному пориві хотілося помститися, але я жодного разу не втілив це у життя: користі ніякої. Свою правоту я доводив зростанням своїх проектів, ефективністю бізнесу, прибутковістю, врешті-решт.

Щоб резюмувати мою відповідь: якщо замість помсти активніше займатися справою, результати роботи обов’язково з’являться. Тоді без слів буде видно, що ти кращий, і вони самі ж потім будуть заздрити.

LDaily: Розкажіть про принципові особливості IT-бізнесу, не характерних для інших сегментів ринку?

А. Кардаков: Відповідаючи на ваше запитання, треба спочатку розібрати визначення бізнесу і підприємництва. Підприємець – це людина, яка щось робить сама. А бізнесмен – людина, яка щось створила, і на яку працюють інші. Повірте, що будувати бізнес в IT – дуже складно, тому що тут все дуже швидко змінюється. Звертаю увагу на цю особливість: трохи не встиг за тенденцією часу і все – ти за бортом. Скажу вам з власного досвіду: через відставання від трендів акціонери IT-ринку втрачали великі бізнеси.

LDaily: Ви, швидше за все, дуже схильні до ретельного аналізу. Чи не так?

А. Кардаков: Абсолютно вірно. Я завжди аналізую і свою роботу, і свої помилки. Мій ранок починається з запливу в басейні, а це, повірте, – найкращий час для аналітики. Саме у цей час найрізноманітніші думки перетворюються на чітку картинку, і з’являються найгеніальніші ідеї. Також я дуже люблю свій маленький парк, і з задоволенням займаюся ним по вихідних: підрізаю дерева, змінюю ландшафт. Дуже часто саме у такі хвилини мене також осяяли ідеї. А ще, скажу вам, що, коли я працюю в саду, я заспокоююся (посміхається).

LDaily: Олександр Юрійович, ви суворий керівник? Як швидко ви приймаєте рішення, наприклад, про звільнення будь-кого?

А. Кардаков: Зазвичай будь-чиє звільнення – це моє виважене рішення. Звичайно ж, бувають емоції, але вони так і залишаються емоціями. А ось боятися мене треба саме тоді, коли я спокійний. І я вкрай рідко приймаю важливі рішення саме під впливом емоцій.

Якщо ж говорити про командну роботу, вона саме командна. А інакше: навіщо було її створювати? При цьому у всіх свої ролі і завдання, але це не означає, що вони не беруть участі у долі свого колеги.

Якщо ж керівник каже, що він так вирішив, це означає, що він управляє однією маленькою компанією і не може побудувати ефективну систему. Повірте, що великий бізнес будує команда: дуже сильна команда. Необхідно добре усвідомлювати, що за кожною ключовою ланкою повинні бути закріплені лідери, які розуміють, що і навіщо вони роблять. Причому у кожного з них повинна бути своя мотивація.

До речі, хочу торкнутися ще одного питання: у нас чомусь повністю перекручене поняття мотивації.

Під «мотивацією» прийнято мати на увазі зарплату і премію, а, насправді, для лідерів важливе інше: це – їхні досягнення. Такі люди спочатку хочуть щось зробити, самореалізуватися, а потім отримати гідну оплату за свою працю. Я хочу правильно розставити акценти: гроші – важливі, але вони не першочергові. Спочатку щось робиться, а потім – оплачується

Звичайно, ніхто не відміняв ситуацію, коли людям потрібні гроші, і вони працюють заради них, але більшість з тих, хто досягає неймовірних цілей, працюють, перш за все, заради досягнення цих цілей. І моє завдання – знайти саме таких людей, навчити їх і навіть періодично розлучатися з ними, коли подібна мотивація втрачена.

LDaily: Ви, напевно, – тонкий психолог, і потрібних людей відчуваєте?

А. Кардаков: Справа в тому, що коли працюєш з чимось, у тому числі і з підбором людей, кожен день – вчишся багато чого бачити. Крім того, я ціную, коли мені відкрито говорять про те, що фінансова мотивація важлива, тому що, наприклад, необхідно відправити дитину кудись, будинок добудувати і так далі. Це – не просто нормально, це – правильно, тому що у такому випадку до такої людини інший підхід. Такий працівник буде ефективний на тій ділянці, де саме сьогодні треба заробляти гроші. І, повірте, така людина, буде ефективною саме в цьому.

Якщо ж говорити відверто, люди, які претендують на високі позиції, як правило, чесно кажуть, чого вони хочуть. Та й по його історії вже заздалегідь відомо, хто він. Відповідно, рішення приймається дуже швидко

LDaily: Яким ви бачите IT-ринок через 10 років?

А. Кардаков: Складне питання, тому що зараз такі стратегії ніхто не будує. Вони неефективні. Раніше стратегія розраховувалася на 5-10 років, сьогодні – на 1 рік: в крайньому випадку – до 3-х років, але не більше.

Наприклад, моя стратегія – 1,5 роки. Півроку тому я закінчив роботу в компанії «Датагруп», де був кризовим менеджером (зараз залишився акціонером, – авт.). Уже після того, як я покинув компанію, у мене народилася ідея створити новий IT-проект. З початку реалізації цієї ідеї пройшло півроку. Залишився ще рік, і Ви дізнаєтеся про нову компанію.

Я хочу створити компанію, орієнтовану на внутрішній і зовнішній ринок, де будуть реалізовуватися всі технічні новинки і хмарні технології, і системи інформаційної безпеки, Big Data, інтернет речей і ще багато всього: все найактуальніше сьогодні.

LDaily: Олександр Юрійович, а Ви замислювалися коли-небудь про далеку перспективу або про долю вашої компанії?

А. Кардаков: У глобальних масштабах немає, якщо ви маєте на увазі спадковість. У моїй сфері це – неможливо.

Якби я володів технологією виробництва віскі, все було б набагато легше, тому що передати у спадок таку традицію і навчити такій технології можна, і це набагато легше, ніж навчити працювати в IT. Через те, що у мене не завод з виробництва віскі, передати це просто не можна і змусити когось працювати у цьому сегменті теж не можна

Таку роботу треба любити і самому хотіти вчитися. Цей сегмент ринку кардинально змінюється кожні 5-7 років, і, якщо не буде щирого бажання встигати за цими змінами, бізнесу просто не вийде.

І, до речі, хочу Вам сказати, що

світова тенденція сьогодні така, що бізнеси не передають у спадок, за винятком, щоправда, якихось дуже великих холдингових компаній. Те, чим займаюся я, – суміш бізнесу і підприємництва. Такий проект не можна побудувати так, щоб він працював весь час. Настануть зміни, під них необхідно буде адаптуватися, перебудовуючи себе і свій бізнес

Prev Next