2016 рік, що минає, видався нелегким, причому не тільки для бізнесу, але і в цілому для країни. Так, було дійсно важко, але не фатально: нова податкова політика, інтеграція в європейський ринок, складнощі інвестування і ще багато чого. Ключових факторів, які позначилися на розвитку бізнес-галузі багато, але всупереч новинам в українських ЗМІ, які рясніють «падінням, закриттям і припиненням», експерти продовжують стверджувати про надію на зростання економіки і перспективи розвитку більшості сфер виробництва.
Головне
Зміни, які вступили в силу на початку 2016 року, стосовно структури системи платників податків (утворюються нові 4 групи платників податків), а також удосконалення системи адміністрування ПДВ та інших податків, як і мало бути, спочатку викликали у бізнесу низку складнощів. У першу чергу, це електронне адміністрування – посилення правил подачі електронної звітності та складнощі з використанням нової системи. Проте, поставлене урядом завдання почало реалізовуватися і можна констатувати перші позитивні результати: заборгованість держави з повернення ПДВ знижується, щоправда, повільніше, ніж планувалося.
У міністерстві фінансів стверджують, що виплати ПДВ стали прозорішими і збільшилися практично на 30% у порівнянні з попереднім роком. Близько 35% повернення ПДВ вже виплачено бізнесу. На перший погляд цифра невелика, але вона значно більше, ніж за минулий рік. Мінусом, як і раніше, залишається актуальний і затребуваний «ручний» режим повернення ПДВ за допомогою скарг, позовів та інших юридичних механізмів. Тому бізнес продовжує витрачати сили і енергію на цілий штаб адвокатів, юристів і бухгалтерів, які готують десятки скарг і звернень щотижня. До речі, українські підприємці гідно пережили підвищення ставок.
Додаткове
Уряд, на додачу до вже названих позитивних змін, розробив новий законопроект, що пропонує:
Водночас цей проект закону пропонує значно збільшити ставки акцизів і встановити єдину ставку акцизу на дизпаливо. Щоправда, усі ставки основних податків залишаться на рівні поточного року.
Найприємніше
Значно спрощена процедура оперування грошовими коштами підприємств. Численні семінари та круглі столи, проведені за участю представників бізнесу, свідчать про одне: бізнес-структури схвалили пропоновані зміни.
Експорт товарів, як напрям, котрий рік не втрачає своєї актуальності для українського бізнесу і залишається однією з найбільш обговорюваних тем у ділових мас-медіа. На жаль, у загальному вигляді український експорт за 11 місяців 2016 Україні знизився на 10%, щоправда, тенденція торкнулася не всіх галузей. Основу українського експорту сьогодні становить сировина і продукція мінімальної технологічної межі. Обертів набирає і агросектор.
А ось машинобудування перебуває у занепаді: експорт продовжує знижуватися.
Показовим для національного бізнесу є збільшення експорту до країн ЄС: збільшення практично на 5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Щоправда, у жовтні тенденція почала слабшати. Скоротився експорт зернових і олійних культур. З наданих Україні квот на безмитне ввезення продукції в ЄС вичерпані лише такі позиції, як зерно, крупи, борошно, мед, масло, причому багато чого з них було витрачено вже за перші 2-3 місяці 2016 року.
Зросли поставки до ЄС овочів і ягід з України, курятини (на 44%) і молочної продукції (практично в 8 разів). У інших сферах – м’ясо (яловичина, свинина, баранина), яйця – ситуація залишається плачевною. Наприклад, експорт свинини в Україні впав практично у 20 разів. Це пояснюється тим, що продукція українського виробництва часто не відповідає стандартам якості Європи і її просто не приймають. Провини українських виробників тут немає. Досі не вирішено питання узгодженості українського і європейського законодавства у цій галузі. Уряд заявляє, що немає можливості фінансувати закупівлі іноземного обладнання, щоб проводити експертизу досліджень.
Експорт з країнами СНД знизився майже на 28%. Однак тут ситуація зрозуміла: значну частку ринку брала на себе Росія. Питання ж викликає зниження рівня експорту з Білоруссю (5%) і Казахстаном (більше 45%).
Інвестиційний клімат в Україні вже давно перебуває у стані депресії, але у 2016-му намітилися перші очевидні зрушення у цій сфері після затяжної кризи, викликаної військовим конфліктом на Сході країни.
По-перше, ситуація на Донбасі дещо стабілізувалася, а по-друге, держава зробила перші кроки у великомасштабній програмі по боротьбі з корупцією:
Все це, звичайно ж, повертає інтерес інвесторів до можливостей нашої країни.
Чим приваблює Україна
Іноземні інвестори активно вкладають ресурси у систему енергозбереження, аграрний сектор і будівництво. З’явилися і нові інтереси – цукрова промисловість. На початку листопада Антимонопольний комітет України дозволив купити 25% акцій агрохолдингу “Астарта” канадській фінансовій групі Fairfax.
Інтерес інвесторів помітно збільшився і у сфері готельного бізнесу і туризму. На початку вересня говорилося про те, що до кінця цього року в Україні мають відкритися три міжнародні мережі готелів: Sheraton, Ibis і Aloft. Відомий київський готель «Либідь» викуплений китайським інвестором HomeInns & Hotels Management Inc., і який планують перетворити на бюджетний проект.
За результатами другого кварталу 2016 року, агентство «Євро-Рейтинг» назвало міста з найбільшою інвестиційною активністю. Лідируючі позиції протягом багатьох сезонів не здає Київ, за ним – Вінниця та Харків. У число інших перспективних для інвестування міст увійшли – Одеса, Миколаїв, Житомир, Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Полтава та Тернопіль.
За підсумками III кварталу інвестиції в Україну зросли практично на 1 мільярд доларів США порівняно з першим і другим кварталами.
Потрібно відзначити, що українська влада налаштована більш оптимістично щодо зростання економіки і розвитку бізнесу у наступному році, ніж міжнародні структури і фінансово-аналітичні компанії. Але що важливо: і ті, і інші кажуть про зростання економіки, хоч й називають різні цифри. Наприклад, Володимир Гройсман заявив про очікуване економічне зростання у 3% у 2017-ому році.
Акції Netflix знизилися після того, як 20 жовтня компанія опублікувала квартальний звіт з усього 2,2 мільйонами нових передплатників. У той же час, за останній тиждень зростання акцій відновилося і з початку року ціна за акцію Netflix зросла на 59%. Керівництво компанії та аналітики послалися на той факт, що в попередніх двох місцях зростання числа нових […]
Українські банки в липні-вересні 2020 роки закрили 251 структурний підрозділ, скоротивши регіональну мережу до 1 жовтня до 7329 відділень. Про це йдеться в даних Національного банку. Найбільше відділень в третьому кварталі закрив державний Ощадбанк – 166, скоротивши їхню загальну кількість до 1931. За той же період націоналізований Приватбанк закрив 83 відділення, скоротивши їх загальна кількість […]
Американська компанія Berkshire Hathaway Уоррена Баффета має намір вкласти понад $570 млн в компанію Snowflake, яка займається хмарними технологіями. Про це стало відомо після того, як Snowflake повідомила ціновий діапазон для свого майбутнього первинного публічного розміщення акцій. Компанія хоче отримати оцінку в $23,7 млрд, пише Financial Times. Snowflake повідомила, що Berkshire Hathaway і Salesforce Ventures […]
У II кварталі економіка Австралії впала на 7% до першого кварталу на тлі пандемії коронавірусу. У попередньому кварталі зниження склало 0,3%. Таким чином, Австралія увійшла в рецесію вперше за 30 років. Квартальне падіння ВВП стало максимальним з початку спостережень в 1959 році. Аналітики очікували меншого скорочення показника – на 5,9%. У річному вираженні ВВП Австралії […]
Влада Японії розраховує, що до 2023 року в країні з’являться літаючі машини. Розпочатий в 2014 році японський стартап SkyDrive, який очолює колишній інженер компанії Toyota Томохіро Фукудзава, зараз розробляє прототип комерційного літального таксі. Перші польоти в 2024 році передбачається провести в Токіо або Осаці, причому апарати стануть літати над морем, огинаючи місто, щоб уникнути падінь […]
В Україні зареєстрували нову авіакомпанію під назвою Bees Airline. Офіційним власником значиться Сергій Смирний, однак, за чутками, справжнім є власник Tez Tour. Про це повідомляє The Page з посиланням на власні джерела, пов’язані з ринком авіаперевезень. “Bees Airline ще в лютому збиралася заявити про себе, проте ситуація з карантином перешкодила цьому”, – розповіло джерело. Відзначається, […]
Після призначення Кирила Шевченка головою Національного банку державний Укргазбанк призначив тимчасово виконувача обов’язки голови правління Андрія Кравця, свідчать дані Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку НКЦПФР. Шевченко очолював банк п’ять років. Його наступник протягом цього часу обіймав посаду члена правління, а також першого заступника голови правління банку. Кравець володіє часткою в розмірі 0,00013% […]
Основний власник індійської компанії Reliance Industries Мукеш Амбані увійшов у десятку найбагатших людей світу за версією Forbes. Згідно з даними видання про статки бізнесменів, які оновлюються в реальному часі, пише РБК, Амбані займає дев’ятий рядок рейтингу. Його статок оцінюється у 64,6 мільярда доларів. За кілька днів він зріс майже на 3,5 мільярда. Напередодні Reliance Industries […]
За даними дослідження міжнародної Асоціації дипломованих сертифікованих бухгалтерів, Україна – країна-лідер з найвищим показником обсягу тіньової економіки. Про це повідомляє видання «Експрес». Очолює список країн-лідерів з найвищим ступенем тіньового сегмента економіки – Азербайджан – 67,7%, друге місце – Нігерія з показником в 48%, Україна – третє місце, – 45,96%. Найнижчий показник тіньової економіки в Сполучених Штатах Америки – 7,78%, […]
ДаліГоловний виконавчий директор Tesla Inc Ілон Маск швидше за все зіткнеться з нищівною критикою на чергових зборах акціонерів компанії у вівторок. Деякі шейрхолдери компанії ставлять під сумнів можливість Маска вести успішний бізнес в сфері виробництва електрокарів. У свою чергу, Маск може розраховувати на підтримку деяких впливових друзів серед основних акціонерів компанії, які продовжують публічно висловлювати […]
ДаліУ наступному році лише невелика частина жителів Європейського Союзу зможуть отримати вакцину від коронавірусу. Чиновники європейських країн досі не визначилися з вакцинацією громадян. Про це у вівторок, 27 жовтня, повідомляє агентство Reuters з посиланням на джерело. “До кінця 2021 року не буде достатньо доз вакцини проти COVID-19 для всього населення”, – сказав агентству представник Європейської […]
ДаліПівнічний апеляційний господарський суд відхилив скаргу ТОВ «Факторинг Груп» (група «БРСМ-Нафта») до Антимонопольного комітету України та залишив в силі рішення про штраф 4,5 млн гривень за «змову» на ринку скрапленого газу в серпні 2017 р. Про це йдеться в постанові суду від 10 вересня. «Факторінг Груп» обґрунтовувала свою скаргу в тому числі і тим, що […]
ДаліХоча можливості віртуальної реальності ще недоступні масовому споживачеві, відомі компанії щосили займаються розвитком цих технологій. Представники Facebook акцентують увагу на подвоєнні кількості персоналу в підрозділах інноваційних новинок. Аналіз роботи компанії Facebook показує, як компанія приділяє пріоритетну увагу різним областям свого бізнесу і робить ставку на нові технології, віртуальна і доповнена реальність (AR/VR). Експерти проаналізували 2 […]
ДаліНа міжнародному салоні Dubai Air Show найбільший гравець світового ринку, що представляє послуги авіаперевезень, Emirates Airline купує Boeing-787-10 Dreamliner. Як стало відомо, компанія замовила 40 широкофюзеляжних літаків. Загальна сума угоди – 15 мільярдів. Термін постачання – з 2022 року. Як заявив голова ради директорів Emirates Airline шейх Ахмед бен Саїд аль-Мактума, авіалайнер Boeing-787 – самий універсальний і […]
ДаліЖурналісти дізналися, що компанія Boeing витратить, щонайменше, $18,7 млрд на вирішення проблем з лайнерами 737 MAX, які були заборонені до експлуатації після двох авіакатастроф, повідомляє CNN. Відзначається, що з цієї суми $8,3 млрд – компенсація замовникам. На $6,3 млрд зростуть видатки на модернізацію літаків, $4 млрд – на їх складання після відновлення експлуатації. Крім того, […]
ДаліЗаява американського лідера про можливе пом’якшення санкційної політики щодо Ірану викликала падіння ціни на нафту марки Brent. Вартість ф’ючерсів на нафту марки Brent впала до 60,99 долара за барель. Про це свідчать дані торгів лондонській біржі ICE 11 вересня. Так, у середу ціна на нафту впала на 3% за сім хвилин, знизившись із 62,32 долара […]
ДаліУкраїна в середу, 25 жовтня, розмістила єврооблігації на 2 млрд доларів. Україна розмістила 5,25-річні єврооблігації на 750 мільйонів доларів і 10-річні – на 1,25 мільярдів доларів. Євробонди на 750 мільйонів доларів з погашенням в лютому 2024 року Мінфін продав з прибутковістю 9% річних. В ході підписки на бонди ставка по ним упала з 9,25%. Євробонди […]
ДаліДержаві повернули нерухомість, будинок на вул. Володимирській, місто Київ. Його ціна склала рівно 15 мільйонів гривень. Відомо, що його вже перекуповували кілька разів, за підробленими документами. Дану інформацію стало відомо після повідомлення в соціальних мережах прес-секретаря Генеральної прокуратури країни Андрія Лисенка. Також він додав, що за позовом прокуратури Києва, держава змогла повернути собі приміщення нежитлової […]
ДаліКомпанія “Фуд Факторі”, що випускає спіруліну під торговою маркою “Spirulinka”, має намір інвестувати понад $ 2 млн. до 2020 року в реалізацію проекту, що дозволить щомісяця проводити до 12 тонн продукту. Володимир Іщук, один з власників компанії, зазначив, що до кінця поточного року має бути відкрита нова виробнича площадка в Запорізькій області. В “Фуд Факторі” […]
ДаліНафтогазова компанія Santos Ltd. з Австралії домовилася на рахунок придбання конкуруючої компанії Quadrant Energy за $ 2,15 млрд. у Macquarie Group і Brookfield Asset Management. Відповідно до прес-релізу Santos, угоду планується повністю оплатити існуючими грошовими коштами і новим боргом. У Santos розраховують на те, що покупка Quadrant підвищить обсяги щорічного видобутку вуглеводнів компанії на третину, […]
ДаліМіжнародна платіжна система PrivatМoney, що належить ПриватБанку, розширила мережу партнерів в Ізраїлі. Як повідомив банк, новим партнером системи миттєвих переказів в Україну стала ізраїльська компанія GMT Tech Innovation LTD, яка є лідером з надання фінансових послуг в країні. Перекази GMT в Україні можна отримати або відправити через PrivatMoney в Приват24, мобільному додатку Privat24, терміналі самообслуговування, […]
ДаліНімецька група фармацевтичних компаній STADA придбає бізнес української фармкомпанії “Біофарма”. Така інформація з’явилася на сайті Кабінету Міністрів України. Очікується, що процес поглинання завершиться до кінця 2019 року. За словами прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, прихід STADA на український ринок є знаковою подією. “Це нові робочі місця і сплачуються податки замість звичного імпорту товарів і їх продажу […]
ДаліКомпанія Walmart, керуюча найбільшою в США мережею роздрібної торгівлі, оголосила про продаж мажоритарної частки в британської мережі супермаркетів Asda, яка їй належить. В рамках угоди вартість Asda оцінюється в $ 8,8 млрд, при цьому розмір проданої частки не уточнюється. Покупцями стали британські підприємці, мільярдери брати Мохсін і Зубер Ісса і британська інвестиційна компанія TDR Capital. […]
Далі