2016 рік, що минає, видався нелегким, причому не тільки для бізнесу, але і в цілому для країни. Так, було дійсно важко, але не фатально: нова податкова політика, інтеграція в європейський ринок, складнощі інвестування і ще багато чого. Ключових факторів, які позначилися на розвитку бізнес-галузі багато, але всупереч новинам в українських ЗМІ, які рясніють «падінням, закриттям і припиненням», експерти продовжують стверджувати про надію на зростання економіки і перспективи розвитку більшості сфер виробництва.
Головне
Зміни, які вступили в силу на початку 2016 року, стосовно структури системи платників податків (утворюються нові 4 групи платників податків), а також удосконалення системи адміністрування ПДВ та інших податків, як і мало бути, спочатку викликали у бізнесу низку складнощів. У першу чергу, це електронне адміністрування – посилення правил подачі електронної звітності та складнощі з використанням нової системи. Проте, поставлене урядом завдання почало реалізовуватися і можна констатувати перші позитивні результати: заборгованість держави з повернення ПДВ знижується, щоправда, повільніше, ніж планувалося.
У міністерстві фінансів стверджують, що виплати ПДВ стали прозорішими і збільшилися практично на 30% у порівнянні з попереднім роком. Близько 35% повернення ПДВ вже виплачено бізнесу. На перший погляд цифра невелика, але вона значно більше, ніж за минулий рік. Мінусом, як і раніше, залишається актуальний і затребуваний «ручний» режим повернення ПДВ за допомогою скарг, позовів та інших юридичних механізмів. Тому бізнес продовжує витрачати сили і енергію на цілий штаб адвокатів, юристів і бухгалтерів, які готують десятки скарг і звернень щотижня. До речі, українські підприємці гідно пережили підвищення ставок.
Додаткове
Уряд, на додачу до вже названих позитивних змін, розробив новий законопроект, що пропонує:
Водночас цей проект закону пропонує значно збільшити ставки акцизів і встановити єдину ставку акцизу на дизпаливо. Щоправда, усі ставки основних податків залишаться на рівні поточного року.
Найприємніше
Значно спрощена процедура оперування грошовими коштами підприємств. Численні семінари та круглі столи, проведені за участю представників бізнесу, свідчать про одне: бізнес-структури схвалили пропоновані зміни.
Експорт товарів, як напрям, котрий рік не втрачає своєї актуальності для українського бізнесу і залишається однією з найбільш обговорюваних тем у ділових мас-медіа. На жаль, у загальному вигляді український експорт за 11 місяців 2016 Україні знизився на 10%, щоправда, тенденція торкнулася не всіх галузей. Основу українського експорту сьогодні становить сировина і продукція мінімальної технологічної межі. Обертів набирає і агросектор.
А ось машинобудування перебуває у занепаді: експорт продовжує знижуватися.
Показовим для національного бізнесу є збільшення експорту до країн ЄС: збільшення практично на 5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Щоправда, у жовтні тенденція почала слабшати. Скоротився експорт зернових і олійних культур. З наданих Україні квот на безмитне ввезення продукції в ЄС вичерпані лише такі позиції, як зерно, крупи, борошно, мед, масло, причому багато чого з них було витрачено вже за перші 2-3 місяці 2016 року.
Зросли поставки до ЄС овочів і ягід з України, курятини (на 44%) і молочної продукції (практично в 8 разів). У інших сферах – м’ясо (яловичина, свинина, баранина), яйця – ситуація залишається плачевною. Наприклад, експорт свинини в Україні впав практично у 20 разів. Це пояснюється тим, що продукція українського виробництва часто не відповідає стандартам якості Європи і її просто не приймають. Провини українських виробників тут немає. Досі не вирішено питання узгодженості українського і європейського законодавства у цій галузі. Уряд заявляє, що немає можливості фінансувати закупівлі іноземного обладнання, щоб проводити експертизу досліджень.
Експорт з країнами СНД знизився майже на 28%. Однак тут ситуація зрозуміла: значну частку ринку брала на себе Росія. Питання ж викликає зниження рівня експорту з Білоруссю (5%) і Казахстаном (більше 45%).
Інвестиційний клімат в Україні вже давно перебуває у стані депресії, але у 2016-му намітилися перші очевидні зрушення у цій сфері після затяжної кризи, викликаної військовим конфліктом на Сході країни.
По-перше, ситуація на Донбасі дещо стабілізувалася, а по-друге, держава зробила перші кроки у великомасштабній програмі по боротьбі з корупцією:
Все це, звичайно ж, повертає інтерес інвесторів до можливостей нашої країни.
Чим приваблює Україна
Іноземні інвестори активно вкладають ресурси у систему енергозбереження, аграрний сектор і будівництво. З’явилися і нові інтереси – цукрова промисловість. На початку листопада Антимонопольний комітет України дозволив купити 25% акцій агрохолдингу “Астарта” канадській фінансовій групі Fairfax.
Інтерес інвесторів помітно збільшився і у сфері готельного бізнесу і туризму. На початку вересня говорилося про те, що до кінця цього року в Україні мають відкритися три міжнародні мережі готелів: Sheraton, Ibis і Aloft. Відомий київський готель «Либідь» викуплений китайським інвестором HomeInns & Hotels Management Inc., і який планують перетворити на бюджетний проект.
За результатами другого кварталу 2016 року, агентство «Євро-Рейтинг» назвало міста з найбільшою інвестиційною активністю. Лідируючі позиції протягом багатьох сезонів не здає Київ, за ним – Вінниця та Харків. У число інших перспективних для інвестування міст увійшли – Одеса, Миколаїв, Житомир, Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Полтава та Тернопіль.
За підсумками III кварталу інвестиції в Україну зросли практично на 1 мільярд доларів США порівняно з першим і другим кварталами.
Потрібно відзначити, що українська влада налаштована більш оптимістично щодо зростання економіки і розвитку бізнесу у наступному році, ніж міжнародні структури і фінансово-аналітичні компанії. Але що важливо: і ті, і інші кажуть про зростання економіки, хоч й називають різні цифри. Наприклад, Володимир Гройсман заявив про очікуване економічне зростання у 3% у 2017-ому році.
Акції Netflix знизилися після того, як 20 жовтня компанія опублікувала квартальний звіт з усього 2,2 мільйонами нових передплатників. У той же час, за останній тиждень зростання акцій відновилося і з початку року ціна за акцію Netflix зросла на 59%. Керівництво компанії та аналітики послалися на той факт, що в попередніх двох місцях зростання числа нових […]
Українські банки в липні-вересні 2020 роки закрили 251 структурний підрозділ, скоротивши регіональну мережу до 1 жовтня до 7329 відділень. Про це йдеться в даних Національного банку. Найбільше відділень в третьому кварталі закрив державний Ощадбанк – 166, скоротивши їхню загальну кількість до 1931. За той же період націоналізований Приватбанк закрив 83 відділення, скоротивши їх загальна кількість […]
Американська компанія Berkshire Hathaway Уоррена Баффета має намір вкласти понад $570 млн в компанію Snowflake, яка займається хмарними технологіями. Про це стало відомо після того, як Snowflake повідомила ціновий діапазон для свого майбутнього первинного публічного розміщення акцій. Компанія хоче отримати оцінку в $23,7 млрд, пише Financial Times. Snowflake повідомила, що Berkshire Hathaway і Salesforce Ventures […]
У II кварталі економіка Австралії впала на 7% до першого кварталу на тлі пандемії коронавірусу. У попередньому кварталі зниження склало 0,3%. Таким чином, Австралія увійшла в рецесію вперше за 30 років. Квартальне падіння ВВП стало максимальним з початку спостережень в 1959 році. Аналітики очікували меншого скорочення показника – на 5,9%. У річному вираженні ВВП Австралії […]
Влада Японії розраховує, що до 2023 року в країні з’являться літаючі машини. Розпочатий в 2014 році японський стартап SkyDrive, який очолює колишній інженер компанії Toyota Томохіро Фукудзава, зараз розробляє прототип комерційного літального таксі. Перші польоти в 2024 році передбачається провести в Токіо або Осаці, причому апарати стануть літати над морем, огинаючи місто, щоб уникнути падінь […]
В Україні зареєстрували нову авіакомпанію під назвою Bees Airline. Офіційним власником значиться Сергій Смирний, однак, за чутками, справжнім є власник Tez Tour. Про це повідомляє The Page з посиланням на власні джерела, пов’язані з ринком авіаперевезень. “Bees Airline ще в лютому збиралася заявити про себе, проте ситуація з карантином перешкодила цьому”, – розповіло джерело. Відзначається, […]
Після призначення Кирила Шевченка головою Національного банку державний Укргазбанк призначив тимчасово виконувача обов’язки голови правління Андрія Кравця, свідчать дані Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку НКЦПФР. Шевченко очолював банк п’ять років. Його наступник протягом цього часу обіймав посаду члена правління, а також першого заступника голови правління банку. Кравець володіє часткою в розмірі 0,00013% […]
Основний власник індійської компанії Reliance Industries Мукеш Амбані увійшов у десятку найбагатших людей світу за версією Forbes. Згідно з даними видання про статки бізнесменів, які оновлюються в реальному часі, пише РБК, Амбані займає дев’ятий рядок рейтингу. Його статок оцінюється у 64,6 мільярда доларів. За кілька днів він зріс майже на 3,5 мільярда. Напередодні Reliance Industries […]
Чистий прибуток американського нафтогазового гіганта ExxonMobil, який припадає на акціонерів компанії, в 2019 році впав на 31,2% в порівнянні з попереднім роком – до 14,34 мільярда доларів, говориться в повідомленні компанії. Виручка компанії скоротилася в річному вираженні на 8,7% – до 264,938 мільярда доларів. Прибуток на акцію склав 3,36 долара проти 4,88 долара роком раніше. […]
ДаліКабінет Міністрів звільнив Юрія Вітренка з посади голови правління НАК Нафтогаз України. Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко у Facebook. “Кабмін звільнив Юрія Вітренка. Новим головою Нафтогазу, найімовірніше, стане Олексій Чернишов, міністр регіонального розвитку”, – написав Гончаренко. Трохи пізніше він додав, що Кабмін ухвалив таке рішення одностайно. “Це говорить про те, що Вітренка зняли аж […]
ДаліЗ аеропорту «Запоріжжя» зроблять сучасний хаб, який відповідатиме міжнародним вимогам. До будівництва цього терміналу передбачається залучити інвесторів, причому вже зараз свій інтерес заявили кілька турецьких авіакомпанії і український перевізник МАУ. Але на даний момент немає точної інформації про те, хто саме будуватиме пасажирський термінал. Його загальна площа складе близько 9 тисяч кв м. На другому […]
ДаліРосія реалізує спільний проект з Індонезією: будівництво нафтопереробного заводу «Тубан» і нафтотехнічного комплексу з установкою каталітичного крекінгу мазуту в Східній Яві. За проектом попередній загальний обсяг інвестицій може досягти 15 мільярдів доларів. Проектна потужність первинної переробки комплексу «Тубан» становить 15 мільйонів тонн нафти на рік. Сировину для нафтопереробного заводу заплановано імпортувати. Постачальниками виступлять супертанкери VLCC […]
ДаліУкраїна виконала всі умови, необхідні для фінансової допомоги Міжнародного валютного фонду і до кінця року Україна може отримати до 3,5 мільярда доларів. Про це глава Національного банку Яків Смолій розповів в інтерв’ю ВВС Україна, зазначивши, що співпраця з МВФ відкриває для України двері для отримання додаткового фінансування від Світового банку, Єврокомісії та урядів Японії та […]
ДаліВ Антимонопольному комітеті повідомили про відкриття справи щодо Нафтогазу через зловживання монопольним становищем на ринку оптової реалізації природного газу. “Комітет досліджує наявність у діях ТОВ ДК Нафтогаз Трейдинг різних підходів до формування ціни на природний газ для різних постачальників природного газу, що могло призвести до обмеження конкурентоспроможності певної категорії суб’єктів господарювання”, – йдеться у повідомленні. В АМКУ нагадали, що з […]
ДаліУ Рівненській обл. відкрився один з найбільших в Україні заводів з виробництва сільськогосподарської техніки MAANS для збирання різних видів зернових та технічних культур. Завод оснащений сучасним обладнання та має площу 9000 кв. м. Підприємство має виробничі потужності для розкрою, гнуття, штампування, термообробки, фрезерування, зварювання та шліфування металу. На заводі виготовлятимуть жниварки, візки до жниварок, запасні […]
ДаліOTP Group оголосила про завершення процедури купівлі Societe Generale Bank в Сербії. Банк продовжить вести бізнес з новою назвою – OTP banka Srbija AD Beograd. Пріоритетним напрямком роботи фінустанови залишається клієнтоорієнтованість, інноваційність та розвиток, які відтепер буде підтримувати OTP Group. Після успішного завершення цієї операції OTP Group, яка також є власником Vojvodjanska banka, ще більше […]
ДаліДП “СЕТАМ” уклало угоду з ТОВ «Самсунг Україна Електронікс Компані» про продаж майна на електронному аукціоні. “OpenMarket (ДП “СЕТАМ”) уклав угоду з ТОВ «Самсунг Україна Електронікс Компані» про реалізацію майна на електронному аукціоні. ДП “СЕТАМ” продовжує стратегію розвитку добровільного продажу. Будь-хто може скористатися перевагою найбільшого електронного аукціону”, – йдеться в повідомленні. Наразі головними користувачами послуги […]
ДаліКолишня глава Національного банку України Валерія Гонтарєва заявила, що в разі скасування націоналізації “ПриватБанку” держбанк буде ліквідовано. Так, екс-глава НБУ назвала рішення суду, який визнав націоналізацію. “ПриватБанку” незаконним, повним свавіллям. “У разі скасування націоналізації буде реституція (відновлення порушених майнових прав, приведення їх у стан, що існував на момент вчинення дії, яким заподіяно шкоду, – ред.), […]
ДаліВерхня палата парламенту Японії схвалила проєкт другого додаткового бюджету на 2020 фінансовий рік, кошти з якого підуть на підтримку населення і місцевих компаній у зв’язку з ситуацією з пандемією коронавірусу COVID-19. Відзначається, що рекордний додатковий бюджет у розмірі 31,9 трлн ієн (близько $296 млрд) вважається офіційно прийнятим, оскільки 10 червня його схвалила ключова нижня палата […]
ДаліОдна з найбільших американських компаній по оренді автомобілів Hertz призупинила продаж акцій на суму в 500 мільйонів доларів, говориться в заяві компанії. У травні Hertz заявила, що подала заяву про банкрутство через кризу, пов’язану з пандемією COVID-19. У заяві компанії повідомляється, що Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) повідомила її про необхідність проведення перевірки. […]
ДаліВитрати американського авіабудівного концерну Boeing через кризу, пов’язану з літаками моделі 737 MAX, експлуатація яких була припинена після двох катастроф, можуть скласти до $15 млрд в першій половині 2020 року. Про це повідомила в понеділок газета The Wall Street Journal з посиланням на джерела. За їх даними, в цю суму входять витрати на модернізацію лайнера, […]
ДаліУ GlaxoSmithKline Plc розповіли про цілі на майбутнє. Британська фармацевтична компанія хоче посилити можливості свого бізнесу. GlaxoSmithKline Plc купує виробника онко ліків Tesaro. Ціна питання склала 5,1 мільярдів доларів США. Це допоможе GSK посилити свій бізнес і прискорити створення портфеля препаратів для лікування онкозахворювань. Представники компанії повідомили, що компанія отримає нові можливості. Наукові дослідження GlaxoSmithKline […]
ДаліРозроблено новий законопроект групою конгресменів в США, який може заборонити криптовалюту Libra. Засновником є Facebook. У документі чітко описані правила, які забороняють соціальним мережам, інтернет-платформам працювати з фінансовими інструментами і перетворювати себе в фінансові установи. За його порушення компаніям загрожує штраф в розмірі 1 мільйон доларів в день. Прийняття цього Закону вплине не тільки на […]
Далі