Зеленський підписав закон про оподаткування банків

Президент Володимир Зеленський підписав закон про додаткове тимчасове оподаткування банків. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

“Законом передбачено: оподаткування надприбутків банків за результатами 2023 року буде здійснено за ставкою 50%, а починаючи з 2024 року базова ставка податку на прибуток для банків становитиме 25%”, – йдеться в повідомленні.

Гетманцев нагадав, що закон продовжує строк дії пільги по безмитному ввезенню на митну територію України безпілотників та їх запасних частин, які є вкрай необхідними для нашої армії.

Іспанські ЗМІ подали проти Meta позов на $600 млн

Група з 83 іспанських ЗМІ подала позов на 550 мільйонів євро ($600 млн) проти материнської компанії Facebook, Meta Platforms. Йдеться про недобросовісну конкуренцію на рекламному ринку, пише Reuters.

Медіа-асоціація AMI заявила, що позов був колективно поданий видання до комерційного суду минулої п’ятниці, і стверджує, що Meta порушувала правила захисту даних ЄС з 2018 по 2023 рік.

У позові йдеться, що “масове” і “систематичне” використання компанією Meta персональних даних користувачів своїх платформ Facebook, Instagram і Whatsapp дає їй несправедливу перевагу в розробці й пропозиції персоналізованої реклами, а це, на думку позивачів, – недобросовісна конкуренція.

Заявники стверджують, що більшість оголошень, розміщених Meta, використовують персональні дані, отримані без явної згоди клієнтів, що на їхню думку вказаних ЗМІ, порушує Загальний регламент ЄС про захист даних, що діє з травня 2018 року (регламент вимагає, щоб будь-який вебсайт зберігав і використовував персональні дані тільки з дозволу).

“Цей позов є ще однією спробою класичних ЗМІ боротися з технологічними гігантами в судах, щоб захистити свою територію. По всьому світу медіа-організації боролися в судах і парламентах, щоб змусити технологічних гігантів платити справедливу плату за використання і поширення їхнього контенту”, – йдеться в публікації.

Джерело в Meta тим часом повідомило, що компанія ще не отримала юридичних документів.

Bloomberg: Цукерберг продав акції Meta – уперше за два роки

Марк Цукерберг уперше з листопада 2022 року продав акції своєї компанії Meta Platfroms Inc. на тлі зростання їх котирувань, ідеться в документах, поданих до Комісії з цінних паперів і бірж. Про це повідомляє Bloomberg.

Зазначається, що в листопаді цього року різні організації, пов’язані з Цукербергом, продали майже 682 тис. акцій Meta на суму майже $185 млн.

Повідомляється також, що ринкова вартість Meta з початку року до кінця листопада зросла на 172% – це рекордні темпами серед найбільших ІТ-компаній США, за винятком Nvidia Corp. Ціна акцій наближається до історичного максимуму, зафіксованого у 2021 році.

Bloomberg  повідомляє, що Цукерберг, як і раніше, володіє приблизно 13% Meta. Його статки оцінюють у $117,7 млрд.

У Польщі зростає кількість українських підприємців

У Польщі зростає кількість іноземців, які ведуть несільськогосподарську підприємницьку діяльність. Майже половина з них – з українським громадянством.

У польському Управлінні соціального страхування ZUS, куди відраховують внески підприємства, порахували кількість іноземців, які ведуть власний бізнес у країні. Зазначається, що підприємницьку діяльність, не пов’язану із сільським господарством, ведуть уже понад 46 тисяч іноземців. Серед них майже 47% вказали українське громадянство.
У ZUS ведення бізнесу декларують підприємці із громадянством щонайменше 120 країн. Найактивніші – з України. 21,6 тисячі платників внесків до ZUS вказали українське громадянство. Уже кілька місяців у цій групі найбільше зростає категорія самозайнятості (ФОП). Ще рік тому українці становили третину іноземців-підприємців.
Другою за чисельністю групою, яка проявляє ініціативу в приватному підприємництві, є білоруси – 9034 особи, на третьому місці – підприємці із в’єтнамським громадянством (1154 заяви). Трохи менше підприємців із російським громадянством (1030) та німецьким (918).
У 2022 році українці створили в Польщі майже 16 тисяч одноосібних підприємств (ФОП). За перші шість місяців 2023 року додалося майже стільки само. Найбільше – у сфері будівництва, інформації та зв’язку, послуг (85% – перукарські та косметологічні послуги).
Зазначається, що з початку 2023 року в Польщі спостерігається створення понад 2000 українських ФОПів. На українські компанії припадає 67% усіх нових іноземних бізнесів і 10% усіх фірм, створених протягом першої половини 2023 року.

На Львівщині запустили нову високодебітну свердловину

ПАТ Укрнафта запускає в роботу нову свердловину у Західній Україні з початковим добовим дебітом нафти 25-30 тонн. Про це повідомила пресслужба компанії.

Зазначається, що ціллю буріння свердловини стала розвідка запасів у стрийських відкладах. Роботи провели в стислі терміни: стовбур загальною протяжністю 1244 метри пробурили всього за 32 доби.

“В процесі будівництва об’єкту відкрили проєктний горизонт та за допомогою геофізичних досліджень встановили його перспективність в плані нафтовидобутку”, – зазначив директор Укрнафти Сергій Корецький.

Наразі здійснили перфорацію покладів в інтервалі 1085-1122 метрів, це близько 30% від загальної товщі нафтонасичених пластів стрийських відкладів.

Відбувається процес освоєння. Початковий дебіт нафти – 25-30 тонн на добу.

В Укрнафті зазначили, що це вже третя свердловина, пробурена компанією у 2023 році в межах одного конкретного родовища, і друга з них створена в партнерстві з ТОВ БК Горизонти. До кінця року на цьому ж родовищі мають бути побудовані ще три свердловини.

Блокада кордону: Україна виконала всі домовленості

Україна виконала заходи щодо розблокування кордону з Польщею, про які домовлялися з Європейською комісією та Варшавою. Про це в ефірі телемарафону заявив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

Чиновник зазначив, що у питанні блокади кордону вже є зрушення, оскільки було відкрито пункт пропуску Угринів – Долгобичув.
“Окрім цього, згідно з останніми домовленостями з Європейською комісією та польським урядом, ми напрацювали низку заходів, які мали б фактично задовольнити протестувальників та зупинити протест. Фактично ці заходи всі виконані”, – сказав Деркач.
Заступник міністра додав, що Україна технічно готова до відкриття нових смуг для порожніх транспортних засобів у системі єЧерга, що було обіцяно раніше. Це можливо лише у разі відкриття кордону.
За словами Деркача, сьогодні було засідання Ради з питань транспорту, торгівлі та енергетики у Єврокомісії, на якому, зокрема, було обговорено питання блокади кордону Польщі з Україною.
“Більшість держав ЄС виступили за підтримку України. Фактично кожна країна виступила із засудженням протестів, що відбуваються на українсько-польському та українсько-словацькому кордонах, що призводить до економічної шкоди для всього ЄС і точно не допомагає Україні виграти війну. Тому були гучні заяви від деяких країн ЄС та від ЄК про негайні заходи для польського уряду”, – додав він.

РФ експропріювала в іноземних інвесторів аеропорт у Санкт-Петербурзі

Німецьку компанію Fraport позбавили права управління часткою в аеропорту Пулково у Санкт-Петербурзі. Це передбачено указом президента країни-агресора РФ Володимира Путіна про експропріацію бізнесу, який контролювали іноземні інвестори. Про це повідомляють росЗМІ.

Як відомо, аеропорт Пулково з 2009 року перебуває в управління консорціуму, одним з інвесторів якого є Fraport.

Керуюча компанія Пулково – ТОВ ВВСС, частки в якій мають четверо основних інвесторів: 25,01% – структури російського ВТБ; 25% – німецька Fraport; 25% – суверенний фонд Катару, 24,99% – консорціум російського державного фонду РФПІ, фонду Mubadala з ОАЕ й американської Baring Vostok.

Указ передбачає створення нової компанії ТОВ Холдинг ВВСС, якій передадуть 100% часток ТОВ ВВСС.

Склад засновників у новій компанії залишиться таким самим, як і в старій. Разом з тим, російські акціонери збережуть право розпоряджатися своїми частками, а іноземні – ні.

Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide, широко відома як Fraport, є німецькою транспортною компанією, яка керує аеропортом Франкфурта у Франкфурті-на-Майні та має інтереси в експлуатації кількох інших аеропортів по всьому світі. У травні 2022 року глава Fraport Штефан Шульте казав, що відповідно до умов концесійного договору холдинг не має можливості вийти зі складу акціонерів до 2025 року. Проте у вересні 2023 року глава ВТБ Андрій Костін повідомив, що Fraport все ж продасть свою долю.

США ввели санкції проти танкерів за транспортування нафти з Росії

Сполучені Штати Америки в п’ятницю, 1 грудня, запровадили санкції проти трьох танкерів, що перевозили російську нафту. Обмеження введені за списком санкцій проти Росії. Про це повідомляє міністерство фінансів США.

У санкційний списку потрапило дві компанії з ОАЕ і одна з Ліберії та три танкери, що з ними пов’язані.

Заступник міністра фінансів Воллі Адеймо заявив, що забезпечення обмеження цін на російську нафту – основний пріоритет Сполучених Штатів і їхніх партнерів по коаліції.

“Націлюючись на ці компанії та їхні кораблі, ми підтримуємо подвійну мету цінового обмеження: обмежуємо доходи Росії від нафти й одночасно сприяємо стабільності світових енергетичних ринків”, – пояснив чиновник.

Іноземні інвестори продовжують виходити з китайських акцій

Іноземні інвестори продають китайські акції рекордний 4-й місяць поспіль. Про це повідомляє Bloomberg.

Так, іноземці продали акцій на 1,8 млрд юанів (252 млн доларів) у чистому вираженні, на тлі того, що китайський індекс продовжує падати.

“Зокрема, у листопаді індекс CSI 300 впав на 2,1% – це був найгірший показник серед основних світових індексів. У четвер, 30 листопада, CSI 300 торгувався поблизу мінімуму 2023 року, який було досягнуто місяцем раніше – у жовтні.

На закритті 1 грудня CSI 300 становив 3482,88 пункта, втративши 0,38%. Інвестори розчаровані відновленням китайської економіки, а прибуток компаній за третій квартал і прогнози їх не вразили”, – пояснив стратег Saxo в Гонконзі Редмонд Вонг.

Він додав, що результати CSI 300 різко контрастують зі зростанням індексу MSCI All-Country World Index майже на 9% у листопаді, що було спричинене впевненістю інвесторів, що Федеральна резервна система закінчила серію підвищень ставок.

У свою чергу, агентство звертає увагу, що відтік грошей інвесторів з китайського ринку в листопаді можна порівняти із середнім щомісячним відтоком в 60 млрд юанів з серпня по жовтень.

“Інвестори розчаровані темпами відновленням китайської економіки, а прибуток компаній за третій квартал і прогнози їх не вразили”, – додав Редмонд Вонг.

Китайські акції впали до найнижчого рівня з часів до пандемії коронавірусу, оскільки останні зусилля Пекіна з підтримки фондового ринку не змогли зупинити розпродаж.

Металурги Європи виступили проти продовження імпорту напівфабрикатів з РФ

Євросоюз повинен відхилити запити від кількох країн-членів щодо продовження термінів імпорту російських сталевих напівфабрикатів. Таке продовження ризикує стати історичною помилкою. Про це йдеться у заяві Європейської сталеливарної асоціації (EUROFER), яка була оприлюднена напередодні.

В асоціації підкреслили, що європейські підприємства, імпортуючи дешеву сталь з Росії, фактично підтримують ті ж самі заводи, що постачають сталь російському військово-промисловому комплексу і суміжним галузям переробки. Постачання з Росії мають припинитися, хоча на них побудована прибуткова бізнес-модель деяких сталепрокатних заводів.

“Опортуністичний інтерес декількох металургійних підприємств в ЄС підриває загальну мету санкцій Євросоюзу проти РФ, де сталь відіграє стратегічну роль не тільки в загальній російській економіці, але й безпосередньо в російській військовій машині, яка бере участь у незаконній війні проти України. Держави-члени ЄС не повинні закріплювати таку ганебну систему, схвалюючи ще один виняток, вже погодившись на дворічну відстрочку заборони імпорту російських сталевих напівфабрикатів”, – заявив гендиректор EUROFER Аксель Еггерт.

Також у галузевій асоціації зазнчають, що незастосування санкцій проти російських напівфабрикатів призводить до недобросовісної конкуренції та нерівних умов гри на внутрішньому ринку сталі ЄС.

Як підкреслили в EUROFER, бізнес-модель європейських перекатників базується на перевагах у витратах, отриманих завдяки дешевому імпорту з третіх країн. На відміну від цього європейська інтегрована металургія (з доменними печами й кисневими конвертерами), чиї потужності розміщені в ЄС, максимізує створення промислової, економічної, екологічної та соціальної цінності саме в європейській економіці. Крім того, металургійні комбінати у Європі оперативно відреагували на санкції Євросоюзу і припинили імпорт російського вугілля.

“Держави-члени ЄС повинні чітко заявити, що не можна допускати жодних подальших винятків для імпорту російської сталі. Послаблення нинішніх санкцій ЄС проти Росії ризикує стати саморуйнуванням та історичною помилкою”, – резюмував Аксель Еггерт.

Відомо, що у Чехії лобіюють продовження імпорту російських слябів у ЄС всупереч восьмому пакету санкцій. На поточному тижні міністр промисловості й торгівлі Чехії Йозеф Сікела підтвердив запит на продовження терміну перехідного періоду до 2028 року. Зокрема, на продовженні імпорту наполягає компанія Vítkovice Steel, яка має російське коріння і використовує в роботі продукцію російського заводу НЛМК. Також про виключення стосовно російських слябів також просять Бельгія та Італія.

Раніше ЗМІ повідомляли, що Росія продає метал у ЄС, поки порти України заблоковані. Більшість імпортної сталі до ЄС надходить саме з Росії через різноманітні шпарини в законодавстві та винятки з правил, стверджує бельгійське видання.