У IV кварталі у світі рекордно впали поставки смартфонів

Поставки смартфонів у світі в четвертому кварталі 2022 року впали на 18,3% порівняно з аналогічним періодом попереднього року – до 300,3 млн штук. Про це свідчать попередні дані InternationalDataCorporation(IDC), пише Інтерфакс.

Повідомляється, що це рекордне зниження показника за час розрахунків.

За підсумками 2022 року продаж скоротився на 11,3% і склав 1,21 млрд штук – це найнижчий показник з 2013 року. Зазначається, що це обумовлено значним зниженням споживчого попиту, високою інфляцією та економічною невизначеністю.

IDC раніше очікував відновлення ринку на 2,8% у 2023 році. Однак дуже слабкі результати четвертого кварталу ставлять під сумнів цей прогноз, наголошується у повідомленні компанії.

“Ми ніколи не бачили, щоб поставки у святковий квартал були нижчими, ніж у попередньому кварталі. Однак слабкий попит і значні запаси змусили постачальників різко скоротити поставки. Цей святковий квартал говорить нам про те, що інфляція, яка посилюється, і зростаючі макроекономічні проблеми продовжують стримувати споживчі витрати навіть більше, ніж очікувалося, і відсувають будь-яке можливе відновлення ринку до самого кінця 2023 року”, – каже директор з досліджень IDCWorldwideTracker Набіла Попал.

Південнокорейська Samsung Electronics минулого року скоротила продажі на 4,1%, але залишилася лідером серед найбільших світових виробників, наростивши частку ринку до 21,6%. Поставки Apple Inc. теж знизилися – на 4%, але її частка на глобальному ринку зросла до 18,8%, а продажі китайських Xiaomi, OPPO (підрозділ BBKElectronics) і vivo впали на 19,8%, 22,7% і 22,8% відповідно.

НБУ зберіг облікову ставку та погіршив прогноз ВВП

Національний банк України знову зберіг облікову ставку на рівні 25% річних та погіршив прогноз щодо зростання ВВП. Про це повідомляється на сайті регулятора.

“З метою повернення інфляції на траєкторію сталого зниження, а також підтримки курсової та макрофінансової стабільності в умовах високого рівня невизначеності правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 25%”, – йдеться у повідомленні.

НБУ тримає ставку на цьому рівні із 2 червня 2022 року. Тоді регулятор вирішив підвищити облікову ставку з 10% одразу до 25%.

Облікова ставка – еквівалент вартості грошей економіки. За цією ставкою НБУ надає кошти комерційним банкам, а ті, у свою чергу, кредитують фізосіб та юридичних осіб. Отже, облікова ставка впливає на вартість кредитних ресурсів. Підвищення облікової ставки говорить про зростання рівня інфляції та падіння темпів економічного зростання в країні.

Крім того, Нацбанк різко погіршив прогноз зростання валового внутрішнього продукту країни у 2023 році – до 0,3% із 4% у попередньому прогнозі, що багато в чому пов’язано із продовженням базового сценарію з повномасштабною війною ще на півроку – до початку 2024 року.

“Ключовим припущенням прогнозу є суттєве зниження ризиків безпеки з початку 2024 року. Основними ризиками залишаються триваліший термін повномасштабної військової агресії Росії, а також подальша руйнація об’єктів критичної інфраструктури”, – зазначили в НБУ.

На 2024 рік також погіршено прогноз зростання ВВП з 5,2% до 4,1%, але очікується прискорення зростання економіки до 6,4% у 2025 році.

Щодо 2022 року, то НБУ оцінює спад ВВП за його підсумками на 30,3%, у тому числі в четвертому кварталі – на 35%.

За його оцінками, номінальний ВВП минулого року склав 4,825 трлн грн, що краще за попередній прогноз у 4,75 трлн грн. Проте на цей рік прогноз номінального ВВП погіршено до 5,985 трлн грн з 6,175 трлн грн, на наступний – до 7,085 трлн грн з 7,35 трлн грн.

Укрзалізниця відстрочила погашення євробондів на $900 млн

Укрзалізниця завершила останні формальності щодо перенесення термінів погашення єврооблігацій на загальну суму 895 млн доларів. Про це повідомило Мінінфраструктури.

У результаті платежі з погашення боргу за єврооблігаціями було перенесено з 2024 року на 2026 рік, з 2026 року – на 2028 рік.

Вказано, що це перша з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну успішна операція із зовнішнім боргом корпоративних позичальників, не забезпеченим державними гарантіями.

“Відстрочка виплат за єврооблігаціями знизить навантаження на ліквідність компанії, що у свою чергу надасть більше можливостей для відновлення інфраструктури та збільшення експортної спроможності залізничного транспорту”, – йдеться у повідомленні.

В Україні сповільниться зростання цін – Нацбанк

Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% за підсумками 2023 року. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу з питань монетарної політики.

Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабкіший споживчий попит в умовах відключення електроенергії”, — повідомив Пишний.
На 2024 рік Нацбанк прогнозує подальше уповільнення темпів інфляції – до 10,4% (у попередньому прогнозі йшлося про інфляцію нижче за 10%), а на 2025 рік – 6,7%.
“Основний внесок в інфляцію в ці роки матиме адміністративний компонент через необхідність приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до ринкових рівнів”, – пояснили в Нацбанку.

Країни G7 назвали стелю цін на дизель із Росії – Bloomberg

Країни G7 хотіли б встановити стелю цін на дизельне паливо з Росії в діапазоні від $100 до $110 за барель. Про це повідомило агентство Bloomberg з посиланням на джерело.

“У G7 дали зрозуміти, що їх влаштовує, якщо Євросоюз (разом з G7 – ред.) встановить граничну ціну на експорт російського дизельного палива в діапазоні від $100 до $110 за барель на тлі того, як США та їхні союзники намагаються уникнути серйозних збоїв на ринку”, – заявило джерело агентства в G7.
При цьому в самому ЄС виступають за дещо нижчу стелю – $100 за барель.
Співрозмовник агентства зазначив, що країни “сімки” “вважали б за краще вищу ціну, ніж цього хоче ЄС, через побоювання, що встановлення занадто низького рівня може призвести до стрибків цін або перебоїв у постачаннях до Європи”. При цьому, за його словами, у G7 “можли б і змиритися з ціною $100 за барель”, якщо не зможуть переконати Євросоюз.
При цьому вартість ф’ючерсів на дизельне паливо у п’ятницю на лондонській біржі ICE становила $125 за барель.

В Укрзалізниці повідомили, що буде з тарифами у 2023 році

АТ Укрзалізниця за підсумками 2022 року отримала 10,8 мільярда гривень чистих збитків, цього року компанія очікує на збитки у розмірі 20,2 млрд грн. Збитки від пасажирських перевезень становлять 13,3 млрд. грн. Про це повідомляє прес-служба Укрзалізниці.

Згідно з фінансовим планом на 2023 р., доходи очікуються на рівні 83,9 млрд грн, витрати – 107,9 млрд грн, EBITDA (прибуток до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань) – 8,4 млрд грн.
Також компанія планує залучити 1,7 млрд. грн. з державного бюджету та виплатити на користь держави 22,8 млрд. грн.
Капітальні інвестиції становитимуть 50 млрд грн, що вчетверо більше, ніж минулого.
У компанії підкреслили, що навіть зазнаючи труднощів, не планують піднімати тарифи на вантажні та пасажирські перевезення.

У Литві на 35% знизилося споживання газу

У Литві споживання природного газу 2022 року знизилося більш ніж на третину. Про це повідомив оператор газових мереж Amber Grid.
“У 2022 році Литва спожила 15,6 ТВтч газу, тобто на 35% менше, ніж у 2021 році, коли потреба країни в газі досягла 24 ТВтч, – уточнили в компанії.
Зазначається, що скорочення пов’язане зі значним падінням виробництва добрив у країні та  електроенергії на литовських електростанціях через високі ціни на блакитне паливо. Крім того, цьому сприяла тепла зима та рішення використовувати мазут для опалення Вільнюса.
Водночас передача газової сировини газотранспортній системі Литви, за даними Amber Grid, збільшилася на 21%. Ця зміна викликана значним збільшенням потоків газу до Латвії на фоні війни в Україні, а також відкриттям у травні минулого року нового з’єднання газопроводу з Польщею.
“Минулого року споживання газу в країнах ЄС скоротилося, в середньому, на одну п’яту, а попит у країнах Балтії та Фінляндії знизився на цілих 35-40%. Литва стала важливим партнером із транспортування газу для своїх сусідів”, – наголосив оператор.

Завод Bayraktar в Україні: посол розповів про просування проекту

Проект майбутнього заводу з виробництва Bayraktar TB2 в Україні завершено. Також сформовано всю необхідну правову базу. Про це заявив посол України у Туреччині Василь Боднар на брифінгу у Медіацентрі Україна.
“На сьогодні сформовано всю правову базу, вже, як ви знаєте, ратифіковано відповідну міжнародну угоду, є компанія, яка зараз діє в Україні, вона завершила підготовку фізичного проекту… Ми очікуємо, що завод запрацює протягом двох наступних років і почне випускати вироби з українськими комплектуючими”, – розповів він.
Дипломат також нагадав, що нещодавно безпілотний винищувач Kızılelma з українським двигуном, розроблений компанією Baykar, успішно пройшов друге льотне випробування.
“Це свідчення того, наскільки тісно ми співпрацюємо та приносимо конкретні результати, зокрема сподіваюся для майбутнього зміцнення безпеки України”, – резюмував Боднар.

У Британії продали за один фунт компанію, часткою якої володів Абрамович

Телекомунікаційна компанія Truphone у Британії, частка якої належала російському олігарху Роману Абрамовичу, продана двом європейським бізнесменам за один фунт стерлінгів. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Truphone куплено компанією TP Global Operations, власниками якої є бізнесмени Хакан Коч та Піррос Кусіос.
Угоду схвалило міністерство у справах бізнесу, енергетики та промислової стратегії Великої Британії.
Truphone отримала ліцензію від Управління щодо здійснення фінансових санкцій (OFSI) британського Мінфіну.
За інформацією Financial Times, компанія в 2020 році оцінювалася в 410 млн фунтів. Вона отримала інвестиції на суму понад 300 млн фунтів від Абрамовича та двох інших російських бізнесменів – Олександра Абрамова та Олександра Фролова.
Однак майбутнє Truphone опинилося під питанням після запровадження Британією санкцій щодо Абрамовича, який володів 23% компанії, у березні 2022 року.
У червні стало відомо про плани її продажу європейським бізнесменам. У листопаді до списку санкцій Великої Британії потрапили також і Абрамов з Фроловим. До процесу продажу включилося OFSI.
Бізнесмени Хакан Коч і Піррос Кусіос зобов’язалися наступні кілька років вкласти до 15 млн фунтів у Truphone, яка фіксує збитки 15 років поспіль.

Екс-міністр енергетики розкритикував регулятора за штрафи для обленерго

Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), не врахувала об’єктивних факторів при накладенні штрафів на обленерго за недотримання графіків відключення світла. Таку думку висловив екс-міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель в ефірі телеканалу Еспресо.

“Регулятор, він же політичний орган, який на сьогоднішній день накладає штрафи на ці компанії. Є об’єктивні реалії, є об’єктивні фактори, що вони справді не можуть надати електричну енергію споживачеві, якщо повністю розбити підстанцію 330 кВ, 35х10 кВ. Тобто миттєво відновити ці підстанції практично неможливо”, – сказав він.

Оржель підкреслив, що на відновлення пошкоджених окупантами енергетичних об’єктів потрібен час, і зараз енергетики намагаються перепідключати споживачів, аби давати електроенергію за графіком.