Податкова почала отримувати дані про закордонні рахунки українців

Державна податкова служба передала інформацію про фінансові рахунки нерезидентів до податкових органів інших країн, а також отримала від них дані про рахунки податкових резидентів України. Про це повідомив Мінфін.

Вказано, що це був перший міжнародний автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки за стандартом Common Reporting Standard (CRS) та “важливий крок у напрямку підвищення прозорості фінансових операцій та боротьби з ухиленням від сплати податків”.

Зокрема, предметом обміну стала інформація про фінансові рахунки, які ведуть фінансові установи та належать резидентам юрисдикцій-партнерів, а саме: ім’я власника, його адреса, податкове резидентство, податковий номер, дата та місце народження, дані про фінансову установу, дані про рахунок.

Автоматичний обмін податковою інформацією є частиною зобов’язань України у процесі інтеграції до ЄС та спрямований на підвищення прозорості податкової сфери.

“Завдяки обміну Україна зможе ефективніше боротися з ухиленням від сплати податків, що сприятиме додатковим податковим надходженням, а отже економічній стабільності та розвитку країни”, – зазначили у відомстві.

Україна подвоїла темпи експорту залізорудної сировини

У поточному році Україна повернула частину втрачених позицій на глобальному ринку залізорудної сировини. Про це напередодні повідомило видання Мінпром.

Так, у січні-серпні 2024 року на експорт було відправлено 23,3 млн т сировини – це майже стільки ж, як за весь 2022  рік, і суттєво більше, ніж у 2023 році. Цьогорічні темпи експорту практично у два рази вищі, ніж торік – експортери принесли в Україну вже понад 2 млрд доларів виторгу.

“Останній довоєнний рік дав Україні 44,5 млн т експорту у фізичному вимірі і майже 7 млрд дол. у грошах. У 2022 р. тоннаж скоротився ледь не удвічі, до 24 млн т, у 2023 р. дно стало ще ближче – 17,7 млн т. На цьому тлі очікувані 30-35 млн т рудного експорту у 2024 р. видаються серйозним успіхом. Усе це відбулося завдяки тому, що українські виробники руди змогли повернутися на китайський ринок збуту”, – йдеться у статті.

Перший мільйон тонн залізорудної сировини цьогоріч відправлено і до Туреччини: змогу повернутися на цей ринок дало відновлення морської навігації, вказують експерти видання. За підсумками першого півріччя-2024 Україна вийшла одразу на друге місце у топі постачальників руди на турецький ринок, обігнавши ПАР.

При цьому зазначається, що у виробників залишається проблеми, які можуть зупинити розвиток галузі. Головними з яких лишаються енергетика та логістика.

“Вимога імпортувати 80% електроенергії стала серйозним ударом: аукціони на доступ до перетину ажіотажні, бо туди заходять усі великі споживачі електроенергії. До того ж, ці аукціони добові, тобто, промисловці не можуть купити перетин на місяць, пів року чи рік, і мати прогнозованість. Інший болючий удар галузь очікує від Укрзалізниці, чиє керівництво виступає з ініціативою уніфікації тарифів на всі види вантажних перевезень”, – пишуть автори статті.

За оцінками експортерів залізорудної сировини, підвищення тарифів УЗ виллється для них у зростаня витрат на залізничну логістику на 20-25%.

“Це при тому, що у 2022 р. Укрзалізниця підняла вантажні тарифи одразу на 70%. І зараз вони уже на 25-60% (залежно від виду вантажу) вищі від довоєнного рівня в доларовому еквіваленті”, – вказує видання.

Золото на новому історичному максимумі

Грудневі ф’ючерси на золото вперше в історії перевищили рівень $2700 за унцію. Про це свідчать дані на біржі Comex.

Новий історичний рекорд становить тепер близько $2709. Спотова ціна також оновила рекорд, досягнувши рівня $2685 за унцію.

Як пишуть західні агентства, золото безперервно дорожчає вже восьмий місяць поспіль, а у вересні отримало свіжий імпульс після зниження ставки ФРС США. Цього тижня ралі підживлюють економічні стимули, оголошені у Китаї.

Тим часом варість срібла підскочила до максимуму за 12 років, отримуючи підтримку на очікуваннях подальшого зниження ставки ФРС.

Спотова ціна на срібло піднялася на 2,6% і сягнула рівня $32,632 за унцію вперше з 2012 року, збільшивши своє зростання цього року до 37%.

США запровадили нові санкції проти Росії

США запровадили санкції проти російських віртуальних фінансових платформ PM2BTC, Cryptex та окремих громадян РФ через кіберзлочинні дії та відмивання грошей. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів США.

“Міністерство фінансів США вживає заходів у рамках скоординованих міжнародних зусиль для припинення роботи російських кіберзлочинних сервісів”, – йдеться в повідомленні.
Мережа боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) ввела обмеження проти російського обмінника віртуальної валюти PM2BTC, залученого до відмивання грошей в Росії.
Офіс контролю за іноземними активами (OFAC) запроваджує санкції проти громадянина РФ Сергія Іванова, який відіграє значну роль у процесах відмивання грошей, а також проти біржі віртуальної валюти Cryptex, зареєстрованої в Сент-Вінсенті та Гренадинах.
Повідомляється також, що Державний департамент США запропонував винагороду до 10 мільйонів доларів за інформацію, яка приведе до арешту та/або засудження Іванова.

Україна в новому сезоні продала 10 млн тонн зерна

Україна з початку 2024/2025 маркетингового року (МР) відправила на експорт 10, 053 млн тонн зернових та зернобобових культур. Про це повідомило Мінагрополітики з посиланням на дані Держмитслужби.

Так, Україна вже експортувала 5,802 млн т пшениці (торік на цю дату – 3,115 млн т), 1,253 млн т ячменю (торік – 603 тис. т), 7,5 тис. т жита (0,7 тис. т) та 2,734 млн т (2,599 млн т) кукурудзи.

Крім того, у зазначений період експортовано 18,3 тис. т борошна (проти 35,1 тис. т за аналогічний період торік).

ЄБРР погіршив прогноз зростання економіки України на 2025 рік

Європейський банк реконструкції та розвитку зберіг прогноз зростання ВВП України в 2024 році на 3%, але погіршив його на 2025 рік із 6% до 4,7%. Про це йдеться у звіті ЄБРР.

“Знищення потужностей і об’єктів генерації та передачі електроенергії негативно впливає на українську економіку і вже перервало чотири квартали суттєвого зростання ВВП. З огляду на це, банк знизив свій прогноз зростання для України на 2025 рік до 4,7% порівняно з 6% у травневому звіті”, – зазначили в ЄБРР.
У прогнозі також вказується, що інфляція стабілізувалася нижче за цільовий показник 5% у першій половині року, перш ніж досягти 5,8% у липні 2024 року. Тому пом’якшення грошово-кредитної політики було призупинено центральним банком після кількох знижень облікової ставки в період з липня 2023 року по червень 2024 року, коли ставку було знижено з 25% до 13%.
“Короткострокові перспективи зростання залишаються вкрай невизначеними. Поліпшення перспектив експорту, підкріплене чорноморським коридором вздовж узбережжя, може бути перевішене дефіцитом електроенергії”, – йдеться у звіті.
Також відчувається дефіцит робочої сили, а ризик додаткової руйнації інфраструктури та виробничих потужностей залишається.
Водночас оновлений прогноз ЄБРР оптимістичніший, ніж уряду України (2,7%), МВФ (2,5-3,5%) і Національного банку (4,1%).

Британія ввела санкції проти СПГ-танкерів Росії

Велика Британія запровадила санкції проти п’яти кораблів та двох судноплавних організацій, пов’язаних із транспортуванням російського скрапленого природного газу. Про це повідомила пресслужба британського уряду.

Під нові санкції потрапили компанії White Fox Ship Management і Ocean Speedstar Solutions OPC, а також кораблі – Asya Energy, Pioneer, North Sky, SCF La Perouse і Nova Energy.
Раніше цього року Велика Британія запровадила санкції проти Арктик СПГ-2 разом з США і ЄС.

“Відтоді проєкт був змушений скоротити виробництво. Сьогоднішні дії ґрунтуються на цьому, націлені на судна й організації, задіяні в російському СПГ-секторі, які беруть участь у проєктах, важливих для майбутнього виробництва енергії в Росії”, – йдеться в повідомленні.

Cектор зрідженого природного газу є важливим джерелом фінансування незаконної війни РФ в Україні. Росія планує збільшити свої прибутки, прагнучи збільшити свою частку світового ринку сектору зрідженого природного газу з 8% до 20%.

Шведський Saab планує запустити виробництво в Україні

Компанія Saab планує налагодити виробництво в Україні. Про це заявив генеральний директор шведського виробника оборонного обладнання Мікаель Йоханссон.

За його словами, Saab бачить потенціал для співпраці з українськими компаніями щодо можливостей безпілотників. Україна також може стати постачальником частин боєприпасів і сприяти розвитку сенсорних технологій.
“Ми маємо допомогти Україні розбудувати суверенний потенціал і можливості, тому нам потрібно мати партнерство з українською промисловістю в Україні, а також українською промисловістю, яка виїхала за межі України”, – сказав Йоханссон.
Наразі Saab веде переговори з двома-трьома компаніями про те, як налагодити місцеве виробництво, але угода ще не завершена.

Україна збільшила надходження валюти від експорту на 15%

За вісім місяців 2024 року Україна збільшила надходження експортного валютного виторгу на 15%. Про це заявив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук, повідомляє Економічна правда.

“Якщо порівнювати вісім місяців цього року з відповідним періодом минулого року, то надходження експортного виторгу в Україну зросли на 15% до 32 мільярдів доларів”, – сказав він.
За словами заступника голови НБУ, головними чинниками, які позитивно вплинули на надходження, стали покращення дисципліни експортерів у поверненні валютного виторгу та діяльність морського коридору, темпи зростання експорту товарів, завдяки якому, зросли у 2024 році на 7,6%.
Такі темпи були зумовлені збільшенням обсягів поставок агротоварів, а також металургії – залізних руд та інших виробів з металів.
“Без морського коридору такого результату неможливо було досягти”, – додав Ніколайчук.

Газпром вилетів із сотні найбільших компаній РФ за прибутками

Видання Forbes опублікував щорічний рейтинг найбільших російських компаній за розміром чистого прибутку. Лідер минулого року – найбільша газова компанія Росії Газпром – у 2024 році не лише втратила свої позиції, а й не потрапила навіть у першу сотню. Про це пише The Moscow Times.

Вперше за 25 років Газпром закрив 2023 рік зі збитком у розмірі 629 млрд руб, тоді як роком раніше його прибуток становив 1,23 трлн руб.
Згідно з внутрішнім звітом, відновити експорт газу до колишнього рівня в найближчі 10 років не вдасться. Очікується, що до 2035 року обсяг експорту в середньому становитиме лише 50-75 млрд кубометрів на рік – приблизно третину від показників, які передували повномасштабному вторгненню Росії до України.
Основною причиною збитків Газпрому стало різке скорочення видобутку газу та постачання до Європи, викликане санкціями, накладеними на Росію через війну проти України.
У 2023 році видобуток газу компанією скоротився до 404 млрд кубометрів – це мінімальний рівень з 1990 року. Обсяг поставок за кордон склав лише 69 млрд кубометрів, що стало найнижчим показником із 1985 року.
До Європи було експортовано лише 28 млрд кубометрів газу, що відповідає рівню кінця 1970-х років.