Віталій  Лопушанський

Віталій Лопушанський, засновник і СЕО UADamage – AI GIS платформи для автоматичного дистанційного зондування за допомогою...

Віталій Лопушанський, засновник і СЕО UADamage – AI GIS платформи для автоматичного дистанційного зондування за допомогою супутників і дронів, – розповів LDaily про унікальний досвід синтезу штучного інтелекту, дронів, сенсорної техніки й картографії на шляху відновлення країни й відшкодування збитків її мешканцям.

Віталій  <span>Лопушанський</span>

Щодо знищених будинків та інфраструктури, а також піротехнічного забруднення ми оцифрували близько 250 населених пунктів і тисячі кв. км; чекаємо відповіді держави, щоб масштабуватися і цифрувати всю Україну

23.05.2024 (№ LDaily #22)

Віталій Лопушанський, засновник і СЕО UADamage – AI GIS платформи для автоматичного дистанційного зондування за допомогою супутників і дронів, – розповів LDaily про унікальний досвід синтезу штучного інтелекту, дронів, сенсорної техніки й картографії на шляху відновлення країни й відшкодування збитків її мешканцям.

LDaily: Будь ласка, розкажіть нам трохи про себе та свій досвід.

В. Лопушанський: Десь 8 років тому, коли ми набирали команду в Global Logic для проєкту автопілоту для Volvo, я вперше зіткнувся зі штучним інтелектом. Ця експертиза була новою в Україні, було тяжко знайти кадри. Тому ми залучали викладачів із Києво-Могилянської академії, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, КПІ, НАУ й інших. Потім знайшли кілька потужних експертів, яких залучили в команду. І це в компанії Global Logic був початок експертизи штучного інтелекту. Ми цю експертизу успішно розвинули, завели ще кілька проєктів, і вже тоді я досить гарно орієнтувався в цьому напрямку, міг його активно розвивати.

Близько 2 років тому я запустив стартап, де ми хотіли зробити маркетплейс штучного інтелекту – такий апстор для нейронних мереж. Але за кілька місяців почалося повномасштабне вторгнення, і всі ресурси й експертизу ми перенаправили на те, щоб допомогти Україні і нашому народові, нашим людям. Ідей було багато, але на той час якраз дуже великих руйнацій зазнавав Маріуполь – в центрі практично все було знищено, зруйновано. Ми вирішили якось показати це всьому світові. Не тільки окремі картинки, як показували з Maxar і т. д. – ми хотіли масштабно сформувати все місто.

На той час було тяжко знайти супутникові дані. Все ж таки ми це зробили через волонтерські організації, які використовували ці дані, щоб знаходити шляхи і безпечно евакуювати людей. Ми перевикористали ці зображення, щоб зробити першу нейронну мережу, яка автоматично оцифровує пошкодження, і нанести це на інтерактивну мапу. Це і була перша версія продукту UADamage, яку ми успішно розповсюдили по всіх соціальних мережах і яку підхопили багато мас-медіа. І ми дійсно показали ці страшні руйнації, цей жах, який відбувався в Маріуполі. Схематично показали: от дивіться, майже все місто знищене. І ми це оцифровували, маємо докази, все відображено на карті.

Згодом зрозуміли, що можемо робити це для інших міст і населених пунктів, які на жаль, також були зруйновані. Тому ми це перевикористали, і зараз на нашій мапі маємо дуже багато, сотні зруйнованих населених пунктів. Далеко не все зараз можемо дивитися і публічно шерити – тільки з підтвердження Ради національної безпеки й інших органів. Досить скоро у нас вийдуть релізи таких великих міст, як Чернігів, Харків, Миколаїв, а також територій Київщини й Миколаївщини. У нас дуже багато населених пунктів, які ми просто гарно візуалізовуємо, підтверджуємо, що можемо це шерити, і тоді вже ділимося. Тому чекайте, дуже скоро будуть релізи.

Оскільки через супутники зображення не завжди є якісними через хмари і якісь перешкоди, то багато населених пунктів ми оцифровуємо, роблячи обльоти дронами. Отримуємо досить якісну картинку і її також наносимо на карту, анотуємо, автоматично оцифровуємо і показуємо вже якіснішою. Для цього треба побувати на місці обльоту. Рік тому ми, бувши на місцях, на одній із таких місій у Посад-Покровському, були свідками як недалеко біля нас підірвалися дві автівки – одна ДСНС, друга цивільна. І я зрозумів, що є питання набагато важливіші, ніж зацифрування пошкоджених будинків, – розмінування. Бо територію заміновано і без її розмінування люди не повертатимуться, не відбудовуватимуть домівки і не займатимуться сільським господарством.

Тому торік ми почали інтегрувати штучний інтелект у процес розмінування. І зараз вже маємо готові продукти, які активно використовується. Ми робимо розмінування в три кроки. Перш за все із супутників – дивимося на кратери і піротехнічне забруднення. Знаючи історичні події, коли безпосередньо відбувалися бої, шукаємо більш-менш релевантні супутникові дані, оцифровуємо, наносимо на кадастровий реєстр і маємо мапу забруднення територій. Бо якщо на території є 10 кратерів, то в кожному разі там є 1-2 нерозірваних снарядів, адже російська зброя часто не відразу вибухає, бо вона стара, сира, десь там зі складів. Тож після зацифрування з супутників ми робимо візуальну інспекцію дронами, обліт. Все, що зовні знаходимо, що є видимим спектром, також наносимо на карту. І далі робимо обліт із різними сенсорами, такими як магнітометри, інфрачервоні камери, і шукаємо вже ті нерозірвані міни або боєприпаси, які в траві і яких не видно, або які закопані, і наносимо також на інтерактивну мапу.

LDaily: Як багато ви знайшли таких не розірваних засобів?

В. Лопушанський: Якщо говорити про перший крок, піротехнічне забруднення і кратери, то зараз ми оцифрували велику частину Херсонської області і частину Миколаївської області. Ми це зробили власною ініціативою, за свій кошт, як волонтери. Але там ще далеко не все, бо не маємо супутникових даних. Тобто, вони є, але в лімітованому доступі. Те, що було, ми зробили, нанесли це на інтерактивну мапу. Ми віддали цей інструмент таким органам, як Міністерство економіки, Центр гуманітарного розмінування, Центр протимінної діяльності, і чекаємо від них фідбеку. Кажемо: дивіться, маємо технологію, робочий прототип, і можемо вам це зробити в масштабі всієї України. Тільки нам треба супутникові дані, забезпечити наш обчислювальний ресурс і заплатити заробітну платню кільком людям, щоб це оцифровували.

LDaily: Фінансування також потрібне?

В. Лопушанський: Так, невелике фінансування потрібне. Тому ми чекаємо фідбеку, щоб масштабуватися і цифрувати всю Україну. Думаю, ми крок за кроком це будемо робити по наявності даних, і будемо партнерити з іншими організаціями, які надаватимуть нам ці зображення. Але цей процес буде повільний, якщо його не централізувати. Якщо ж Міністерство економіки або Міністерство оборони прийде до нас із зображеннями, то ми це досить швидко зробимо для всієї України.

LDaily: Поділіться першими результатами діяльності компанії за 2 роки.

В. Лопушанський: Зробили ми багато чого, почнімо з самого початку. Ми оцифрували вже десь близько 250 населених пунктів на предмет знищених будинків та інфраструктури. Оцифрували тисячі квадратних кілометрів на предмет піротехнічного забруднення. І зараз уже практично доробили робочий прототип дрона, в якому міститься кілька сенсорів – інфрачервона, звичайна камера і магнітометр. От буквально сьогодні у нас проходить випробування на полігоні Кам’янця-Подільського, де нам військові експерти встановлюють справжні міни, і ми літаємо над справжніми мінами, валідуємо, перевіряємо технологію в бойових умовах. І вже через 2 тижні будемо на Харківщині робити обльоти справжніх мінних полів. Тобто, перед цим всю зиму робили тести на полігонах, брали міни, які неактивні, самі ставили, тестували. Зараз реальні бойові міни. І через 2 тижні – бойові умови, не бойові умови, а заміновані поля.

Із цього, коли ми вже будемо в себе на мапі позначати реальні мінні поля, почнеться відлік територій, які ми облетіли дронами безпосередньо. Бо перед цим літали, але це була не комплексна інспекція, а просто візуальна. Але візуальна інспекція знаходить небагато – 20-30%, залежно від рівня вегетації. Бо якщо трава висока, а таких полів зараз дуже багато, то там взагалі візуально нічого не видно. Там потрібні якісь сенсори, типу інфрачервоні, магнітометри, георадари. Тому ми цю технологію доробили і вже готові йти в поле і масштабуватися.

LDaily: Хто ваші партнери? Чи ви все робите своїми силами?

В. Лопушанський: Конкретно по проєкту з магнітометром і камерою у нас партнери HALO Trust, які допомагають обладнанням, полігоном і тестовими мінами, експертизою. Є партнер «Агросем», яки допомагає обладнанням, людьми, підтримує цей проєкт. Також у нас у партнерах Mission East, данський фонд, який зараз інвестував у візуальну інспекцію місць, де розбирають завали. Ми зробили вже прототип камери, яку статично встановлюємо на місцях завалів. Люди їх розбирають, і всі міни або вибухонебезпечні предмети, які можуть бути під завалами, камера бачить і сигналізує, щоб люди розійшлися, прийшли ДСНС або інші оператори протимінної діяльності, вийняли цей вибухонебезпечний предмет, і люди далі продовжили би працювати. Зараз іде паралельно кілька проєктів. Ми дуже хочемо закінчити до середини весни, вже запустити більшість із них в роботу, щоб це приносило користь і люди були в безпеці.

LDaily: Чи можна якось донатити вашій платформі?

В. Лопушанський: На жаль, ми не є благодійною або громадською організацією. Ми не можемо приймати донати, тому цього не робимо. Але ми будемо раді взаємодіяти з благодійними організаціями, які збирають на розмінування. Бо скоро ми будемо проводити тренінги ДСНС – Київській, Херсонській, Миколаївській і Харківській областях на предмет дистанційного зондування за допомогою дронів. Привеземо свою техніку, проведено тренінги, навчимо їх користуватися нею і дамо список обладнання, яке їм необхідне, щоб вони самі могли це робити з підключенням до нашої платформи. І вже цей список обладнання, якщо інші благодійні організації захочуть закупити їм, – тут ми можемо партнеритися.

LDaily: Ваша компанія також залучає інвестиції для відновлення України. Чи багато зараз охочих?

В. Лопушанський: Ми айтівці, робимо софт – найкраще що вміємо. От ми зробили платформу, інтегрували туди штучний інтелект і роздаємо іншим компаніям, які безпосередньо займаються відбудовою. Надаємо дані про знищені будинки, збагачуємо ці об’єкти на нашій карті різними іншими даними: про кадастровий реєстр, надаємо купу інших даних із реєстру пошкодженого та знищеного майна, адреси, інформацію про об’єм будинку, інші його параметри. Тобто всю інформацію, щоб будівельні компанії могли відбудовувати, і вже з ними партнеримося. А вже ці компанії, або ОТГ чи ОДА залучають кошти і виставляють пріоритети на ті будинки або об’єкти інфраструктури, які потрібно відбудовувати.

Наприклад, у п’ятницю ми їдемо в Чернігівську ОДА. Скоро буде доступна онлайн інтерактивна мапа для всіх їхніх працівників по всьому знищеному майну Чернігівщини. І вони можуть ефективно з цим працювати. Ми також плануємо зробити інтеграцію з платформою «Дрім», де вже буде відбуватися безпосередньо проєкт планування проєктів відбудови. Будемо синхронізуватися з ними, лінкувати їхню систему в нашу, а нашу систему – в їхню, тим самим обмінюватися даними і забезпечувати один одного необхідною інформацією і залучати більше зовнішніх коштів на відбудову. Але безпосередньо відбудовою ми не займаємося – не наш профіль.

LDaily: Як ви оцінюєте вплив вашої платформи на процес відновлення в Україні?

В. Лопушанський: Ми акселеруємо це досить сильно. Оскільки зовнішні інвестори, наші партнери з Європи, США, Канади хочуть бачити прозорий процес і картинку – як об’єкт виглядав до руйнації, що він дійсно був знищений, як він виглядає після руйнації, то задля цього ми робимо навіть 3D-моделі. Робимо обліт дроном навколо будівлі, показуємо, яким воно було до руйнації, і після відбудови також зробимо обліт, покажемо, як після. Це дуже прозоро. Тобто, донори, інвестори можуть зайти онлайн і сидячи в себе в офісі десь у Данії або в інших місцях, Німеччині, подивитися прогрес того, як відбувається відбудова. Так само робимо з інтер’єром, всередині будинків. Якщо якась кімната була знищена, а потім відновлена, або шелтер побудований якийсь, то ми робимо 3D: ось, дивіться.

LDaily: Які є форми співпраці з вами?

В. Лопушанський: Ми досить довго існували тільки на власній ініціативі, тому люди видихаються. Рік так попрацювавши, команда потратила всі свої кошти. Їм також потрібно за щось жити. Також нам необхідно покривати нашу інфраструктуру, яка досить прожерлива, бо нейронні мережі потребують досить потужних серверів. Тому на конкретних проєктах ми зазвичай рахуємо: заробітну платню людей і скільки потужностей потрібно. Наприклад, вам потрібно зробити якийсь проєкт, оцифрувати якусь область або населений пункт. Залежно від ваших цілей ми вже формуємо вам пропозиції: це можемо облетіти дроном або ж можемо знайти супутникові дані, що саме потрібно? Залежно від якості ви вже вибираєте, що треба. Закупити супутникові зображення або зробити обліт – це також кошти. Ми це в кошторисі рахуємо. Друге – нам потрібно оцифрувати матеріал нейронними мережами. За сервер треба заплатити стільки-то. Ці дані десь потрібно зберігати, їх обслуговувати – великі об’єми даних, які треба якісно, сек’юрно зберігати, щоб ніхто їх не міг вкрасти. І ми це забезпечуємо. Тобто, рахуємо клауд-сервіс, комп’ютінг пауер і заробітну платню кількох інженерів, які це будуть обслуговувати, наносити на карту і видавати клієнтові. Порахували 3-4 пункти в кошторисі, видали вам, і ви вже далі думаєте, наскільки готові інвестувати в цей проєкт. Крім того, якщо організація не має коштів, а такі теж приходять до нас, то ми думаємо, де взяти ці супутникові зображення – з якихось відкритих джерел, можливо, донорів якихось знайти і т. д.

LDaily: Чи багато державних органів до вас звертається зараз?

В. Лопушанський: До нас звернулося «єВідновлення» від Міністерства відбудови. Ми з ними запустили пілотний проєкт, експеримент це вони називають, з оцифрування знищених будинків на тимчасово окупованих територіях – там це можливо тільки з супутника. І ми цей експеримент успішно з ними закінчили. Зараз думаємо, як цю історію масштабувати.

Тому чекаємо зворотного зв’язку. Якщо вийти, то ми скоро будемо оцифровувати всю тимчасово окуповану територію і міністерство буде вже надавати якусь допомогу людям, будинки яких знищені там, щоб вони могли тут якось влаштовувати своє життя.

LDaily: Які плани компанії на майбутнє?

В. Лопушанський: Оскільки зараз ми сильно інтегрували свою технологію в процеси відбудови й розмінування, то хочемо цю всю історію масштабувати. Маємо амбіційний план оцифровувати всю Україну на регулярних засадах. Якщо нам нададуть джерело даних і достатню ємність, потужність серверів, то зможемо такий зріз робити раз на місяць. Адже нас, на жаль, постійно атакують, бо десь постійно є якісь руйнації, і маючи такий зріз, ми могли б відразу відповідати.

Що стосується розмінування, то те саме ми хочемо робити відносно піротехнічного забруднення, оцінювання кратерів. І масштабувати нашу технологію таким чином, щоби всі оператори протимінної діяльності, ДСНС і решта людей, хто сертифіковані, могли користуватися нашою платформою, використовувати наші нейронні мережі для оцифрування знаходження мін – як візуальна інспекція, так і магнітометр, так і інші сенсори. Щоб ми мали якомога більше інформації про заміновану територію, надавали цю інформацію операторам протимінної діяльності, і вони могли ефективніше і безпечніше виконувати роботу. І що саме головне – швидше. Бо знаходити міни – це найскладніша робота. За допомогою дрона ми можемо це акселерувати в десятки, а то й сотні разів.