da3514eba53ad8c4d385290d8e2f5d84

Становлення корпоративного управління в Україні

01.02.2017 Аналітика Новини

Відповідно до даних Державної служби статистики на 1 січня 2017 в Україні зареєстровано 15 тисяч 206 акціонерних товариств, з них публічних акціонерних товариств – 3 тисячі 122 товариства. Незважаючи на 25-річний ювілей української державності, лише нещодавно національний бізнес почав переосмислювати систему управління та ефективного впровадження світового досвіду корпоративного управління. Щоправда, це явище в Україні настільки молоде, що не всі розуміють того, що створення корпорацій не тотожне появі ефективної системи корпоративного управління.

Корпоративне управління — це система правил, методів та процедур, завдяки яким відбувається управління компанією та система взаємовідносин між усіма зацікавленими сторонами корпорації. Метою ефективного корпоративного управління має бути досягнення оптимального балансу інтересів усіх сторін: акціонерів, менеджменту, клієнтів, постачальників, фінансистів, держави та суспільства. Корпоративне управління охоплює практично усі сфери – від планів дії та внутрішнього контролю до оцінювання ефективності виробництва та розкриття інформації. Рівень досконалості цієї системи показує інвестору та суспільству ефективність та перспективи компанії, а отже, — її потенціал на відповідному ринку. Її ж розбалансованість або неправильне оцінювання ризиків призводить до неефективної роботи компанії або зменшення періоду ефективної діяльності, розквіту тощо.

Як зароджувалось корпоративне управління

Історію української корпоратизації можна умовно розділити на два періоди: до-Радянську та після-Радянську. В найбільших містах України, що входила до складу Російської Імперії, у кінці IX та у перше десятиріччя XX століть функціонували великі та потужні корпоративні підприємства та досить багато малих, але ефективних товариств. За рівнем концентрації
промислового виробництва Україна займала одне з перших місць у світі. На великих підприємствах тоді працювало понад 44 % усіх робітників (у США – 33 %). Такий стан справ сприяв процесу монополізації, яка і розпочалася у окремих галузях вітчизняної економіки.

Могутні синдикати мали величезні потужності виробництв. Наприклад, один з таких синдикатів «Продуголь», який був утворений у 1904, об’єднував у
собі 18 акціонерних товариств та контролював 75 % видобутку кам’яного вугілля у Донецькому басейні. Але рівно століття тому відомі події, що сколихнули тодішню Імперію, на довгі роки заморозили історію української корпоратизації. Значну частину підприємств було ліквідовано, а їхнє майно націоналізували. Акціонерні товариства за участю держави та жорстким її контролем збереглись лише у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Остання спроба формувати акціонерні відносини у рамках державного сектору була здійснена шляхом випуску акцій трудового колективу і акцій підприємства, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР «Про випуск підприємствами й організаціями цінних паперів у жовтні
1988». З огляду на те, що значного поширення цей випуск не отримав, у 1992 він був припинений.

Формування нової історії

Новітня історія корпоративного управління почалася після отримання країною Незалежності та прийняття Закону України «Про господарські товариства». Він визначив акціонерні товариства як самостійну форму та закріпив правові основи їх створення та функціонування. Але корпоративні відносини, які впроваджувалися у той час, були вкрай недосконалими: позбавлення прав «дрібних» акціонерів, схеми перетворення ВАТ у ЗАТ за зацікавленістю менеджменту корпорацій, множинні реєстри акціонерів та рейдерські атаки. Окремою серйозною проблемою була корпоратизація приватизованих підприємств, яка тривала протягом довгих років і засвідчила свою досить низьку ефективність. У 2008, з прийняттям
Закону України «Про акціонерні товариства», розпочався новий етап історії корпоратизації вітчизняного виробництва. Цей нормативний акт став результатом боротьби, старань та надзвичайних зусиль широкого кола професіоналів, у тому числі – іноземних.

Дослідження системи корпоративного управління, проведеного KPMG у вересні 2013, показало, що більш-менш ефективно сформовані системи корпоративного управління насправді почали з’являтись ще до прийняття Закону — у 2005. А після його прийняття кількість компаній, які почали застосовувати такі інструменти, підскочила у десять разів. Крім
того, у 2014. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку затвердила нову редакцію стратегічно важливого документа — Принципи корпоративного управління. Він не лише систематизував статус та механізми реалізації положень корпоративного управління, але й узагальнив світові тенденції розвитку у цій сфері, оскільки був створений на базі Принципів корпоративного управління ОЕСР. Прийнято вважати, що саме цей документ узагальнює глобальне бачення складових ефективного корпоративного управління.

Та не дивлячись на прийняття досить широкої нормативної бази, багато проблем все ще не вирішено. Корпоративне управління в цілому залишилось на досить невисокому рівні. Серед найважливіших проблем та завдань для його вдосконалення можна виділити такі:

  • низький рівень захисту прав акціонерів,
  • проблеми розкриття інформації та проблеми прозорості діяльності загалом,
  • вирішення проблем корпоративного управління на державних підприємствах,
  • поступове звуження обсягів фондового ринку та все більше скорочення кількості компаній, які можуть пройти лістинг на біржі через усе більшу жорсткість вимог до таких компаній,
  • відсутність нормативного закріплення обов’язкової посади корпоративного секретаря,
  • невміння та небажання менеджменту корпорацій враховувати інтереси та оцінювати вплив стейкхолдерів (як внутрішніх, так і зовнішніх),
  • відсутність збалансованої системи управління ризиками, все ще недосконале законодавство та державне регулювання.

Практичне впровадження системи

Щодо практичного впровадження корпоративного управління, показовим по ситуації, що склалась в Україні може слугувати дослідження Рейтингового агентства «IBI-Rating» у березні-квітні 2016 серед комерційних банків України. Дослідження показало (11 учасників), що загалом посилення регуляторних вимог сприяло покращенню корпоративного управління у банківській системі. Попри це, далеко не всі банки спираються на прогресивні принципи корпоративного управління, а багатьма банками виконуються лише обов’язкові вимоги законодавства у цій сфері, а рекомендації та світовий досвід втілюються лише небагатьма та частково. Виявилось, що середньозважений рівень відповідності банків прогресивним міжнародним та українським принципам корпоративного управління та досвіду впровадження новацій у цій сфері досить низький та вказує на наявність значного ризику акціонерів, інвесторів та стейкхолдерів.

В цілому позитивним є те, що відсоток компаній, які успішно впровадили у себе систему корпоративного управління, невпинно зростає. Ще до обов’язкового закріплення посади корпоративного секретаря/директора багато компаній вводять таку посаду як обов’язкову. Рейтингове агентство «IBI-Rating» у 2016 провело дослідження, в рамках якого проаналізовані показники корпоративного управління 55 компаній, акції яких торгуються на міжнародних та українських фондових біржах: 12 компаній, акції яких торгуються на міжнародних фондових біржах, та 43 компанії, акції яких торгуються на українських фондових біржах. За результатами дослідження було визначено їх рейтинги за рівнем корпоративного управління.

Серед компаній, акції яких торгуються на міжнародних площадках, у першій п’ятірці з найвищим рейтингом були: «Astarta Holding N.V», «Kernel Holding S.A.», «Industrial Milk Company», «Ovostar Union», «Cadogan Petroleum».

Серед компаній, акції яких торгуються на українських площадках, до першої п’ятірки ввійшли: «Укртелеком», «Концерн Галнафтогаз», «Фармак», «Київенерго», «Центренерго».

Нині держава лобіює прийняття Закону «Про корпоративне управління», який має реформувати, а дефакто – впровадити систему ефективного корпоративного управління на усіх видах державних підприємств.

Нині держава лобіює прийняття Закону «Про корпоративне управління», який має реформувати, а де-факто – впровадити систему ефективного корпоративного управління на усіх видах державних підприємств. Також, важливою новацією стало прийняття у першому читанні двох законопроектів, які стосуються реформи корпоративного управління.
Перший законопроект щодо механізмів squeeze-out та sell-out дозволить акціонерним товариствам скоротити витрати, пов‘язані з виконання вимог щодо публічності, зменшити обсяг звітності, послабити регуляцію, отримати більше можливостей захиститись від рейдерства та знизити загрози корпоративного шантажу. Міноритарні акціонери завдяки законопроекту отримають можливість без додаткових витрат на листування з товариством та відкриття рахунку в цінних паперах скористатися процедурою sell-out та отримати за свої цінні папери ринкову ціну і вийти зі складу акціонерів товариства. Другим є законопроект, що удосконалить механізми корпоративного управління, надасть гнучкість в структуризації правовідносин емітента та інвестора, сприятиме більш безпечному залученню інвестицій, тощо. Кожен інвестор матиме гарантію в будь-який момент вийти з бізнесу, забрати свою інвестицію та прибуток на неї.

Інші статті на цю тему

  • Amazon придбала стартап автономного водіння Zoox
    Новини

    Amazon придбала стартап автономного водіння Zoox

    Акції Amazon, які виросли на 45,7% з початку року, збільшилися на 2,24% в п’ятницю після повідомлення про придбання шестирічного каліфорнійського стартапа Zoox. Чутки про придбання з’явилися минулого місяця, ЗМІ вказали на залучення керівництвом Zoox інвестиційного банку Qatalyst Partners для допомоги в пошуку потенційного покупця. Компанії не розкрили суми угоди, але, передбачається, що покупка обійшлася Amazon […]

  • Samsung запустить дебетову карту Samsung Pay цього літа
    Новини

    Samsung запустить дебетову карту Samsung Pay цього літа

    Техногігант Samsung планує випустити дебетову карту Samsung Pay влітку 2020 року. Про це компанія оголосила п’ятницю, 8 травня. Samsung запустить карту, яка буде підтримуватися рахунком управління грошовими коштами, в партнерстві з особистою фінансовою компанією SoFi. У компанії також розробляють “мобільну першу платформу управління грошима”. Але поки ніяких подробиць про це представники компанії не повідомляють, але […]

  • Facebook і Google дозволили співробітникам працювати віддалено до кінця року
    Новини

    Facebook і Google дозволили співробітникам працювати віддалено до кінця року

    Компанії Facebook і Google оголосили про плани відновлення роботи своїх офісів найближчим часом. Однак ті співробітники, яким поки зручніше працювати віддалено, зможуть так працювати і далі. Google мала намір зберегти режим роботи з дому до 1 червня. Тепер же компанія вирішила продовжити його ще на сім місяців. Про це оголосив глава компанії Сундар Пічаї. За […]

  • Ford планує 18 травня відновити виробництво на своїх заводах в Північній Америці
    Новини

    Ford планує 18 травня відновити виробництво на своїх заводах в Північній Америці

    Американський автоконцерн Ford почне поетапне відновлення роботи заводів в Північній Америці з 18 травня з підвищеним дотриманням заходів безпеки, повідомляє компанія в релізі. Ford планує повернути деяких членів команди, які не можуть виконувати роботу віддалено, в звичайний режим з 18 травня. У їх числі близько 12 тисяч співробітників в Північній Америці. Заводи Ford, які раніше […]

  • Діснейленд розпродав квитки на відкриття
    Новини

    Діснейленд розпродав квитки на відкриття

    Відкриття Шанхайського Діснейленду знаменує собою крок до відновлення Disney після глобальної кризи в галузі охорони здоров’я. Шанхайський Діснейленд першим з парків Walt Disney Co. був закритий 25 січня, коли коронавірус почав поширюватися за межі міста Ухань. Розпродаж квитків на відкриття Шанхайський Діснейленд був підтверджений на веб-сайті Shanghai Disney Resort. Вартість квитків на початковому етапі відкриття […]

  • Tesla відновила роботу заводу в США
    Новини

    Tesla відновила роботу заводу в США

    Американський виробник електромобілів Tesla відкрив свій автомобільний завод в США 8 травня. При цьому співробітники, яким тривожно повертатися на роботу, не зобов’язані цього робити. Виробництво на заводі у Фрімонті, штат Каліфорнія, було зупинено з 23 березня через обмеження в зв’язку з поширенням коронавірусу. Блумберг зазначає, що губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом раніше в четвер дозволив виробництвам […]

  • Microsoft інвестує $1,5 млрд в цифровий розвиток Італії
    Новини

    Microsoft інвестує $1,5 млрд в цифровий розвиток Італії

    Корпорація Microsoft анонсувала п’ятирічний інвестиційний план, в рамках якого буде виділено $ 1,5 млрд для допомоги Італії в прискоренні цифрового розвитку. Крім того, компанія побудує свій перший дата-центр в країні, розширить партнерство з постачальником поштових послуг Poste Italiane, надасть доступ до AI-хабам і програмам малому і середньому бізнесу. У повідомленні Microsoft сказано про те, що […]

  • Україна виплатила $4 млрд боргів з початку року
    Новини

    Україна виплатила $4 млрд боргів з початку року

    За чотири місяці 2020 року Україна виплатила за держборгом близько 71,3 млрд грн (81,8% плану), з обслуговування – 41,1 млрд грн (94,2% плану), повідомляє Мінфін у вівторок, 5 травня. За попередніми даними, в січні-квітні бюджет зведений з дефіцитом 23,5 млрд грн, в тому числі за загальним фондом дефіцит склав 33 мрд грн. За цей період […]

Читайте також

4617d0c norsk solar 1
Новини

Норвезька компанія збудує під Києвом сонячну станцію

Норвезька компанія Norsk Solar AS побудує під Броварами на Київщині сонячну електростанцію на 9 МВт. Ця станція зможе забезпечити енергією понад 5 тисяч домівок та почне постачати електрику наприкінці 2019 року. Участь у фінансуванні також візьме Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО). Вона уклала кредитний договір на 4,35 млн євро. «Сонячна електростанція розташована в с. Семиполки […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Procter & Gamble інвестує $100 мільйонів у модернізацію бориспільського заводу

Американська транснаціональна корпорація Procter&Gamble інвестує 100 мільйонів доларів у модернізацію заводу на території Борисполя. Про це пресі розповів генеральний директор українського підрозділу компанії Дмитро Кисельов. За його словами, додаткове фінансування спрямують на розвиток виробничих ліній, удосконалення систем контролю якості продукції, що випускається, збільшення продуктивності та придбання нового обладнання. Також у своєму повідомленні Дмитро Кисельов підкреслив, […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Нацбанк назвав чотири чинники для зростання гривні

Істотне зміцнення курсу гривні до долара відбувається завдяки чотирьом головним факторам. Про це в ефірі телеканалу Україна 24 сказав заступник голови Ради Нацбанку України Василь Фурман. “Це насамперед зростання цін на сировинних ринках, з одного боку, хоча, з іншого боку, треба говорити про те, що у нас збільшується імпортна складова… Другий фактор, чому гривня посилюється – […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Ярославський звернувся до Зеленського через арбітраж щодо Мотор Січ

Власник групи DCH Олександр Ярославський звернувся до президента Володимира Зеленського та інших керівників країни у зв’язку з наміром китайських інвесторів підприємства Мотор Січ відсудити у держави 3,5 млрд доларів у міжнародному арбітражі. Бізнесмен нагадує, що близько трьох місяців тому китайські інвестори направили Мін’юсту повідомлення про початок інвестиційного спору на $3,5 млрд. Саме такий термін відводиться […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Аналітики назвали наступну глобальну резервну валюту

Китайський юань у наступні десять років може стати третьою глобальною резервною валютою після долара і євро. До такого висновку прийшли аналітики Morgan Stanley, пише CNBC. Зростання інвестицій у китайську економіку називають причиною збільшення попиту на юань. Наразі на нього припадає лише 2 відсотки глобальних резервів в іноземній валюті. Однак до 2030 року частка юаня може […]

Далі
24405575
Новини

Два топ-менеджера Facebook пішли у відставку

Кріс Кокс і Кріс Деніелс звільнилися після серйозного збою в роботі додатків Facebook, що стався 13 березня. Один із ключових виконавчих директорів Facebook Кріс Кокс і віце-президент WhatsApp Кріс Деніелс йдуть у відставку. “З глибоким сумом повідомляю вам, що після 13 років роботи в компанії я вирішив піти з неї”, – написав Кокс на своїй […]

Далі
Depositphotos 235338904 xl 2015 pic905 895x505 32947
Новини

Близько 80% європейців роблять покупки через інтернет

Більше 80% європейців купують товари і послуги через інтернет, говориться в новій доповіді Конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД). Відомо, що європейські країни займають 8 з 10-ти позицій в списку світових лідерів електронної торгівлі. На першому місці — Нідерланди, а на другому — Швейцарія. У десятці лідерів тільки дві неєвропейські країни: Сінгапур — на […]

Далі
screenshot 3 14
Новини

TikTok заважає Норвегії виробляти боєприпаси для України

Дата-центр TikTok заважає Норвегії виготовляти боєприпаси для України. Про це пише The Guardian. Генеральний директор компанії Nammo, співвласником якої є уряд Норвегії, заявив, що заплановане розширення її найбільшого заводу зіткнулося з перешкодою через нестачу енергії, оскільки будівництво нового дата-центру TikTok споживає електроенергію у цьому регіоні. Місцевий постачальник електроенергії Elvia підтвердив, що у мережі немає вільних […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Solway вирішили зайнятися розширенням виробництва

Шведська Solway, розширює своє виробництво, та має намір вкласти кошти в нарощування виробництва на «Побузькому феронікелевому комбінаті», що знаходиться в Кіровоградській області. Група серйозно має намір зайнятися збільшенням виробництва, тому що бачить в цій справі досить перспектив для світлого майбутнього. В минулому році комбінат переробив – на 1 280 мільйонів тон вологої руди. 2,18 мільйонів […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Україна отримала великий кредит з німецького банку

Deutsche Bank надав Україні майже 350 мільйонів євро кредиту під гарантії Світового банку. Міністерство фінансів поповнило держбюджет засобами від кредиту в розмірі 349,3 млн євро, наданого Deutsche Bank під гарантію Світового банку. “Deutsche Bank надав кредит у розмірі 349,3 млн євро у формі двох траншів: траншу A в розмірі 53,2 млн євро з терміном погашення […]

Далі
2772294
Новини

Оператора Турецького потоку позбавили ліцензії

Нідерланди відкликали ліцензію дочірньої компанії Газпрому South Stream Transport B.V., яка є оператором газопроводу Турецький потік, пише Радіо Свобода. За даними видання, у внутрішніх документах компанії йдеться, що газопровід має зупинитися 17 вересня. Через це без російського газу можуть залишитися Сербія та Угорщина. Стверджується, що 14 вересня виконавчий директор South Stream Transport Олег Аксютін надіслав керівникам […]

Далі
orig 1540207730db430ae6751f65b115af019f6cae52dc
Новини

Uber вже в цьому році здійснить перші доставки їжі дронами

Компанія Uber заявила, що не стоїть осторонь світових трендів і готується вже цього літа розпочати доставляти їжу до будинку безпілотниками. У 2018 року місто Сан-Дієго було обране як плацдарм для тестових доставок. Uber уклав договір із McDonald’s для партнерства в цій сфері і спільно вони вже розробили спеціальну упаковку для збереження їжі. Ціна на таку […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Інструмент шантажу, або Україна подає позов до СОТ

У зв’язку з обмеженням на ввезення українських товарів продовольчої групи через невідповідність фітосанітарним нормам на територію РФ, представники України запланували подачу позовної заяви до Світової організації торгівлі (СОТ) і зараз продовжують збір доказової бази по підприємствах країни, яким заборонили продавати свою продукцію в Росії. Як стало відомо, позовну заяву буде сформовано і подано найближчим часом. […]

Далі
41100099aaac4d27efee43a7fde
Новини

Японія витратить на підтримку економіки $1 трлн

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе оприлюднив пакет заходів стимулювання, який він назвав одним з найбільших в світі, для пом’якшення економічного удару, викликаного пандемією коронавіруса. Про це повідомляє агентство Reuters. Обсяг пакету еквівалентний 20% ВВП Японії, що підкреслює масштаб кризи, викликаної коронавірусом. Програма, схвалена у вівторок кабінетом міністрів, передбачає грошові виплати в розмірі 300 тис. Ієн ($2750) […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Авіакомпанія Alitalia повернулася в Україну після тривалої перерви

Італійська Alitalia повернулася в Україну з регулярними рейсами після двох років перерви в роботі з вітчизняними авіалініями. Про це повідомляється на офіційному сайті європейського авіаперевізника. Перший після тривалої паузи переліт за маршрутом Київ – Рим Alitalia здійснила у вівторок, 2-го травня, – повідомляє прес-служба аеропорту «Київ» (Жуляни), з яким в актуальний час співпрацює італійська компанія. […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Тендер від “Укргазвидобування” виграла компанія з туманною біографі

Стали відомі результати тендеру від “Укргазвидобування” на 13,3 мільярдів гривень на організацію буріння газових свердловин. Переможцем стала маловідома компанія “Північгазресурс”, уставний капітал якої становить усього лише 74 тисячі гривень, а штат складається з 2-х чоловік. Також, варто зазначити, що на рахунку вищезгаданого підприємства понад 10 судових позовів. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Єдиного реєстру […]

Далі