da3514eba53ad8c4d385290d8e2f5d84

Становлення корпоративного управління в Україні

01.02.2017 Аналітика Новини

Відповідно до даних Державної служби статистики на 1 січня 2017 в Україні зареєстровано 15 тисяч 206 акціонерних товариств, з них публічних акціонерних товариств – 3 тисячі 122 товариства. Незважаючи на 25-річний ювілей української державності, лише нещодавно національний бізнес почав переосмислювати систему управління та ефективного впровадження світового досвіду корпоративного управління. Щоправда, це явище в Україні настільки молоде, що не всі розуміють того, що створення корпорацій не тотожне появі ефективної системи корпоративного управління.

Корпоративне управління — це система правил, методів та процедур, завдяки яким відбувається управління компанією та система взаємовідносин між усіма зацікавленими сторонами корпорації. Метою ефективного корпоративного управління має бути досягнення оптимального балансу інтересів усіх сторін: акціонерів, менеджменту, клієнтів, постачальників, фінансистів, держави та суспільства. Корпоративне управління охоплює практично усі сфери – від планів дії та внутрішнього контролю до оцінювання ефективності виробництва та розкриття інформації. Рівень досконалості цієї системи показує інвестору та суспільству ефективність та перспективи компанії, а отже, — її потенціал на відповідному ринку. Її ж розбалансованість або неправильне оцінювання ризиків призводить до неефективної роботи компанії або зменшення періоду ефективної діяльності, розквіту тощо.

Як зароджувалось корпоративне управління

Історію української корпоратизації можна умовно розділити на два періоди: до-Радянську та після-Радянську. В найбільших містах України, що входила до складу Російської Імперії, у кінці IX та у перше десятиріччя XX століть функціонували великі та потужні корпоративні підприємства та досить багато малих, але ефективних товариств. За рівнем концентрації
промислового виробництва Україна займала одне з перших місць у світі. На великих підприємствах тоді працювало понад 44 % усіх робітників (у США – 33 %). Такий стан справ сприяв процесу монополізації, яка і розпочалася у окремих галузях вітчизняної економіки.

Могутні синдикати мали величезні потужності виробництв. Наприклад, один з таких синдикатів «Продуголь», який був утворений у 1904, об’єднував у
собі 18 акціонерних товариств та контролював 75 % видобутку кам’яного вугілля у Донецькому басейні. Але рівно століття тому відомі події, що сколихнули тодішню Імперію, на довгі роки заморозили історію української корпоратизації. Значну частину підприємств було ліквідовано, а їхнє майно націоналізували. Акціонерні товариства за участю держави та жорстким її контролем збереглись лише у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Остання спроба формувати акціонерні відносини у рамках державного сектору була здійснена шляхом випуску акцій трудового колективу і акцій підприємства, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР «Про випуск підприємствами й організаціями цінних паперів у жовтні
1988». З огляду на те, що значного поширення цей випуск не отримав, у 1992 він був припинений.

Формування нової історії

Новітня історія корпоративного управління почалася після отримання країною Незалежності та прийняття Закону України «Про господарські товариства». Він визначив акціонерні товариства як самостійну форму та закріпив правові основи їх створення та функціонування. Але корпоративні відносини, які впроваджувалися у той час, були вкрай недосконалими: позбавлення прав «дрібних» акціонерів, схеми перетворення ВАТ у ЗАТ за зацікавленістю менеджменту корпорацій, множинні реєстри акціонерів та рейдерські атаки. Окремою серйозною проблемою була корпоратизація приватизованих підприємств, яка тривала протягом довгих років і засвідчила свою досить низьку ефективність. У 2008, з прийняттям
Закону України «Про акціонерні товариства», розпочався новий етап історії корпоратизації вітчизняного виробництва. Цей нормативний акт став результатом боротьби, старань та надзвичайних зусиль широкого кола професіоналів, у тому числі – іноземних.

Дослідження системи корпоративного управління, проведеного KPMG у вересні 2013, показало, що більш-менш ефективно сформовані системи корпоративного управління насправді почали з’являтись ще до прийняття Закону — у 2005. А після його прийняття кількість компаній, які почали застосовувати такі інструменти, підскочила у десять разів. Крім
того, у 2014. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку затвердила нову редакцію стратегічно важливого документа — Принципи корпоративного управління. Він не лише систематизував статус та механізми реалізації положень корпоративного управління, але й узагальнив світові тенденції розвитку у цій сфері, оскільки був створений на базі Принципів корпоративного управління ОЕСР. Прийнято вважати, що саме цей документ узагальнює глобальне бачення складових ефективного корпоративного управління.

Та не дивлячись на прийняття досить широкої нормативної бази, багато проблем все ще не вирішено. Корпоративне управління в цілому залишилось на досить невисокому рівні. Серед найважливіших проблем та завдань для його вдосконалення можна виділити такі:

  • низький рівень захисту прав акціонерів,
  • проблеми розкриття інформації та проблеми прозорості діяльності загалом,
  • вирішення проблем корпоративного управління на державних підприємствах,
  • поступове звуження обсягів фондового ринку та все більше скорочення кількості компаній, які можуть пройти лістинг на біржі через усе більшу жорсткість вимог до таких компаній,
  • відсутність нормативного закріплення обов’язкової посади корпоративного секретаря,
  • невміння та небажання менеджменту корпорацій враховувати інтереси та оцінювати вплив стейкхолдерів (як внутрішніх, так і зовнішніх),
  • відсутність збалансованої системи управління ризиками, все ще недосконале законодавство та державне регулювання.

Практичне впровадження системи

Щодо практичного впровадження корпоративного управління, показовим по ситуації, що склалась в Україні може слугувати дослідження Рейтингового агентства «IBI-Rating» у березні-квітні 2016 серед комерційних банків України. Дослідження показало (11 учасників), що загалом посилення регуляторних вимог сприяло покращенню корпоративного управління у банківській системі. Попри це, далеко не всі банки спираються на прогресивні принципи корпоративного управління, а багатьма банками виконуються лише обов’язкові вимоги законодавства у цій сфері, а рекомендації та світовий досвід втілюються лише небагатьма та частково. Виявилось, що середньозважений рівень відповідності банків прогресивним міжнародним та українським принципам корпоративного управління та досвіду впровадження новацій у цій сфері досить низький та вказує на наявність значного ризику акціонерів, інвесторів та стейкхолдерів.

В цілому позитивним є те, що відсоток компаній, які успішно впровадили у себе систему корпоративного управління, невпинно зростає. Ще до обов’язкового закріплення посади корпоративного секретаря/директора багато компаній вводять таку посаду як обов’язкову. Рейтингове агентство «IBI-Rating» у 2016 провело дослідження, в рамках якого проаналізовані показники корпоративного управління 55 компаній, акції яких торгуються на міжнародних та українських фондових біржах: 12 компаній, акції яких торгуються на міжнародних фондових біржах, та 43 компанії, акції яких торгуються на українських фондових біржах. За результатами дослідження було визначено їх рейтинги за рівнем корпоративного управління.

Серед компаній, акції яких торгуються на міжнародних площадках, у першій п’ятірці з найвищим рейтингом були: «Astarta Holding N.V», «Kernel Holding S.A.», «Industrial Milk Company», «Ovostar Union», «Cadogan Petroleum».

Серед компаній, акції яких торгуються на українських площадках, до першої п’ятірки ввійшли: «Укртелеком», «Концерн Галнафтогаз», «Фармак», «Київенерго», «Центренерго».

Нині держава лобіює прийняття Закону «Про корпоративне управління», який має реформувати, а дефакто – впровадити систему ефективного корпоративного управління на усіх видах державних підприємств.

Нині держава лобіює прийняття Закону «Про корпоративне управління», який має реформувати, а де-факто – впровадити систему ефективного корпоративного управління на усіх видах державних підприємств. Також, важливою новацією стало прийняття у першому читанні двох законопроектів, які стосуються реформи корпоративного управління.
Перший законопроект щодо механізмів squeeze-out та sell-out дозволить акціонерним товариствам скоротити витрати, пов‘язані з виконання вимог щодо публічності, зменшити обсяг звітності, послабити регуляцію, отримати більше можливостей захиститись від рейдерства та знизити загрози корпоративного шантажу. Міноритарні акціонери завдяки законопроекту отримають можливість без додаткових витрат на листування з товариством та відкриття рахунку в цінних паперах скористатися процедурою sell-out та отримати за свої цінні папери ринкову ціну і вийти зі складу акціонерів товариства. Другим є законопроект, що удосконалить механізми корпоративного управління, надасть гнучкість в структуризації правовідносин емітента та інвестора, сприятиме більш безпечному залученню інвестицій, тощо. Кожен інвестор матиме гарантію в будь-який момент вийти з бізнесу, забрати свою інвестицію та прибуток на неї.

Інші статті на цю тему

  • Amazon придбала стартап автономного водіння Zoox
    Новини

    Amazon придбала стартап автономного водіння Zoox

    Акції Amazon, які виросли на 45,7% з початку року, збільшилися на 2,24% в п’ятницю після повідомлення про придбання шестирічного каліфорнійського стартапа Zoox. Чутки про придбання з’явилися минулого місяця, ЗМІ вказали на залучення керівництвом Zoox інвестиційного банку Qatalyst Partners для допомоги в пошуку потенційного покупця. Компанії не розкрили суми угоди, але, передбачається, що покупка обійшлася Amazon […]

  • Samsung запустить дебетову карту Samsung Pay цього літа
    Новини

    Samsung запустить дебетову карту Samsung Pay цього літа

    Техногігант Samsung планує випустити дебетову карту Samsung Pay влітку 2020 року. Про це компанія оголосила п’ятницю, 8 травня. Samsung запустить карту, яка буде підтримуватися рахунком управління грошовими коштами, в партнерстві з особистою фінансовою компанією SoFi. У компанії також розробляють “мобільну першу платформу управління грошима”. Але поки ніяких подробиць про це представники компанії не повідомляють, але […]

  • Facebook і Google дозволили співробітникам працювати віддалено до кінця року
    Новини

    Facebook і Google дозволили співробітникам працювати віддалено до кінця року

    Компанії Facebook і Google оголосили про плани відновлення роботи своїх офісів найближчим часом. Однак ті співробітники, яким поки зручніше працювати віддалено, зможуть так працювати і далі. Google мала намір зберегти режим роботи з дому до 1 червня. Тепер же компанія вирішила продовжити його ще на сім місяців. Про це оголосив глава компанії Сундар Пічаї. За […]

  • Ford планує 18 травня відновити виробництво на своїх заводах в Північній Америці
    Новини

    Ford планує 18 травня відновити виробництво на своїх заводах в Північній Америці

    Американський автоконцерн Ford почне поетапне відновлення роботи заводів в Північній Америці з 18 травня з підвищеним дотриманням заходів безпеки, повідомляє компанія в релізі. Ford планує повернути деяких членів команди, які не можуть виконувати роботу віддалено, в звичайний режим з 18 травня. У їх числі близько 12 тисяч співробітників в Північній Америці. Заводи Ford, які раніше […]

  • Діснейленд розпродав квитки на відкриття
    Новини

    Діснейленд розпродав квитки на відкриття

    Відкриття Шанхайського Діснейленду знаменує собою крок до відновлення Disney після глобальної кризи в галузі охорони здоров’я. Шанхайський Діснейленд першим з парків Walt Disney Co. був закритий 25 січня, коли коронавірус почав поширюватися за межі міста Ухань. Розпродаж квитків на відкриття Шанхайський Діснейленд був підтверджений на веб-сайті Shanghai Disney Resort. Вартість квитків на початковому етапі відкриття […]

  • Tesla відновила роботу заводу в США
    Новини

    Tesla відновила роботу заводу в США

    Американський виробник електромобілів Tesla відкрив свій автомобільний завод в США 8 травня. При цьому співробітники, яким тривожно повертатися на роботу, не зобов’язані цього робити. Виробництво на заводі у Фрімонті, штат Каліфорнія, було зупинено з 23 березня через обмеження в зв’язку з поширенням коронавірусу. Блумберг зазначає, що губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом раніше в четвер дозволив виробництвам […]

  • Microsoft інвестує $1,5 млрд в цифровий розвиток Італії
    Новини

    Microsoft інвестує $1,5 млрд в цифровий розвиток Італії

    Корпорація Microsoft анонсувала п’ятирічний інвестиційний план, в рамках якого буде виділено $ 1,5 млрд для допомоги Італії в прискоренні цифрового розвитку. Крім того, компанія побудує свій перший дата-центр в країні, розширить партнерство з постачальником поштових послуг Poste Italiane, надасть доступ до AI-хабам і програмам малому і середньому бізнесу. У повідомленні Microsoft сказано про те, що […]

  • Україна виплатила $4 млрд боргів з початку року
    Новини

    Україна виплатила $4 млрд боргів з початку року

    За чотири місяці 2020 року Україна виплатила за держборгом близько 71,3 млрд грн (81,8% плану), з обслуговування – 41,1 млрд грн (94,2% плану), повідомляє Мінфін у вівторок, 5 травня. За попередніми даними, в січні-квітні бюджет зведений з дефіцитом 23,5 млрд грн, в тому числі за загальним фондом дефіцит склав 33 мрд грн. За цей період […]

Читайте також

Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Chrome заблокує Вашу рекламу(?)

У зв’язку з єдиними вимогами до рекламних макетів, розміщених на пошуковій системі Chrome, через приєднався до «Коаліції за кращу рекламу», спрямовану на поліпшення стандартів оголошень для користувачів, представники компанії Google заявили про блокування реклами з 15 лютого наступного року. З цієї дати стартує робота спеціальної програми блокувальника. Правда, уточнюється, що зазначена дата не стосується конкретного […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Космічна колаборація КБ «Південне»

Вчора стартував на космодромі острова Уоллтс, що знаходиться в штаті Вірджинія (США), ракетоносій одноразового використання Antares, який спроектований і вироблений в Україні. Завдання даного ракетоносія, виведення на орбіту ракети Cygnus і комічної вантажівки, які вирушили на стиковку з міжнародною космічною станцією. Загальна вага вантажу – 3,3 тонни (це і наукове обладнання, і запаси їжі, і ін.) Ракета […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Росія продає метал у ЄС, поки порти України заблоковані

Країна-агрессор Росія продає свою металопродукцію до країн Євросоюзу у той час, коли порти України заблоковані. Про це написало бельгійське видання De Morgen у своєму репортажі з металургійного комбінату Запоріжсталь. Зазначено, що з початку війни для України значно ускладнився експорт до ЄС. “Альтернативою є залізниця, але це не лише дорожче, а й займає набагато більше часу, ніж раніше. […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Акції Sony на максимумі з 2001 року. Аналітики чекають зростання завдяки PS5

Акції компанії Sony торгуються на рівні $ 83,87 за штуку. Це найвищий результат за 19 років, звертає увагу CNBC. Аналітики сервісу Refinitiv очікують зростання акцій протягом наступних 12 місяців до $ 90,35 за штуку. 4 серпня Sony випустила звіт за фінансовий квартал, що завершився 30 червня. Консолідована виручка за квартал виросла на 2,2% в порівнянні […]

Далі
2766111
Новини

Росія та Китай перевели оплату за постачання газу в рублі і юані

Російський газовий монополіст Газпром і Китайська національна нафтогазова корпорація (CNPC) переводять в рублі і юані оплату за постачання по газопроводу Сила Сибіру. Про це повідомляє прес-служба Газпрому. Домовленість про це досягли на зустрічі глави Газпрому Олексія Міллера і голови ради директорів CNPC Дая Хоуляна, яка відбулася в режимі конференц-зв’язку в рамках Східного економічного форуму. Вказано, що […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Amazon запропонували використовувати спорожнілі торговельні центри в США

Найбільший в США власник торгових центрів – Simon Property Group запропонував Amazon задіяти як розподільні хаби площі, що звільняються збанкрутілими мережами універмагів, пише The Wall Street Journal. За словами джерел газети, мова йде про площі, які раніше займали або займають до сих пір J.C. Penney і Sears Holdings Corp. Обидві мережі оголосили про банкрутство і […]

Далі
huawei mate x 2 big
Новини

Huawei призупинив випуск свого складного телефону

Компанія Huawei на термін в 3 місяці відстрочила випуск своєї новинки Mate X, яка коштує 2600 доларів. Причиною цього компанія назвала необхідність провести додаткові дослідження. Це не перший відгук складних телефонів на ринку за останній рік. Samsung відстрочила вихід свого Galaxy Fold, так як він не пройшов випробування. У гонці за першість серед смартфонів компанії […]

Далі
308907
Новини

Новий міністр інфраструктури підтримує поділ “Укрзалізниці” на три компанії

Міністр інфраструктури Владислав Криклій виступає за створення трьох різних операторів в залізничній галузі. На думку Криклія, “Укрзалізниця” повинна бути розділена на операторів з управління інфраструктурою, вантажних і пасажирських перевезень. Також новий міністр виступає за концесію вокзалів і допуск на магістральні шляхи приватної локомотивної тяги. З приводу останнього, вважає, що необхідний спеціальний закон, оскільки пілотний проект […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

McLaren представила новий кабріолет

Компанія автовиробник McLaren представила новий спортивний кабріолет McLaren 765LT Spider. Спорткар обладнаний 4-літровим подвійним турбодвигуном V-8 потужністю в 755 кінських сил і обертовим моментом в 590 Нм. Автомобіль розганяється до 96 км/год за 2,7 секунди. Максимальна швидкість досягає 280 км/год. Повідомляється, що буде виготовлено 765 примірників McLaren 765LT Spider. Стартова ціна починається від 388 тисяч […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Ціни на нафту підскочили на підсумках виборів у США

На тлі загальних виборів в США, зокрема президентських перегонів, в яких, за попередніми даними перемагає демократ Джозеф Байден, після різкого падіння підскочили світові ціни на нафту. Про це свідчать дані торгів станом на ранок понеділка, 9 листопада. Так, вартість січневого ф’ючерсу на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE зросла на 3,04% – до 40,65 […]

Далі
Cisco WebEx Hacked Time for another Patch 715x400
Новини

Додаток Cisco Webex для відеоконференцій подвоїв число користувачів

Додаток для відеоконференцій Webex показав подвійне зростання числа користувачів за останні два місяці. В умовах коли мільйони людей по всьому світу залишаються вдома через пандемію, такі додатки як Webex набувають більшої актуальності, і в рази збільшують число користувачів. Віддалено працюють, навчаються студенти і школярі, лікарі і пацієнти, або просто сім’ї і друзі, які спілкуються онлайн, […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Проект довгострокового інвестування від JPMorgan Chase&Co.

Для прискорення темпу зростання бізнесу, в результаті стійкості і завдяки прогресуючим показникам банківської структури, в зв’язку з прийнятими законодавчими змінами в оподаткуванні США, з причини позитивних змін в регулятивному і діловому середовищі представники американського банку JPMorgan Chase&Co. запланували проект довгострокового інвестування. Термін інвестицій – п’ять років. Загальний обсяг інвестицій складе 20 мільярдів. Цільові інвестиції банку орієнтовані […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

Акції Sky «стрибають», поки Fox і Comcast продовжують боротися за придбання

Акції Sky підскочили до 18-річного максимуму, так як інвестори зробили ставку на трансатлантичну битву за європейську групу платного телебачення, яка була продовжена, після того, як пропозиція Comcast в $34 млрд перевершило пропозицію від Руперта Мердока, зроблене лише кількома годинами раніше. Comcast, найбільша в світі бізнес-група індустрії розваг, заявила, що в середу у неї була підтримка […]

Далі
Становлення корпоративного управління в Україні
Новини

В Bloomberg назвали гривню найсильнішою валютою на пострадянському просторі

Вперше за п’ять років російський рубль показав у першому півріччі гіршу динаміку серед 11 валют колишнього СРСР. Українська гривня стала лідером рейтингу зростання національних валют серед країн колишнього Радянського Союзу. Про це повідомляє Bloomberg. Відзначено, що вперше за п’ять років російський рубль показав у першому півріччі гіршу динаміку серед 11 валют колишнього СРСР. Зокрема, рубль подешевшав […]

Далі
orig 148740150688120e28ddcc4600179180455cdd278d 1487401385
Новини

НБУ оцінив вплив коронавірусу на економіку

Спалах китайського коронавірусу серйозно не позначиться на світовій економіці, але більш тривалий ефект може відчутно позначитися на економіці України. Про це йдеться в щомісячному звіті Національного банку. Відзначається, що через паніку на тлі коронавірусу ціни на окремі товари, зокрема, нафту і залізну руду, втратили за тиждень від 10 до 15%, а фондові індекси Китаю – […]

Далі
waymoCastle 26  1 .0
Новини

Дочка Alphabet придбала британського розробника технологій для безпілотників

Latent Logic займається розробкою технологій для імітаційного навчання автономних автомобілів. Система збирає дані з відеокамер і аналізує їх, щоб скласти сценарії поведінки учасників руху на дорозі. Це дозволяє змоделювати більш реалістичні ситуації. Сума угоди і її умови не розкриваються. Це перша угода Waymo. Latent Logic створена в 2017 році. Один із засновників – Шимон Уайтсон, […]

Далі

10 свіжих новин